Autor Wątek: Sposób natleniania stawu  (Przeczytany 1002 razy)

Offline Bartosz1999

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Sposób natleniania stawu
« dnia: 03.02.2024, 00:56 »
Witam Koledzy mam dylemat od roku na moim polu stoi woda powstał dosyć duży staw jakieś 150m długości i 30 m szerokości, przez rok woda stoi teraz gdzie przyszły roztopy zacząłem trochę zadbać aby mnie nie zalało ale do rzeczy potrzebuję sposobu na natlenienie wody aby rybki przeżyły i czy jesteście w stanie mi pomóc chcę dodać nie mam żadnego dostępu do prądu. Jest może jakiś stosunkowo tani sposób natleniania tego zbiornika?

Offline piotr82

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 305
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Powiat Krasnystaw
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #1 dnia: 03.02.2024, 07:12 »

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #2 dnia: 03.02.2024, 12:05 »
Witam Koledzy mam dylemat od roku na moim polu stoi woda powstał dosyć duży staw jakieś 150m długości i 30 m szerokości, przez rok woda stoi teraz gdzie przyszły roztopy zacząłem trochę zadbać aby mnie nie zalało ale do rzeczy potrzebuję sposobu na natlenienie wody aby rybki przeżyły i czy jesteście w stanie mi pomóc chcę dodać nie mam żadnego dostępu do prądu. Jest może jakiś stosunkowo tani sposób natleniania tego zbiornika?

Nie da rady bez prądu. Poza tym w tak dużym zbiorniku nie będzie potrzebne napowietrzanie (natlenianie to dawanie czystego tlenu do wody) o ile obsada nie jest za duża.

Offline Piotr Bogdanowicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #3 dnia: 03.02.2024, 12:15 »
Przereble i słoma do nich w pionie ewentualnie trzcina ... ryba pod lodem nie pada z powodu braku tlenu a z powodu gazów które w wyniku rozkładu pojawiają się w wodzie ... trzcina czy tam słoma będzie pozwalała na ujscie tego syfu i nie następuje przyducha
Pozdrawiam Piotr

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #4 dnia: 03.02.2024, 12:16 »
A jaką tam masz głębokość? Bo może zamarza zbiornik do dna, więc i tak przetrwają tylko najtwardsze karasie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Szpadel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 54
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #5 dnia: 03.02.2024, 13:50 »
Przereble i słoma do nich w pionie ewentualnie trzcina ... ryba pod lodem nie pada z powodu braku tlenu a z powodu gazów które w wyniku rozkładu pojawiają się w wodzie ... trzcina czy tam słoma będzie pozwalała na ujscie tego syfu i nie następuje przyducha
Że co? Ty tak serio?

Offline Piotr Bogdanowicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #6 dnia: 03.02.2024, 14:18 »
Tak serio ... dlatego na stawach gdzie dbają o nie stoją snopki z lodu ... pierwsze słyszysz poczytaj
Pozdrawiam Piotr

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #7 dnia: 03.02.2024, 14:18 »
Z moich obserwacji wody których jestem właścicielem-zimą nie miałem problemu z przyduchą przez ostatnie 9 lat czyli od początku. Bardziej obawiałbym się lata. Dlaczego? Po zimie nawet jak zamarznięte nie miałem upadków, a przerębli nie ciąłem, myślę, że najgorsze to gdyby była gładka tafla i słońce, wtedy soczewa się robi, rzadko to się zdarza zazwyczaj lód jest chropowaty, albo przyprószony śniegiem. Natomiast w lecie zdarzył się raz pomór, w czerwcu zwiększyła się mocno woda, na tyle, że wszyła z brzegów na łąkę, wały nie pozwoliły na rozlanie się dalej, ale jak brodziłem w wodzie "po uda" to między wałem a taflą właściwą ryby wychodziły na żer, szczególnie amury, bo miały tam żywieniowe eldorado i ciepłą wodę, po 2 tyg takiego stanu woda zaczęła opadać, niestety gnijąca trawa zabrała z wody tlen i część ryb poszła...widłami wyrzucałem amury po 4kg, 7kg tołpygi. Karpie i karasie ocalały. Do tych z kolei dobrała się wydra. :'( Także z perspektywy czasu utrzymanie swojej wody wcale proste nie jest, u mnie oprócz warunków pogodowych na drobną rybę czyha śliczny zimorodek z długim jak kosa dziobem, na średnie i większe-wydra, czaple i orzeł. Na tę pierwszą pomaga trochę pastuch wokół wody, ale to gdy jest możliwość, bo druga woda pożwirowa większe i już nieogrodzona prądem. Łatwo nie jest.

Offline Szpadel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 54
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #8 dnia: 03.02.2024, 17:18 »
Tak serio ... dlatego na stawach gdzie dbają o nie stoją snopki z lodu ... pierwsze słyszysz poczytaj
Oki, poczytam ;)
myślę, że najgorsze to gdyby była gładka tafla i słońce, wtedy soczewa się robi, rzadko to się zdarza zazwyczaj lód jest chropowaty, albo przyprószony śniegiem.
No nie ;) Przy takich warunkach jak opisujesz światło dociera pod lód i jest luz. Przyduchy zimowe, które obserwowałem zawsze występowały przy mocnych mrozach ,grubym lodzie i utrzymującym się śniegu po pas. Kończyły się z nadejściem odwilży. I i im dłuższy dzień tym ryzyko przyduchy malało. Kupę nocy spędziłem siedząc na lodzie i nasłuchując czy coś się dzieje.  -20, patrol po 300 hektarach, ognisko i bimberek :D

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #9 dnia: 03.02.2024, 19:22 »


Kupę nocy spędziłem siedząc na lodzie i nasłuchując czy coś się dzieje.  -20, patrol po 300 hektarach, ognisko i bimberek :D

Czego nasłuchiwałeś? Co byś miał usłyszeć co by Cię zaniepokoiło? Strasznie mnie tym zainteygowałeś...
A snopki do przerębli to tez w moich stronach się powszechnie stosowało jak lód długo trzymał. Nie wiem na ile pomagało ale było dosyć popularne.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka


Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #10 dnia: 03.02.2024, 19:29 »
Tak serio ... dlatego na stawach gdzie dbają o nie stoją snopki z lodu ... pierwsze słyszysz poczytaj
Też to koedyś trenowałem bo się głupot naczytałem, jak mi przyducha przywaliła to wszystko w stawie szlag trafił. Te trzciny i słoma to ściema. Zwykła sprężarka od lodówki robi robotę już od kilku lat.
Tomek

Offline ziggi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: krakow
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #11 dnia: 03.02.2024, 20:13 »
Kiedyś w Angli widziałem na stawie zakotwiczone pływaki z kolumnowymi wiatrakami.Myślę że to służyło do napowietrzania wody.

Offline krzysztof4101997

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 12
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #12 dnia: 03.02.2024, 20:37 »
Ta słoma w przereblu pewnie miała na cel taki ze woda wolniej w tym miejscu zamarzala.

Offline Szpadel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 54
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #13 dnia: 03.02.2024, 20:37 »
Tak serio ... dlatego na stawach gdzie dbają o nie stoją snopki z lodu ... pierwsze słyszysz poczytaj
Też to koedyś trenowałem bo się głupot naczytałem, jak mi przyducha przywaliła to wszystko w stawie szlag trafił. Te trzciny i słoma to ściema. Zwykła sprężarka od lodówki robi robotę już od kilku lat.
Tomek, że nie działają to swoją drogą, ale koleś twierdzi, że przyducha zimowa nie jest spowodowana brakiem tlenu w wodzie ;D

Offline Bartosz1999

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Sposób natleniania stawu
« Odpowiedź #14 dnia: 03.02.2024, 20:48 »
Głębokość Wacha się od 1m a naj głębiej to jakieś 3m ale średnio 2.5m