Autor Wątek: Sondowanie dna - zestaw  (Przeczytany 1359 razy)

Offline piotrw

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Sondowanie dna - zestaw
« dnia: 08.04.2020, 09:20 »
Witam wszystkich w tym ciężkim dla wszystkich czasie.
Mam nadzieję, że wszyscy forumowicze w zdrowiu i już nie długo będziemy mogli wrócić do tego co lubimy najbardziej czyli wędkowania :narybki:

Niestety nie zdążyłem zacząć sezonu przez obecną sytuację, ale postanowiłem wykorzystać ten czas i jeszcze lepiej się przygotować.
Nie będę ukrywał, że raczkuję w temacie łowienia z gruntu (zacząłem w zeszłym roku trochę method feeder, trochę zwykły feeder bardziej polubiłem tą drugą technikę), więc cały czas zgłębiam wiedzę. Ostatnio sporo czytałem o sondowaniu dna i postanowiłem, że również zacznę to robić. Zakupiłem gotowy zestaw marker + ciężarek 50g i tu zaczyna się problem...
A mianowicie chciałbym wykorzystać jedną z wędek, którą mam do łowienia koszykiem. Jest to feeder o dł. 3,6m i cw 120g. do tego kołowrotek z tylnym hamulcem, a na nim żyłka 0,22mm (Jaxon XT Pro Premium). I tu o zestaw raczej się nie martwię bo zamierzam łowić / sondować na średnich i bliskich dystansach - myślę, że tak do 35m. Zastanawiam się tylko czy ta żyłka jest ok... Może jest tu ktoś kto mógłby mi doradzić czy ta żyłka da radę czy lepiej zakupić trochę grubszą np 0,25mm.

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sondowanie dna - zestaw
« Odpowiedź #1 dnia: 08.04.2020, 09:27 »
Najpierw spróbuj, potem ewentualnie kupisz grubszą. Do rzucania 50g oliwką wystarczy, a jeśli na dnie nie będziesz miał istnej dżungli z kamieni, patyków itp, to raczej też prędko nie zerwiesz.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sondowanie dna - zestaw
« Odpowiedź #2 dnia: 08.04.2020, 10:24 »
Żyłka Jaxon 0,22 to w rzeczywistości 0,25 jak nie lepiej, więc, luzik 8) inna kwestia to ogólna wytrzymałość żyłki, bo jaxon i inne tego typu firmy nie słyną z jakichś super jakościowo żyłek...

Musisz sprawdzić na własnej skórze jak żyłka zniesie rzuty, ściąganie i ewentualne zaczepy. :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Sondowanie dna - zestaw
« Odpowiedź #3 dnia: 09.04.2020, 00:32 »
Do sondowania o wiele lepiej nadaje się plecionka. Dzięki temu, że jest nierozciągliwa łatwiej jest wyczuć strukturę dna jeżdżąc po nim ciężarkiem.

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Sondowanie dna - zestaw
« Odpowiedź #4 dnia: 09.04.2020, 10:08 »
Według mnie popełniasz błąd, że do sondowania w wodzie stojącej na odległości 35 m używać będziesz ciężarka 50 gr.
To zdecydowanie za dużo .
Optimum 20 -30 gr w zależności jak czuły masz blank i szczytówkę.
Nie będziesz czuł subtelności dna jeśli zestaw nie będzie czuły.

20-30 gr tonie około 1m/s a 50 gr ?


Offline piotrw

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Sondowanie dna - zestaw
« Odpowiedź #5 dnia: 09.04.2020, 10:14 »
Dziękuję wszystkim za porady tak jak pisałem dopiero raczkuję w temacie łowienia gruntowego i cały czas się uczę. Przetestuję swój zestaw i zobaczymy jak to będzie wyglądało

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sondowanie dna - zestaw
« Odpowiedź #6 dnia: 09.04.2020, 10:20 »
Według mnie popełniasz błąd, że do sondowania w wodzie stojącej na odległości 35 m używać będziesz ciężarka 50 gr.
To zdecydowanie za dużo .
Optimum 20 -30 gr w zależności jak czuły masz blank i szczytówkę.
Nie będziesz czuł subtelności dna jeśli zestaw nie będzie czuły.

20-30 gr tonie około 1m/s a 50 gr ?
Kolega zakupił marker z ciężarkiem więc określenie głębokości będzie bardziej miarodajne w ten sposób , a niżeli liczenie ile czasu będzie spadał ciężarek 30g. Wystarczy , że będzie wiał wiatr i cały proces z liczeniem czasu opadu ciężarka można między bajki włożyć(potwierdzone własnymi doświadczeniami)

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 784
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Sondowanie dna - zestaw
« Odpowiedź #7 dnia: 09.04.2020, 10:48 »
Fakt , chodziło mi głównie o przesuwanie ciężarkiem po dnie aby wyczuć strukturę dna :thumbup: