Autor Wątek: Co wolno SSR?  (Przeczytany 53373 razy)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Co wolno SSR?
« dnia: 04.12.2014, 10:49 »
Pewnie większość wie ! Ale może się przyda???    Prawnik radzi - Uprawnienia służb w stosunku do wędkarzy cz. III

W trzeciej części miałem zamiar kontynuować omawianie uprawnień Państwowej Straży Rybackiej. Otrzymałem jednak kilka maili i listów z prośbą o możliwie szybkie wyjaśnienie na łamach „WW” uprawnień Społecznej Straży Rybackiej.

Czytelnicy opisywali różne sytuacje, z którymi zetknęli się w trakcie kontroli prowadzonych przez Społeczną Straż Rybacką, takich jak zatrzymanie za pokwitowaniem karty wędkarskiej czy też usiłowanie przeszukania samochodu,a nawet próby „wystawienia mandatu”. Nie pierwszy raz spotykam się z sytuacją, gdzie działalność Społecznej Straży Rybackiej budzi zdecydowanie większe emocje, a zarazem wątpliwości co do jej zgodności z prawem niźli w przypadku Państwowej Straży Rybackiej. Wychodząc naprzeciw prośbom Czytelników, postaram się omówić wszystkie uprawnienia tej służby. Społeczna Straż Rybacka (SSR) powoływana jest przez radę powiatu na wniosek starosty. Rada powiatu może także wyrazić zgodę na utworzenie SSR przez zainteresowane organizacje społeczne lub uprawnionych do rybactwa. Także rada powiatu uchwala regulamin SSR.

Zadaniem Społecznej Straży Rybackiej jest współdziałanie z Państwową Strażą Rybacką (PSR) w zakresie kontroli przestrzegania ustawy o rybactwie śródlądowym oraz przepisów wydanych na jej podstawie. Ustawa o rybactwie śródlądowym w sposób bardzo precyzyjny określa uprawnienia przysługujące strażnikowi Społecznej Straży Rybackiej. W art. 25 ust. 1 tejże ustawy wskazuje się, że strażnikowi SSR przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 23 pkt 1–3 i 4 lit. b). Są to uprawnienia do:

kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących połowu oraz dokumentów stwierdzających pochodzenie ryb u osób przetwarzających lub wprowadzających ryby do obrotu;
kontroli ilości masy i gatunków odłowionych ryb, przetwarzanych lub wprowadzanych do obrotu oraz przedmiotów służących do ich połowu;
zabezpieczenia porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu w wypadku niemożności ustalenia ich posiadacza;
odebrania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu, z tym że ryby należy przekazać za pokwitowaniem uprawnionemu do rybactwa, a przedmioty zabezpieczyć.
Powyższe uprawnienia przysługują również strażnikom PSR, gdyż w swej istocie ww. art. 25 ustawy o rybactwie śródlądowym nadaje strażnikom SSR część uprawnień strażników PSR, wskazanych m.in. w art. 23. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że poza ww. uprawnieniami strażnikom SSR nie przysługują żadne inne uprawnienia z szerokiego katalogu uprawnień strażników PSR. Za niedopuszczalne należy uznać także jakiekolwiek formy „rozszerzania” omawianych uprawnień SSR o uprawnienia PSR, nawet w sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Istotę tego wywodu postaram się omówić w sposób praktyczny.

Kontrola dokumentów, o której mowa w art. 23 ustawy o rybactwie śródlądowym, oznacza co do zasady kontrolę posiadania karty wędkarskiej i ewentualnego zezwolenia uprawnionego do rybactwa. Uprawnienia do takiej kontroli posiadają zarówno strażnicy PSR, jak i SSR. Załóżmy zatem, że kontrolowany nie chce poddać się kontroli i zachowuje się agresywnie. Strażnik PSR może w takim przypadku stosować środki przymusu bezpośredniego w postaci np. siły fizycznej, broni gazowej i kajdanek. Strażnik SSR takich uprawnień nie posiada, co powoduje, że w omawianej sytuacji musi odstąpić od czynności kontrolnych i zawiadomić o zdarzeniu PSR lub Policję.

Rozważmy teraz sytuację, w której kontrolowany poddaje się czynnościom kontrolnym, w wyniku których okazuje się, że nie posiada zezwolenia uprawnionego do rybactwa, a zatem mamy do czynienia z popełnieniem wykroczenia. Strażnik PSR może w takim przypadku m.in. wylegitymować osobę podejrzaną w celu ustalenia jej tożsamości, zatrzymać za pokwitowaniem kartę wędkarską, nałożyć grzywnę w drodze mandatu oraz odebrać za pokwitowaniem ryby i przedmioty służące do ich połowu. W przypadku strażnika SSR ustawodawca przewiduje wyłącznie możliwość odebrania ryb i przedmiotów służących do ich połowu.

Wreszcie trzeci charakterystyczny przykład. Załóżmy, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia wykroczenia w postaci połowu ryb w okresie ochronnym, a zarazem ukrycia tych ryb w bagażniku samochodu. Kontrolowany poddaje się kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb, a następnie gatunków odłowionych ryb, które przechowuje w siatce. Kontrole nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Pozostaje kwestia uzasadnionego podejrzenia, że skłusowane ryby ukryte są w bagażniku samochodu. W takim przypadku strażnicy PSR mają prawo do dokonania kontroli środków transportu w celu sprawdzenia zawartości ich ładunku. Strażnicy SSR uprawnień takich nie posiadają, a zatem muszą odstąpić od czynności kontrolnych i zawiadomić o zdarzeniu PSR lub Policję.

Reasumując, należy wyraźnie podkreślić, że ustawodawca w sposób precyzyjny określił uprawnienia strażników Społecznej Straży Rybackiej, co oznacza, że podejmowanie przez nich jakichkolwiek innych czynności poza wskazanymi w art. 25 ustawy o rybactwie śródlądowym należy uznać za nieuprawnione.

www.pogawedki.wedkarskie.pl
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 642
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #1 dnia: 04.12.2014, 21:26 »
Dobry link, dzięki Arek! Według mnie wielu strazników SSR przekracza swoje kompetencje -warto znać swoje prawa. Niestety w Polsce panuje zasada ograniczonego zaufania - i wcale się temu nie dziwię...

Duzo rzeczy powinno jednak sie wydarzac na kulturalnej i przyjaznej 'stopie' - wędkarzy niekulturalnych i chamskich, podobnie zreszta jak i strażników powinno sie zgłaszać do władz koła lub okręgu. Wg mnie sądy koleżeńskie, upomnienia itd - powinny działać o wiele częściej. Nie widzę przeciwskazań do kar finansowych lub do odrobienia w postaci czynu społecznego.  Bardzo często czytam o strasznym towarzystwie - czy to pijanych wędkarzy czy tez jawnie łamiących przepisy...

W jednym z moich kół jest taki rygor jak w pruskiej armii. Małe przewinienia i zabierają członkostwo! Ale ludzi jest sporo - i przynajmniej jest porządek. A na ogrodzonych łowiskach człowiek czuje się bardzo bezpiecznie nocą - nie ma pijanych wędkarzy drących się lub chcących sie 'bratać' lub 'pogadać'.  Na takiej Tamizie na odcinkach 'wolnych' ja bezpiecznie się wcale nie czuję i nie wiem czy samemu chętnie bym tam łowił.
Lucjan

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #2 dnia: 22.02.2017, 15:09 »
Odgrzebuję stary temat, znalazłem kilka ciekawych informacji:

Odpowiedź Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Interpelację w sprawie uprawnień Społecznej Straży Rybackiej:

Cytuj
...strażnikom SSR w trakcie wykonywanych przez nich czynności kontrolnych w celu zapobiegania i zwalczania nielegalnego połowu ryb, raków i minogów w powierzchniowych wodach śródlądowych przyznano uprawnienia, o których mowa w art. 23 pkt. 1-3 oraz pkt 4 lit. b ustawy o rybactwie śródlądowym. Przysługuje im zatem prawo do:
1) kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących połowu oraz dokumentów stwierdzających pochodzenie ryb u osób przetwarzających lub wprowadzających ryby do obrotu;
2) kontroli ilości masy i gatunków odłowionych ryb, przetwarzanych lub wprowadzanych do obrotu oraz przedmiotów służących do ich połowu;
3) zabezpieczenia porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu w wypadku niemożności ustalenia ich posiadacza;
4) żądania wyjaśnień i wykonywania czynności niezbędnych do przeprowadzania kontroli, a w wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia: b) odebrania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu, z tym że ryby należy przekazać za pokwitowaniem uprawnionemu do rybactwa, a przedmioty zabezpieczyć.

Jest to więc żywcem wyjęte z Ustawy o Rybactwie Śródlądowym a kontkretnie Art. 25.1. , poniżej jego cytat, treść jak wyżej.

Cytuj
Strażnikowi Społecznej Straży Rybackiej przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 23 pkt 1–3 i 4 lit. b.2

Pan Sekretarz Stanu kontynuuje myśl:

Cytuj
Niemniej istotną kwestią dla zgodnego z prawem wykonywania zadań przez SSR jest nadzór specjalistyczny, który sprawuje wojewoda poprzez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej. Nadzór ten obejmuje legalność i skuteczność działań SSR i jest wykonywany na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie zasad sprawowania nadzoru specjalistycznego nad Społeczną Strażą Rybacką oraz ramowego regulaminu tej straży (Dz. U. Nr 49, póz. 489). Przepisy te zawierają dodatkowe wytyczne odnośnie sposobu wykonywania przez strażników SSR czynności kontrolnych i sporządzania z nich informacji, w tym ich zakresu, w postaci dokumentów takich jak: zbiorcze sprawozdanie, notatka czy pokwitowanie. Przepis zawarty w § 14 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia daje podstawę zamieszczenia w notatce danych osobowych, które strażnik SSR może uzyskać z dokumentów uprawniających do połowu ryb w trakcie ich kontroli (art. 23 pkt. l ustawy o rybactwie śródlądowym) lub z przekazanych wyjaśnień od osoby kontrolowanej w wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez tą osobę przestępstwa lub wykroczenia (art. 23 pkt. 4 ustawy o rybactwie śródlądowym).
Natomiast, w przypadku zaistnienia problemu w trakcie wykonywania kontroli przez strażników SSR, zgodnie ze stosowaną praktyką, o sprawie informowane są uprawnione służby, Państwowa Straż Rybacka ewentualnie Policja.

Dodam, iż w takich sytuacjach pomocna może być także funkcjonująca od wielu lat w Kodeksie postępowania karnego oraz Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia instytucja „ujęcia” — jako forma zatrzymania. Przepisy niniejsze przewidują, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości, przy czym osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Sekretarz wskazuje, że uprawnienia SSR są wystarczające, jednak w przypadku wystąpienia problemów z ustaleniem danych sprawcy przestępstwa lub wykroczenia wskazuje, że normalną i stosowaną formą jest ujęcie obywatelskie.



Cytuj
    Art. 243. [Ujęcie obywatelskie]

    § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
    § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

W związku z powyższym, można stwierdzić, że strażnik SSR, pomimo braku uprawnień do legitymowania czy zatrzymania ma prawo do ujęcia w przypadku niemożności ustalenia danych personalnych sprawcy przestępstwa lub wykroczenia.

Ujęcie obywatelskie sprawcy wykroczenia

Cytuj
Mało znanym faktem jest, iż instytucja ujęcia obywatelskiego ma zastosowanie nie tylko w przypadku sprawcy przestępstwa, ale również w przypadku sprawcy wykroczenia. Wskazuje na to jednoznacznie art. 45 § 2 k.p.s.w.

    Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

    Art. 45. § 1. Policja ma prawo zatrzymać osobę ujętą na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia lub bezpośrednio potem, jeżeli:
    1) zachodzą podstawy do zastosowania wobec niej postępowania przyspieszonego;
    2) nie można ustalić jej tożsamości.
    § 2. Art. 243 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio.


Czyli, zatrzymania obywatelskiego można dokonać nie tylko w przypadku popełnienia przestępstwa ale również i wykroczenia, po spełnieniu następujących:


Cytuj
1.   ujęcia osoby zostanie dokonane w chwili popełnia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa,

2. zachodzi uzasadniona obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

W związku z tym, że: Art 25.2.1

Strażnik Społecznej Straży Rybackiej podczas i w związku z wykonywaniem czynności korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym, jakiekolwiek działanie przeciwko strażnikowi celem odstąpienia lub uniemożliwienia wykonania czynności, do których jest uprawniony jest przestępstwem, w związku z czym strażnik posiada pełne prawo do ujęcia sprawcy, a w wypadku działań o charakterze bezpośredniego ataku wyczerpuje od razu regułę zacytowaną przeze mnie powyżej, dotyczącą niemożności ustalenia sprawcy, gdyż jego działania jednoznacznie wskazują, że nie tylko dąży do uniknięcia odpowiedzialności ale również odwetu, ucieczki.

Idziemy dalej.

W związku z tym, że strażnik SSR podlega w czasie pełnienia czynności ochronie jako funkcjonariusz publiczny, ma to podobne zastosowanie do Art. 25 KK - prawo do obrony koniecznej (dotyczy ono Nas wszystkich):

Cytuj
Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu. Osoba, która w obronie koniecznej odpiera zamach na jakiekolwiek cudze dobro chronione prawem, chroniąc bezpieczeństwo lub porządek publiczny, korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Przepisu powyższego nie stosuje się, jeżeli czyn sprawcy zamachu skierowany przeciwko osobie odpierającej zamach godzi wyłącznie w cześć lub godność tej osoby.

Strażnik wykonując społecznie pewne obowiązki, jeśli zostanie zaatakowany lub ktoś wymusi na nim odstąpienie od czynności, zdecydowanie wyczerpuje również zasady Art.25 - ponieważ jego działania podejmowane są w celu ochrony cudzego dobra, chroni porządek publiczny i czyn nie godzi wyłącznie w strażnika.

Przymus bezpośredni przy obywatelskim ujęciu

Cytuj
Kwestię stosowania przemocy przez osobę dokonującą ujęcia obywatelskiego wobec sprawcy przestępstwa wyjaśnił m.in. Sąd Apelacyjny w Krakowie, który w wyroku z dnia 22.06.2006 r., w sprawie o sygn. akt: II AKa 87/06 wyraził pogląd, zgodnie z którym stosowanie przemocy wobec osoby ujętej jest dopuszczalne w granicach niezbędnych do uniemożliwienia tej osobie oddalenia się, w tym z zastosowaniem wobec niej krótkotrwałego pozbawienia wolności. W takich okolicznościach sprawca przestępstwa nie ma prawa do obrony koniecznej.


Reasumując:

Strażnik może kontrolować kartę wędkarską oraz dokumenty wydane przez uprawnionego do rybactwa.
Strażnik może stosować obywatelskie zatrzymanie oraz siłę fizyczną.
Strażnik może odpierać atak na swoją osobę.
Strażnik jest chroniony tak jak funkcjonariusz publiczny.
Nie okazanie dokumentów strażnikowi jest równoznaczne z wyczerpaniem przesłanki dotyczącej ustalenia sprawcy a więc od razu narzuca możliwość ujęcia.
Strażnik może podejmować pościg, po którym może stosować ujęcie oraz siłę fizyczną.




http://maszprawo.org.pl/2016/11/ujecie-obywatelskie-sprawcy-przestepstwa-lub-wykroczenia/
http://www.maciejorzechowski.pl/15682/interpelacja-w-sprawie-uprawnien-spolecznej-strazy-rybackiej.html





Grzegorz

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #3 dnia: 22.02.2017, 15:22 »
Bardzo cenna wiedza :thumbup: Nasuwa się pytanie, czy sami strażnicy znają / są informowani o swoich prawach.
Marcin

Kadłubek

  • Gość
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #4 dnia: 22.02.2017, 15:38 »
Uprawnienia masz wypisane w ustawie, rozporządzeniach.

Strażnik może kontrolować kartę wędkarską oraz dokumenty wydane przez uprawnionego do rybactwa. - tak
Strażnik może stosować obywatelskie zatrzymanie - tak
oraz siłę fizyczną. - nie do końca
Strażnik może odpierać atak na swoją osobę. - tak i nie
Strażnik jest chroniony tak jak funkcjonariusz publiczny. - tak
Nie okazanie dokumentów strażnikowi jest równoznaczne z wyczerpaniem przesłanki dotyczącej ustalenia sprawcy a więc od razu narzuca możliwość ujęcia. - nie
Strażnik może podejmować pościg, po którym może stosować ujęcie  - tak
oraz siłę fizyczną.- nie do końca

Nie można jednoznacznie opisać tego wszystkiego to nie wykład a opisanie tego wszystkiego to już gruba książka.

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #5 dnia: 22.02.2017, 15:51 »

Strażnik może podejmować pościg, po którym może stosować ujęcie  - tak
oraz siłę fizyczną.- nie do końca


Bez sensu. Może gonić sprawcę, ale nie może go złapać? Czyli musi za nim biec, przepraszam za porównanie, jak murzyn za antylopą, aż ta opadnie z sił?
Marcin

Kadłubek

  • Gość
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #6 dnia: 22.02.2017, 15:53 »
Dokładniej ujmując np. możesz go trzymać za ręce ale nie możesz użyć większej "przemocy".

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #7 dnia: 22.02.2017, 15:55 »
To tak jak na pierwszej randce.
Jacek

Kadłubek

  • Gość
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #8 dnia: 22.02.2017, 15:57 »
To tak jak na pierwszej randce.
Czasami zdarzają się lepsze ... randki ;)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #9 dnia: 22.02.2017, 16:04 »
Odgrzebuję stary temat, znalazłem kilka ciekawych informacji:

Odpowiedź Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Interpelację w sprawie uprawnień Społecznej Straży Rybackiej:

Cytuj
...strażnikom SSR w trakcie wykonywanych przez nich czynności kontrolnych w celu zapobiegania i zwalczania nielegalnego połowu ryb, raków i minogów w powierzchniowych wodach śródlądowych przyznano uprawnienia, o których mowa w art. 23 pkt. 1-3 oraz pkt 4 lit. b ustawy o rybactwie śródlądowym. Przysługuje im zatem prawo do:
1) kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących połowu oraz dokumentów stwierdzających pochodzenie ryb u osób przetwarzających lub wprowadzających ryby do obrotu;
2) kontroli ilości masy i gatunków odłowionych ryb, przetwarzanych lub wprowadzanych do obrotu oraz przedmiotów służących do ich połowu;
3) zabezpieczenia porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu w wypadku niemożności ustalenia ich posiadacza;
4) żądania wyjaśnień i wykonywania czynności niezbędnych do przeprowadzania kontroli, a w wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia: b) odebrania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu, z tym że ryby należy przekazać za pokwitowaniem uprawnionemu do rybactwa, a przedmioty zabezpieczyć.

Jest to więc żywcem wyjęte z Ustawy o Rybactwie Śródlądowym a kontkretnie Art. 25.1. , poniżej jego cytat, treść jak wyżej.

Cytuj
Strażnikowi Społecznej Straży Rybackiej przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 23 pkt 1–3 i 4 lit. b.2

Pan Sekretarz Stanu kontynuuje myśl:

Cytuj
Niemniej istotną kwestią dla zgodnego z prawem wykonywania zadań przez SSR jest nadzór specjalistyczny, który sprawuje wojewoda poprzez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej. Nadzór ten obejmuje legalność i skuteczność działań SSR i jest wykonywany na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie zasad sprawowania nadzoru specjalistycznego nad Społeczną Strażą Rybacką oraz ramowego regulaminu tej straży (Dz. U. Nr 49, póz. 489). Przepisy te zawierają dodatkowe wytyczne odnośnie sposobu wykonywania przez strażników SSR czynności kontrolnych i sporządzania z nich informacji, w tym ich zakresu, w postaci dokumentów takich jak: zbiorcze sprawozdanie, notatka czy pokwitowanie. Przepis zawarty w § 14 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia daje podstawę zamieszczenia w notatce danych osobowych, które strażnik SSR może uzyskać z dokumentów uprawniających do połowu ryb w trakcie ich kontroli (art. 23 pkt. l ustawy o rybactwie śródlądowym) lub z przekazanych wyjaśnień od osoby kontrolowanej w wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez tą osobę przestępstwa lub wykroczenia (art. 23 pkt. 4 ustawy o rybactwie śródlądowym).
Natomiast, w przypadku zaistnienia problemu w trakcie wykonywania kontroli przez strażników SSR, zgodnie ze stosowaną praktyką, o sprawie informowane są uprawnione służby, Państwowa Straż Rybacka ewentualnie Policja.

Dodam, iż w takich sytuacjach pomocna może być także funkcjonująca od wielu lat w Kodeksie postępowania karnego oraz Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia instytucja „ujęcia” — jako forma zatrzymania. Przepisy niniejsze przewidują, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości, przy czym osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Sekretarz wskazuje, że uprawnienia SSR są wystarczające, jednak w przypadku wystąpienia problemów z ustaleniem danych sprawcy przestępstwa lub wykroczenia wskazuje, że normalną i stosowaną formą jest ujęcie obywatelskie.



Cytuj
    Art. 243. [Ujęcie obywatelskie]

    § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
    § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

W związku z powyższym, można stwierdzić, że strażnik SSR, pomimo braku uprawnień do legitymowania czy zatrzymania ma prawo do ujęcia w przypadku niemożności ustalenia danych personalnych sprawcy przestępstwa lub wykroczenia.

Ujęcie obywatelskie sprawcy wykroczenia

Cytuj
Mało znanym faktem jest, iż instytucja ujęcia obywatelskiego ma zastosowanie nie tylko w przypadku sprawcy przestępstwa, ale również w przypadku sprawcy wykroczenia. Wskazuje na to jednoznacznie art. 45 § 2 k.p.s.w.

    Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

    Art. 45. § 1. Policja ma prawo zatrzymać osobę ujętą na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia lub bezpośrednio potem, jeżeli:
    1) zachodzą podstawy do zastosowania wobec niej postępowania przyspieszonego;
    2) nie można ustalić jej tożsamości.
    § 2. Art. 243 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio.


Czyli, zatrzymania obywatelskiego można dokonać nie tylko w przypadku popełnienia przestępstwa ale również i wykroczenia, po spełnieniu następujących:


Cytuj
1.   ujęcia osoby zostanie dokonane w chwili popełnia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa,

2. zachodzi uzasadniona obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.

W związku z tym, że: Art 25.2.1

Strażnik Społecznej Straży Rybackiej podczas i w związku z wykonywaniem czynności korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym, jakiekolwiek działanie przeciwko strażnikowi celem odstąpienia lub uniemożliwienia wykonania czynności, do których jest uprawniony jest przestępstwem, w związku z czym strażnik posiada pełne prawo do ujęcia sprawcy, a w wypadku działań o charakterze bezpośredniego ataku wyczerpuje od razu regułę zacytowaną przeze mnie powyżej, dotyczącą niemożności ustalenia sprawcy, gdyż jego działania jednoznacznie wskazują, że nie tylko dąży do uniknięcia odpowiedzialności ale również odwetu, ucieczki.

Idziemy dalej.

W związku z tym, że strażnik SSR podlega w czasie pełnienia czynności ochronie jako funkcjonariusz publiczny, ma to podobne zastosowanie do Art. 25 KK - prawo do obrony koniecznej (dotyczy ono Nas wszystkich):

Cytuj
Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu. Osoba, która w obronie koniecznej odpiera zamach na jakiekolwiek cudze dobro chronione prawem, chroniąc bezpieczeństwo lub porządek publiczny, korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Przepisu powyższego nie stosuje się, jeżeli czyn sprawcy zamachu skierowany przeciwko osobie odpierającej zamach godzi wyłącznie w cześć lub godność tej osoby.

Strażnik wykonując społecznie pewne obowiązki, jeśli zostanie zaatakowany lub ktoś wymusi na nim odstąpienie od czynności, zdecydowanie wyczerpuje również zasady Art.25 - ponieważ jego działania podejmowane są w celu ochrony cudzego dobra, chroni porządek publiczny i czyn nie godzi wyłącznie w strażnika.

Przymus bezpośredni przy obywatelskim ujęciu

Cytuj
Kwestię stosowania przemocy przez osobę dokonującą ujęcia obywatelskiego wobec sprawcy przestępstwa wyjaśnił m.in. Sąd Apelacyjny w Krakowie, który w wyroku z dnia 22.06.2006 r., w sprawie o sygn. akt: II AKa 87/06 wyraził pogląd, zgodnie z którym stosowanie przemocy wobec osoby ujętej jest dopuszczalne w granicach niezbędnych do uniemożliwienia tej osobie oddalenia się, w tym z zastosowaniem wobec niej krótkotrwałego pozbawienia wolności. W takich okolicznościach sprawca przestępstwa nie ma prawa do obrony koniecznej.


Reasumując:

Strażnik może kontrolować kartę wędkarską oraz dokumenty wydane przez uprawnionego do rybactwa.
Strażnik może stosować obywatelskie zatrzymanie oraz siłę fizyczną.
Strażnik może odpierać atak na swoją osobę.
Strażnik jest chroniony tak jak funkcjonariusz publiczny.
Nie okazanie dokumentów strażnikowi jest równoznaczne z wyczerpaniem przesłanki dotyczącej ustalenia sprawcy a więc od razu narzuca możliwość ujęcia.
Strażnik może podejmować pościg, po którym może stosować ujęcie oraz siłę fizyczną.




http://maszprawo.org.pl/2016/11/ujecie-obywatelskie-sprawcy-przestepstwa-lub-wykroczenia/
http://www.maciejorzechowski.pl/15682/interpelacja-w-sprawie-uprawnien-spolecznej-strazy-rybackiej.html

Nie pisz takich rzeczy a jak piszesz dodaj, że rozporządzenie Balzasa mówi wyraźnie, że strażnik ma odstąpić w przypadku gdy ktoś nie chce poddać się kontroli, jest agresywny lub po prostu zacznie uciekać. Czytają to młode chłopaki, którzy potem nad wodą zachowują się jak Rambo czy inny Strażnik Teksasu. Swego czasu było głośno o niejakich OSA którzy urządzili polowanie na dziadka bo się naczytali podobnych cudów, że starżnik ma prawo użyć siły lub ujęcia.
JK

Kadłubek

  • Gość
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #10 dnia: 22.02.2017, 16:12 »
Nie pisz takich rzeczy a jak piszesz dodaj, że rozporządzenie Balzasa mówi wyraźnie, że strażnik ma odstąpić w przypadku gdy ktoś nie chce poddać się kontroli, jest agresywny lub po prostu zacznie uciekać. Czytają to młode chłopaki, którzy potem nad wodą zachowują się jak Rambo czy inny Strażnik Teksasu. Swego czasu było głośno o niejakich OSA którzy urządzili polowanie na dziadka bo się naczytali podobnych cudów, że starżnik ma prawo użyć siły lub ujęcia.
JK

Napisałem to delikatniej ale nie można się nie zgodzić
 :thumbup:

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #11 dnia: 22.02.2017, 16:16 »
Film z obławy nakręcony przez OSA był bądź co bądź dość kontrowersyjny.
Ale "dziadek" kłusował z jakimś harpunem i mnie wcale nie dziwi ich reakcja. Wg prawa dziadek może zgłosić na policji napaść itp.
Pytanie czy w takich przypadkach OSA nie powinna lepiej nakręcić jakiegoś filmu po cichu dokumentującego kłusownictwo i wezwać policję. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze, bo co by było gdyby dziadek z tym harpunem nie uciekał tylko dźgnął by któregoś z nich? Nigdy nie wiadomo na kogo się trafi.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 600
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #12 dnia: 22.02.2017, 16:19 »
...siłę fizyczną - nie do końca...

W świetle przywołanych wyjaśnień Sądu Apelacyjnego jak najbardziej do końca - w związku z uskutecznianiem "ujęcia obywatelskiego" i "w granicach niezbędnych do uniemożliwienia tej osobie oddalenia się".

Cytuj
może odpierać atak na swoją osobę - tak i nie

"Tak i nie" zdecydowanie nie, bo to po prostu sprzeczność; odpierać "bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem" może (w świetle art. 25 KK) każdy obywatel, więc w szczególności strażnik SSR.

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #13 dnia: 22.02.2017, 16:22 »
Nie musiałby celowo dźgnąć w szarpaninie różne , rzeczy się dzieją .
JKarp ma rację czytają i później wychodzą różne parodjie.
Mnie natomiast ciekawi gdzie jest granice tej siły fizycznej ?
Feeder & spinning

Offline grych

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 53
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grunwald
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Co wolno SSR?
« Odpowiedź #14 dnia: 22.02.2017, 16:26 »
Panowie, a ja mam jeszcze pytanie odnośnie uprawnień SSR (ew. PSR) Z tego co kiedyś słyszałem - policja ma prawo skontrolować auto, którym przyjechałem na ryby pod kątem schowanej w nim kontrabandy (czyt. złowionych ryb) Nie wyczytałem lub nie doczytałem w tym temacie, czy takie prawo ma straż Byłem świadkiem kontroli, przy której strażnik kontrolował pojazd - czy to jest zgodne z prawem?? A może policja też już nie ma takich uprawnień??  Wiecie, nieznajomość prawa szkodzi i o takich rzeczach lepiej wiedzieć :)