Autor Wątek: Węzły wędkarskie  (Przeczytany 10320 razy)

Offline STEV40

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 458
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię bo lubię
  • Lokalizacja: Koluszki
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Węzły wędkarskie
« Odpowiedź #15 dnia: 13.04.2020, 12:40 »
Mikon, z tego co pamiętam to chyba są dwie wielkości węzłów: 0,5 cm i 1 cm, zależy który easy loop ???

Steven
Pozdrawiam Steven

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Węzły wędkarskie
« Odpowiedź #16 dnia: 13.04.2020, 12:54 »
Tylko ja tak mam , czy Wam też wychodzi przypon krótszy o ok. 1cm gdy wiążę go easy loopem niż w rękach ? Wymiar oczywiście łapany przed zawiązaniem  na 2 szpilkach o odległości 10cm.
Coś musisz robić nie tak bo mi zawsze wychodzą równe, zarówno te krótkie do metody jak i najdłuższe do klasyka.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Węzły wędkarskie
« Odpowiedź #17 dnia: 13.04.2020, 14:01 »
Sprawdziłem, Alan Scotthorne ma rację. Pętelka zrobiona easy loopem tak jak On  to robi na filmie, tj. z trzykrotnym owinięciem  żyłki jest mocniejsza niż zrobiona z dwukrotnym owinięciem, jak pokazują poradniki i sami producenci przyrządów easy loop. Zrobiłem 10 prób łącząc pętla w pętlę oba warianty i we  wszystkich próbach węzeł z potrójnym owinięciem okazał się mocniejszy.. Łuki,  nie wiem jaki węzeł Alana prezentujesz. Węzeł Alana jest bardzo mocny i trudny i nie jest to ten sam węzeł który wykonuje Alan Scotthorne na filmie.


Cytuj
Stosuję najczęściej węzeł Alana
Co to za węzeł, bo nie kojarzę?

Tak wygłąda ten węzeł. Nie jest zbyt łatwy. :(
Dobrze wykonany zapewnia wytrzymałość większą od wytrzymałości żyłki.




Na pierwszym rysunku robiona jest podwójna pętla ze złożonej żyłki.

Na drugim rysunku gdzie  podwójna pętla wykonana z pierwszego rysunku jest niewidoczna i znajduje się między palcami (widać tylko kciuk) wykonujemy z reszty pętli dwa obroty do przodu (o 720 stopni).

Otrzymujemy stan z trzeciego rysunku, na którym przekładamy od przodu złożoną żyłkę przez  prawą pętlę (podwójna pętla  z pierwszego rysunku nadal znajduje się między palcami i jest niewidoczna) . Przełożoną żyłkę napinamy zwalniając  jednocześnie ucisk palców na pętlę z pierwszego rysunku ale utrzymując  jednocześnie oba lewe końce żyłki (nie widać ich na rysunku  3, widać na rysunku 1) .

Węzeł delikatnie formujemy i umiarkowanie napinamy.

:)

Jest to najsilniejszy węzeł jaki znam. Zastosowanie ułatwiłem sobie wykonując specjalny przyrząd do jego wiązania.
:)
Marian

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Węzły wędkarskie
« Odpowiedź #18 dnia: 13.04.2020, 15:18 »
Mikon, z tego co pamiętam to chyba są dwie wielkości węzłów: 0,5 cm i 1 cm, zależy który easy loop ???

Steven
Tak , wiem o tym. Mam ten większy.
Coś musisz robić nie tak bo mi zawsze wychodzą równe, zarówno te krótkie do metody jak i najdłuższe do klasyka.
Pętelki wychodzą w miarę równe , tylko chodzi o to , że gdy robię przypon 10cm i pętelkę w rękach , to wystarczy odmierzyć 10cm żyłki i taka długość wychodzi. Natomiast przy użyciu przyrządu wychodzi przypon 9cm przy odmierzonych 10cm żyłki.

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Węzły wędkarskie
« Odpowiedź #19 dnia: 13.04.2020, 15:54 »
Może trochę za mocno naciągasz żyłkę na kołeczkach?
Ja zakładam haczyk na jeden kołek i tylko zawijam delikatnie żyłkę na drugim, nic nie naciągam. Potem palec wskazujący w to załamanie żyłki z kołeczka i pyk pętelka na easyloopie.

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Węzły wędkarskie
« Odpowiedź #20 dnia: 13.04.2020, 23:38 »
Mikon, z tego co pamiętam to chyba są dwie wielkości węzłów: 0,5 cm i 1 cm, zależy który easy loop ???

Steven
Tak , wiem o tym. Mam ten większy.
Coś musisz robić nie tak bo mi zawsze wychodzą równe, zarówno te krótkie do metody jak i najdłuższe do klasyka.
Pętelki wychodzą w miarę równe , tylko chodzi o to , że gdy robię przypon 10cm i pętelkę w rękach , to wystarczy odmierzyć 10cm żyłki i taka długość wychodzi. Natomiast przy użyciu przyrządu wychodzi przypon 9cm przy odmierzonych 10cm żyłki.
Może ten filmik trochę pomoże w rozwiązaniu problemu?

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Węzły wędkarskie
« Odpowiedź #21 dnia: 28.02.2021, 20:43 »
Kanał YT  poświęcony głównie węzłom wędkarskim

https://www.youtube.com/channel/UCu2wFW4ihjiwfzTUS3_SuwA/videos