Autor Wątek: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe  (Przeczytany 6071 razy)

Offline gemaro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Cześć. Chciałbym poznać Wasze doświadczenia z łowieniem na wolnym biegu. Chodzi głównie o metodę.
1. Czy używanie wolnego biegu wg Was zmniejsza skuteczność, ilość brań porównując łowienie polegające na obserwowaniu szczytówki?
2. Czy montaż podajnika "na sztywno" jest lepszym rozwiązaniem niż przelotowo na zestawie? Są jakieś ogólnie zalecenia, np. przy WB przelotowo lub nie?
3. Czy przy klasycznym feederze na wodach stojących jest sens używania wolnego biegu?

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #1 dnia: 25.04.2021, 19:51 »
Wolny bieg służy do tego, żeby Ci wędki nie wciągnęło.
Jak wolisz przelotowo to łowisz przelotem, a jak na sztywno to na sztywno.
Przelotowo stosuje na feedera klasycznego i wiosną, gdy brania są słabe.
Na sztywno jak ryba agresywnie bierze, w szczególności w nocy - skuteczność powyżej 90%.

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #2 dnia: 25.04.2021, 19:59 »
Do metody czy do klasyka nie używam kołowrotków z wolnym biegiem. Kołowrotki z wolnym biegiem posiadam do karpiówek, w przypadku feederów niepotrzebnie tylko obciążają kij , są cięższe i mniej poręczne. Nie zdarzyło mi się nigdy aby silna ryba wciągnęła czy przesunęła wędki, dobre podpórki i ustawiony hamulec -nie ma szans. Przelotowe zestawy metodowe sprawdzają mi się przy jaziach. Przy karpiach ,podajnik mam na sztywno, nie zauważyłem lepszej skuteczności zestawu na przelot.


Pozdrawiam Łukasz

Offline pawel060981

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kazimierza Wielka
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #3 dnia: 25.04.2021, 20:11 »
Ja kolego łowię na wolny bieg i nie ma on znaczenia przy zacięciu ryby, natomiast daje komfort że nie musisz się martwić o wędkę przy podwójnym braniu. Używam podajników https://sklepdrapieznik.pl/koszyki-i-formy-method-feeder/22738-koszyk-ics-in-line-dura-flat-method-30g-large-duzy.html
Łączniki mam te https://sklepdrapieznik.pl/trzonki-tuleje-laczniki/28931-laczniki-matrix-quick-change-feeder-beads.html wchodzą delikatnie w tuleje zacinają ryby a później uwalniają podajnik który nie pomaga rybie się wypiąć. Więc jest takie połączenie montażu na sztywno i przelotowo. Tej wiosny sporo ryb pływało na drugiej wędce 2 lub 3 minuty na wolnym biegu i chyba tylko jednej udało się spiąć. O klasyku nic nie napiszę za rzadko na niego łowię.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #4 dnia: 25.04.2021, 20:29 »
Główna kwestią jest klip. Jesli klipujesz na gumki recepturki to wolny bieg jak najbardziej się sprawdzi (gumka pęknie jak do niej dojdzie). Odchodzisz od kijów - wolny, drzemka na nocce - wolny. Zdecydowanie wygodniejsza opcja niz kręcenie hamulcem. Co do skuteczności zacięć to wolny bieg nic Ci nie pogorszy, bo przy odpowiednio ciężkim podajniku ryba i tak sama się zatnie.

Co do rodzaju zestawu to moim zdaniem najlepsza jest opcja trzecia - półprzelotowa. 20cm nad podajnikiem dajesz stoper/śrucinke. W momencie brania gdy podajnik poszybuje w gorę to uderzy o taką blokadę, co jeszcze lepiej wbije rybę. Osobiście od kiedy stosuje takie rozwiązanie to ograniczyłem ilość spinek, która była spora na sztywnych zestawach. Ponadto widać więcej ocierek :)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #5 dnia: 25.04.2021, 20:35 »
Wolny bieg przeszkadzać może tylko w kwestii ciężaru kołowrotka, ja używam już kilka lat WB i mam na wszystkich kołowrotkach bezpieczne klipy.
Często sam jeżdżę na ryby i mam czasem dublety , często też jeżdżę z dzieckiem i nie jestem w stanie wpatrywać się non stop w szczytówkę.

Można zawsze luzować hamulec a przy zacięciu łapać za szpulę, tego sposobu też używam i polecam - po dojściu do wprawy jest ok .
Już jedną wędkę straciłem kiedyś i nie zamierzam stracić drugiej , jeden kij też z wody wyciągnąłem a na łowisku Bilówka z tego co opiekun mówił to zgłoszonych było 6 wędek które popłynęły z rybą i nie zostały odzyskane. Na Przystanku Stawy w Grębowie było na pewno kilkanaście utopionych wędek , tak że czy wolny bieg czy luzowanie hamulca przy łowieniu na metodę jest bardzo pomocne. Są ludzie którzy łowią na jedną wędkę i trzymają ją na kolanach lub przy samej ręce - można i tak kto co lubi.
Paweł

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #6 dnia: 25.04.2021, 20:40 »
Nie ma opcji przy podpórkach ale Guru Reaper , prędzej żyłka puści albo kij pęknie, niż ryba wędkę zabierze. Jeśli już to Quick drag ,ale też nie koniecznie. Zawsze jest czas żeby dokręcić hamulec zaraz po braniu.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #7 dnia: 25.04.2021, 20:52 »
Zawsze łowię na dwie wędki i nigdy nie używam WB, chociaż mam w jednym kołowrotku. Wolę lekko poluzowany hamulec. Nie raz miałem dubletowe brania albo brania, jak odszedłem od stanowiska. Nigdy mi nie wciągnęło wędki do wody, od czasu jak zamontowałem porządne podpórki. Na wszystkich kołowrotkach mam bezpieczny klip.
Przy dublecie spokojnie holuję pierwszą rybę, podczas kiedy druga wybiera żyłkę z kołowrotka. Ryzykuję tylko, że może się po jakimś czasie wypiąć lub zaplątać jakieś krzaki.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Redarrow

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
  • Reputacja: 5
  • Lokalizacja: Chorzów
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #8 dnia: 25.04.2021, 21:23 »
Stosuje WB zamiast luzowania hamulca. Pstryk i "zluzowany" hamulec Pstryk i "dokręcony", jak masz w kołowrotku możesz stosować. Ja po kilku sytuacjach jak zapomniałem poluzować hamulec i "włączyłem dopalacze" żeby zdążyć do wędki założyłem na obie WB i teraz bezstresowo idę siku itp. Nie wątpliwie dobre podpórki i ich prawidłowe rozstawienie powinny jednak wystarczyć aby utrzymać wędkę która zamortyzuje szarpnięcia ryby. Jak hamulec nie jest dokręcony na max to w końcu popuści.

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #9 dnia: 25.04.2021, 22:35 »
Cześć. Chciałbym poznać Wasze doświadczenia z łowieniem na wolnym biegu. Chodzi głównie o metodę.
1. Czy używanie wolnego biegu wg Was zmniejsza skuteczność, ilość brań porównując łowienie polegające na obserwowaniu szczytówki?
2. Czy montaż podajnika "na sztywno" jest lepszym rozwiązaniem niż przelotowo na zestawie? Są jakieś ogólnie zalecenia, np. przy WB przelotowo lub nie?
3. Czy przy klasycznym feederze na wodach stojących jest sens używania wolnego biegu?

Używam wolnego biegu.
1. Nie zaobserwowałem zmniejszenia skuteczności zacięć, ani ilości brań przy włączonym wolnym biegu. Natomiast WB niejednokrotnie ratował wędkę przed wciągnięciem jej do wody lub złamaniem (kormoran wleciał w żyłkę pomiędzy wodą a wędką).
2. Podajnik montuję przelotowo, gdy ryby biorą ostrożnie i zestaw montowany na sztywno daje wiele wskazań ale brak skutecznych samozacięć. WB nie ma, według mnie, nic wspólnego z faktem czy zestaw montuję przelotowo, czy na sztywno. Według mnie ponad 90% brań nie jest w linii prostej z wędką. Te ponad 90% brań jest, w mniejszym lub większym stopniu, zawsze pod jakimś kątem w stosunku do osi podajnika i ryba sama się zacina pod ciężarem podajnika mimo, że zestaw jest przelotowy. Podpieram się tu rozmową i obserwacjami kolegi Dawida Moska z kanału "Wędkarstwo jedziemy na ryby" oraz swoimi.
3. Przy klasycznym feederze (zestaw typu skrętka, paternoster, asymetryczna pętla, itp.) nie używam WB, bo muszę zaciąć w czas. WB bieg włączam jedynie asekuracyjnie, gdy zestaw leży w wodzie, a ja muszę na moment pójść na stronę. Zestaw ze skrętką też można montować na sztywno i mieć efekt samozacięcia, co sprawdził pomysłodawca tego forum - Lucjan.

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #10 dnia: 25.04.2021, 22:39 »
Zawsze łowię na dwie wędki i nigdy nie używam WB, chociaż mam w jednym kołowrotku. Wolę lekko poluzowany hamulec. Nie raz miałem dubletowe brania albo brania, jak odszedłem od stanowiska. Nigdy mi nie wciągnęło wędki do wody, od czasu jak zamontowałem porządne podpórki. Na wszystkich kołowrotkach mam bezpieczny klip.
Przy dublecie spokojnie holuję pierwszą rybę, podczas kiedy druga wybiera żyłkę z kołowrotka. Ryzykuję tylko, że może się po jakimś czasie wypiąć lub zaplątać jakieś krzaki.

Mam identycznie , chociaż leżą jeszcze małe kołowrotki z wolnym biegiem , kupione w czasach gdy myślałem ,że się przydadzą do feedera.


Pozdrawiam Łukasz

Offline gemaro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #11 dnia: 26.04.2021, 19:40 »
Dziękuję za odpowiedzi. Pozostają mi dwa pytania:
1. Czy błędem jest ustawienie wędki pod kątem w stosunku do linii łowienia? Chodzi mi o to, że chciałbym wolny bieg traktować jako "przerywnik" lub łowiąc na dwie wędki jedną mieć w WB a na drugiej skupić się przy obserwowaniu szczytówki.
2. Czy jest coś w rozsądnej cenie jeżeli chodzi o podpórki, które by mocno trzymały kij? Jakaś tańsza alternatywa dla Guru Rear Reaper czy Preston Butt Gripper? Aktualnie mam najzwyklejsze "plastiki" na których wędka po prostu leży i przy mocniejszych braniach kij "skacze" po twardym plastiku bo nie jest niczym przytrzymywany.

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #12 dnia: 26.04.2021, 19:49 »
Tu na niczym nie trzeba się skupiać, dobre podpórki pisałem ci ala reaper ,robi je Matchpr, Lorpio, Mistrall, Cormoran etc. a kołowrotek z wolnym biegiem zostaw do karpiówki. O ustawieniu kija jest cały temat na forum.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #13 dnia: 26.04.2021, 20:19 »
Feeder zawsze powinien być ustawiony pod kątem, niezależnie czy z WB, czy z poluzowanym lekko hamulcem. Też działa. Chyba, że traktujemy go jak karpówkę z sygnałkami.
Ważne są jednak podpórki, zarówno tylne, jak i przednie. Na tył Guru lub jego tanie clony, przednia musi zabezpieczać wędkę ustawioną pod kątem przed zsunięciem/wyskoczeniem. Na zdjęciu moje zestawy ale na przód to nie musi być fajka. Dobre są też podpórki Colmica albo z Haldorado, byle nie takie w kształcie litery Y, od biedy mogą być w kształcie litery U, nieco zwężające się ku górze.



A czy WB, czy luzowanie hamulca przy feederze, to kwestia gustu i przyzwyczajeń. Jedni zapomną poluzować hamulec, inni włączyć WB. I warto pamietać, żeby WB nie był ustawiony zbyt lekko. Miałem kiedyś niezły ubaw obserwując "karpiarza" zacinającego branie "z krzyża" bez wyłączenia WB. Zrobiła mu się olbrzymia broda z żyłki.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline pawel060981

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kazimierza Wielka
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wolny bieg a skuteczność brań / zestawy przelotowe
« Odpowiedź #14 dnia: 26.04.2021, 20:59 »
Guru na tył super. Sam mam od lata i jeśli dobrze wcisniesz wędkę to trzymają jak diabli, bałem się o piankę na browningu sphere ale jak na razie nie widzę żadnych uszkodzeń.