Autor Wątek: Jak łowić duże płocie na Odrze  (Przeczytany 8322 razy)

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Jak łowić duże płocie na Odrze
« dnia: 04.04.2016, 20:06 »
Nie wiem czy będzie dobrze jak coś zapomniałem to proszę mi powiedzieć postaram się dodać. Postaram się opisać najbardziej jak potrafię.
Woda odra jak wiecie jest bardzo zmienna ten opis dotyczy płoci i cert które łowiłem w tym roku wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia.
Jak wiemy o tej porze roku woda w odrze po zimie powinna mieć stan dosyć wysoki i główki powinny być zalane dlatego siadam pomiędzy główkami ważne żeby to były główki krótkie zalane żeby można było łowić do nurtu który będzie płynął blisko brzegu, łowimy w drugim maksymalnie trzecim nurcie kto jeździ na Odrę dobrze wie jak się rozpoznaje nurty.
Sprzęt to feeder 3,9 lub 4,2 to rozmiary jakie ja stosuje lubię długie Kije ponieważ można ustawić dobrze w pionie i sygnalizacja brań jest lepsza mniej żyłki ma napór na nurt.
Kołowrotek średniej wielkości ważne żeby miał bardzo precyzyjny hamulec,żyłka feederowa 0,20-0,22 spokojnie daje rade w moim przypadku.
Zestaw jaki stosuje to najczęściej klasyczna skretka którą każdy zna lub feeder rig,koszyczki używam kwadratowe i prostokątne w przedziale 30-60 gr maks cięższych nie daje ponieważ zestaw musi być czuły dodatkowo łowienie w w  w czwartym nurcie może nie być łatwe bo płynie duże patyki,gałęzi i innych chabazi które mocno przeszkadzają poza tym zauważyłem że o tej porze roku nie ma tam ryby chodzi bliżej na wysokości lachy która jest na środku główki i tam   jest wtedy taki blat nie zarośnięty a że woda wysoka to tam płynie idealnie na duże płocie.Przypony jakie używam to 0,08-0,12 mm długości od 50 cm do 130 cm i tutaj okazuje się że duże płocie lubią długie przypony, haki nr 14-18.
Zaneta oczywiście mimo mętnej wody czarna inaczej jak zrobimy jasna to będą brały klenie i leszcze a nie chcemy ich łowić tylko duże płocie do tego dodaje trochę pieczywa fluo i glina idzie dużo gliny w stosunku 2 kg zanęty 6 kg gliny do koszyka idzie około 1 kg zanety. Mięso wiadomo że musi być nr 1 caster do tego pinka i biały Robak nie daje kukurydzy, początku,grochu czy pszenicy.
Mam nadzieję że ten opis przybliżył wam trochę sposób w jaki można łowić na odrze naprawdę piękne i medalowe płocie należy pamiętać że trzeba na nie się nastawić -nie na leszcze, nie na klenie tylko na płocie z tego co wiem nikt o tej porze roku nie nastawia się na płocie tylko na leszcze albo na klenie. Jeśli czegoś nie opisałem piszcie postaram się dodać. Zachęcam do próbowania bo one tam są.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #1 dnia: 04.04.2016, 20:09 »
Pięknie Artur :thumbup: :thumbup:
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #2 dnia: 04.04.2016, 20:10 »
Jak się ma główki to i owszem, na moich odcinkach to wspomnienie, ale graty za opis.
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #3 dnia: 04.04.2016, 20:17 »
Jak się ma główki to i owszem ,na moich odcinkach to wspomnienie,ale graty za opis

Staś, nie jest tak źle, można trafić ładną płoć miedzy główkami np. przy ZOO.
Janusz

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #4 dnia: 04.04.2016, 20:20 »
Ja wiem, ale na odcinkach zielonogórskich to są główki, nie co te nasze rozmyte.
Staś
Klasyczny Feeder

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #5 dnia: 04.04.2016, 20:26 »
Artur, wytłumacz mi: 1, 2, 3, 4 nurt. Domyślam się, ale wolę dopytać.

Łacha pomiędzy główkami. Czy chodzi Ci o ten nanos, tę zmarszczkę na wodzie, która od nurtu prostopadle wchodzi w klatkę? Wiadomo, że jak się warkocz rozmywa, to nurt wchodzi całą siłą za warkoczem, nie tylko na napływie następnej główki, ale już wcześniej. To tak jak z napływem, gdzie nurt potrafi odbijając od ostrogi wyrzeźbić 2, 3 równoległe do głównego nurtu rewy, w zależności od długości główki.

Napisz, gdzie wrzucasz, wstrzeliwujesz kule, w jakiej odległości od nurtu. Sam wiesz, że cyklicznie nurt przyśpiesza i potrafi rozmyć nawet worek gipsu  :P

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #6 dnia: 04.04.2016, 20:40 »
Ja wiem,ale na odcinkach zielonogórskich to są główki nie co te nasze rozmyte
Staś rozmyte i przerwane idealne są do tego bo masz bliżej nurt
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #7 dnia: 04.04.2016, 20:44 »
Artur, wytłumacz mi: 1, 2, 3, 4 nurt. Domyślam się, ale wolę dopytać.

Łacha pomiędzy główkami. Czy chodzi Ci o ten nanos, tę zmarszczkę na wodzie, która od nurtu prostopadle wchodzi w klatkę? Wiadomo, że jak się warkocz rozmywa, to nurt wchodzi całą siłą za warkoczem, nie tylko na napływie następnej główki, ale już wcześniej. To tak jak z napływem, gdzie nurt potrafi odbijając od ostrogi wyrzeźbić 2, 3 równoległe do głównego nurtu rewy, w zależności od długości główki.

Napisz, gdzie wrzucasz, wstrzeliwujesz kule, w jakiej odległości od nurtu. Sam wiesz, że cyklicznie nurt przyśpiesza i potrafi rozmyć nawet worek gipsu  :P
Jak woda wysoka to pierwszy nurt masz już 10 m od brzegu drugi jest tam gdzie lacha na środku klatki tam gdzie w sezonie nikt nie lowi trzeci nurt jest za tą lacha na spadzie kule wstrzeliwuje powyżej jakieś 5-7 m od zarzucanego zestawu w zależności na ile płynie zaneta nie może być beton tylko trochę pracująca tak jak na krapie dlatego daje glinę wiążąca i rzeczna
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #8 dnia: 04.04.2016, 21:06 »
Wszystko jasne. A dlaczego siadasz pomiędzy główkami?

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #9 dnia: 04.04.2016, 22:10 »
Nie wiem czy będzie dobrze jak coś zapomniałem to proszę mi powiedzieć postaram się dodać.Postatam się opisać najbardziej jak potrafię
Woda odra jak wiecie jest bardzo zmienna ten opis dotyczy płoci i cert które lowilem w tym roku wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia.
Jak wiemy o tej porze roku woda w odrze po zimie powinna mieć stan dosyć wysoki i główki powinny być zalane dlatego siadam pomiędzy glowkami ważne żeby to były główki krótkie zalane żeby można było łowić do nurtu który będzie płynął blisko brzegu, lowimy w drugim maksymalnie trzecim nurcie kto jeździ na Odrę dobrze wie jak się rozpoznaje nurty.
Sprzęt to feeder 3,9 lub 4,2 to rozmiary jakie ja stosuje lubię długie Kije ponieważ można ustawić dobrze w pionie i sygnalizacja brań jest lepsza mniej żyłki ma napór na nurt.
Kołowrotek średniej wielkości ważne żeby miał bardzo precyzyjny hamulec,żyłka feederowa 0,20-0,22 spokojnie daje rade w moim przypadku.
Zestaw jaki stosuje to najczęściej klasyczna skretka którą każdy zna lub feeder rig,koszyczki używam kwadratowe i prostokątne w przedziale 30-60gr maks cięższych nie daje ponieważ zestaw musi być czuły dodatkowo łowienie w w  w czwartym nurcie może nie być łatwe bo płynie duże patyki,gałęzi i innych chabazi które mocno przeszkadzają poza tym zauważyłem że o tej porze roku nie ma tam ryby chodzi bliżej na wysokości lachy która jest na środku główki i tam   jest wtedy taki blat nie zarośnięty a że woda wysoka to tam płynie idealnie na duże płocie.Przypony jakie używam to 0,08-0,12mm długości od 50cm do 130cm i tutaj okazuje się że duże płocie lubią długie przypony, haki nr 14-18.
Zaneta oczywiście mimo mętnej wody czarna inaczej jak zrobimy jasna to będą brały klenie i leszcze a nie chcemy ich lowic tylko duże płocie do tego dodaje trochę pieczywa fluo i glina idzie dużo gliny w stosunku 2kg zanety 6kg gliny do koszyka idzie około 1kg zanety. Mięso wiadomo że musi być nr 1 caster do tego pinka i biały Robak nie daje kukurydzy, początku,grochu czy pszenicy.
Mam nadzieję że ten opis przybliżył wam trochę sposób w jaki można łowić na odrze naprawdę piękne i medalowe płocie należy pamiętać że trzeba na nie się nastawić -nie na leszcze, nie na klenie tylko na płocie z tego co wiem nikt o tej porze roku nie nastawia się na płocie tylko na leszcze albo na klenie. Jeśli czegoś nie opisałem piszcie postaram się dodać. Zachęcam do probowania bo one tam są.
Udało mi się ruszyć twoje co nieco do opisu! ;D Dzięki Artur :thumbup: ! To się nazywa forumowy Kolega! Ale podziwiam. 3-4 nurt i przypon poniżej 12stki? U mnie tam koszyk 60 z towarem poniesie jak nic!
Arek

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #10 dnia: 05.04.2016, 07:12 »
Tak ja pisałem Arunio to tylko w przypadku gdy woda podniesiona,główki zalane no i w moim rejonie :)
A utrzymasz spokojnie lżejszy koszyk w tym nurcie gdy do zanety dodasz gliny i dasz odpowiedni koszyk jak lowie dwoma modelami River i drop
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak łowić duże płocie na Odrze
« Odpowiedź #11 dnia: 05.04.2016, 19:11 »
Co prawda nie łowię na rzekach ale jak zacznę to będzie to kompendium wiedzy. :thumbup:
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek