Autor Wątek: Zakup pierwszego bata :)  (Przeczytany 3038 razy)

Offline Markos

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Zakup pierwszego bata :)
« dnia: 23.05.2021, 18:50 »
Witajcie koledzy :)

Myślę nad zakupem pierwszego bacika , jestem w tym kompletnie zielony a chciałbym kupić dobrze :) Łowię tylko na jeziorze głębokość ok 2 m, kilka m od brzego można już połowić więc myślę nad batem 6 lub 7m, ryby które najczęściej się łowi to leszcze i karasie do 1kg ale jest też sporo karpia takiego 45cm. Zależy mi aby bacik był dość lekki i dało się połowić też karpiki takie do 2 kg. Co byście polecili ze średniej półki , nie chce wydać 1000zł ale też nie 200 :) Pozdrawiam

Offline Markos

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 083
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Kuba

Offline ma1234

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 236
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #5 dnia: 01.06.2021, 22:23 »
Ja polecam Fiume Ferrara.
Mam wersję 6m i super nią się łowi.
Jest lekka, nie męczy ręki i leszcze 60 cm wyciąga bez problemów.
Koszt <200 zł :P, więc poniżej Twojego budżetu, ale szczerze polecam
https://bigriver.pl/wedki-baty/13874-wedka-fiume-ferrara-mt-600-5901445889395.html

timken

  • Gość
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #6 dnia: 01.06.2021, 23:17 »
Nauka łowienia batem i od razu długość 6-7 metrów? Albo szybko się zniechęcisz (poplątane zestawy), albo połamiesz wędkę (zwłaszcza z wyższej półki czyli np. taką do których zamieściłeś linki) przy mocniejszym wietrze lub na większej rybie (np. karpiu 2 kg) :facepalm:
Spróbuj najpierw krótszej wędki lub przynajmniej z mocniejszego materiału.
Ponadto czy bat jest idealną metodą do poławiania ryb o których piszesz? Myślałeś o łowieniu z pełną szczytówką czy pustą i amortyzatorem?

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #7 dnia: 01.06.2021, 23:47 »
Łowiłeś w ogóle batem? Z Twoich pytań można wyciągnąć wniosek że nie miałeś okazji. Uczyłem się 6 m, nigdy nie poplątałem zestawu i jakoś nie wyobrażam sobie jak to mogłoby wyglądać.
Kolejna sprawa to połamanie wędki na rybie? W jaki sposób? Wiążesz zestawy z plecionki? ;)

timken

  • Gość
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #8 dnia: 02.06.2021, 00:10 »
Nie no nie mam polotu ;D Mistrz w łowieniu batem, który nigdy nie wplątał zestawu :D :D :D Mam takiego współpracownika, który twierdzi, że on błędów nie popełnia ;)
Naprawdę nigdy nie widziales wędki, która pęka pod rybą? ???
Ok, z weryfikuję swoje poglądy...

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #9 dnia: 02.06.2021, 00:35 »
Widocznie się nie znam ale nie będę rywalizował na prostackie docinki.

Nie kojarzę sytuacji żebym poplątał zestaw. Często łowie z kolegą i też sobie nie przypominam.

Od tego jest przypon i hamulec żeby wędka wytrzymała. Chyba że ktoś pompuje na grubej żyłce z hamulcem maksymalnie dokręconym. Podobno tak można.

Jeżeli wędzisko nie jest uszkodzone ani wadliwe a zestaw dobrze dobrany to się nie połamie pod rybą. Prędzej można spalić hamulec w kołowrotku.

timken

  • Gość
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #10 dnia: 02.06.2021, 09:12 »
Łowiłeś w ogóle batem? Z Twoich pytań można wyciągnąć wniosek że nie miałeś okazji.
Pierwszy uderzę się w pierś choć ton Twojej wypowiedzi nie należał do uprzejmych...
Zacytuję "klasyka" Kacpra Górka:
"Łowić batem, a być skutecznym w łowieniu batem to zupełnie inne kwestie. Dla laika bat wydaje się banalny. Machnąć zza pleców, zaciąć, szybko wyjąć i jaka niby w tym filozofia? W sumie TYLKO taka, że ten który łowi batem osiągnie efekt o wiele gorszy od tego, który potrafi łowić batem – oczywiście to tylko skrót myślowy."
Koledze Markos życzę wytrwałości i sukcesów w opanowaniu nowej metody :) Wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 083
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #11 dnia: 02.06.2021, 09:39 »
Ja się tam nie znam, ale myślę, że jeśli wędka nie ma wad fabrycznych i żadnych uszkodzeń technicznych to nie ma prawa się złamać. Tak!. Jeśli tylko są zachowane zasady i ewentualne wytyczne producenta co do sposobu jej użytkowania, to własnie tak powinno być. Bez względu na to czy to bat, feeder czy spining itp. Jeśli używamy odpowiedniej grubości żyłek, umiejętnie ustawimy hamulec kołowrotka i posługujemy się wędką z jako takim wyczuciem, to jej nie złamiemy. Zdaje sobie sprawę, że wśród wędkarzy są tacy zdolni koledzy, którym się to udało, ale najczęściej to nie z winy sprzętu, tylko ich samych, ewentualnie jakiś wad albo uszkodzeń wędki, którą złamali. Mi się to osobiście jeszcze nigdy nie zdarzyło, choć od lat moją ulubioną  metodą połowu jest metoda bolońska. A jak wiadomo, bolonki to jedne z najbardziej podatnych wędzisk na uszkodzenia.

timken

  • Gość
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #12 dnia: 02.06.2021, 10:25 »
Koledzy, nigdzie nie pisałem o łamaniu wędki z kołowrotkiem. Tu przyznaję trzeba mieć talent, źle dobrać poszczególne elementy zestawu, używać uszkodzonej wędki etc. Łowienie z pełnym zestawem ma zdecydowanie mniejszy margines błędu. Użycie zbyt grubej żyłki do delikatnej wędki i próba zatrzymania odjazdu większej sztuki, może skutkować właśnie jej złamaniem. Z kolei zbyt cienka żyłka, ale adekwatna do wytrzymałości wędziska, nie pozwoli na wyholowanie każdej ryby ;) 

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #13 dnia: 02.06.2021, 14:22 »
Łowiłeś w ogóle batem? Z Twoich pytań można wyciągnąć wniosek że nie miałeś okazji.
Pierwszy uderzę się w pierś choć ton Twojej wypowiedzi nie należał do uprzejmych...
Zacytuję "klasyka" Kacpra Górka:
"Łowić batem, a być skutecznym w łowieniu batem to zupełnie inne kwestie. Dla laika bat wydaje się banalny. Machnąć zza pleców, zaciąć, szybko wyjąć i jaka niby w tym filozofia? W sumie TYLKO taka, że ten który łowi batem osiągnie efekt o wiele gorszy od tego, który potrafi łowić batem – oczywiście to tylko skrót myślowy."

Ton mojej wypowiedzi był dostosowany do Twojej. Nie rób z siebie ofiary bo wszyscy potrafią czytać.

Tak samo jest w każdej dziedzinie życia. Można gotować i gotować dobrze, być kierowcą itp.

Pisałeś o plątaniu zestawów. Dobrze zbudowany nie będzie się plątał i to samo dotyczy wszystkich metod/technik. Swoje zestawy wzoruje na tych przykładach https://www.google.com/amp/s/dariuszciechanskiwedkarstwo.wordpress.com/2014/02/19/zestaw-budowanie-czesc-3/amp/ albo na tych https://www.leszcz.pl/diagram.php?aaa=5&bbb=bat

timken

  • Gość
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #14 dnia: 02.06.2021, 17:01 »
Poddaję się :'( Odpuszczam ten wątek. Sukcesów życzę :D
Ps. Pan Dariusz to akurat autorytet z mojego regionu. Znam go osobiście z wielu zawodów. Spytaj z ciekawości czy nigdy nie splątał zestawu i po co każdy szanujący się zawodnik przygotowuje ich kilkadziesiąt 😉