Autor Wątek: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł  (Przeczytany 1301 razy)

Offline Sławo 1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« dnia: 07.02.2024, 20:53 »
Cześć koledzy.

Wiem, że taki temat już był i podobne, ale było to już dość dawno, a sytuacja, różne indywidualne uwarunkowania, dostępność i ceny się zmieniają.

Otóż jak dotąd byłem i nadal jestem i będę zwolennikiem tradycyjnych metod wędkowania, a ściślej chodzi mi o łowienie z rzutu.

Musisz przy takim łowieniu sam wiedzieć:
 jaki ciężarek wybrać, aby żyłka-plecionka, wędka wytrzymała, jaki użyć materiał przyponowy i trafić idealnie (prawie) w miejsce, które się wcześniej wybrało, itd.

Chodzi mi w tym wypadku o karpiarstwo, w szerokim tego słowa znaczeniu.

Wiadomo, że wędkarstwo, to duże koszty tego znamienitego hobby i sposobu na relaks, a wspomniane karpiarstwo, na pewno w tym przewodzi.

Mimo tradycyjnych metod, ostatnio sytuacja zmusza mnie do zakupu łódki zanętowej.
Choć z rzutu też będę na pewno łowił, w zależności od sytuacji i czasu.

Z uwagi na wspomnianą wcześniej przeze mnie charakterystykę mojego łowienia i koszty, które już co roku ponoszę, łódka powinna być wystarczająca do wywozu 2-6 wędek na 6-30 godzin łowienia ( ewentualni zaopatrzyłbym się w zapasowy akumulator)
Łódka powinna być oczywiście tania, sprawdzona już przez innych wędkarzy.
Łowiąc z rzutu, odległości mam od 65 m do 110 m.

Łódkę taką mam już upatrzoną, chciałbym jednak zasięgnąć informacji od kolegów, którzy taką ( albo podobną łódkę czy z podobnymi funkcjami, osiągami) już używają czy używali.
A może wskażecie mi inne modele łódek.

Modele przeze mnie znalezione, to: D16 i może D16 B

https://allegro.pl/oferta/lodka-zanetowa-d16-400-500m-12633934771

Wiadomo, że są też od róznych sprzedawców, gdzie różnią się ceną, dość nieznacznie, a można wybrać od razu łódkę z mocniejszym akumulatorem, np.

https://allegro.pl/oferta/lodka-zanetowa-d16-400-500m-rc-lodka-2kg-12000mah-14896303524


Jedna z GPS (możliwość, min. zaznaczenia stałych punktów, gdzie zawsze łódka tam w to samo miejsce wywiezie zestawy i bodajże powrót na miejsce startu)
Tu ta z GPS:

https://allegro.pl/oferta/lodka-zanetowa-d16b-1-komorowa-400-500m-gps-11484680276

Te modele są jak na razie zdecydowanymi faworytami.

I łódka bez tej funkcji.
Przyznam, że mi wystarczy chyba ta bez GPS.
Jeszcze nie zdecydowałem.

Jest w tych łódkach, tzw. system wyrzutowy, uwalniania zestawu z przynętą czy zanęty.
I ten system w tej łódce uważam za niezbyt fortunny, ale może ktoś ma z nim doświadczenia, także przy innych łódkach, niekoniecznie przy tej, którą tu przedstawiłem.

W tym roku chciałbym zastosować, zestaw końcowy na, tzw. zrywkę, czyli zamiast ciężarka zastosować kamień o wadze od 130 g do nawet może 300 g.

Czy ten system w łódce (wyrzutowy) sobie z takim ciężarkiem poradzi?
I jak zachowuje się sam przypon włosowy czy nie splącze się przy takim wyrzucie tej sprężyny łódki?
Jakie macie ogólnie spostrzeżenia, jeśli chodzi o takie proste łódki zanętowe?






Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #1 dnia: 07.02.2024, 21:02 »
Łódki z tak małym aku wystarczą Ci może na 3-4 wypłyniecią bez fali. Znajomy kupił na jesień na aliexpress łódkę na sporadyczne wypady, wyszła ciut ponad 600zł, duży pilot, gps, multum funkcji. Całkiem przyzwoity sprzęt za takie pieniądze i chyba najtańsze co warto kupić. Te zabawki z allegro odpuść.
Dzierżno uzależnia

Offline Sławo 1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #2 dnia: 07.02.2024, 21:19 »
Kolego napisałem wyraźnie, o tym, ile wywoziłbym wędek, a co za tym idzie, miałbym ze sobą ewentualnie zapasowy akumulator. Jestem nawet pewien, że na pewno miałbym go czym nawet podładować.
Przedmioty z Allegro pochodzą właśnie z aliexpress.
Tu chodzi pewnie tylko o to, że czeka się dłużej na wysyłkę z aliexpress, nawet co do ceny, to chyba nie ma dużych różnic.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #3 dnia: 07.02.2024, 21:31 »
Kolega taka łódka nie nadaje się zbytnio do niczego. Dwa razy miałem okazję ściągać z wody taki sprzęt bo nie chciało wrócić do brzegu. Dołóż parę stówek i kup ponton.

Offline Mleczny96

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 119
  • Reputacja: 10
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #4 dnia: 08.02.2024, 06:51 »
Kolego zobacz sobie ten film.


Ja miałem 2 lata taką łódeczkę jak w filmie tylko z gps, kupiłem do niej  2 dodatkowe akumulatory o wiekszej pojemnosci i złego słowa nie powiem bo jeszcze ją sprzedałem na wiosne, potem kupiłem boatmana na pół roku i w pazdzierniku huntera 650 wiec mam porównanie. Zwłaszcza że teraz jak jeździmy zdarza się, że sytuacyjnie używamy tej łódki z filmu a hunter stoi i czeka. Ta łódka jest wygodna na krótkie dystanse tak do 100-120 metrów bardzo szybko się nią wywozi. Jest idealna żeby dostarczyć pva z mała iloscia zanety. Wiadomo jak jest bardzo duża fala to cieżko aczkolwiek my pływalismy nią po uroczysku i dała nam 20+. Ma swoje minusu ale ja złego słowa nie powiem jak masz jakieś pytania to dawaj. Rozumiem też ludzi którzy nie są za takimi łódkami bo one są zawodne.. ale coś kosztem czegoś moim zdaniem 400 zł to nie jest majątek a zawsze można zmienić łódeczke za rok

Offline krzys_u

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piastów
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #5 dnia: 08.02.2024, 09:28 »
Witam,
Wejdź sobie na grupę FB "Łódki zanętowe nie za miliony" tam jest sporo wiedzy na ten temat.

Offline Sławo 1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #6 dnia: 08.02.2024, 16:22 »

Kolego zobacz sobie ten film.

Dzięki.
Widziałem ten film już wcześniej wiele razy, znam go na pamięć.
Jednak film, to nie to samo co przekonanie się samemu, albo opinia kogoś, kto ma (miał) taką łódkę.
Na pewno napiszę do Ciebie jakie masz doświadczenia i wiedzę na tematy tam poruszane.
Na YouTube widziałem też film porównujący właśnie tą tanią łódkę D16 i D16B, ta druga z GPS-em.
Jednak film jest po... czesku :)

Offline Sławo 1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #7 dnia: 08.02.2024, 18:36 »

Offline Mleczny96

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 119
  • Reputacja: 10
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #8 dnia: 18.02.2024, 19:43 »
Cześć dodaliśmy nowy film z łódką po roku użytkowania powiedzieliśmy kilka nowych rzeczy jak coś to zaglądnij :)

Offline Sławo 1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #9 dnia: 20.02.2024, 22:51 »
Bardzo chętnie.
Na pewno zajrzę.
Dzięki :fish: :fishonhook: :beer:

Offline Sławo 1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 4
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #10 dnia: 29.02.2024, 17:17 »
Napisaliście mi na YouTube, że łódka spokojnie poradzi sobie z zestawem czy zanętą.
Ja jednak nęcił będę normalnie z ręki, na przeciwległym brzegu.
Waga ciężarków jakie są stosowane (na odległościach 90-130 m) to powiedzmy w granicach DO 120 g. Taka gramatura jest najczęściej stosowana.
Ja jednak będę chciał stosować cięższe ciężarki czy kamienie na tzw. zrywkę.
Czy jednak ta łódka poradzi sobie z samym tylko cięższym ciężarkiem czy nawet kamieniem ok. do 300 g?

Poza tym martwi mnie, że napisaliście, że, aby nie poplątać zestawu, można zastosować sztywny przypon.
Tak, ale po to jest łódka, min. po to powinna ( ma po to być! ) być, aby można było zastosować, stosować dowolne przypony, nawet te z miękkiej plecionki.
Ma być wybór, jak wiadomo, decydują różne czynniki o wyborze przez nas przyponu, jak i z czego ma być on zrobiony.
Fakt, można zastosować PVA czy inne "patenty".
Czy w łódkach, gdzie jest typowy sposób położenia zestawu też stosuje się sztywny głównie przypon?
No nie, najczęściej stosuje się właśnie przypon z miękkiej plecionki, przynajmniej u mnie na wszystkich łowiskach.

I jest jakiś wybór.
Dlatego jak na razie jednym z głównych mankamentów? tej łódki, (nie mając nawet jeszcze jej) to sposób umieszczania (poprzez katapultę, sprężynę) zestawu w wodzie.
Tak myślę, czy się mylę?
Czy tak?
 Jak to odbiega od typowego umieszczania zestawu poprzez klapy, swobodnie opuszczanego do wody?



Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łódka zanętowa do kwoty 400-500 zł
« Odpowiedź #11 dnia: 02.03.2024, 15:15 »
@Sławo 1 nawet najtańszy chińczyk z jedną komorą ma pojemność około 1,5 kg zanęty.
Także 300 gram kamień nie zrobi różnicy.
Chcesz stosować miękki przypon, to oklej go na kamieniu niewielką ilością zanęty, czy masą ze spażonego pelletu i tyla.
Czy łódka z dolnym podawaniem zanety, czy też "kiprowaniem" tak naprawdę, przy odpowiednim naprężeniu zestawu nie ma znaczenia.
Wszystko można poplątać :P
Paweł.