Autor Wątek: Zestawy karpiowe na muliste dno - dobór, zastosowanie, ciekawe rozwiązania  (Przeczytany 1995 razy)

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Jurek, a jakieś bliższe dystanse wchodzą w grę?

U mnie dobrym sposobem był koszyczek bez obciążenia z rozmoczona zaneta z smakołykami, plus długi przypon i łowienie z opadu.

W wodzie robi się chmura, w którą po jakimś czasie wchodzą większe ryby, odganiajac drobnice. Fakt, trzeba cierpliwie znosić plotki i wzdregi, regularnie rzucać, ale efekty potrafią być bardzo interesujące na dłuższą metę.
Zbiornik ten nie cierpi na obfitość drobnicy. Generalnie  zawsze można posłać bliżej zestaw ale problem jest w tym że na całym zbiorniku jest od groma mułu. Tutaj nic nie da się już chyba wymyślić jak długi przypon z kawałkiem pianki rozpuszczalnej i z mniejszym 20-30g ciężarkiem. Poza tym ćwokom w gumofilcach nie chcę zanęcać bliżej miejscówki.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Nie wiem czy nie czytasz tego co ludzie piszą czy co?...Pisałem ci zestaw helikopterowy jest idealny na muliste dno. Możesz zastosować zwykły przypon z kulką tonącą lub np chod riga. Wtedy masz 100% pewności że ci się nie zapadnie w muł.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Co prawda mowa w tytule o zestawach karpiowych, ale opiszę moje sposoby na muł.

1) klasyka, czyli zestaw przelotowy z ciezakiem, do haka torebka pva z pelletem, tutaj przypon powinien być dłuższy...
2) zwykły koszyczek bez wagi, założony przelotowo, z przemoczona albo niedomoczona zaneta, z długim przyponem. Głównie chodzi o brania z opady, albo po delikatnym położeniu przynęty na dnie,
3) zestaw na białe robaki z podajnikiem marki Drennan Vari-Weight. Po wyjęciu obciążenia koszyk jest tak leciutki że nie zapada się nawet w największy muł. Gorzej z robakmi, bo są żywe i lubia dać dyla w muł. Warto je przed użyciem spryskac jakims busterem, np. ochotkowym. Rybie łatwiej je zlokalizować, dodatkowo ładniej pachną :), albo za sypać je kurkuma, wtedy tworzą fajna chmurę w wodzie, i też wabia aromatem...
4) koszyczek Browning Slow Sinking. Podajnik bardziej powierzchniowy, ale przy braku fali i wiatru pozwala na efektywne łowienie ploci cały rok, karpi w okresie letnim. Warto cały czas wspomagać go strzelaniem z procy konopiami, albo białymi. Chodzi o to by było albo tlusto albo lekko,bo opad jest wtedy dłuższy i mamy większą szansę wzbudzić w rybach pobieranie pokarmu. Do koszyczka warto dać to co na hak, czyli kilka ziarenek kuku, albo pelletu, zaklejone puszysta zaneta...
5) metoda w wersji mini i light. Kupiłem kiedyś mini podajnik do metody o wadze 10 gram firmy winner. Jest naprawdę tyci, najlepsze przynęty to 2 białe, albo pellet 6 mm. Nic większego raczej nie wejdzie. Jego masa własna plus towar jest tak mała że pozwala skutecznie łowić w większości łowisk z mułem...

To chyba na tyle :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Nie wiem czy nie czytasz tego co ludzie piszą czy co?...Pisałem ci zestaw helikopterowy jest idealny na muliste dno. Możesz zastosować zwykły przypon z kulką tonącą lub np chod riga. Wtedy masz 100% pewności że ci się nie zapadnie w muł.
Kozi czytam czytam wszystko nawet jak pogoda pozwoli to jutro zrobię zestaw helikopterowy i spróbuje jednak jakoś nie do końca to widzę ale spróbować warto. Zastosuję zestaw z kulką tonącą. Myślisz że jak założę możliwie najbliżej haczyka kiełbaskę to nie będę miał problemu z wyrzutem zestawu.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Pva możesz założyc przy ciężarku. Przy helikopterze na przypon raczej średnio.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Pva możesz założyc przy ciężarku. Przy helikopterze na przypon raczej średnio.
Ok. Dzięki Panowie za dobre rady. Jak nie będzie jutro lało to zrobię jeden zestaw jak zawsze a drugi zestaw helikopterowy. Nawet wiem już jak być może założę kiełbaskę by możliwie nie przeszkadzała przy wyrzutach a była możliwie najbliżej haczyka na długim przyponie.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Do zestawu helikopterowego nie potzrebny ci długi przypon. Odsuwasz ciężarek od przypony na taką odległośc ile masz mułu.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 010
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Jurek, sprawa dość prosta. Tak jak Kozi pisze: helikopter. Jeżeli chcesz do tego PVA to nie ma problemu, sam tak robię.
Zestaw od końca: klips do PVA, ciężarek centryczny, system chod/heli na leadcore/fluo i na nim przypon 15-18cm, linka główna.
Siatkę PVA masz wtedy praktycznie razem z ciężarkiem. Leci to bardzo fajnie.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!