Autor Wątek: Plecionka do feedera  (Przeczytany 94260 razy)

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #150 dnia: 27.10.2019, 06:30 »
Często używam zwykłych jaxonów sumato (tych cieńszych, nie sumowych) i mogę się przyczepić tylko o głośną pracę. Oprócz tego wszystko git - wytrzymują moje łowienie, nie są drogie i - co ważne - bardzo rzadko mi się plączą (są dosyć sztywne, co mi pasuje), z czym np przy mikado nihonto fine (4 sploty) miałem ciągle problemy.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #151 dnia: 27.10.2019, 13:13 »
Jeśli ktoś chce wyrobić sobie jako takie zdanie na temat plecionek, to dobrym wstępem do nauki jest zakup tej plecionki: https://allegro.pl/oferta/plecionka-sufix-gyro-braid-150m-0-12mm-7619705738 - oczywiście w celach wyłącznie edukacyjnych ;)

Co myśli wędkarz, gdy widzi taką plecionkę? Zapewne doceni uznanego producenta, bo przecież Sufix nie wypadł sroce spod ogona. Zapewne też uzna, że lepszy tańszy markowy produkt niż jakiś chiński wynalazek. Moc podana na opakowaniu, raczej niska, wywoła refleksję, która będzie dotyczyła uczciwości i profesjonalizmu firmy (0,14 mm i 5 kg wytrzymałości). Oględziny natomiast dadzą przekonanie, że jest to faktycznie produkt budżetowy, bo plecionka jest płaska i bardzo luźno spleciona (końcówka mocno się rozwarstwia, wręcz puchnie - jak przecięta stalowa linka). No nic, cena jest niska, nie wymagajmy cudów, bierzmy się za nawijanie i pierwsze próby. Łał, jest miękka, ładnie się układa na szpuli, super! Ja pierdziu, ale dalekie rzuty, nie do wiary! Trochę hałasuje, fakt, ale przecież cena... Nie jest źle, fajna plecionka uznanego producenta. Mija miesiąc. A co to? Dlaczego ta plecionka pęka jak nitka? Co jest, do uja wafla?

No, tak to wygląda. Plecionka sprzedawana za prawie 50 złotych pęka przy niewielkim obciążeniu, i to już po kilku wypadach na ryby. Wybitna tandeta. Dowodem na to jest okazjonalna cena, bo czasem można kupić ten rarytas za ok. 20 zł. Kupiłem świadomie, z przeznaczeniem na podkład do multiplikatorów (podkład musi być lekki, a plecionka jest lżejsza od żyłki), jednak nie omieszkałem zrobić testu. Ciekawostka: w tym roku zwolniłem ze służby plecionkę Dragona, chyba z serii Guide, która miała... ok. 13 lat. Tak, 13 lat! Straciła trochę wytrzymałości, delikatnie napuchła, postrzępiła się, jednak nadal była w miarę dobra. Miała deklarowane 0,12 mm średnicy, jednak nadal mam nawiniętą taką samą, jednak o śr. 0,16 mm (nie była intensywnie eksploatowana, ale wiek robi wrażenie). Power pro z tego samego roku jest jak nowa (0,19 mm), ale też najmniej dostała popalić. Co by nie mówić, zadziwia niewielka utrata wytrzymałości tych plecionek w wyniku upływu czasu. Wniosek prosty: lepsza stara plecionka, mało używana, niż świeża, ale zużyta. Czas nie zabija plecionek tak, jak robi to intensywna ich eksploatacja.

Lubicie wyzwania? Oto kolejne:



Produkt dostępny w sieci sklepów Bricomarché - ok. 29 zł za 100 m (wyjdzie trochę ponad 40 zł za 150 m, czyli tyle, ile wołają za opisanego wyżej sufixa). Gwarantuję, że Wasza hierarchia wartości produktów wędkarskich zostanie rozpieprzona w drobny mak.

Aha, bym zapomniał. Chyba musiałbym upaść na główkę, żeby kupić za grubą kasę plecionkę od firmy "gruntowej". Plecionka to plecionka, a świetne produkty oferuje tylko kilka firm. Skąd i od kogo taki Preston czy Matrix ma plecionki? Wytwarzają je w swoich firmach, wkładając w to całe swoje doświadczenie? Jasne. Kupują od cholera wie kogo, ozdabiają swoimi metkami, przypierdzielają spore marże, w wyniku czego wędkarze mają kolejny przedmiot do kolekcji (bo ja lubię mięć wszystko od jednej firmy...). Varivas czy Preston? Retoryczne pytanie.



Jacek

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #152 dnia: 27.10.2019, 13:22 »
Łowiłem 4 lata plecionką Power Pro 0.10. Miałem ją na kołowrotku do feedera. Zmieniłem dopiero jak było jej za mało na kołowrotku. Najtaniej i najlepiej jest zanieść szpule do sklepu i niech nawiną po rant . Konfekcjonowana wychodz trochę drożej. Power Pro jest okrągła , w miarę gładka i nie strzępi się.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #153 dnia: 27.10.2019, 13:47 »
Aha, bym zapomniał. Chyba musiałbym upaść na główkę, żeby kupić za grubą kasę plecionkę od firmy "gruntowej". Plecionka to plecionka, a świetne produkty oferuje tylko kilka firm. Skąd i od kogo taki Preston czy Matrix ma plecionki? Wytwarzają je w swoich firmach, wkładając w to całe swoje doświadczenie? Jasne. Kupują od cholera wie kogo, ozdabiają swoimi metkami, przypierdzielają spore marże, w wyniku czego wędkarze mają kolejny przedmiot do kolekcji (bo ja lubię mięć wszystko od jednej firmy...). Varivas czy Preston? Retoryczne pytanie.
To jest prawda. Te niby feederowe to w większości tragedia albo przeciętniaki. Nie topią się lepiej niż te nie Feederowe. Jakością też nie są lepsze od tych nawet tanich pletek jak Octa itp. Ich stosunek cena/jakość jest wątpliwy. Nawet w mojej opinii najlepsza feederowa, jaką miałem Guru Puls-8. Zestawiona z plecionkami w swoim przedziale cenowym (Sunline,Varivas,Momoi,YGK,Duel) wypada blado. Nawet na tle wersji X4.


Jak już wydać więcej jak 100 na plecionke do feedera. To w mojej opinii lepiej spojrzeć w innym kierunku niż te super hiper Feederowe potworki.

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #154 dnia: 30.10.2019, 20:25 »
A stosował ktoś tą pletkę:
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/powerpro-super-8-slick-aqua-green-yellow-135m/37035-powerpro-super-8-slick-v2-135m-aqua-green-013mm.html

Nada się do klasyka? Czy taka średnica będzie ok, czy to już za dużo?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #155 dnia: 30.10.2019, 20:29 »
A stosował ktoś tą pletkę:
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/powerpro-super-8-slick-aqua-green-yellow-135m/37035-powerpro-super-8-slick-v2-135m-aqua-green-013mm.html

Nada się do klasyka? Czy taka średnica będzie ok, czy to już za dużo?

Masz przyzwyczajenia z karpiarstwa :P To ma 8 kg wytrzymałości. Jaki przypon zamierzasz stosować? ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #156 dnia: 30.10.2019, 20:38 »
Ja tą plecionkę  0.10 stosowałem na karpie. Tylko że ja łowiłem na paternoster.  Robi się pętle którą zawiązuje się węzłem chirurgicznym , pętle przecina się w 1/3 i dowiązuje koszyczek a do 2/3 wiążę hak.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #157 dnia: 30.10.2019, 20:42 »
A stosował ktoś tą pletkę:
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/powerpro-super-8-slick-aqua-green-yellow-135m/37035-powerpro-super-8-slick-v2-135m-aqua-green-013mm.html

Nada się do klasyka? Czy taka średnica będzie ok, czy to już za dużo?

Za gruba i nieopłacalna w tej cenie.

Offline ANDREJZ1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: 12
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #158 dnia: 04.11.2019, 20:37 »
Zastanawiam się nad kolorem plecionki, który będzie najlepszy przy łowieniu feederem. Zamówiłem czarną
bo nie chcę płoszyć jakimś jaskrawym kolorem ryb, ale zastanawiam się czy faktycznie tak jest. Często łowie bez strzałówki, koszyk na plecionce.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #159 dnia: 04.11.2019, 22:00 »
Zastanawiam się nad kolorem plecionki, który będzie najlepszy przy łowieniu feederem. Zamówiłem czarną
bo nie chcę płoszyć jakimś jaskrawym kolorem ryb, ale zastanawiam się czy faktycznie tak jest. Często łowie bez strzałówki, koszyk na plecionce.
Skoro produkują różne kolory to jaki problem?
To wędkarze wymyślają jakieś domysły jakby kolor miał znaczenie.
Tak samo jak w tym roku miałem taką sytuację, że miałem 2 zestawy 1:1 i jedyna różnica to była wędka. I wiesz co? Na jedną wędkę miał 10 brań, a na drugą 1 i zamieniałem miejscami, nic nie pomagało :)

A na fluo plecionki łowię od dawna, wynika to z faktu, że w nocy głównie wędkuję, bo biorą większe karpie.
Ciężko mi się odnieść na temat różnicy, bo mam na wszystkich fluo plecionki.

Offline Biały

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 703
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałcz, Zach.-Pom.
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #160 dnia: 05.11.2019, 07:42 »
 Ja też będę przesiadał na jaśniejsze kolory może nie fluo ale zieleń i czerwień. Łowię ostatnio na rzekach i mam problem z obserwacją ułożenie pletki w wodzie przez to że jest czarna.
Łukasz Białas, Wałcz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 699
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #161 dnia: 05.11.2019, 08:06 »

Skoro produkują różne kolory to jaki problem?
To wędkarze wymyślają jakieś domysły jakby kolor miał znaczenie.

Kolor ma znaczenie, bo spinningiści często chcą widzieć plecionkę aby lepiej widzieć brania (z opadu na przykład), natomiast w feederze mamy do czynienia z czymś innym. Jeżeli nie stosuje się strzałówki, to jest wielkie ryzyko rozpoznania przez rybę całej pułapki, zwłaszcza jeśli plecionka nie tonie jak żyłka. Szczególnie jeżeli mamy nierówne dno, widoczna plecionka może demaskować.

Na wodzie stojącej ryba wchodząca w nęcone miejsce nadpłynąć może z różnych stron. Starsze ryby, czyli te największe, są najmądrzejsze i umieją często rozpoznawać pułapki, przez co odpływają z takiego miejsca. Dlatego starałbym się maskować, zwłaszcza gdy nie stosuje się strzałówki. Filmy kręcone pod wodą często pokazują jak ryby unikają podejrzanych miejsc, przynęt, czy zestawów 8)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #162 dnia: 05.11.2019, 08:15 »
Na jednym z ostatnich filmów Supertopnik opowiada, jak złowił (i to kilka razy!) pewnego charakterystycznego karpia, który od kilku lat nie dał się nikomu przechytrzyć. Zastosował zupełnie inne podejście od pozostałych wędkarzy i go dorwał kilka razy. A ta ryba przez parę lat unikała wszystkiego, więc doskonale nauczyła się, jak wyglądają zestawy i że trzeba się ich wystrzegać.

Nie jest to ściśle o kolorowych plecionkach, jednak pokazuje wyraźnie, że ryby się uczą i uważają, do czego podpływają.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #163 dnia: 29.11.2019, 21:22 »
Czy plecionka powinna być nawinięta na szpulę tak jak w przypadku żyłki, ok 2 mm poniżej rantu szpuli?

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka


Offline Biały

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 703
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałcz, Zach.-Pom.
Odp: Plecionka do feedera
« Odpowiedź #164 dnia: 29.11.2019, 21:27 »
Tak
Łukasz Białas, Wałcz