TECHNIKI WĘDKARSKIE > Spławik

Zmiękczanie żyłki - Jak to zrobić? - plusy i minusy

(1/5) > >>

FilipJann:
Wydaje mi się, że Luk wspomniał w jednym ze swoich filmów o zmiękczaniu żyłki.
I teraz chciałbym zapytać, jak i w czym to zrobić? Czy coś może pójść "nie tak"? Czy można to zrobić z każdą żyłka? Czy taki zabieg ma jakieś minusy? :)

Kafarszczak:
Myślę że smarowanie jakimś olejkiem typu wazelina w płynie lub czymś podobnym powinno pomóc plecionce , a czy żyłka też będzie podatna na działanie jakiegoś natłuszczającego środka ?

grzesiek76:
Żyłkę można trochę zmiękczyć poprzez wyparzanie. Zanurzenie szpulki z żyłką w gorącej, prawie wrzącej wodzie. Dosłownie na kilka sekund.
Trochę to pomaga. Żyłka po tym zabiegu również nieco lepiej tonie.
Są również wady tego sposobu. Zbyt długie zanurzenie może spowodować nawet pęknięcie szpuli z żyłką. Pod wpływem ciepła zwiększ swoją objetość. Bodaj dwa razy już tego doświadczyłem. Dotyczy to grubszych żyłek.
Cienkie natomiast łatwo przegrzać. Spowoduje to jej osłabienie.
Sposób z wyparzaniem wymaga pewnej praktyki.
Jestem ciekaw, Waszych innych sprawdzonych pomysłów...

DvD:
Pierwsze słyszę o zmiękczaniu żyłek. Trochę jednak byłbym się skutków ubocznych w opisanych przez was Panowie metodach, zwłaszcza z gorącą wodą. Łatwo sobie wyobrazić jak taka żyłka 'przegrzana' będzie pękać.

Ale w sumie to po co zmiękczać tą żyłkę? Nie zauważyłem żeby jakiekolwiek współczesne żyłki radziły mnie w oczy sztywnością, może te najgrubsze ale w końcu takie mają być,sztywne i mocne. Chodzi wam o żyłki główne czy np przypony do methody?

Wysłane z moje Huawei P8 Lite przy użyciu Taptalka

kubator:
Ja w porzednim sezonie przed nawinieciem żyłek na kołowrotki zrobiłem mały test.
Pierwszą żyłkę moczyłem przez kilka minut w gorącej wodzie z płynem do naczyń Efekt żyłka świetnie układała się na szpuli jej parametry wytrzymałosciowe nie ucierpiały. Ten sposób mogę polecić.
Drugi sposób żyłkę przez kila minut trzymałem we wrzątku. Efekt szpula uległa deformacji i był problem z nawijaniem. Parametry nie uległy pogorszeniu. Tego sposobu nie polecam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej