Autor Wątek: Problem ze skrętką  (Przeczytany 2363 razy)

Online Don_M

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bartek
  • Lokalizacja: Tychy
  • Ulubione metody: method feeder
Problem ze skrętką
« dnia: 19.05.2021, 12:56 »
Cześć,

Nie wiem czy to dobry temat, ale po pożegnaniu się z rurką antysplątaniową i przerzuceniu na skrętkę mam z nią problemy.

-> Stopery, które przechodzą przez podwójny węzeł i wyginają skrętkę, jest na to jakiś sposób? Dodatkowe węzły? A może same stopery lipne (najtańsze z jaxona)?
-> Załamywanie się skrętki w różnych miejscach przez co, mimo dwóch stoperów, na wysokości koszyka potrafi ona się z nim "łączyć" i wielokrotnie przy zamachu mam już zaplątany zestaw. Ostatnio zdarzyło mi się to przy wyjmowaniu małego krąpia, który wypiął się wisząc na haku w powietrzu - ogólnie powstała jedna wielka powyginana masakra.
Powyższe dwa problemy powodują, że finalnie cały zestaw się plącze i przy każdym zwinięciu muszę się bawić w odplątywanie zarówno skrętki jak i przyponu.

Skrętkę robię wg tutoriali na yt, na początku wygląda perfekcyjnie, ale po paru przerzutach wszystko się, że tak brzydko powiem - pieprzy. Oczywiście łowię na klipie.
Jesteście w stanie coś tutaj doradzić?

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 855
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem ze skrętką
« Odpowiedź #1 dnia: 19.05.2021, 13:01 »
Skrętka nie powinna być za mocno skręcona, gdyż wtedy jest podatna na zagięcia. Ja mam stopery z ali i nie przechodzą mi przez pojedynczy węzeł nie mówić o podwójnym. Zawsze możesz zastosować koralik albo koralik z agrafka, bo przez podwójny węzeł nie przejdzie.

Offline lester

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 023
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Problem ze skrętką
« Odpowiedź #2 dnia: 19.05.2021, 13:02 »
Możesz robić skrętkę z fluorocarbonu 0.3mm.Kupuj twarde stopera, p olecam guru.

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 856
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem ze skrętką
« Odpowiedź #3 dnia: 19.05.2021, 13:30 »
Ja robię jak na tym filmie, tylko używam żyłki 0,3.

Offline Kowerdak

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok / Ryboły
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem ze skrętką
« Odpowiedź #4 dnia: 19.05.2021, 14:28 »
Załóż twarde stopery, to pierwsza sprawa.
Druga, spróbuj zawiązać podwójną ósemkę. Mi przez taki węzeł stoper nie ucieka.
Kamil

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 036
  • Reputacja: 664
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem ze skrętką
« Odpowiedź #5 dnia: 19.05.2021, 17:03 »
Tak szczerze,to osobiście nie czuję fenomenu skrętki. Długo na to łowiłem i plątało się po jakimś czasie. Najlepsze rozwiązanie,to co 2-3godz.robić skrętkę na nowo.
Polecam Ci zrobić zestaw pater noster na żyłce +0.30 i jako przypinkę. Mi to się nie plącze i zwielokrotnia skuteczność zacięcia.

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem ze skrętką
« Odpowiedź #6 dnia: 20.05.2021, 23:22 »
Ja zamiast skrętki stosuje taka pętlę tylko powyżej koszyk montuje normalnie przelotowo. Mniej się placze niż, skretka
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 393
  • Reputacja: 47
Odp: Problem ze skrętką
« Odpowiedź #7 dnia: 28.05.2021, 09:34 »
No bo skrętka ma jak każdy typ zestawu swoje wady .
Gdyby istniał jeden idealny zestaw gruntowy , wszyscy łowiliby na niego . Do skrętki potrzebny jest odcinek grubszej żyłki , moim zdaniem minimum 0,25 . Zachodzi więc konieczność stosowania albo przyponu strzałowego albo chociaż odcinka grubszej żyłki . Skrętka wykonana na 0,18 żyłce nie odprowadzi nam przyponu odpowiednio . Ja łowię najczęściej na 0,20-0,22 a skrętkę robię na 0,30 mm . Druga rzecz to krętlik do przyponu . Jeśli założymy przypon 0,12 lub mniej to jego żywotność to faktycznie 2-3 h , krótsza jeśli łowimy na sztywno łącząc przypon że skrętka , nieco dłuższa gdy dodamy szybkozłączkę lub chociaż krętlik . Poprostu cienki przypon szybko się skręca i uszkadza .
Kolejna rzecz to zastosowane koszyki . Są takie które niemal nigdy się nie płaczą na skrętce a są takie że mając jakieś wystające elementy " łapią " czasem skręcony przypon i mamy splątanie .

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 615
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Problem ze skrętką
« Odpowiedź #8 dnia: 28.05.2021, 10:11 »
Ważne jest również to, co zastosujemy w okolicach skrętkowego węzła - najczęściej używam Prestonowskich wynalazków Line Protector Stops, ale można również zastosować  1 - 2 wydłużone (walcowate) stopery w stylu nowych Stopzów od Prestona, uzyskując efekt odsunięcia skrętki, a przy okazji zabezpieczając skrętkowy węzeł od strony koszyczka. Stosuję żyłki 0.22 - 0.24 mm, okazjonalnie 0.26 mm, a splątania zdarzają mi się sporadycznie (średnio raz na kilkugodzinną sesję) - zwykle wtedy, gdy nie przyłożę się należycie do kontrolowanego zarzucenia :)