Autor Wątek: Dbanie o siebie, trening  (Przeczytany 1713 razy)

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 020
  • Reputacja: 710
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #60 dnia: 01.03.2024, 12:26 »
Miałem się nie wypowiadać, bo niewiele o zdrowym trybie życia mogę powiedzieć, ale o podejściu i próbie zmian swoich nawyków zarówno żywieniowych jak i jakiegoś ruchu już coś niecoś wiem...

Jako kierowca zawodowy roztyłem się do sporych rozmiarów.
Stres, brak regularności w posiłkach,  jedzenie byle czego i brak ruchu zrobiło swoje i w szczytowym momencie waga pokazywała 175kg. Oczywiście powyższe w żaden sposób mnie nie tłumaczy jak można się było tak zapuścić.
Kilka prób odchudzania przyniosły znikome efekty, a zdrowie dostawało w kość coraz bardziej i przyszła decyzja o podjęciu próby zabiegu bariatrycznego - nie było łatwo przy mojej pracy, ale było kilka osób które mnie potrafiły zmotywować do zadbania o siebie i w 2022r przeszedłem rękawową resekcje żołądka.
Łatwo nie było, bo żeby się załapać na zabieg musiałem się wykazać i zrzucić co nieco (udało się 15kg w kilka miesięcy), dodatkowo był to okres w którym zacząłem patrzeć na to co jem i nabierać zdrowszych nawyków. Nie powiem, ułatwiło mi to życie po zabiegu kiedy to nie wszystko mogłem zjeść, a pojemność żołądka była wręcz znikoma (co znacząco ułatwia redukcję).
Ogólnie dosyć bezproblemowo przeszedłem okres pooperacyjny i dosyć szybko mogłem jeść to co wszyscy (tylko mniej), a jakiś miesiąc po zabiegu stwierdziłem że może warto zacząć coś się ruszać... Ważyłem wtedy niecałe 150kg i przy moich problemach z nogami poza spacerami (to wprowadziłem już  kilka dni po zabiegu) niewiele aktywności wchodziło w grę. Postawiłem na brzuszki i regularność - zacząłem od 10 rano i 10 wieczorem (oj zdychałem wtedy) bez żadnych wymówek czy chory zmęczony, źle się czuję itp. Po jakimś czasie pomyślałem że może dam radę po 25 powtórzeń zrobić, potem 50, znów po jakimś czasie 100 i kilka setek... Obecnie tłukę tego w tysiącach - rano jakieś 25-30min i 1700-2000 powtórzeń, w ciągu dnia jak czas pozwoli (pracuje po 13-15h) ale z reguły to ten 1000-1500 jeszcze dociągnę. I co ciekawe zaczęło mi się to podobać i sprawiać satysfakcję. Z czasem dołożyłem jakieś ćwiczenia z gumą i ewentualnie hantle (to ostatnie już dosyć rzadko, bo mi czasu brakuje), ale co najważniejsze to to że z gościa który miał mnóstwo wymówek do jakiegokolwiek ruchu, dzisiaj tego ruchu w moim zawodzie wprowadziłem dosyć sporo dzięki czemu popawiło się zdrowie, ułatwiło to redukcję masy i daje mi sporo satysfakcji.
Dzisiaj ważę w przedziale 83-86kg i waga się w miarę trzyma, choć czasem muszę "wpychać" w siebie by już nie chudnąć, ale co ważniejsze to niektóre choroby cywilizacyjne poszły w odstawkę. Jem normalnie, porcję też już są dosyć spore, a jedynie pilnuje regularności (zarówno posiłków jak i ćwiczeń) i kcal. Bardziej racjonalnie podchodzę do tego co jem, potrafię dostosować się do tego co jest dostępne w knajpach czy sklepach. Kiedyś często sięgałem po Maka, KFC i inne tego typu żarcie, dzisiaj to ostateczność - i nie dlatego że nie mogę, tylko dlatego że nie chcę Prędzej sięgnę po jakiś batonik proteinowy, orzeszki czy nawet paluszki - życie w biegu nie zawsze pozwala na normalny posiłek i można znaleźć spoko zamienniki z dobrym makro

Sorki, wyszedł z tego taki "chwalipost" ale może ułatwi to komuś podobną drogę i zmobilizuje do zmian, bo jest to możliwe i tylko w naszych głowach są ukryte możliwości do tych zmian

Wysłane z mojego SM-G990B2 przy użyciu Tapatalka
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 582
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #61 dnia: 01.03.2024, 12:32 »
Słuchajcie Shreka, bo gości dokonał niemożliwego. Jest wielki :bravo: (Co prawda kiedyś był większy :P )
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 680
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #62 dnia: 01.03.2024, 13:43 »
Dzięki za rady i motywacje - specjalne podziękowanie do Mosteque :). Szukam jednak dobrego i dość spójnego źródla informacji. Wiadomo że ruch.. cwiczeń jest pierdyliard na necie... Nie wiem co wybrać, jak to sobie ułożyć itd. Stąd szukam czegoś bardziej usystematyzowanego, gotowe propozycje treningów i ćwiczeń na rozgrzewke. Przykład: Zawsze np. olewałem rozgrzewkę i przypłaciłem to wieloma kontuzjami, bo nigdzie o tym nie przeczytałem. Teraz wiem, że trzeba zrobić rozgrzewkę... pomacham trochę przeszczepami z tego co pamiętam z lekcji wf-u, ale nie wiem czy to jest ok, czy jednak zaniedbałem coś i znowu coś gdzieś łupnie. Oglądam filmik na you-tube... ale czy ta osoba wie co robi. Czy to jest jakiś pseudo amator, który już udziwnia bo już nie wie o czym filmiki robić... Uprawiając sport bez żadnej wiedzy a mając duże chęci i zapał zaszkodziłem sobie nie raz 20-25 lat temu. Stąd pytanie o jakąś fajną książkę, stronę, itp. czemu można zaufać nie błądząc w odmentach youtuba i pseudo artykułów generowanych na potrzeby zrobienia czegokolwiek... dzisiaj znaleźć informację jest łatwo, ale uwierzyć i zaufać (dla mnie) bardzo ciężko.

Polecam apke na telefon "Cwiczenia w domu" Jest za free na sklepie play. Proste ćwiczenia w różnych stopniach trudności, ogólnorozwojowe lub na poszczególne partie mięśni. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie i raczej nie powinienieś sobie krzywdy zrobić ;)

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 357
  • Reputacja: 328
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #63 dnia: 01.03.2024, 13:51 »
Patryk dokonał niemożliwego :bravo: :bravo:
Sławek

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #64 dnia: 01.03.2024, 15:40 »
Czy możecie polecić jakieś pewne źródło informacji w zakresie treningu ogólnego dla mężczyzn po 40 w domu?  Najpewniejsza wydaje się książka lub jakaś dobra strona, aplikacja? Najlepsze wydaje się kalitenistyka, siłownia, joga, pilates czy jakieś inne nowoczesne wynalazki :)
Po prostu jako dzieciak dużo biegałem, miałem siłownie w piwnicy, granie w piłe.. ruch przez pół dnia jak to dawniej było ;). Potem przez 20 lat się zapusciłem (praca, rodzina, budowa domu własnym sumptem itp.) Teraz strasznie "zdziadziałem"  nie mając za wiele ruchu i czuję że to ostatni moment dla mnie, żeby popracować nad ciałem w domowym zaciszu. Możecie coś polecić jak zacząć żyby sobie nie zrobić krzywdy? A może sami przeszliście ostatnio takie odrodzenie :)

Ja korzystam z athleanx , Najlepszy trening z tej stronki to AX-1. Jest też dużo od tego faceta na YT. Gość wie ci robi a treningi nie są monotonne i nie nudzą się. Programy są płatne ale wg mnie warto.

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #65 dnia: 01.03.2024, 15:45 »
Czy możecie polecić jakieś pewne źródło informacji w zakresie treningu ogólnego dla mężczyzn po 40 w domu?  Najpewniejsza wydaje się książka lub jakaś dobra strona, aplikacja? Najlepsze wydaje się kalitenistyka, siłownia, joga, pilates czy jakieś inne nowoczesne wynalazki :)
Po prostu jako dzieciak dużo biegałem, miałem siłownie w piwnicy, granie w piłe.. ruch przez pół dnia jak to dawniej było ;). Potem przez 20 lat się zapusciłem (praca, rodzina, budowa domu własnym sumptem itp.) Teraz strasznie "zdziadziałem"  nie mając za wiele ruchu i czuję że to ostatni moment dla mnie, żeby popracować nad ciałem w domowym zaciszu. Możecie coś polecić jak zacząć żyby sobie nie zrobić krzywdy? A może sami przeszliście ostatnio takie odrodzenie :)

Ja korzystam z athleanx , Najlepszy trening z tej stronki dla początkujcego to AX-1 - wyniki po skończeniu bardzo dobre.
 Jest też dużo od tego faceta na YT. Gość wie ci robi a treningi nie są monotonne i nie nudzą się. Programy są płatne ale wg mnie warto.

Jest w tym tzw abs shuffle - czyli mix ćwiczeń na brzuch które program dobiera losowo w zależności od braku lub posiadanego sprzętu - max 7 minut.
Na początek rzeźby brzuszka ja polecam od 20 lat niezmiennie system ABS2  - pdf za free do znalezienia w necie ;)

Offline Papi_feeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 411
  • Reputacja: 48
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #66 dnia: 01.03.2024, 16:25 »
A wrzucę Wam... :D
Jak na stan moich stawów i wiek, nie jest źle.

Super :thumbup:
"Jestem podejrzliwy wobec ludzi, którzy nie lubią psów, ale ufam psu, który nie lubi jakiegoś człowieka". Bill Murray

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #67 dnia: 01.03.2024, 16:49 »
Patryk :thumbup: :bravo: :)
;)

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dbanie o siebie, trening
« Odpowiedź #68 dnia: 01.03.2024, 16:52 »
@Kamil_BBI Dzięki za propozycje. Niestety dosyć daleko mam do Ciebie (Krzeszowice pod Krakowem), poza tym aktualnie jestem uziemiony kontuzją kostki :/

@cthulhu Fajna apka, Dzięki!