Autor Wątek: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)  (Przeczytany 3074 razy)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #15 dnia: 17.02.2024, 16:57 »
Przeczytałem co napisałeś. Powiem krótko - wniosek, który mi się nasuwa: po co w ogóle będą później ludzie na świecie? Jaką rolę będzie odgrywał człowiek w późniejszym świecie? A może nie będzie trzeba już tylu ludzi?

Myślę, że błędny wniosek. Kierunek będzie taki, że powstaną zawody, o których póki co jeszcze nikt nie słyszał. Jedne zadania przejmie sztuczna inteligencja, a pojawią się inne dla ludzi. Pierwsza myśl może być katastroficzna, ale to raczej za dużo "Terminatora" u ludzi. Kiedyś był dorożkarz, też jak wchodziły samochody zamiast powozów mógł mieć obawy, że jego zawód zostanie wyparty, minęło ponad 100 lat, wystarczy, że jego syn zrobił uprawnienia i dalej mógł być nowoczesnym dorożkarzem, w sensie kierowcą samochodu. Twoja babcia czy prababcia robiła pranie w rzece na tarze, mama i Ty robicie w pralkach, kiedyś pisano na maszynach, teraz na komputerach, a za jakiś czas....AI to nic innego jak nowa technologia, taka jakich było i jest wiele. To nic innego jak komputery, tylko nowoczesne, które potrafią w szybki sposób obrobić duże ilości danych i w dodatku spopularyzowało się to dla takich ludzi jak my. W latach 60-70 takie WOW było jak pecety zaczynały swoją erę, gdzie okazało się, że procek i ram może obliczyć w krótkim czasie bardzo duże (na tamte czasy ilości danych). Szcztuczna inteligencja to tylko zbiory danych, ona nie ma funkcji samodzielnego myślenia, tylko funkcję przetwarzania danych. Pójdzie na pewno do przodu medycyna, fizyka, programy kosmiczne i inne, cała reszta się nie zawali przez AI, tylko AI wymusi inne miejsca pracy, których teraz nawet nie potrafimy nazwać.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #16 dnia: 17.02.2024, 17:12 »
Cytuj
....AI to nic innego jak nowa technologia, taka jakich było i jest wiele. To nic innego jak komputery, tylko nowoczesne, które potrafią w szybki sposób obrobić duże ilości danych i w dodatku spopularyzowało się to dla takich ludzi jak my.

Jak możemy przeczytać w wikipedii.

"Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów... "

Polecam jeszcze obejrzeć choćby te dwa filmiki:



Daleki jestem od tworzenia katastroficznych historii znanych z Terminatora ale jak sama nazwa wskazuje inteligencja to już nie jest zwykła maszyna która tylko przetwarza podane jej przez nas dane. Tzn na razie tylko przetwarza i czasami jeszcze dość nieudolnie ale idzie to wszystko w nieznanym kierunku.



Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #17 dnia: 17.02.2024, 17:21 »
Słowo kluczowe- zdolność rozumienia tego AI nie będzie miała nigdy, tak samo emocji, czucia, uczuć. To algorytmy, jakkolwiek doskonałe by nie były, a że idzie w nieznanym kierunku to pełna zgoda, tylko że jak prąd próbowano okiełznać i siedzieliśmy przy świeczkach, to też ludzie nie wiedzieli dokąd to zmierza. A jak wychodziliśmy z jaskiń, by nowe lądy poznawać, to już w ogóle było niebezpieczne i nieznane. Głowa do góry. Oczywiście istnieje jakiś promil obaw, bo część psycholi ma zapędy by unicestwić ludzi, ale takie narzędzia są od II WŚ w postaci bomb atomowych, minęło szmat czasu i Ci mądrzejszy trzymają za mordy tych właśnie psycholi.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #18 dnia: 17.02.2024, 17:47 »
Nigdy nie mów nigdy ;)
A my sami jesteśmy skupiskiem algorytmów biologicznych, które sterują naszym zachowaniem. U zwierząt nazywamy je instynktem, a u siebie - no gdzie, mam wolną wolę i sam wybieram, co zrobię. Która babka mi się podoba, komu dam w mordę i dlaczego w sytuacji podbramkowej oddam życie za własne dziecko. A czasem za cudze. To z miłości. Uczucia znanego tylko ludziom ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #19 dnia: 17.02.2024, 18:10 »
Możliwe, że nazwanie tego czegoś inteligencją jest grubo na wyrost ale tego jeszcze nie wiemy. Niestety wielu na prawdę łebskich ludzi widzi zagrożenia w tym czymś czym my na razie radośnie się bawimy. W tej chwili korzystamy z wielu wynalazków, które 100 lat temu nikomu nawet nie przyszłyby do głowy lub twierdzono, że są niemożliwe do zrealizowania. Podobnie może być ze zdolnością rozumowania i samoświadomością AI. Albo i nie ;D Chyba nikt w tej chwili nie jest w stanie przewidzieć jak AI się będzie rozwijać. Mnie najbardziej zaskoczyło i zaniepokoiło to co powiedział prof A.Dragan. Nikt tak naprawdę nie wie jak to właściwie działa. To na prawdę jest bardzo niepokojące.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #20 dnia: 17.02.2024, 18:15 »
Oczywiście, że jest. Ja sam jestem zdania, że jako ludzkość jesteśmy w dupie. Jednocześnie wiemy o tym, ale też nie możemy przestać tego rozwijać. Bo jak nie my, zrobi to konkurencja. Dramat jakiś.

A AI wcale nie musi zyskać świadomości, by zastąpić we wszystkim człowieka. To mit i niezrozumienie tematu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #21 dnia: 17.02.2024, 18:23 »
Niestety, nie mamy pewności w którą stronę się rozwinie sztuczna inteligencja. Tym bardziej, że może dojść do sytuacji, która zrodzi masę absurdalnych zabezpieczeń pod kątem bezpieczeństwa dla ludzi. Mam na myśli fizyczne zabezpieczenie w stylu "nie wsadzaj palucha bo go urwie". Tym samym stwarza się chore scenariusze, do których może nigdy nie dojść, jednocześnie zwalniając ludzkość od myślenia przyczynowo-skutkowego. Już dziś "produkuje się" bezmyślnych członków społeczeństwa pod pretekstem bezpieczeństwa. I właśnie ten brak chęci, brak potrzeby do analizowania sytuacji, różnych scenariuszy przez ludzi powoduje to, że społeczeństwo przestaje samodzielnie myśleć. Uzależnia się od jakiejś-tam maszyny w bardzo poważnym, wręcz absurdalnym stopniu. Niestety, zwolennicy sztucznej inteligencji mogą roztaczać kolorowe, niebiańskie wizje, zalety sztucznej inteligencji, ale mnie nie przekonacie. Bo uważam, że maszyna nigdy nie dorówna człowiekowi.

[EDIT]
Możecie odsądzać mnie od czci i wiary, nazywać dinozaurem, "foliarzem", czy też ciemniakiem - nie zrobi to na mnie wrażenia. Nie idę z nurtem, nie dostosowuję się do ogółu, myślę samodzielnie i wyciągam wnioski. Nie jestem typem człowieka, który lubi (i chce) mieć podane wszystko na tacy.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #22 dnia: 17.02.2024, 18:35 »
Bo uważam, że maszyna nigdy nie dorówna człowiekowi.

Zależy w czym. Jak dotąd większość maszyn tworzyliśmy dlatego, że w jakimś konkretnym zastosowaniu były lepsze od człowieka.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #23 dnia: 17.02.2024, 18:42 »
Zależy w czym. Jak dotąd większość maszyn tworzyliśmy dlatego, że w jakimś konkretnym zastosowaniu były lepsze od człowieka.

Właśnie - tworzyliśmy maszyny, które docierają do środowisk nieprzyjaznych człowiekowi. I temu nie jestem przeciwny, wręcz odwrotnie - takie maszyny są potrzebne. Ale maszyny, systemy, które "zwalniają", eliminują człowieka z procesu myślowego, projektowego - to już jest za daleko posunięte.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #24 dnia: 17.02.2024, 18:45 »
Bo uważam, że maszyna nigdy nie dorówna człowiekowi.

To policz w pamięci 5345x3343 ;D Zwykły kalkulator zrobi to w mgnieniu oka także jak robson napisał. To zależy w czym.

Cytuj
A AI wcale nie musi zyskać świadomości, by zastąpić we wszystkim człowieka. To mit i niezrozumienie tematu.

Owszem ale dochodząc do zdolności rozumienia i samoświadomości może stać się na prawdę dla ludzi niebezpieczna. Kolejny raz napiszę albo i nie ;D W tym temacie należę do tych którzy twierdzą, że lepiej dmuchać na zimne niż obudzić się z ręką w nocniku.

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #25 dnia: 17.02.2024, 18:49 »
(...)Kolejny raz napiszę albo i nie ;D W tym temacie należę do tych którzy twierdzą, że lepiej dmuchać na zimne niż obudzić się z ręką w nocniku.
W pełni się z Tobą zgadzam.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #26 dnia: 17.02.2024, 19:09 »
Właśnie - tworzyliśmy maszyny, które docierają do środowisk nieprzyjaznych człowiekowi. I temu nie jestem przeciwny, wręcz odwrotnie - takie maszyny są potrzebne. Ale maszyny, systemy, które "zwalniają", eliminują człowieka z procesu myślowego, projektowego - to już jest za daleko posunięte.

Tu trzeba rozróżnić dwie rzeczy. To, że jesteś przeciwny, to jest jakaś postawa, z pogranicza etyki i filozofii. A to, czy maszyny mogą być lepsze od człowieka w wykonywaniu jakiegoś zadania, w tym wypadku - pracy koncepcyjnej, to jest (czy za jakiś czas będzie) po prostu stan rzeczy. Będzie można to sprawdzić. I w zasadzie można już teraz spokojnie prognozować, że większość prac uznawanych obecnie za koncepcyjne (często niestety są to prace odtwórcze), AI będzie wykonywać lepiej od człowieka - szybciej i taniej.
Jest to o tyle niebezpieczne, że będziemy musieli sobie znaleźć jakieś zajęcia dla mózgów i nie ulec degeneracji jako gatunek, a nasz system społeczny i model edukacji nie są do tego przystosowane i pewnie trochę zajmie przestawienie na inne tory. Do tej pory nasza działalność intelektualna miała kształt piramidy: była jakaś szeroka podstawa ludzi wymyślających jakieś proste rozwiązania, złożona z szeregowych inżynierów, magistrów tego i owego, studentów - ogólnie ludzi, którzy nie będąc asami, mogli się spokojnie utrzymać z prac intelektualnych. Dla części był to etap przed przeskoczeniem wyżej, aż do szczytu: elit, które wymyślały rzeczy przełomowe. AI może zwyczajnie wykosić tę podstawę, a wtedy nie będzie też dopływu świeżej krwi do elit, co oznacza, że mogą zaniknąć.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #27 dnia: 17.02.2024, 22:21 »
Czy gdy w fabrykach samochodów lakierowanie aut przejeły roboty, to ludzie stracili pracę? Nie ma lakierników? Nie postrzegajmy AI jako jednego tworu, bo wtedy można roztaczać wizję jak ten Pan z filmików. Obejrzałem 10 min i kilkukrotnie w jego wypowiedziach wyłapałem błąd logiczny, typu AI jest mądrzejszy od mojego 8 letniego syna bo rozwiązał zadanie.  Nie , nie jest, miał wprowadzone te dane.
Z AI będzie tak jak z towarami luksusowymi, będzie reglamentowane. Abonamenty, dostępność dla medycyny, dla matematyki ale to nie będzie to jedno i to same AI. To moje zdanie i wyobrażanie sobie AI jako złowieszczego tworu, który zawładnie ludźmi to podstawowy błąd wejściowy w tych rozważaniach. AI to szybki dostęp do mnogości informacji, przecież czymś podobnym było powstanie internetu, nagle ludzie zaczęli mieć dostęp do świata w chwilkę, AI oferuje to samo w innej odsłonie, taka ewolucja netu a nie zagłada.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #28 dnia: 17.02.2024, 23:25 »
I temat o tanich kulkach z paszowych substancji uj strzelił :). Ale cieszę się że sprowokowałem tak ciekawą dyskusję o AI. Ja myślę że to niefortunna nazwa trochę jest. I tak jak większość postrzegam to jako kolejny krok przetwarzania i analizowania różnorodnych danych, których jest tak dużo, że człowiek tego sam nie ogarnie. Co do szkodliwości generatywnego AI dla ludzkości, to według mnie problem będzie narastał z czasem. Bo teraz generatywne AI uczy się na danych wygenerowanych przez człowieka i zapisanych w sieci. Samo AI zaczyna generować artykuły, obrazy, przepisy i ludzie to publikują. W tym momencie kolejne modele AI uczą się na danych wygenerowanych z AI. AI zacznie się uczyć od siebie. Będzie to prowadziło do degeneracji modeli i coraz większyxh "halucynacji" generatywnego AI. Myślę, że czekają nas ciekawe czasy ;)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #29 dnia: 18.02.2024, 08:16 »
Jak AI się zacznie uczyć na swoich błędnych danych i wyciągać błędne wnioski, to zawody nie zaginą będą potrzebni sprawdzacze dziedzinowi po tym co stworzył AI i konfrontacji z tym co wymyślił człowiek. ;D Generalnie niespecjalnie osobiście tej technologii się obawiam, bardziej obawiam się, że będę musiał się dostosować, czyli czeka mnie nauka nowego, a tego z wiekiem się unika. Ludzie, naukowcy, nie są głupi, będą zarabiać na tym, a jak będzie szło w złą stronę rządy takich USA położą na tym łapkę, dadzą klauzulę top secret i schowają pod kluczyk.