Autor Wątek: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!  (Przeczytany 39126 razy)

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #15 dnia: 21.01.2015, 14:50 »
Jeszcze raz dziękuje wszystkim za udzielone wskazówki. Teraz będzie nam o wiele łatwiej się do tego zabrać. Altanki nie postawimy przynajmniej na razie ale będzie pomost :) Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zarybiania. Czy można to robić cały rok, czy są jakieś okresy w roku kiedy należy tego dokonywać??? 
Jožin z bažin

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #16 dnia: 21.01.2015, 15:09 »
Wszystko zależy jakim gatunkiem chcesz zarybiać - karp i karaś nie problem, można cały rok , nie polecam przed samym lodem jedynie
Narybek ryb drapieżbych nie jest dostępny cały rok, chyba że masz zamiar zarybiać podrośniętym
Bardzo ważną sprawą jest transport ryb , jeśli do miejsca gdzie je masz zamiar kupić masz daleko to niezbędny jest transport w workach z tlenem
Pozdrawiam - Gienek

elvis77

  • Gość
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #17 dnia: 21.01.2015, 15:17 »
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zarybiać cały rok. Głównie problem jest z dostępem do materiału zarybieniowego. Dlatego,że najczęściej stawy są spuszczane we wrzesień-październik lub marzec-kwiecień właśnie w tym okresie najczęściej dokonuje się zarybień. Nie polecam zarybiać,ale tu chodzi o większe ilości,gorącym latem,późną jesienią lub zimą. Ryby mogą się nie zaklimatyzować w tak trudnych warunkach. Chodzi też o zmianę środowiska,ph wody i inne choroby które są uśpione i pewnych warunkach szybko się rozwijają. I tu kolejna uwaga,żeby nie zarybiać rybami nie znanego pochodzenia,poobcieranymi, posiadającymi  jakiekolwiek zmiany skórne. Jeżeli to możliwe to polecam zarybiać  wiosnąa jeżeli jesienią to jak najwcześniej i ryby nie z bazaru tylko bezpośrednio o hodowcy i jak najmniej dotykać,odbijać i przewozić z max ilością wody.

Offline KrzysztofR

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 291
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Naturalne leki
  • Lokalizacja: Odolanów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #18 dnia: 21.01.2015, 15:24 »
Staw piękna sprawa ,ale nie raz warto pomyśleć o faszynie . Mój kuzyn wykopała sobie staw 20x30 metrów nie zabezpieczył brzegów i po dwóch latach ziemia się osuwa ,tak że w tym roku trzeba będzie do naprawiać .

elvis77

  • Gość
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #19 dnia: 21.01.2015, 15:35 »
Krzysztof masz rację. Wszystko zależy od tego w jakim gruncie kopiemy. Mój dołek kopany na około 2m powierzchniowe zródła go skutecznie zamuliły do głębokości 0.5m
Do tego lokalne wylewy pobliskiej rzeki(sąsiedzi wykopali sadzawki po obu stronach rzeki,usypali wały,przez co ograniczyli przepływ wody z rozlewiska szerokości 300m do 3m) zabrały ryby,a zostawiły rzęsę której nie mogę się pozbyć. Robię przerwę,bo zbieram siły.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #20 dnia: 21.01.2015, 15:41 »
Dodam tylko, że zarybia sie tak aby woda w której są ryby miała temperaturę jak najbardziej zbliżoną do  tej w stawie. Różnica kilku stopni to spory szok dla ryb. Konieczny jest termometr.

Krzysztof R ma rację - warto pomyślec o brzegach. Na kilku łowiskach zauważyłem, że posadzenie irysów zapobiega tego typu erozji...
Lucjan

elvis77

  • Gość
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #21 dnia: 21.01.2015, 15:58 »
Przez kilkanaście lat zajmowałem się handlem rybami i widziałem reakcję ryb na zmianę temperatury (różnicę temperatur). Szczególnie to było widoczne u tołpyg. Ryby w grudniu były wiezione w temperaturze wody około 1-2°C,a woda w basenie(40m3) do którego były wpuszczane miała około 5-6 °C. (basen był w pomieszczeniu ogrzewanym)  Tołpygi przekręcały się na plecy i tak pływaly. Z czasem dochodziły do siebie,ale robiło to dziwne wrażenie.

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #22 dnia: 21.01.2015, 18:31 »
Niewiem czy to był dobry pomysł pisząc o tym tutaj na forum :(
Jeszcze nie dokończycie a już jakiś zlot tam będzie forumowiczów ;D

A tak na poważnie to osobiście nieznam się na tym.. Lecz pomysł własnego stawu mam chyba w głowie od dziecka.. Ale niestety, brak warunków na jego zrealizowanie :/ Przynajmniej jak narazie ;) Od siebie mogę tylko życzyć ci powodzenia i sukcesów, bo to naprawde wspaniały pomysł:)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 233
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #23 dnia: 21.01.2015, 18:47 »
Ten staw bedzie zasilac rzeczka strumyk no chyba że przeoczyłem opis to sory
u mnie sa śląsku stawy i maja jakiekolwiek dopływy i odpływy
pomysł w deche sam bym chciał z wyrandy łowić ryby
Maciek

elvis77

  • Gość
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #24 dnia: 21.01.2015, 19:14 »
Nie jestem pewien czy przez taki staw może przepływać jakaś rzeczka. W każdym bądź razie bardzo ciężko o pozwolenie. Potrzebne ekspertyzy środowiskowe czy coś takiego. Pozatym zbiornik przez który przepływa rzeka należy do Skarbu Państwa i wszystkie jej rozlewiska. Chore prawo. Mogę się mylić, ale tak mi powiedział sąsiad jak kopał swoją sadzawkę,a właściwie dwie,bo dzili je właśnie rzeka i chyba 3 metrowy pas ziemi. 
Co innego jak staw był od dawna,a rzeczka przepływała tam zawsze.
W trakcie kopania zasypali rury łączące stawy z rzeką

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 233
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #25 dnia: 21.01.2015, 19:29 »
To chyba fachowo nazywa sie stawidło służy do regulacji poziomu wody w stawie
w tedy woda jest dotleniona w lecie podczas upałow i w zimie tylko ja pisze o stawach chodowlanych zator, skoczów , osiwecimskie , kozy to zaglebia karpiowe
nie mowie o rzecce tylko cieku strumyku jak sie chodzi miedzy stawami to pelno takich kanałków
Maciek

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #26 dnia: 21.01.2015, 22:56 »
Ten staw bedzie zasilac rzeczka strumyk no chyba że przeoczyłem opis to sory
u mnie sa śląsku stawy i maja jakiekolwiek dopływy i odpływy
pomysł w deche sam bym chciał z wyrandy łowić ryby
Staw będzie bez żadnego dopływu. Do najbliższej rzeki jest z 5km 8)
Też chciałbym łowić ryby z werandy jednak staw będzie ok 50km od mojego obecnego domu. Dokładnie obok mojego rodzinnego domu do którego mam nadzieję zawsze będę mógł wpaść ;)
Jožin z bažin

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #27 dnia: 21.01.2015, 23:01 »
Staw piękna sprawa ,ale nie raz warto pomyśleć o faszynie . Mój kuzyn wykopała sobie staw 20x30 metrów nie zabezpieczył brzegów i po dwóch latach ziemia się osuwa ,tak że w tym roku trzeba będzie do naprawiać .
Myślę, że nie ma takiej potrzeby. Z brzegami wcześniej nic się nie działo bo tam jest bardzo mocna glina. Dzięki temu brzegi są bardzo stabilne. Takie osuwiska najczęściej zdarzają się przy mało stabilnym gruncie np torfie itp.
Jožin z bažin

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #28 dnia: 21.01.2015, 23:17 »
Staw piękna sprawa ,ale nie raz warto pomyśleć o faszynie . Mój kuzyn wykopała sobie staw 20x30 metrów nie zabezpieczył brzegów i po dwóch latach ziemia się osuwa ,tak że w tym roku trzeba będzie do naprawiać .
Myślę, że nie ma takiej potrzeby. Z brzegami wcześniej nic się nie działo bo tam jest bardzo mocna glina. Dzięki temu brzegi są bardzo stabilne. Takie osuwiska najczęściej zdarzają się przy mało stabilnym gruncie np torfie itp.

Glina ma to do siebie, że pod wpływem wody i wibracji lubi się uplastycznić. Krótko mówiąc dobrze by w miejscu łowienia pomyśleć o jakimś umocnieniu. Inaczej błoto i zjazdy na tylku do wody będą mocno prawdopodobne :)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!!
« Odpowiedź #29 dnia: 21.01.2015, 23:31 »
Faktycznie teraz to mi przypomniales jak za małolata nie raz tam tak wjechalem do wody zanim jeszcze obrosly trawa :) ale teraz przy kopaniu urobek będzie skladowany poza obrebem stawu a potem wywieziony. Brzegi nie będę usypywane na nowo. Zostaną te porośnięte trawa :)
Jožin z bažin