Autor Wątek: Kultura dyskusji w Internecie  (Przeczytany 34977 razy)

Offline Hein

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 436
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wągrowiec
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #75 dnia: 19.01.2015, 19:41 »
I to mi się na tym forum podoba, że możemy się nie zgadzać ,jednak każdy potrafi się jakoś uzasadnić kulturalnie, bez wyzywania swoich matek :P
Krzychu

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #76 dnia: 19.01.2015, 19:43 »
rozni ludzie, roznie reaguja na Różne zaczepki słowne w internecie, hehe ja zawsze biore na przemyslenia to co napisalem wczesniej np i co moglo kogos obrazic czy cos i wyciagam wnioski jesli moja wina to przyznaje racje a jak nie to spokojnie staram sie dyskutowac :)
Krzysztof

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 233
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #77 dnia: 19.01.2015, 19:47 »
Krzysiek i na tym polega kultura
Maciek

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #78 dnia: 19.01.2015, 19:48 »
I to mi się na tym forum podoba, że możemy się nie zgadzać ,jednak każdy potrafi się jakoś uzasadnić kulturalnie, bez wyzywania swoich matek :P

Myślę, że zamysł wyzywania dotyczy czyiś matek, a nie swoich :D
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Hein

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 436
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wągrowiec
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #79 dnia: 19.01.2015, 19:49 »
haha no tak ,ale wiadomo o co kaman ;D
Krzychu

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #80 dnia: 19.01.2015, 20:09 »
I to mi się na tym forum podoba, że możemy się nie zgadzać ,jednak każdy potrafi się jakoś uzasadnić kulturalnie, bez wyzywania swoich matek :P
Raczej na temat wyrażania się o sposobie prowadzenia czyiś przodków!! ;) ;) ;)
Arek

Offline zwir73

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #81 dnia: 20.01.2015, 22:13 »
Co do słownictwa i wyzwisk jesteśmy zgodni ,ale zastanawiam się czy aby kulturalne -właściwe zachowanie jest gdy rozmówca deklaruje że nie jest zainteresowany tematem ,a nabija,wtrąca jakieś uwagi zaśmiecając temat .Ja na przykład,  nie jestem ciekaw jakie kto pije piwo i nic tam nie wpisuje i nie badam czy aby ktoś czegoś nie reklamuje.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #82 dnia: 20.01.2015, 22:33 »
Co do słownictwa i wyzwisk jesteśmy zgodni ,ale zastanawiam się czy aby kulturalne -właściwe zachowanie jest gdy rozmówca deklaruje że nie jest zainteresowany tematem ,a nabija,wtrąca jakieś uwagi zaśmiecając temat .Ja na przykład,  nie jestem ciekaw jakie kto pije piwo i nic tam nie wpisuje i nie badam czy aby ktoś czegoś nie reklamuje.
Moim zdaniem to również w pewnym sensie może świadczyć o kulturze. Może też być wynikiem czyjegoś temperamentu.
Ja zwykle nie zabieram głosu w dyskusjach, które mnie nie interesują. Wolę też nie zabierać głosu w takich, które mnie irytują. Jeśli uważam, że któreś wpisy naruszają regulamin forum, wolę zgłosić je do administracji.
Są jednak osoby, które reagują być może bardziej emocjonalnie i muszą swoje zdanie wyrazić. Czego też im nie można zabronić.
Sztuka dyskusji z pewnością nie jest łatwa :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #83 dnia: 21.01.2015, 00:12 »
Jeśli uważam, że któreś wpisy naruszają regulamin forum, wolę zgłosić je do administracji.
:)
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #84 dnia: 21.01.2015, 07:39 »
i nie badam czy aby ktoś czegoś nie reklamuje.

Widze, ze strasznie zabolalo, jak wytknalem Wam klamstwo w sprawie zawodow :)

P.S. oczekuje zwir1978, ze po tym moja reputacja jeszcze spadnie :) Hit me culture man:)
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #85 dnia: 21.01.2015, 08:43 »
Myślę, że powinniśmy się wciąż 'uczyć' tego, że ktoś może mieć inne zdanie i respektować ten fakt. Nie znaczy to oczywiście, że musimy się zgadzać z kimś. Dlatego najważniejsza jest kultura dyskusji.

Wątek z zawodami pokazał, że są różne wizje tego jak takie zawody powinny wyglądać. Na pewno nie każdemu się one podobają, nie ma tez takiej formuły, która zachwyciłaby wszystkich. Jest dobrze jeżeli możemy się wymienić poglądami, przedstawić swoje 'za i przeciw', często odmienne od czyjegoś zdania. Jeżeli nie przekracza się pewnych granic - wtedy wszystko jest OK.
Gorzej jeżeli zacznie się obrażać innych będąc samemu obrażanym. Wtedy pojawia się niechęć, często prowadzi ona do akcji , których sami możemy żałować. Ja to widzę na przykładzie Polaków na Wyspach, którzy często są skłóceni i nie potrafią działać na dłuższą metę wspólnie. Wiele osób opuszcza na przykład klub, bo ktoś 'coś powiedział', lub dlatego, że mieli oni z kimś 'starcie'. Najczęściej sami tracą na takim odejściu najwięcej (wg  zasady'na złość mamie odmrożę sobie uszy'). Klub traci również. Nie zyskuje nikt.
Podobnie jest na forach. Jestem pewien, że dawno już 'pogoniłoby' się leśnych dziadków z Zarządu Głównego i wprowadziło zmiany, gdyby wędkarze potrafili działać razem. Wiele rzeczy spala na panewce już na samym starcie, często dochodzi do walk i kłótni i  projekt umiera, zanim jeszcze się narodził. Dlatego powstanie takiego 'stowarzyszenia' nie byłoby łatwe - kto wie czy nie byłby to taki 'samobój'. O wiele łatwiej jest ludzi dzielić niż łączyć niestety.

Dodam jeszcze, że najlepszym przykładem tego jest 'catch and release' czy 'no kill' lub po polsku - złap i wypuść. Spora część osób stosujących tę zasadę zbyt mocno się z tym obnosi, zbyt często atakuje 'inne' postawy (zdjęcie z rybą na trawie, w domu itp.). Dochodzi do tego, że powstaje coraz większe grono przeciwników 'C&R' i często zamiast zamierzonych efektów uzyskuje się odwrotne. Jeżeli samemu się ryby wypuszcza, można swoja postawą zachęcać, jak również stonowanymi komentarzami. O wiele więcej zdziała się w ten sposób. Wędkarze często zabierają ryby bo zawsze tak robili - jeżeli się im uświadomi, że ograniczenie zabierania połowu lub w ogóle nie branie ryb do domu jest raczej konieczne aby dobrze łowić w przyszłości - to o wiele łatwiej to zaakceptują. Jednak jak to bywa - często maja wylany na głowę 'kubeł pomyj' juz na poczatku, efektem czego jest niechęć lub wstręt i awersja do wędkarzy wypuszczających ryby. Wszystko tak naprawdę rozbija się o kulturę dyskusji.

Dlatego mam nadzieję, że razem postaramy się utrzymać to forum w stanie 'ogólnej zgody':) Mniejszej lub większej  a na pewno skorzystamy na tym wszyscy!
Lucjan

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #86 dnia: 21.01.2015, 09:51 »
Dokladnie Lucek , kazdy z nas jest inny i ma prawo do wyrazania swojego zdania,pogladow itp i trzeba to uszanowac
Krzysztof

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #87 dnia: 21.01.2015, 10:22 »
Luk, masz rację. Sam wiesz jaki jest mój pogląd na to, nie będę się powtarzał.
Nie podoba mi się to, że ktoś próbuje narzucić swój system kulturowy. Panom od zawodów Milo wypisałem dokładnie, obnażając ich komercyjne zamiary i to im się nie spodobało. Teraz płaczą, że to przejaw braku kultury. Nie zauważyli nawet tego, że ogólnie chwaliłem ich inicjatywę oraz ich sklep i nie widzę absolutnie nic złego w ich komercyjnym działaniu. Oni postanowili iść w zaparte, że są to zawody "charytatywne", do których biedaczki muszą dokładać. Cry me a river.

Przejawem kultury były ujemne punkty reputacji od ludzi (tak sądzę), którzy na tym forum nie mieli wtedy nawet 10 wpisów. Można się domyślać w jakim celu się tu zalogowali.

A jeśli jakaś akcja reklamowa nie będzie mi się podobała, to nie widzę nic złego, by napisać co mi leży na wątrobie, dopóki Luk lub Mateo, jako właściciele serwisu mnie stąd nie wyrzucą.

P.S. Właśnie odczytałem zarzut na PW, że skoro nie podaje swojego imienia i nazwiska (może jeszcze PESEL), to jestem niewiarygodny i ogólnie straszny "hejter" ze mnie :D
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline zwir73

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 422
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #88 dnia: 21.01.2015, 11:19 »
Proszę administratora o sprawdzenie i potwierdzenie że nie wystawiłem nikomu +,-.
A pan "Antoni", proponuje 24h wolnego od forum i może główka ochłonie.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kultura dyskusji w Internecie
« Odpowiedź #89 dnia: 21.01.2015, 11:25 »
Proszę administratora o sprawdzenie i potwierdzenie że nie wystawiłem nikomu +,-.
A pan "Antoni", proponuje 24h wolnego od forum i może główka ochłonie.

Nie wiem kto. Po moim wpisie n.t. pojawiły się minusy.

Poza tym słuchaj "koleszko". Proponować, to Ty sobie możesz. Skoro taki kulturalny jesteś, to wbij sobie do głowy, że na Tobie świat się nie kończy i są ludzie, którzy myślą inaczej.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik