Autor Wątek: Zakup pierwszego bata :)  (Przeczytany 3041 razy)

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #15 dnia: 02.06.2021, 21:00 »
Kolego Markos w mojej kolekcji mam trzy baty 5m, 6m, 7m i maksymalnie do 300zł. Ale co ci mogę poradzić na początek kup sobie bacika 5m. Zobaczysz czy ci pasuje łowienie batem a 5 m lepiej się nauczysz bo jest łatwiejszy w operowaniu niż 7 m. Dla przykładu takie coś https://allegro.pl/oferta/bat-vde-robinson-team-nano-core-pole-500-5m-gratis-10030834416
W miarę lekki cena nie powala a już przyjemny na początek.Pozdrawiam.

Offline Markos

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #16 dnia: 02.06.2021, 21:23 »
Witam,

faktycznie może macie rację i na początek coś tańszego i krótszego wezmę :) Znajomy mi polecił https://allegro.pl/oferta/bat-mistrall-competition-aqua-pole-6m-10-30g-fish-8028706312 czy ktoś może się wypowiedzieć w kwestii tego bata :) Pozdrawiam

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 436
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #17 dnia: 02.06.2021, 21:34 »
Kupiłem pierwszego bata w zeszłym roku , padło na :

https://abcwedkarza.pl/product-pol-375-WEDKA-BAT-MIKADO-TOURNAMENT-POLE-600-WA110-600.html

Jestem mega zadowolony .

Nic się plącze , nic się nie łamie , jedyne co strzela to przypon przy większym karpiu .
Jakie połamanie wędki ? No chyba ,że pletka na całym zestawie ;D ;D
Na rybkach do ok 1,5 zabawa przednia .

Dobrze jest się przymierzyć do kija , mi Robinson w ogóle nie leżał w ręce ;)

Połamania :D :D :D

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #18 dnia: 02.06.2021, 22:32 »
Łowienie batem sprawia mnóstwo przyjemności. Prostota tej metody uzależnia i kupuje się kolejne aż do połamania wszystkich ;)


Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #19 dnia: 02.06.2021, 23:54 »
Poddaję się :'( Odpuszczam ten wątek. Sukcesów życzę :D
Ps. Pan Dariusz to akurat autorytet z mojego regionu. Znam go osobiście z wielu zawodów. Spytaj z ciekawości czy nigdy nie splątał zestawu i po co każdy szanujący się zawodnik przygotowuje ich kilkadziesiąt
Jak i przy odległościówce. Przez pierwsze 2 sezony przerabiałem chyba z 10 żyłek głównych i z 4x tyle przyponów i sposobów rozkładania śruciny. W tym sezonie żyłkę wymieniłem, bo rwała mi się w palcach a przypon wynieniłem chyba po półtora roku. Zamiast płoci trafił mi się karp.
Teraz myślę, że żyłka była z pierwszego zjazdu na Batorówce.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #20 dnia: 03.06.2021, 12:58 »
Jeśli ktoś ma problem z plątaniem zestawów to najczęściej bierze się to z tego że jest źle skonstruowany zestaw ( obciążenie ) lub i to najczęściej gdy ktoś dobierze za lekki spławik a jest wiatr w twarz. Co do długości to 5-6m na początek jak najbardziej jest odpowiedni, jesli oczywiście są odpowiednie warunki na zbiorniku do łowienia taką długością. Co do długości 7,8,9 czy 10 m trzeba oprócz wydania większej kasy, " wymachać" trochę godzin batami nad wodą aby sprawnie łowić rybki.
Na poczatku naucz się sprawnie zarzucać , wygruntować łowisko a rybki na pewno będą, pamietaj o odtłuszczeniu zyłki a jak już będziesz umiał zatapiać zyłkę to spokojnie możesz startować w zawodach w Kole :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Hyde

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 150
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #21 dnia: 03.06.2021, 13:22 »
A ja byłem przekonany, że tylko przy odległościówce się odtłuszcza żyłkę. Muszę wypróbować przy bacie.

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #22 dnia: 04.06.2021, 08:12 »
Witam,

faktycznie może macie rację i na początek coś tańszego i krótszego wezmę :) Znajomy mi polecił https://allegro.pl/oferta/bat-mistrall-competition-aqua-pole-6m-10-30g-fish-8028706312 czy ktoś może się wypowiedzieć w kwestii tego bata :) Pozdrawiam

Odradzam, tylko na papierze ta seria wygląda dobrze. Niby fajna waga, długi skład sugeruje zawodnicze przeznaczenie...w ręce czar cyferek (waga) pryska i okazuje się, że kijek jest średnio wyważony, wolny (w kategorii średnio półkowych batów) i ugina się za głęboko. To ostatnie nie zawsze jest wadą - bo ogranicza gubienie ryb (drobnych) i potencjalnie przekłada się na możliwość holu "większych sztuk" (większych w kategorii ryb zazwyczaj poławianych batem).
Tutaj jednak mamy do czynienia z konstrukcyjnym błędem. Kij ma fabrycznie szczytówkę z wklejką (igłę węglową wklejaną w pustą szczytówkę; patent, który stosuje się przy  sztywnych batach by zwiększyć amortyzacje przy holu drobnicy podczas szybkościowego połowu). Pięknie; tyle, że Aqua nie jest sztywnym kijem, z wklejką - ten brak sztywności - się pogłębia. Pewnie ktoś powie, że można szczytówkę wymienić na rurkę, niewiele tu jednak zabieg pomoże, niby troszkę kija usztywni ale głównie przez skrócenie wędki (szczytówki "wklejki" są dłuższe od "pustych"  w tej samej średnicy). 

Powyższe znacząco wpływa na komfort łowienia. Średnie wyważenie po kilkugodzinnym łapaniu wędziskiem męczy rękę (drobnicy zwłaszcza), miękkość kija spowalnia zacinanie brań "w tempo" i utrudnia operowanie w wietrznej pogodzie.

Za to na plus mistrala aqua:
- mają pełną długość (większość batów jest krótsza od deklarowanej przez producenta, to przypadłość nie tylko naszych importerów-producentów ale i topowych marek - niestety; przekłamanie sięga w ekstremalnych przypadkach nawet 50 cm).
- blanki wszystkich elementów nie poddają się łatwo pod naciskiem na całej długości (często w celu minimalizacji masy kija wzmacnia się tylko łączenia ->górne modele mikado)
- potencjalnie większa szansa wyholowania bonusa na pajęczynie (->głębsze ugięcie) niż u sztywniejszej konkurencji.

W cenie Aquy jest wspominany już w wątku mikado torunament, który jest kijem niemal pod każdym względem lepszym - lepiej wyważonym, sztywniejszym i ponoć mocniejszym (tego ostatniego nie mam możliwości zweryfikować, 6tką machałem jedynie, nie łowiłem; przy 7m bym polemizował)
Jeśli Aqua to max 5m; w długościach 6 i 7m lepiej wypada mikado tournament.

Wszystkie wymienione wyżej kije miałem w ręce, większość posiadałem lub nadal posiadam i łowiłem/łowię.   
___________________________________________________________________________________________________
A ja byłem przekonany, że tylko przy odległościówce się odtłuszcza żyłkę. Muszę wypróbować przy bacie.

Osobiście odradzam przy zestawie do klasycznego bata; zatapianie żyłki owszem zmniejsza zjawisko "ściągania", dryfu zestawu (nie zawsze jest to też pożądane, taka np płotka lubi "na wleczonego") ale z 2 strony spowalnia zacięcie; dodatkowo zwiększa ryzyko wyrwania uszka w delikatniejszych spławikach przy zacinaniu.

Zupełnie inna sprawa to frangielka, tu obowiązkowo odtłuszczanie i topienie.
Pozdrawiam
Olo


Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #23 dnia: 04.06.2021, 08:38 »
:thumbup:

Lubię łowić batem. Na kanały i pomosty najczęściej wystarcza długość do 6 m. Wiele lat łowiłem na bacik 5,4 m. Warto zainwestować w lekki kijek, co niestety wiąże się z kosztem zakupu.
Jak jest wiatr łowię na fragielkę ze spławikiem do 2 g  typu slider. Łowienie takie jest komfortowe przy długości bata do 6 m. Tak łowię także w niekorzystnych warunkach wietrznych na wolnych kanałach.
 :)
Marian

Offline Markos

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #24 dnia: 10.06.2021, 21:35 »
Witam,

Zakupiłem Albiona 5 m z kongera, super lekki i fajnie mi się nim uczy, byłem póki co 2x nad wodą z nim. Za jakiś czas myślę nad 7 :) Pozdrawiam

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zakup pierwszego bata :)
« Odpowiedź #25 dnia: 10.06.2021, 22:26 »
Witam,

Zakupiłem Albiona 5 m z kongera, super lekki i fajnie mi się nim uczy, byłem póki co 2x nad wodą z nim. Za jakiś czas myślę nad 7 :) Pozdrawiam

I super, fajny bacik, 5'tka kosa. Miłej zabawy.



Pozdrawiam
Olo