Ankieta

Czy wyczyn powinien być finansowany ze wspólnych pieniędzy w PZW?

Tak.
30 (47.6%)
Nie.
19 (30.2%)
Za mało wiem by się wypowiedzieć.
14 (22.2%)

Głosów w sumie: 61

Autor Wątek: Finansowanie wyczynu w PZW  (Przeczytany 6289 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #15 dnia: 23.02.2021, 12:35 »
Teraz mała matematyka.
Pisząc tylko o zawodach rangi mistrzostw krajowych koszt utrzymania

- sędziego głównego max 7840 zł Netto
- sekretarz max 7840 zł Netto,
- z-cy sędziego głównego max 5390 zł Netto
- sędzia sektorowy max 5390 zł Netto x ilość sektorów (np 4 sektory to kwota 21560 zł Netro
- pozostali sędziowie max 3920 zł Netto x ilość sędziów. (np 3 sędziow to koszt 11760 zł Netto)

Plus dojazdy plus podatek.

* kwota za 49 zawodów rangi MP czy GPP, bez mistrzostw koła, okręgu.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #16 dnia: 23.02.2021, 12:49 »
I już mamy wojeńke :) jakie to Polskie. Motov8 możesz bardziej sprecyzować swoje pytanie, wątpliwość, bo jestem jedyny który na tym forum  nie ma nic do ukrycia ( jako trener )
Dobrze napisze jak to jest jako trener dostaje pensje 100 tys zł, do tego auto służbowe, opłacone wszelkie wyjazdy po całej Europie gdzie jeżdze i obserwuje inne kadry, oczywiście nocuje w hotelach min. 5+ , od sponsorów dostaje mase sprzętu ( Daiwa, shimano, preston, drenan ) z innymi nie rozmawiamy bo nie sensu, czekam na podpisanie umowy z Orlenem i Lotem to wtedy będe sobie latał po całym swiecie za darmo.    :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Jak wrócę z gabinetu odnowy , który oczywiście opłaca mi PZW to napisze jak to wygląda :P :P :P naprawdę , tylko jak zwykle osoby którę nigdy nie miały doczynienia z wędkarstwem wyczynowym chcą wiedzieć najwięcej, zmieniać wszystko i najwięcej mają w tej kwestii do powiedzenia. ???
Azymut proponuje abyś został sędzią w PZW, wtedy dorobisz się błyskawicznie :D :P :facepalm:
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #17 dnia: 23.02.2021, 13:01 »
Janusz skąd ta ironią czy złośliwość? Uważasz, że w porządku jest robić tajemnice z czegoś na co łoży każdy z wędkarzy?

Idea pogonienia komuchów i zerwania z praktykami rodem z PRL jest cool, więc co to kogo bulwersuje? :) czy przejrzystość nie jest czymś odwrotnym do tego czym karmi nas pzw od lat? Stowarzyszenie to nie folwark tylko wspólne dobro gdzie każdy płaci i każdy winien mieć wgląd w każdą złotówkę na co idzie. :beer:

Póki co żadnej wojenki nie ma, jest mocny opór conajwyzej przed prawdą 8)

Czy jest tu ktoś kto uważa, że powinien obowiązkowo do czegoś się dorzucać (co go nie dotyczy) jednocześnie mając zakaz pytania na co i ile idzie jego kasa? :) Przecież to właśnie komuna w czystej postaci :P
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #18 dnia: 23.02.2021, 13:54 »
Czy jest tu ktoś kto uważa, że powinien obowiązkowo do czegoś się dorzucać (co go nie dotyczy) jednocześnie mając zakaz pytania na co i ile idzie jego kasa? :) Przecież to właśnie komuna w czystej postaci :P[/sup]
Tak funkcjonuje niestety praktycznie wszystko w naszym kraju. Finansowanie TVP, kasa dla pewnego radia z Torunia, masa afer. :P a wracając do finansowania sportu wedkarskiego to wydaje mi się że to nie są ogromne koszty jak na stowarzyszenie liczące około 1 mln członków w skali kraju. To są pieniądze przeznaczone dla ludzi którzy chcą z tego skorzystać. Nikt nikomu nie zabrania brać udziału w zawodach. Weź pod uwagę że masa ludzi związanych ze sportem wędkarskim poświęca również swój czas żeby coś zrobić, doradzić, pomoc. Janusz "Enzo" nie sądzę że dostaję wolne w pracy ekstra bo jedzie na zgrupowanie jako trener. Środowisko wyczynowców jest to masa pozytywnie zakręconych ludzi. Proponuję każdemu spróbować wziąć udział w zawodach na wysokim poziomie organizowanych przez różne firmy typu sensas, colmic, robinson itp. I przekonać się na własnej skórze jaka jest tam atmosfera. A w tym wszystkim najlepsze jest to że nigdzie się nie doskonali swojego lowienia tak jak na tego typu imprezach.
Jednak jedno muszę przyznać. Jeżeli kogoś interesuje jakie są szczegółowe wydatki pzw to powinien każdy mieć w to wgląd. Może warto wysłać pytanie w tym temacie do okregu lub związku głównego. Kto wie może odpowiedzą i wszystkie wątpliwości się wyjaśnia.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #19 dnia: 23.02.2021, 15:32 »
Ok Panowie bo widzę, że najpierw był atak, potem satyra a teraz próba rozmycia tematu.

Nie widzę związku pzw z radiem Maryja, TVP czy służbą zdrowia. Że klimat na zawodach fajny i chłopaki fajne nie wątpię. Poziom wysoki zapewne też, w końcu elita.

Mnie tylko chodzi o aspekt finansowy, czyli ile kosztuje rocznie szeroko pojęty wyczyn (od A do Z, cała działalność) w skali całego stowarzyszenia.

I kwestia druga, na ile ta inwestycja w wyczyn przynosi owoc dla związku i jego szeregowych członków. Czy jako zrzeszenie hobbystów, nie związek sportowy, słusznie sponsorujemy imprezy, płacimy za sędziów, wyjazdy, trenerów, zawody itp itd.

W normalnej firmie przeprowadza się analizę, czy bilans się zgadza i mimo np strat finansowych, zyskujemy coś extra i się nam opłaca. W PZW szeregowy człowiek płacący za te wydarzenia nie ma wglądu na co, po co płaci, nawet nie prowadzi się w tej kwestii konsultacji czy wedkarze w ogóle chcą brać udział w tym przedsięwzięciu i je sponsorować komuś innemu.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #20 dnia: 23.02.2021, 15:42 »
Cyt."Mnie tylko chodzi o aspekt finansowy, czyli ile kosztuje rocznie szeroko pojęty wyczyn (od A do Z, cała działalność) w skali całego stowarzyszenia"

Dlaczego nie napiszesz do centrali tak jak ci chłopaki radzą...
Interesuje cie koło...
Okręg...
Całe pzw...
Jesteś członkiem... bo posałeś że masz w d...e pzw..   i niewiadomo czy jesteś członkiem.
Jeśli jesteś członkiem...
Odpiszą.
Maciek

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #21 dnia: 23.02.2021, 15:45 »
Jestem członkiem, oczywiście. Mam kartę, i pzw przedstawiając statystyki wlicza mnie do swojego zacnego grona.

Napisze wieczorem maila do zarządu głównego. Ciekawe co mi odpiszą.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #22 dnia: 23.02.2021, 15:53 »
Ja sie zgadzam z kolegą Azymutem i nie rozumiem trochę tej szydery na niego. Nigdzie nie napisał, że od dziś przestajemy fonansować sport, wyczyn, czy coś, a zapytał o suche fakty. Co w tym złego?
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 049
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #23 dnia: 23.02.2021, 16:02 »
Jestem członkiem, oczywiście. Mam kartę, i pzw przedstawiając statystyki wlicza mnie do swojego zacnego grona.

Napisze wieczorem maila do zarządu głównego. Ciekawe co mi odpiszą.

W korespondencji napisz w jakim kole jesteś i podaj numer karty.
To dla nich ważne.

Sam jeste ciekaw jak sie zachowają.....
Maciek

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #24 dnia: 23.02.2021, 16:16 »
Druzgocące są dla mnie wyniki ankiety.

Na chwilę obecną 61% użytkowników biorących udział w ankiecie, nie będąc zawodnikiem, nie mając wiedzy komu, za co, i ile płaci, jest chętnych do finansowania wyczynu. Ciężki szok dla mnie ???
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #25 dnia: 23.02.2021, 17:20 »
Czy ja kiedykolwiek i gdziekolwiek napisałem że to ma być nietransparentne ? Każde koło, każdy Okręg inaczej zarządza sportem, mimo że jest odpis na sport i Koła i Okręg ma pieniadze na taką działalność.
 
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Marcin_Browning

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #26 dnia: 23.02.2021, 17:22 »
Jeżeli chodzi o bilans zysków i kosztów w PZW związanych ze sportem wyczynowym to uważam, że żaden z zawodników nie jest w stanie określić ile one w rzeczywistości wynoszą.
Finansowanie zawodników w zawodach rangi Mistrzostw Okręgu zależy od kół do których należą. W dużych kołach być może zawodnicy mogą liczyć na jakieś dofinansowanie, w małych mogą zapomnieć o jakimkolwiek wsparciu. Osobiście należę do niewielkiego koła i nie otrzymuję od niego żadnej pomocy finansowej w związku z startami w zawodach co nie oznacza, że w innych kołach może być inaczej.
Finansowanie zawodników w zawodach rangi Mistrzostw Polski zależy od okręgów do których należą. Każdy okręg ma swoje regulaminy dotyczące finansowania zawodników na takich imprezach. Czasami okręg  jest w stanie pokryć częściowe koszty startów jednego zawodnika, czasami kilku. Wysokość wsparcia finansowego też zależy od danego okręgu. Nieprawdą jest, że każdy zawodnik startujący w takich zawodach „dostaje na to kasę z okręgu”, wielu zawodników pokrywa całe koszty z własnej kieszeni. Wysokość wsparcia finansowego od okręgu nigdy nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z startem w takich zawodach, czasami pokrywają one 20%, czasami 50% wszystko zależy od tego ile wynosi dofinansowanie oraz jakie koszty poniesie zawodnik (można pojechać z paczką białych robaków, a można pojechać w kilkoma litrami).
Odnośnie finansowania reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata to nie posiadam wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Z informacji które słyszałem od kolegów którzy mieli okazję udziału w takich imprezach to sporą część kosztów ponoszą sponsorzy, część PZW i czasami również zawodnicy z własnej kieszeni.
Jeżeli chodzi o zyski dla PZW związane ze sportem wyczynowym to każdy organizator zawodów spoza struktur PZW chcący zorganizować zawody na wodach PZW musi wnieść specjalną opłatę do okręgu w którym zawody mają być rozegrane. Wysokość takiej opłaty zależy od danego okręgu. Dodatkowo należy pamiętać, że spora część zawodników startujących w MP i GPP pokrywają wszystkie koszty z własnej kieszeni w tym również wysokie startowe. W zamian za wpisowe 350-400 zł otrzymują np. 2 posiłki, czapkę i częściowo opłacają sędziów itp. uważam, że należy to również traktować jako zysk dla PZW . Warto też wspomnieć, że wielu z zawodników opłaca składki PZW tylko i wyłącznie ze względu na zawody, gdyż prywatnie praktycznie nie łowią na tych wodach. Gdyby zlikwidować zawody na wodach PZW sporo wyczynowców przestałoby opłacać składki.
Podsumowując przypuszczam, że wyczyn w PZW sam się finansuje, a być może nawet przynosi zysk.
Marcin Cyrocki - Browning Team Gdynia

Offline Simpson

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 33
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #27 dnia: 23.02.2021, 17:27 »
Ja zagłosowałem na "nie". Z prostej przyczyny.

Jeśli ktoś chce brać udział w "wyczynie" to jego sprawa, jego decyzja i jego fundusze. Nikt nikomu nie nakazuje brać udziału, a jeśli ma takie aspiracje, pragnienia i chęci, to dlaczego inni mają za to płacić ?

Jeśli chcę wyczynowo pojeździć na rowerze, to sam powinienem to finansować (analogicznie). Tak samo z każdą inną "zajawką". Jeśli ktoś ma takie pragnienia, to powinien je z własnej kieszeni finansować. Taka brutalna prawda.

Zapewne wielu (szczególnie wyczynowcom) taka opinia się nie spodoba, ale przecież każdy sport kosztuje, trzeba na takie "zajawki" mieć własne fundusze. Jeśli kogoś nie stać, to trudno. No niestety. Kto powiedział, że wyczynowy sport jest dla każdego ?

Wielu sportowców różnych dyscyplin nigdy "nie wypłyną", bo blokadą są pieniądze (często bardzo duże). Nie ma się sponsorów, to samemu trzeba łożyć lub rodzina pomaga. Praktycznie każda dyscyplina sportowa na pułapie zawodowym to wielkie nakłady finansowe zanim zdobędzie się szanse zarabiania na tym. Dlaczego wędkarstwa ma to nie dotyczyć ?

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #28 dnia: 23.02.2021, 17:38 »
Azymut Ty masz ogólnie jakiś uraz do Sportu i to widać, oczywiście masz do tego prawo ale jest Statut z którego jasno wynika że ma byc działalność Sportowa i jest uchwała z którego wynika ile % ze składki idzie na ten cel.
Co do zawodów MP czy GP to są samofinansujące się, kadra ma sponsorów + dofinansowanie PZW + często zawodnicy dopłacają ze swoich środków, lub jak to było np. na MŚ na Białorusi, Portugalii ( 3 miejsce drużynowe ) lub Irlandii ( 2 miejsce druzynowe, i 1 miejsce indywidualnie )  100% kosztów pokryli zawodnicy czy ich rodzice i sponsorzy.
 Więcej szczegółów to może udzielić Tobie ZG

 
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline David_L

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Finansowanie wyczynu w PZW
« Odpowiedź #29 dnia: 23.02.2021, 17:53 »
Doskonale rozumiem że nie każdy popiera finansowanie wyczynu i ma do tego pełne prawo. Jednak również każdy ma prawo brać udział w zawodach nawet organizowanych przez koło i pośrednio korzystać z tego finansowania. W znacznej większości kół zawody towarzyskie są darmowe dla startujących. Nie musi być też żadnych nagród i to jest logiczne choć często te nagrody są bez żadnych sponsorow. Organizacja zawodów kołowych jest również finansowana z funduszy koła czyli składek członków. Spotkanie przy grilu po zawodach również przynajmniej w moim kole.  Azymut twierdzisz że nie ma związku w funkcjonowaniu przytoczonych przezemnie instytucji a PZW otóż jest związek. Instytucje w znacznej części czerpią z naszych podatków choć nie każdy przecież słucha danego radia ogląda akurat dana telewizję nie każdy chodzi do teatru choć również są wspierane przez państwo dotacjami czyli pieniędzmi każdego z nas. Nie każdemu się podoba przekaz mimo to nie ma wpływu na to i pośrednio finansuje te instytucje. Podobnie z pzw płacąc składki nie każdemu napewno się podoba że jakiś procent jego pieniędzy idzie na sport, diety dla działaczy itp. Zamiast na zarybienia lub choćby większą ochronę wód i ryb. Ja napewno nie mam zamiaru unikać tematu albo robić sobie z tego żartów. Co więcej tyle ile wiem na temat finansowania wyczynu to otwarcie o tym napisałem.  A jeżeli chodzi o jawność wydatków pzw to powtarzam po raz kolejny jestem całkowicie za żeby każdy kto chce mógł mieć do tego wgląd na co idą pieniądze członków.