Autor Wątek: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące  (Przeczytany 48463 razy)

Offline Zander 112

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 12
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #75 dnia: 05.04.2023, 22:32 »
Przeładowanym zestawem prędzej złamiesz blank niż szczytówkę.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 424
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #76 dnia: 05.04.2023, 22:35 »
Jeśli weźmiesz wędkę pionowo ze stanowczo za ciężkim koszykiem, to szczytówkę złamiesz. Przy samym zarzucaniu raczej pracuje górna/środkowa część wędziska.  Zbyt miękka szczytówka może się po siłowym rzucie za bardzo majtać i wtedy wychodząca żyłka łatwiej się wokół niej zaplącze.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Zander 112

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 12
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #77 dnia: 05.04.2023, 22:42 »
Jeśli weźmiesz wędkę pionowo ze stanowczo za ciężkim koszykiem, to szczytówkę złamiesz..
Nie wierzę w to co czytam... :facepalm:

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #78 dnia: 05.04.2023, 22:43 »
Szczytówki nigdy się nie łamią od przeciążenia. Jak napisał Michał, z obciążeniem musi poradzić sobie blank a szczytówka się prostuje podczas mocnego wyrzutu i to zarówno 0,5 oz jak i 4 oz. To blank przejmuje na siebie siłę wyrzutu.
Jak też napisali koledzy, szczytówki podczas wyrzutu łamią się najczęściej przez oplątanie się linki wokół szczytówki. Wynika to zwykle z nieprawidłowej techniki rzutu. Urwałem tak wiele szczytówek, zanim nauczyłem się rzucać
Inne błędy to zbyt ostry kąt ugięcia szczytówki podczas podbierana lub lub już na brzegu i niewłaściwy, za gruby do przelotek węzeł do strzałówki. Jest to jednak łatwe do wychwycenia.
Pozdrawiam,
Tomek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 424
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #79 dnia: 06.04.2023, 09:52 »
Jeśli weźmiesz wędkę pionowo ze stanowczo za ciężkim koszykiem, to szczytówkę złamiesz..
Nie wierzę w to co czytam... :facepalm:
W kwestie wiary nie zamierzam ingerować. Natomiast jeśli brak Ci wyobraźni, by przeprowadzić ten dość prosty eksperyment myślowy, to załóż na wędkę szczytówkę 0,5 OZ, dowiąż koszyk 100 g, załaduj zanętą, postaw wędkę do pionu i zwiń zestaw.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 035
  • Reputacja: 664
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #80 dnia: 06.04.2023, 15:28 »
Odświeżam.
Moje pytanie dotyczy odległościowego łowienia. Jakie szczytówki stosujecie przy rzutach na dystans 70-80 metrów? Czy wędką ze szczytówką 1oz, dorzucenie na taki dystans jest realne? Jesli chodzi o koszyki to mam na myśli standardowe 30-40 g. Czekam na Wasze spostrzeżenia.

A gdzie będziesz łowił i jaką metodą ?
Wnioskuję,że klasykiem. Jeśli tak,to 80m odpuść sobie,poza tym ,to nie takie łatwe rzucć na 80m ,jak się wydaje na forum.
Szczytówki na taki dystans pod klasyka 2oz-2.5oz. Wędka 3.9m. Cw 100-150g.
Jeśli klasyk,to pewnie jezioro,więc bullety /windowy 50-70g.
Lżejsze wiatr znosi.
Tylko plecionka.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Dobór drgającej szczytówki na wody stojące
« Odpowiedź #81 dnia: 07.04.2023, 09:23 »
Odświeżam.
Moje pytanie dotyczy odległościowego łowienia. Jakie szczytówki stosujecie przy rzutach na dystans 70-80 metrów? Czy wędką ze szczytówką 1oz, dorzucenie na taki dystans jest realne? Jesli chodzi o koszyki to mam na myśli standardowe 30-40 g. Czekam na Wasze spostrzeżenia.

Szczytówki raczej powinny być mocniejsze, bo przy łowieniu na większych dystansach, a więc na większych zbiornikach mamy często do czynienia z falą, więc lepiej aby szczytówka nam nie uginała pod ich wpływem, może to bardzo męczyć oczy. Stąd 1 oz to trochę mało, już 1.5 do 2 oz będzie bardziej OK.
Lucjan