Autor Wątek: Plecionka do method feeder  (Przeczytany 11576 razy)

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #15 dnia: 04.06.2021, 09:51 »
Wobec takiego zestawu nie ma tu żadnej wyższości żyłki.
Jest jedna wyższość żyłki, może nawet trzy:
1. cena (metr plecionki do metra dobrej żyłki to nadal kosmiczna różnica)
2. żyłka więcej wybacza (rzadziej robią się brody)
3. jest łatwiejsza w użyciu (nawijasz żyłkę na kołowrotek i bez zbędnych węzłów montujesz do podajnika/koszyka)
4. nie tnie przelotek (to ostatnie jest widoczne tylko przy osyfionej plecionce która działa jak pilnik - ale myślę że nikt do takiego stanu swojego sprzętu nie doprowadza, więc to marginalna wzmianka)

nadal nie widzę sensu montowania "pletki" do 40 metra, dodatkowe 10 m strzałówki i "amor" na końcu = rozciągliwość żyłki na 40m. Ok, uznaję argument że guma pomaga przy ostatnich metrach żeby spinki nie było, z tym się nie kłócę, ale na pewno nie pomaga w czytaniu brań kiedy podajnik lezy sobie na dnie. Powyżej "40" jak najbardziej, nawet daje lepszy dystans przy zarzucie.

Ad 1. Cena przyzwoitej Mikado to 40 zł / 150 m, przywilej żyłki 25 - 30 zł / 150 m. Kosmiczna różnica? O skręcaniu się żyłki i jej szybszym zużyciu nie wspomnę. Przy plecione do wymiany idzie tylko strzałówka.

Ad 2. Brody robią kiepskie młynki i nienaprężone zestawy. Nigdy na dobrym kołowrotku nie zrobiła mi się broda mimo nawinięcia pod rant.

Ad 3. Cały jeden węzeł do strzałówki. Wymieniamy raz na kilka wypadów.

Ad 4. Nie widzę sensu rozmawiać o aż takim badziewiu, które nie jest w stanie znieść łowienia plecionką.

Ad 5. Amortyzator nie wpływa negatywnie na czytanie brań. Już na pewno nie bardziej niż rozciągliwa żyłka.




@ pr00

Januszowe jest wypowiadanie się o czymś czego nigdy się nie używało. Wyrobiłeś sobie opinię na podstawie własnego widzimisię, niczego więcej. Pierwszy raz opłaciłeś PZW, zgadza się? Masz jednak ogromne pojęcie na temat łowienia mniejszych ryb. Sprawdź, oceń i potem wróć się wypowiedzieć.
Kuba

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #16 dnia: 04.06.2021, 10:07 »
Plecionka zamyka drogę na wiele łowisk z powodu regulaminu który tego zabrania.

Są na rynku żyłki, np. MS Range czy Shimano Technium które mają znikome właściwości rozciągające, i są pewnym złotym środkiem jak chodzi o dobra sygnalizację i skuteczne zacięcie, a posiadanie cech żyłki.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #17 dnia: 04.06.2021, 11:04 »


@ pr00

Januszowe jest wypowiadanie się o czymś czego nigdy się nie używało. Wyrobiłeś sobie opinię na podstawie własnego widzimisię, niczego więcej. Pierwszy raz opłaciłeś PZW, zgadza się? Masz jednak ogromne pojęcie na temat łowienia mniejszych ryb. Sprawdź, oceń i potem wróć się wypowiedzieć.

Skąd wniosek, że nie używałem plecionki ? Mam nawet nawinięta ale całkowicie do innych celów. Taką mam opinie i mogę ją tutaj wrazić.
PZW do niczego do tej pory mi nie było potrzebne, po co miałem je opłacać jak mogłem całe życie łowić na wodzie gdzie nie musiałem opłacać ?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 515
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #18 dnia: 04.06.2021, 11:08 »
I zaraz się o plecionkę pobiją. Tylko się na niej nie wieszajcie nawzajem ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #19 dnia: 04.06.2021, 11:48 »
I zaraz się o plecionkę pobiją. Tylko się na niej nie wieszajcie nawzajem ;)

Dobrze się sprawdza jako garota :D

Offline jazgarek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 118
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #20 dnia: 04.06.2021, 13:23 »


@ pr00

Januszowe jest wypowiadanie się o czymś czego nigdy się nie używało. Wyrobiłeś sobie opinię na podstawie własnego widzimisię, niczego więcej. Pierwszy raz opłaciłeś PZW, zgadza się? Masz jednak ogromne pojęcie na temat łowienia mniejszych ryb. Sprawdź, oceń i potem wróć się wypowiedzieć.

Skąd wniosek, że nie używałem plecionki ? Mam nawet nawinięta ale całkowicie do innych celów. Taką mam opinie i mogę ją tutaj wrazić.
PZW do niczego do tej pory mi nie było potrzebne, po co miałem je opłacać jak mogłem całe życie łowić na wodzie gdzie nie musiałem opłacać ?


Możesz jej używać nawet do wieszania prania, o zastosowaniu plecionki w łowieniu masz raczej tylko teoretyczne pojęcie. I zamiast odpowiedzieć na pytanie w temacie to wolicie właśnie teoretyzować. :facepalm:
Kuba

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #21 dnia: 04.06.2021, 14:32 »
Plecionka na metodę to zły pomysł. W przypadku średnich dystansów to bardzo łatwa droga do straty kija przy atomowym braniu (Mowa głównie o komercyjnych karpiach). O ile nie łowisz na dystansie 80m+ i głębokim zbiorniku to dla mnie jest to zbędny element. Tak jak koledzy wyżej wspomnieli - Na większości komercji masz zakaz plecionki jako linki głównej. Zamiast tego proponuje dobrą żyłkę (Mnóstwo tematów na forum) + strzałówka właśnie z plecionki :) Da Ci to o wiele lepsze naładowanie kija co przełoży się na dodatkowe metry + ładnie ścina ewentualne zaczepy. Łowię tak od dawna i z całego serca polecam. Problemów "prawnych" nie napotkałem na żadnym łowisku (Wszędzie jest zakaz plecionki jako linki głównej). Jeśli jakiś wędkarz na wieść o plecionce próbuje moralizować (zdarzało się), to powołuje się zapis regulaminu, gdzie jest jedynie mowa o żyłce głównej i dyskusja się kończy.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #22 dnia: 04.06.2021, 17:34 »
Plecionka zamyka drogę na wiele łowisk z powodu regulaminu który tego zabrania.

A w sumie czemu, serio pytam? Nie jest czasem tak, że plecionkowy przypon robi więcej szkody, niż plecionkowa główna?
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #23 dnia: 04.06.2021, 17:56 »
Plecionka zamyka drogę na wiele łowisk z powodu regulaminu który tego zabrania.

A w sumie czemu, serio pytam? Nie jest czasem tak, że plecionkowy przypon robi więcej szkody, niż plecionkowa główna?

Jedno i drugie nie robi krzywdy rybie o ile jest używane z głową. Krzywdę robią nieumiejętne siłowe hole. Niestety plecionkowy stereotyp jest powielany przez wielu wędkarzy co przekłada się na takie a nie inne regulaminy.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #24 dnia: 04.06.2021, 18:02 »
Siłowy hol zrobisz również na grubszej żyłce głównej. Czy więc na pewno o to chodzi w zakazie?
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #25 dnia: 04.06.2021, 18:22 »
Przede wszystkim chodzi o brak u co po niektórych wyczucia siły zacięcia  oraz brak amortyzacji. Przy plecionce należy zacinać delikatnie bardzo. Ja wolę plecionkę z racji sygnalizacji lepszego czucia ryby i łatwiejszego wyszarpywania koszyków przy wstępnym neceniu.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #26 dnia: 04.06.2021, 18:28 »
Zakaz dotyczy "robienia krzywdy rybą". Co najmniej raz w tygodniu mam do czynienia z "gagatkiem", który takie bzdury wygaduje. Staram się walczyć z tym stereotypem, ale niektórych nie przegadasz.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #27 dnia: 04.06.2021, 18:43 »
Plecionka 0.14 mm plus 0.28mm strzałówka minimum dwie długości wędki. Wędka daiwa parabolik 3.6m do 80g, podajnik 30 - 45 gram. W ciągu trzech krótkich sesji 19 karpi od 45 do 63 cm. Zero spinek żadnej ryby nie zacinałem podnosiłem tylko kij z podpórek. Spokojny hol z oddawaniem linki z obrotów wstecznych. Mi takie łowienie się sprawdza. Dystans 55 - 60 metrów. Plecionka jest ok tylko trzeba dobrać odpowiednio zestaw. Jak ktoś weźmie pałę bez amortyzacji to czego oczekiwać?

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #28 dnia: 04.06.2021, 20:21 »
Ad 1. Cena przyzwoitej Mikado to 40 zł / 150 m, przywilej żyłki 25 - 30 zł / 150 m. Kosmiczna różnica? O skręcaniu się żyłki i jej szybszym zużyciu nie wspomnę. Przy plecione do wymiany idzie tylko strzałówka.

Ad 2. Brody robią kiepskie młynki i nienaprężone zestawy. Nigdy na dobrym kołowrotku nie zrobiła mi się broda mimo nawinięcia pod rant.

Ad 3. Cały jeden węzeł do strzałówki. Wymieniamy raz na kilka wypadów.

Ad 4. Nie widzę sensu rozmawiać o aż takim badziewiu, które nie jest w stanie znieść łowienia plecionką.

Ad 5. Amortyzator nie wpływa negatywnie na czytanie brań. Już na pewno nie bardziej niż rozciągliwa żyłka.

ad 1. 2000m za 73 złote - DAIWA Hyper Sensor
https://sklepdrapieznik.pl/zylki/16985-zylka-daiwa-sensor-hyper-1963m-026mm.html
Cena za metr musisz przyznać jest oszałamiająca, a i żyłka jest jedną z lepszych i mniej rozciągliwych.
2. brody robią skręcone żyłki i plecionki, a czym cieńsza "lina" którą ciągniemy tym bardziej podatna  na skręcenia, na pewno przyczyniają się do nich też złe/zepsute rolki kabłąka. Słowem wszystko co powoduje nakładanie się skręceń na linię prowadzi do brody.
3. hej, a gdzie wiązanie do amortyzatora, tam węzeł też musi być odpowiedni żeby guma nie uciekała? Chyba że kupujemy gotowce, to wtedy to wiązanie odpada, wykonuje je producent.
4. zgadzam się, pomijalne.
5. nie kruszę o to kopii, wierzę że wprawione oko będzie w stanie czytać szczytówkę z amortyzatorem tak samo sprawnie jak i bez niego.

Ale koniec końców, każdy łowi jak lubi. W sumie dobrze że jest wiele technik w jednym stylu, było by nudno gdyby nie można było sobie podyskutować i była by jedna, święta, niezmienna prawda objawiona - smutno by było ;)
Nosferatu z koncentratu

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do method feeder
« Odpowiedź #29 dnia: 04.06.2021, 21:31 »
Każdy ma swoje sposoby i fajnie, że się tym dzielimy. Trochę mnie dziwią łowiska, które zabraniają łowienia na plecionkę, jako linkę główną, pomimo zastosowania kilkunastometrowej strzałówki ale pozwalają na stosowanie strzałówki i przyponu z plecionki.
Sam ponacinałem karpiom pyski cienką plecionką przyponową i już jej nie stosuję. Więc tyko żyłka. Gruba pletka to z kolei ryzyko, że ryba zerwie się z iluś tam metrami linki głównej, zaplącze się i zdechnie.
Plecionka na przyponie jest według mnie najbardziej szkodliwa dla ryb. Chyba, że ktoś mnie przekona, że jest inaczej.

Żyłka jako linka główna i mocna plecionka, jako strzałówka daje bardzo dobre ładowanie wędki i dalekie rzuty ale w ostatniej fazie holu bardzo usztywnia zestaw. Na dystansie ryba jest już raczej zmęczona i może wystarczy amortyzacja wędką i nadgarstkiem. Bezpośredni kontakt ryby z grubą plecionką też jej nie powinien uszkodzić.
Pozdrawiam,
Tomek