Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 105227 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 274
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #90 dnia: 27.07.2019, 22:42 »
Ja osobiście mam głęboka rezerwę do kijów Mikado, i uważam że w cenie 200 złotych są na samym końcu listy.

Gdyby co, to nie mieszajmy w to kijów spinningowych.

Zapewne tak jest i masz rację. Ja o spiningu z teorii wiem tylko że służy do aktywnego lapania drapieżników. A z praktyki wiem 0. Słownie: "zero". :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 984
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #91 dnia: 27.07.2019, 23:17 »
Dziękuję za słowa sympatii :-)
Wiecie, to jest u mnie tak, że raz chciałbym pomacać... ok .. nie da się. Z kolei chciałbym nabyć coś , z czego będę zadowolony ( mimo, ze się nie znam ).
Trzecia myśl zawsze w głowie to " a może by dołożyć niewiele i kupić coś z wyższej półki, będzie lepsze/trwalsze"...
I tak głowa od Jaxonów wędruje do Trabucco.
Do tego "pani w wędkarskim (nazwałem go w głowie rybnym) stwierdza - jaxonów genesis nie mamy, to stare wędki które się nie sprzedają, paCZ pan na aktualnie produkowane, nowości, poco panu stary kij"....
W drugim miły pan stwierdza, że trabucco to dobry sprzęt ale kije znane z tego że sztywne, poza tym serwisu nie ma więc co jak się popsuje...na pytanie o jaxona stwierdza że nie prowadzą bo serwis dno... i z uśmiechem na ustach wciska mi w dłoń mikado UV, na mój opis że nie podoba mi się to że te nitki ozdobne nie są pod lakierem i wyraźnie wystają co kawałek zabiera i wręcza mi blackstone który ładny i tyle wiem bo się przecież nie znam.
W ostatnim polecają kołowrotek Matrixa.... ale mają też Ecusime która stwierdzają że będzie dobra do feedera a matrixa na matchówkę bym kupił.
Na pytanie o Ecusime 4000Vi nie mają ale we wtorek będzie za 140zł... pytam czy wersja 6+1. Odpowiedź twierdząca więc myślę dobra cena.
Wychodzę ze sklepu i czacha dymi dalej jak dymiła, albo jeszcze mocniej :-)
Podliczę fundusz i kupię albo Jaxony zarówno feeder jak i match ( czy matcha też polecacie? ) albo trabucco. Do tego dwie Ecusimy 4000Vi i po zawodach. Chyba że błędnie dobieram wędzisko/kołowrotek to proszę mnie przytemperować :P lub polecacie by mieć dla porównania kupić dwa różne kołowrotki...?
Do spławika osprzęt już mam.
Teraz czas na osprzęt do Feedera. I tu proszę Was o wskazanie co mi będzie niezbędne włącznie z zanętą oraz przynętą którą pakuję w koszyczek i tak w skrócie opis co z czym się jje.
Dzięki Wam za cierpliwość. Sam z sobą czasem ledwo wytrzymuję jeśli chodzi o decyzje zakupowe :-)


Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 904
  • Reputacja: 127
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #92 dnia: 28.07.2019, 01:57 »
Ja tak z innej beczki, jesteś z Grodziska Mazowieckiego? Opis dwóch pierwszych sklepów idealnie pasuje do tych w GM 8)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 984
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #93 dnia: 28.07.2019, 02:16 »
Ja tak z innej beczki, jesteś z Grodziska Mazowieckiego? Opis dwóch pierwszych sklepów idealnie pasuje do tych w GM 8)
Nie kolego. Okolice Leszno/Kampinos :-) więc blisko.

Offline Rielan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #94 dnia: 28.07.2019, 03:24 »
Cytuj
Teraz czas na osprzęt do Feedera. I tu proszę Was o wskazanie co mi będzie niezbędne włącznie z zanętą oraz przynętą którą pakuję w koszyczek i tak w skrócie opis co z czym się jje.

Znajdź na forum wątek, który jest skarbnicą wiedzy klasycznego feedera. Jeżeli chodzi o metodę to sprawa jest banalna, żyłka główna, koszyk na wody stojące do 30 gram wystarczy, przypony kupisz gotowe, przynęty - na forum znajdziesz "killery", jako zanętę zamów sobie pellet skretting 2mm. Na początek to wszystko. Czytaj dużo forum, jest tu wszystko czego potrzebujesz.
Robert

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 856
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #95 dnia: 28.07.2019, 06:21 »
..... stwierdza - jaxonów genesis nie mamy, to stare wędki które się nie sprzedają, poco panu stary kij"....
I tutaj się zgodzę to co pani w wędkarskim powiedziała . Były i miałem  stare Jaxon Genesis 3,30 z  cw 20-60g i złego słowa nie mogłem powiedzieć przez ponad 20 lat użytkowania tych wędek. Kupiłem je w roku kiedy u nas była denominacja chyba w 1992 lub 3 nie pamiętam dokładnie. Kije lekkie i teraz już wiem że sprawdziły by się na komercji. A ja głupi je oddałem nawet gdzieś na forum pisałem ogłoszenie że chętnie kupię jedną sztukę jednak bez odzewu.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 020
  • Reputacja: 710
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #96 dnia: 28.07.2019, 06:28 »
Co do młynków to wziąłbym 2 różne (Ryobi i Daiwa) żeby mieć jakieś porównanie i z czasem wyrobić sobie opinie co Ci bardziej pasuje.

Jeśli chodzi o akcesoria to na początek pod metodę wystarczą Ci:

- żyłka główna 0,22 - 0,26 w zupełności Ci wystarczy i zapewni możliwość wyhodowania bonusu,
- gotowe przypony 14 i 12 z gumką bądź bagnetem (Mikado robi całkiem niezłe po ok 9-10zł za paczkę),
- Podajniki 15-45g ( Mikado Duglas, Drenann bądź Preston - te ostatnie wg mnie najlepsze),
- foremkę,
- igłę, wiertełko, szczypce do peletu,
- Quick Change Beads (systemik do szybkiej wymiany przyponów),
- pelet 2mm aller aqua, skretting, bądź mix zanętowy,
- ze 3 rodzaje peletów 8mm i kuleczek 8 - 10mm na przynętę (halibut, truskawka, pikantna kiełbasa to sprawdzone smaki).

Do klasyka na początek wystarczą Ci:

- żyłka główna 0,18 - 0,22,
- żyłka przyponowa 0,14 i 0,16,
- haczyki 16, 14, 12,
- krętliki,
- Quick Change Beads,
- koszyki 10-40g ( po 2szt będzie git),
- zanęta,
- z przynęt to kukurydza i robactwo.

Takie akcesoria pozwolą Ci spokojnie połapać i popróbować jednej i drugiej metody


Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 589
  • Reputacja: 1986
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #97 dnia: 28.07.2019, 06:53 »
Potrzebna też woda, gdzie ryby pływają. Blisko Ciebie glinianka nokill w Błoniu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 274
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #98 dnia: 28.07.2019, 07:48 »
Założyłem kiedyś wątek "budzetowe propozycje wędkarskie" czy jakoś tak. Poszukaj sobie. Dużo tam wpisów z naprawdę tanimi i dobrej jakości akcesoriami...

Sa np podajniki do methody, klasyka, hybrydowe, czy do białych... Wszystkie po ok 5 zł sztuka...

Ogólnie filmy Luka, czy np odcinki Lucia ze Stachem,  wędkarstwo jedziemy na ryby, natura fishing, to są kanały gdzie można się wiele nauczyc, dowiedzieć, zobaczyć co jak wypada w praktyce... Poza tym czytac to forum, używać wyszukiwarki, a w ostateczności zadawać pytania. To na dziś jest źródło rzetelnej wiedzy. Moim zdaniem odpuść sobie Facebooki, a porady sklepikarza też skonfrontuj z tym co ludzie tutaj piszą, bo moim zdaniem tym Twoim sklepom bliżej do minionej epoki wędkarstwa, niż do nowoczesnych metod i technik.

U nad stare ma się dobrze, widać to nad wodą, i w sklepach stacjonarnych. Wyjdź poza ten krąg, i odrzuc ta koncepcje, bo wędkarstwo brytyjskie to inna liga, inny świat, inne myślenie....
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #99 dnia: 28.07.2019, 08:31 »
Jejku ja się zastanawiam czy kolega serio szuka sprzętu czy nas trolluje :D

NAJPROSTSZA RADA : chcesz pomacać wędki przed zakupem? Zamów 2-3 które Ci koledzy wyżej polecają , poogladaj i odeślij to co Ci nie pasuje. Może uda się u tego samego sprzedawcy. Stracisz hajsy na przesyłkę ale porównasz sobie dokładnie jak leży w reku taki jaxon genesis MF , wspomniane trabucco czy daiwa. Bo chyba z Twoimi dylematami typu "kupie Jaxona a może daiwa będzie lepsza" innej drogi nie ma :D

Offline Darek_Darek1968

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Działdowo
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #100 dnia: 28.07.2019, 09:10 »
Nowiciuszowi, którym sam też jestem, macanie wędziska w sklepie czy w domu nic nie da. No, może poza walorami estetyczmi.
To trzeba jechać nad wodę, popatrzeć czy nie sprawia problemów przy rzucaniu, popatrzeć jak pokazuje brania, jak pracuje przy holowaniu.
Ja że względu na swoje mikre umiejętności wolę kije miękkie, które wybaczają błędy przy holowaniu.
A kupując wędziska korzystałem z okazji które są u nas na giełdzie.
Jak już będę wiedzieć czego chce na 100% to może wtedy rozejrzę się za nowymi kijami.
Upieranie się przy zakupie koniecznie nowych kijów jak nie wiadomo czego się chce jakoś do mnie nie trafia.

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #101 dnia: 28.07.2019, 12:42 »
Nieważne co kupisz. I tak rzadko trafisz, że pierwsza wędka będzie dobra :) szykuj kasę na kolejne zakupy :)

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 087
  • Reputacja: 204
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #102 dnia: 28.07.2019, 14:41 »
Ja myślałem, że Ty już ryby łowisz tym Jaxonem MF, a Ty jeszcze nawet ostatecznej decyzji nie podjąłeś jaką wędkę kupić ?? :D Jak w takim tempie będziesz się zbroił na pierwszy wypad z feederem, to chyba nie zdążysz zadebiutować w tej metodzie łowienia, bo prędzej Ci wszystkie zbiorniki wodne wyschną w okolicy przez tą susze, niż Ty kupisz wreszcie tą wędkę :D :P

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 984
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #103 dnia: 28.07.2019, 15:16 »
Stan - nie kupiłem jeszcze bo raz że myślałem, że pomacam a nigdzie w efekcie końcowym nie można było pomacać.
Dwa to szukam by kupić wszystko od jednego/dwóch sprzedawców. Trzy to zastanawiam się teraz nad matchówką bo ten temat zszedł trochę na boczny tor kiedy zaczęła się dyskusja nad feederem.
Cztery to został mi tydzień i jeżdżę łowić rybki w każdej wolnej chwili tym co mam :-)
Nie napalam się już że muszę dziś mieć sprzęt. Czasu mało zostało. Znajdę sklep internetowy gdzie tanio i większość zamówię i obydwa komplety będą na mnie czekać jak już wrócę w połowie września. To chyba nie za późno by przez dwa tygodnie pojeździć na ryby.
Z racji Waszych opinii Feeder zdecydowany. Będzie to właśnie Jaxon Genesis Pro MF 20-60g. Cena koło 200zł więc jak potem się okaże że coś mi nie pasuje to sprzedam , dołożę i wezmę coś innego. A jak przypasuje to ze mną zostanie :-)
Nic nie wspominaliście o Jaxon Genesis Pro Match 4,20 5-25g - czy to dobre wędzisko? Bo już nie raz na tym forym widziałem wpisy że MF im się udało a cała reszta nie warta uwagi, tylko nie wiem czy tyczy się to tylko feederów czy i odległościówek.
Druga opcja za stówkę więcej z tych co znalazłem to Trabucco Presicion RPL Match Plus 420 25g.
Podejrzewam też, że kupując teraz matchówkę zostanie ona u mnie na dłużej bo wciągnie mnie feeder i to bardziej tutaj będę wędziska zmieniał/dokupował a matchówka będzie na pełen relaks i szybkie wypady. Więc chcę kupić coś z czego będę zadowolony.

Shreku82 bardzo dziękuję za spis "niezbędnika". Teraz wiem co dorzucać do zamówień.

Mosteque sprzedawca w sklepie wspominał mi o tej gliniance. To jest ten zbiornik jak się skręca jadąc od warszawy przy intermarche w prawo na Leszno / PKS TIR ? Nokill rozumiem, że łowimy i wypuszczamy? Tylko sprzedawca wspominał że tam chyba karta i opłacona licencja?
Jakich ryb tam się można spodziewać?

Mimi - by kupić kilka wędzisk i potem odsyłać to trzeba najpierw włożyć parę groszy więcej a to nie jest mi na rękę. Poza tym jak wspominałem zrobię zakupy na spokojnie. W sklepach teraz często czas oczekiwania na wysyłkę 5 dni więc już by mnie nie było w domu by macać i odsyłać.

Darek_Darek1968 - każdy robi jak uważa. Ja na razie celuję w sprzęt nowy, z czasem może się to zmieni. Nie wiem. Póki jestem zielony nie bym był w stanie sprawdzić czy używany zakup posiada jakieś wady a i gwarancji brak w razie W.

Zdaję sobie sprawę , że to hobby wciąga również zakupowo. Jak każde. Przez kilka lat modelarstwo samolotowe pochłonęło nie małe kwoty. Jak się pojawiły dzieci niestety czas nie pozwolił na kontynuację.

Teraz dzieci już ciut większe, więc i czasu troszkę bywa ,a że teraz nastawiam się na relaks / spokój i od lat myślałem o wędkarstwie no to... zaczynam :-)

PS. Czy ktoś mi odpowie jak na tym forum zrobić cytowanie selektywne poza bawieniem się kodem? Nie znajduję magicznego guzika :-)
Ps2. W związku z tym, że teraz już mam czas poczekać na przesyłkę, czy polecacie coś z osprzętu z Aliexpress???



Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
...to królestwo...

Pozdrawiam.