Autor Wątek: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?  (Przeczytany 18274 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #45 dnia: 10.01.2018, 17:18 »
A jak się ma to do Niemiec? Dlaczego tam egzamin na kartę wędkarską jest taki rozbudowany i ciężko go zdać? Dlaczego dotyczy tak wielu rzeczy? Jakby co, to egzamin na prawo jazdy jest dużo łatwiejszy niż w Polsce :)

To wcale nie jest tak, że myśliwi wybierają sobie elitę. Kilku moich znajomych jest myśliwymi, i pamiętam dawniej, jak musieli brać udział w nagonkach, zbudować ambonę, karmić zimą zwierzęta. Po prostu o nowych się dba, odpowiednio ich kształcąc i dopasowując do myślistwa. W wędkarstwie zaniechano tego - pomimo, że jest miejsce gdzie szkolić. Doszło do tego, że aby była kasa ze składek i towarzystwo dało żyć zarządowi, idzie się im na rękę jak tylko można. Standardem jest odławianie ryb zaraz po ich wpuszczeniu. To najlepszy przykład tego, że w PZW nie dba się o edukację

Tu jest problem, w pewnym momencie utracono kontrolę nad łowiskami i stadami tarłowymi. Ryby wyłowiono i zeżarto, w tym długim procesie zabrakło odpowiedniego działania, dopuszczono do wypaczeń, bardzo poważnych. Teraz stada dziadów żądają ryb, chcą łowić je zaraz po wpuszczeniu, nie zapomnę jak ktoś tu na forum mówił , jak wędkarze w kole żądali, aby zarybiać rożne zbiorniki co tydzień, aby po prostu mogli je obrabiać jeden po drugim. Myśliwi nie rozpieprzają lasu bezmyślnym strzelaniem do wszystkiego, u nich to ma ręce i nogi. U nas też ma - ale tylko w teorii. To właśnie rządzący PZW zezwolili na taki upadek - nie czarujmy się. Sami zresztą mocno byli zaangażowani w robienie lewych interesów.  Ja zresztą nie mówię abyśmy mieli taką moc jak Polski Związek Łowiecki - bardziej abyśmy mieli przynajmniej 50% tego co oni.

I nie mówcie, że się nie da 8)
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #46 dnia: 10.01.2018, 17:43 »
To wcale nie jest tak, że myśliwi wybierają sobie elitę. Kilku moich znajomych jest myśliwymi, i pamiętam dawniej, jak musieli brać udział w nagonkach, zbudować ambonę, karmić zimą zwierzęta.
Nadal tak jest. Co do nagonek, to teraz Mit. Co do reszty? Obowiązuje czyn społeczny. Jak nie masz czasu, masz obowiązek opłacić ludzi, którzy za ciebie to zrobią. Wypracują godziny. Myśliwi, prócz tego mają spore składki w PLN! Stąd nie każdego stać  by polować. ie wiem jak teraz, ale drzewiej myśliwy zaczynał od Pukwy. By zostać selekcjonerem i mieć prawo posiadać Sztucer, musiał przechodzić wiele w ciągu minium 2 lat i zdać naprawdę wymagający egzamin. Odczytywanie wieku zwierzyny z szczęki po zębach i z poroża to tylko wstęp.
Arek

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #47 dnia: 10.01.2018, 19:03 »
Co do myśliwych.
Otrzymują oni ilości zwierząt do odstrzałów od Lasów Państwowych i najlepsze jest to, że oni ich nie są w stanie zrealizować. Dlatego też, muszą płacić karę.
My jako wędkarze jesteśmy w tym momencie, że to my powinniśmy płacić karę za wybicie większej ilości ryb jak powinnyśmy.

Koledzy my możemy zarybiać, a oni nie. Dlatego nie mogą naprawiać natury? Proste pytanie. Wiąże się ono także z przynależnością do związku.

Przynależność do związku łowieckiego zobowiązuje, do Naszego nie  :facepalm:.
U Nas może być każdy  :facepalm:.

Moim zdaniem porównywanie związku "elitarnego - łowiecko", a pospolitego wędkarskiego nie jest na miejscu.

Ale może trzeba coś zrobić? Może trudniejsze egzaminy, ale to znowu odwiedzie od wędkarstwa.
Jest jedno ETYKA WĘDKARSTKA.

Przestrzeganie prawa i TYLKO prawa.
Marek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #48 dnia: 10.01.2018, 19:08 »
Jeśli przepisy uniemożliwią traktowanie wędkarstwa jako możliwości zdobycia taniego białka, wtedy nad wodami zostaną prawdziwi wędkarze. Proste.
Składki muszą wzrosnąć, limity drastycznie spaść (podkreślam, że ja nie mówię tu o powszechnym no-kill). Zostaną pasjonaci.
Niestety, będą też osoby, które by chciały, a których stać nie będzie. Ale tak jest z każdym hobby na tym świecie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #49 dnia: 10.01.2018, 19:18 »
Przykro Mi Michale. Ale chyba w żadnym kraju na świecie, nie odnosi się to do Wędkarstwa.
Arek

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #50 dnia: 10.01.2018, 19:33 »
Przykro Mi Michale. Ale chyba w żadnym kraju na świecie, nie odnosi się to do Wędkarstwa.

Arek, ale łowiectwo to strikte zdobywanie pożywienia. Nie da się wypuścić zastrzelonego zwierza.
Marek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #51 dnia: 10.01.2018, 19:42 »

To wcale nie jest tak, że myśliwi wybierają sobie elitę.

Tu jednak muszę się zgodzić z Enzo i Arunio. Do kół o których istnieniu mam pojęcie, pierwszy lepszy gość z ulicy się nie dostanie. Tu jest cały przekrój społeczeństwa od robotnika do lokalnej władzy, ale każdy tu musi wnieść jakąś wartość dodaną ;) Poza tym oni naprawdę dbają o to aby tej zwierzyny ułożonej pokotem było sporo ;) PZW a PZŁ to są dwa inne światy jeżeli chodzi o podejście do kwestii samorządności. Wszędzie są patologie, lecz w PZŁ mocno dbają o rozwój swojego hobby. Na marginesie niezbyt lubię myśliwych, choć lubię broń i lubię sobie postrzelać na strzelnicy :) Jednak walenie w zwierza kompletnie mnie nie kręci, choć też rozumiem konieczność istnienia myślistwa, bo wbrew temu co myślą niektóre eko-oszołomy istnienie wielu gatunków zwierzyny płowej zależy wyłącznie od myśliwych.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #52 dnia: 10.01.2018, 20:14 »
Przykro Mi Michale. Ale chyba w żadnym kraju na świecie, nie odnosi się to do Wędkarstwa.

Arek, ale łowiectwo to strikte zdobywanie pożywienia. Nie da się wypuścić zastrzelonego zwierza.
Marku, o opłaty mi chodzi.
Arek

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #53 dnia: 10.01.2018, 20:18 »
Arek nie sądzę, że u nich opłaty są 200 zł. :facepalm: Myślę że 1200 zł. Strzelam.
Marek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #54 dnia: 10.01.2018, 20:19 »
Chłopaki, Ja sam nie poluję. Mój Ojciec od wielu lat. Jak by co, mogę dopytać i napisać. Tylko z rozsądkiem. Elaboratów tu nie mam zamiaru odwalać. Drobne kwestie? Jak najbardziej.
Arek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #55 dnia: 10.01.2018, 20:19 »
Arek nie sądzę, że u nich opłaty są 200 zł. :facepalm: Myślę że 1200 zł. Strzelam.
Blisko ;)
Arek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #56 dnia: 10.01.2018, 20:24 »
No i co, to jest tak dużo? 100 czy 150 zł miesięcznie? W okolicy miesięcznego karnetu na obskurną osiedlową siłownię.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #57 dnia: 10.01.2018, 20:25 »
Arek co blisko?
Tzn. że jak podniesiemy składkę to będzie oki. Chyba nie. Tzn na jaką wysokość?
Marek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #58 dnia: 10.01.2018, 20:28 »
Nie zapominaj o pracach na rzecz koła i lasu. Michał? Oni nie zabierają zwierzyny. Jeśli chcą? Muszą zapłacić. Co masz Misiek dziś za pazuchą? Nie poznaję Ciebie. To nie PZW.
Arek

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Myśliwi mogą, wędkarze nie mogą - dlaczego?
« Odpowiedź #59 dnia: 10.01.2018, 20:28 »
Jeżeli chodzi o składki w łowiectwie to się dowiem, jakie są.
Marek