Autor Wątek: Pellet waggler na matchówce  (Przeczytany 1742 razy)

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 609
  • Reputacja: 44
  • Ulubione metody: feeder
Pellet waggler na matchówce
« dnia: 22.07.2023, 08:36 »
Naszła mnie chęć pobawienia się pellet wagglerem. Kupiłem spławiki do tej techniki 2, 4 i 6 g, mam natomiast wątpliwości odnośnie do wędki. Moja Daiwa Tournament Pro Match ma rekomendowaną wytrzymałość żyłki od 2 do 6 lbs. Większość wędek do pellet wagglerów również kończy się na 6 lbs, ale zaczyna na 3 lbs - i stąd moja zagwozdka czy sobie nie uszkodzę kija. Na spławik zdarzyło mi się wyjąć ze trzy razy karpia pod 4 kg i wędka się nawet nie zająknęła, zatem powinna dać radę. Na początek polecę z nią tam, gdzie nie ma większych okazów, ale korci mnie komercja z miśkami pod 10 kg.
Jakie macie doświadczenia z użyciem matchówek do pellet wagglera? 

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pellet waggler na matchówce
« Odpowiedź #1 dnia: 22.07.2023, 08:54 »
Nie mam mowy abyś uszkodził kij :) Pellet wagglery są dostosowane do komercji angielskich, dlatego są skrócone i wzmocnione, aby szybciej holować rybę. Typowe 3.9 metra jest bardzo niepraktyczne na większości łowisk komercyjnych w UK, ponieważ są one po prostu małe, do tego zasięg strzału pelletem z procy nie jest duży. Wiele łowisk tego typu to wagi na pięciogodzinnych zawodach rzędu 50-150 kg, więc czas holu jest niesamowicie ważny, stąd transformacja matchówki do kija co ma 3 - 3.30 metra i jest sztywniejszy, gdyż tu nie łowi się płotek ale ryby w przedziale 1-5 kilo zazwyczaj.

Więc matchówka może być po prostu mniej wygodna. Zmień żyłkę na mocniejszą i wszystko będzie OK. Ja lubię tak łowić karpie, sama matchówka zaś przy mocniejszej żyłce pozwala na w miarę szybki hol. Jednak rozmiar karpia jest istotny, u mnie to sztuki do 5 kilo głównie, ale polskie komercje to karp nawet do 20 kilo. Plusem jest to, że dając taką żyłkę 0.20 - 0.22 mm masz dodatkową amortyzację kija, więc można spokojnie stawiać czoła rybom do 10 kg.
Lucjan

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 609
  • Reputacja: 44
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pellet waggler na matchówce
« Odpowiedź #2 dnia: 22.07.2023, 08:58 »
Zmienię kołowrotek na taki z zestawu feederowego z żyłką 0,23. Powinno wystarczyć. W mojej kałuży raczej nie pływa nic ponad 5 kg.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pellet waggler na matchówce
« Odpowiedź #3 dnia: 22.07.2023, 08:59 »
Większość kijów do PW jest oznacza do 8lb, a niektóre nawet 10 czy 12lb, co nie zmienia faktu że taką matchówką można pobawić się PW. Sam przez jakiś rok czasu używałem do tej metody krótkich matchówek i dawały sobie radę nawet z dwucyfrowymi rybkami, także jak najbardziej próbuj

Wysłane z mojego Lenovo TB-J607Z przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pellet waggler na matchówce
« Odpowiedź #4 dnia: 22.07.2023, 10:09 »
Próbowałem pod pellet waglera Shimano matcha 13 ft do 25 gr i nie było zbyt ciekawie nie mogłem wciąć ryby ,tutaj kij musi być sztywniejszy i krótszy :beer:

Offline Alleius

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 609
  • Reputacja: 44
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pellet waggler na matchówce
« Odpowiedź #5 dnia: 22.07.2023, 10:33 »
Matchówki Shimano mają bardzo paraboliczną pracę. Miałem Ultegrę AX, przy kilowym leszczu giela sie pieknie do polowy. Tournament Pro w porównaniu z nią pracuje zdecydowanie sztywniej. Zobaczymy czy ogarnie.