Autor Wątek: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera  (Przeczytany 61876 razy)

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #30 dnia: 12.07.2015, 13:45 »
Chciałem zużyć niewykorzystany mix pelletowy z poprzedniego wyjazdu stąd użyłem mokrego. Ryba żerowała przy dnie. Tam aż kotłowało, jakby muł łopatami przewalały...
Drobnicy nie było, i z opadu czy w toni nic nie atakowało kulek na włosie. Czy znaczenie miało że na w łosie były kulki? Może powinienem je inaczej podawać?
Jeżeli podawałbym suchy pellet który swobodnie by opadał, to czy na włosie mogę podawać kulki i dumbelsy?
Error Team Poland

Offline Dżamukka

  • Garbolino Polska
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 451
  • Reputacja: 66
  • Płeć: Mężczyzna
    • Paweł Zuziak Fishing
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #31 dnia: 12.07.2015, 13:49 »
Nie bardzo, zupełnie inny opad jest kulek i dumbelsów. ja strzelam pelletami i łowię na te same pellety. Czasem na 2 białe robaczki , maja podobny opad i są apetyczne

Offline andrzejm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 604
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • "..plaża to wylęgarnia hipisów." - Skipper
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #32 dnia: 12.07.2015, 21:45 »
nie bardzo, zupełnie inny opad jest kulek i dumbelsów. ja strzelam pelletami i łowię na te same pellety. Czasem na 2 białe robaczki , maja podobny opad i są apetyczne
Za tydzień zmienię taktykę zgodnie z tym co piszesz.  Przetestuję opad na jednej wędce, a na drugim zmodyfikuję nęcenie mixem pelletów jak dzisiaj, bo rybom bardzo to podpasywało.
Error Team Poland

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #33 dnia: 14.07.2015, 00:22 »
Andrzej, tak jak pisze Dżamukka to zupełnie nie o to chodzi. Przeczytaj jeszcze raz post Luka z początku tego wątku i obejrzyj jakiś filmik na youtube.
Bat się do tego za bardzo nie nadaję bo ryba ma żerować przy powierzchni więc musi podejść blisko do Twoje łódki a do tego brania są bardzo agresywne a na bacie ciężko taki brania skontrolować...nawet na taki bat:) Ale jakby się uprzeć to można próbować i wyznczać nowe trendy? Napewno jak będą brania to zabawa będzie przednia
Sama technika polega na łowieniu ryb które żerują w toni(grunt najczęściej od 60-90cm) i wyżerają opadający pellet dlatego ten spławik ma dociążenie i ma wydawać plusk zbliżony do pelletu i ustawiać się odrazu bo branie bardzo szybko.. Najlepszą porą na to jest chyba pełne słońce więc jak łowiłeś od 4 do  8 to słaba pora
Tak jak nęciłeś i widziałeś że woda się gotowała to powinieneś normalnie łowić na styk albo przegruntowanym zestawem
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #34 dnia: 14.07.2015, 02:20 »
Pellet waggler to ciężka praca. Jeden wystrzał na minutę kilkoma pelletami, zarzut, przesunięcię zestawu z dwa razy i znowu to samo. Trzeba łowic daleko od brzegu (z 20 metrów minimum raczej) aby ryby dobrze żerowały, bo karp w toni nie podchodzi zbyt blisko brzegu. Brania są różne, czasami co kilka minut, czasem co godzinę... ;)

Absolutnie nie uzywa sie dumbellsów, kulek, łowisz na to, czym nęcisz. Sztuka polega na tym, aby ryby zmylić - wpierw zachęcić do żerowania a później oszukac pluskiem spławikia wydającego odgłos wpadającego pelletu i wreszcie samą przynętą.
Lucjan

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #35 dnia: 05.08.2015, 11:23 »
Czy głębokość łowiska ma większe znaczenie? Zastanawiam się bo wczoraj w upalną pogodę ponad 2h próbowałem łowić na pellet waggler. Co minuta 2-3 pellety(to samo ok godziny przed łowieniem) ale niestety nic się nie trafiło i nie było widać żeby ryba tam chodziła. Strzelałem daleko w pełne słońce na styku z cieniem. Staw ma tylko 1,2 metra więc może ryba wyżerała to z dna. Karp chodził i wykładał się na wodzie po całym stawie. Próbowałem również strzelać i łowić na mielonkę ale bez skutecznie
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #36 dnia: 05.08.2015, 11:26 »
Co minuta 2-3 pellety(to samo ok godziny przed łowieniem) ale niestety nic się nie trafiło i nie było widać żeby ryba tam chodziła.

Chyba masz odpowiedź ;)

Podobnie jest z super zanętą. Jeśli sypiemy tam, gdzie po porostu w odpowiedniej odległości nie ma ryby, to ona nie przypłynie i koniec.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #37 dnia: 05.08.2015, 11:29 »
Może źle się wyraziłem. Ogólnie zacząłem strzelać tam gdzie widziałem że ryba się wyłożyła. Chodziło mi o to że nie było widać że one wybierają te pellety... żadnego ruchu i zawirowań wody po strzale.
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #38 dnia: 05.08.2015, 11:30 »
Aha, ok ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #39 dnia: 05.08.2015, 13:38 »
Trudno powiedzieć o co chodzi. Dobrze jest mieć przy pellet wagglerze zestaw koszykowy, tylko zamiast niego dać ciężarek i na gumke pellet którym nęcisz. W takie upały może być tak, że ryba nie żeruje tylko szuka bardziej natlenionej wody. Jak z dna masz brania - to już jest jakaś odpowiedź. MOżna tez zmienić spławik na jakiś bardziej dyskretny, może ryba się płoszy na widok zwykłego pellet wagglera...


Jakiego spławika używałeś, przyponu i tak dalej? Zmieniałeś głębokość?
Lucjan

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #40 dnia: 05.08.2015, 15:07 »
Używałem daiwa pellet wagler z dociążeniem taki tylko 8gr:

pellety 8mm oraz trochę pelletów halibutowych 8mm(część trochę zalałem olejem konopnym). Oraz na ostatnie 30min dołączyłem mielonkę ale też nie dała brań.
Przepon miał 50cm i hak nr 10-12 z gumką. Zacząłem od gruntu 60 a skończyłem na 1m. Na koniec przegruntowałem sporo żeby zobaczyć czy z dna biorą ale nie miałem brania albo za krótko czekałem.
Może za ciężki ten pellet waggler bo ze dwa razy było tak że jak strzeliłem to spłoszyła się ryba.
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #41 dnia: 05.08.2015, 16:08 »
Trzeba uważać ze spławikami, często należy montować lżejsze, bardziej dyskretne. Ogólnie jeżeli nęcisz przez 15 minut bez łowienia, i ryba pojawia się w tamtym miejscu, to jest OK. Często zbyt wczesne zarzucanie płoszy rybę. Można rozpocząć sesję w ten sposób, że rzucasz gruntowy zestaw i strzelasz na niego pelletami, później przechodzisz na pellet wagglera. Trudno mi ocenić jak było, ale ryba mogła się płoszyć.
Zazwyczaj pellet waggler działa najlepiej na dystansach powyżej 25 metrów, ryba tam powinna się czuć bezpieczna. Plusk zestawu przypomina odgłos wpadającego pelletu, więc nie powinno się ichpłoszyć, chyba, że jest czysta woda. Wtedy dobre są Drennanowskie spławiki, przezroczyste mniej płoszą ryby.
Lucjan

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #42 dnia: 05.08.2015, 17:49 »
Nęciłem ponad 30min zanim zacząłem tam łowić ale nie widziałem żadnych zawirowań wody po strzale więc może ryba nie miała ochoty na żerowanie.
Co do odgłosu wpadającego spławika to niestety tutaj przy tym spławiku nie jestem przekonany. Dla mnie nie jest to podobny dźwięk. Spławik robi większy plusk i hałas. Może fakt że powinienem spróbować lżejszego/delikatniejszego.
Wczorajsze łowisko z czystą wodą nie miało nic wspólnego... amury i tołpygi chyba zrobiły swoje bo woda aż zielona z warstwą na powierzchni jak tłuszcz(możliwe że to przez amury i tołpygi których podobno jest sporo jak na taki mały akwen?).
A może lepsze byłyby pellety 6mm bo przy takim upale ryba słabo żeruje?
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #43 dnia: 05.08.2015, 19:31 »
Mam pytanie , czy podczas montowania tego zestawu używa się krętlik do przyponu?
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zasada łowienia za pomocą pellet wagglera
« Odpowiedź #44 dnia: 05.08.2015, 19:56 »
Nie trzeba, bo pellet nie powoduje efektu śmigła, poza tym używa się grubszych żyłek, a te nie skręcają się tak mocno. Dodastkowo krętlik ma swoją wagę, a tu chodzi o to aby pellet tonął jak najwolniej, zatapia go sam hak plus ilość wody jaka nasącza pellet.

Adeptus, nie przejmuj się. Próbowałbym dalej, pellety 6 mm jak najbardziej wchodzą w grę. Jeżeli masz amury i tołpygi, to spróbuj kukurydzy. Jedna tylko rzecz, postaraj się kupić taką o równych ziarnach, ewentualnie pousuwaj najmniejsze i największe, bo lecą za daleko lub zbyt blisko.
Lucjan