Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 104241 razy)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 972
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #120 dnia: 29.07.2019, 23:08 »
Co do kijów do feedera. Większość tutaj polecała mi Jaxon Genesis Pro Method Feeder 20-60.
Kiedy pytałem czy może lepiej kupić wersję ciut "na wyrost" czyli Jaxon Genesis Pro Feeder np. 30-90g. pojawiły się głosy, że te kije to już co innego niż te z dopiskiem MF i tyłka nie urywają, nie im Jaxon zawdzięcza pochwały.
Że MF to taki brylancik i postawiłem na wersję z dopiskiem MF.
Teraz Pojawia się głos że będę zadowolony z wersji bez MF 90g. ???
Do kompletu polecań doszedł też Jaxon Monolith XT Method Feeder ...  a ja nie wiem czym się tak na prawdę te wędziska różnią.
Czyli jak wypada porównanie trzech wędzisk:
- Jaxon Genesis Pro Method Feeder 20-60g
- Jaxon Genesis Pro Feeder 30-90g
- Jaxon Monolith XT Method Feeder 20-60g.
wszystkie w wersji 3,60.

Problem mam też z wyborem wędziska do odległościówki/spławika.
Wstępnie postawiłem na Jaxon Genesis Pro Match bo uznałem że skoro feeder z tej serii to może i odległościówka będzie dobra.
Potem przeczytałem na tym forum wpisy o kijach float, większe przelotki, większa uniwersalność, ciut sztywniejsze ale przez to i mniejsza spina kiedy na haczyk wejdzie spora ryba i trzeba ją będzie do brzegu doholować. Zacząłem myśleć o Jaxon GTX Intensa Distance Float. Teraz pojawiły się głosy o Robinson Stinger Match ale nie znajduję w sieci porównać tych wędzisk, najlepiej zebranych razem niestety i mam dylemat bo gdybym znał różnice może łatwiej byłoby mi wybrać z poniższej listy:
- Jaxon Genesis Pro Match 4,20 5-25g
- Jaxon GTX Intensa Distance Float 4,20 10-40g
- Robinson Stinger Match 4,20m 10-25g
- Jaxon Monolith XT Match 420 5-20g

Co do głosów że do zimy nie kupię i nie połowię. Spokojnie. Jak pisałem przede mną delegacja za kilka dni i przez 6 tygodni i tak nie połowię wtedy więc sprzęt mogę wybrać na spokojnie i w sposób przemyślany. Nie muszę mieć na już bo na już to łowię sobie tym co mam średnio co drugi dzień :-)

Co do uprzedzeń. Ja żadnego uprzedzenia do firm nie posiadam bo niby skąd miałbym je mieć.
Pisałem jedynie o fakcie że w swoim robinsonie musiałem sam prostować przelotki bo były pokrzywione na boki , to może troszkę zakuło w oczy ale może to kwestia transportu do sklepu, nie wiem.

Kolego N3su i właśnie o takie porównania mi chodzi bo nowicjuszowi czasem dobrze wytłumaczyć jak krowie na rowie :-)
Czy wybór Jaxon GTX Intensa Distance Float 4,20 10-40g nie pozbawi mnie przyjemności także z łowienia rybek małych?
Jakie dla Ciebie to ryby małe a jakie średnie?
Jak wspominałem mam Robinsona 3,80 10-45g teleskop. I tutaj rybki małe ( do 15-20cm bo większej jeszcze nie złowiłem) czuję że kij jest dosyć sztywny , nie ugina się zbytnio przy holu ale też czytałem że w ogóle teleskopy mają inna, sztywniejszą charakterystykę pracy niż składy i może to dlatego.
Robinsona raczej sobie zostawię jako takie "wyposażenie bagażnika" na nieprzewidziane łowienie w drodze a wędziska które chcę kupić już będą na te planowane wypady :-)

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #121 dnia: 29.07.2019, 23:24 »
Feeder 3,6 na 90gr jest jak dla mnie taki klasyk, wędka którą można łowić dość delikatnie ale też w razie potrzeby dalszych odległości, czy przy mocnym wietrze założyć koszyk 40 gr i bezpiecznie i w miarę celnie rzucać . Dopiero z czasem z doświadczeniem uzupełnić sobie swój arsenał albo jakiś picker albo feeder light w zależności od ryb jakie w łowisku mamy zamiar łowić. 

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #122 dnia: 29.07.2019, 23:32 »
Ooooo widzę, że autor wątku wrócił własnie do punktu wyjścia :D :D 

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #123 dnia: 30.07.2019, 00:00 »

Kolego N3su i właśnie o takie porównania mi chodzi bo nowicjuszowi czasem dobrze wytłumaczyć jak krowie na rowie :-)
Czy wybór Jaxon GTX Intensa Distance Float 4,20 10-40g nie pozbawi mnie przyjemności także z łowienia rybek małych?
Jakie dla Ciebie to ryby małe a jakie średnie?
Jak wspominałem mam Robinsona 3,80 10-45g teleskop. I tutaj rybki małe ( do 15-20cm bo większej jeszcze nie złowiłem) czuję że kij jest dosyć sztywny , nie ugina się zbytnio przy holu ale też czytałem że w ogóle teleskopy mają inna, sztywniejszą charakterystykę pracy niż składy i może to dlatego.
Robinsona raczej sobie zostawię jako takie "wyposażenie bagażnika" na nieprzewidziane łowienie w drodze a wędziska które chcę kupić już będą na te planowane wypady :-)
Małe to takie jak wymieniłeś średnie to tak powiedzmy do 2kg-2.5kg Leszcze Krąpie i spółka. Czyli taki standard na PZW. Dużej różnicy w czuciu między Jaxonami nie będzie, z tym że Intensa pozwoli na więcej na komercji niż Genesis. Stingera odpuść jak już to Kinetik lub VDE, jeśli chodzi o Robinsona, ale to nie wędki pod Komercje. Dlatego w tej kasie i z twoimi wymaganiami Intesa będzie lepsza ewentualnie jej poprzednik Silver Shadow.

Offline Bolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 990
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #124 dnia: 30.07.2019, 10:14 »
Ehhh 9 stron pisania o tym samym nikt za ciebie nie wybierze, weź sobie tego Jaxona GF nie jest w dużych pieniążkach jak nabierzesz wprawy i będziesz wiedział czego oczekujesz od wędziska to najwyżej sprzedasz obecną i kupisz coś innego co będzie ci pasowało.
Od czegoś trzeba zacząć..   
W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, jest to śmierć i podatki

Pozdrawiam
Sławek

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #125 dnia: 30.07.2019, 10:53 »
130 postów nt. jednej wędki. Kolego jak Ty robisz zakupy w sklepie. To tylko wędka, ona ma łowić ryby. To nie zakup mieszkania ani samochodu;)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 972
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #126 dnia: 30.07.2019, 11:23 »
Koledzy z całym szacunkiem ale jeśli ktoś ma ochotę to będzie w dyskusji uczestniczył / doradzał. Jeśli nie ma to bardzo łatwo wywalić temat z obserwowanych. Mam wrażenie że od pierwszego głosu że się za długo zastanawiam zaczęła się mała nagonka...a przecież wystarczy zrezygnować z obserwacji wątku jeśli komuś on nie pasuje.
 Czy tych stron jest 3 czy 9 to chyba niewielkie obciążenie dla serwera.
Każdy ma swój sposób na wydawanie zarobionych pieniędzy które jednym przychodzą łatwiej a innym w pocie czoła. Nie raz już przekonałem się, że jeśli się na czymś nie znam to lepiej zakup przemyśleć niż potem żałować / kupować drugi raz.
Chcę by sprzęt posłużył mi nawet kilka lat, chcę być z niego zadowolony, chcę żeby i był dobrym/trafnym wyborem i by mi się podobał wizualnie.
Mam 6 tygodni na zakup przemyślany.
Za kilka lat może nawet nie będę musiał pytać na forum bo będę wiedział czego chcę i potrafił sam ocenić jakość sprzętu trzymając go w rękach.
Póki co jak typowy laik błądzę choć dzięki czytaniu Waszych porad i innych wątków na forum i w sieci jestem o 1% mniej zielony niż w dniu kiedy wątek rozpocząłem.
Każdy z nas jest inny, każdy ma swoje podejście. Szanujmy to. Przecież nikt nikogo do niczego nie zmusi...

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #127 dnia: 30.07.2019, 11:24 »
Jaxon Genesis Pro Feeder 360, 30-90g (ja bym brał 330 i darował sobie rzeki na razie :) ) dla Ciebie będzie to najbardziej uniwersalna wędka, do tego dobry kołowrotek wielkości 4000 (np Ninja), który w razie czego zaadoptujesz do innego kijka. Kwotowo ten Jaxon super i z odsprzedażą problemów nie będzie. Małej rybki bardzo nie poczujesz, ale na komercjach i zaporówkach będzie dobrze, rzeka na styk. W miarę jak zdobędziesz doświadczenia będziesz wiedział co Ci bardziej pasuje i w razie czego zmienisz/dokupisz.

Match to już bardzo indywidualna sprawa, kup cokolwiek w wyżej polecanych 5-25g,  kołowrotek wielkości 2000 lub 3000 (ten większy możesz później do pickera takiego 15-40g użyć, więc bardziej przyszłościowo). Indywidualna bo każdy przy spławiku oczekuje czegoś innego i wynika to z czasu spędzonego nad wodą.
Ja bym brał 390, 5-25g o akcji średnio szybkiej, 420 może być na początek przygody ze spławikiem trudniejsza w operowaniu.

Tylko nie idź tam gdzie sprzedawca oferował jako uniwersalny kij coś 390 i 150g wyrzutu. :facepalm: bo on chce sprzedać, a nie doradzić.

Pakuj majdan i nad wodę zdobywać doświadczenie!
Tomsza

Offline Bolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 990
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #128 dnia: 30.07.2019, 12:59 »
Jak najbardziej się z tobą zgadzam w kwestii wyboru przemyślanego zakupu oraz rozsądnego przeznaczenia na niego funduszy.
Natomiast jak sam stwierdziłeś ze zakup ma być trafny i udany z tym niestety mogę się nie zgodzić do końca, ponieważ sugerujesz się czyimś doświadczeniem a jak w.w każdy jest inny, więc to co im się podoba i pasuje będzie zachwalane niekoniecznie tobie przypadnie do gustu.
Prawda jest taka ze my tylko możemy przedstawić ci propozycje czym warto było by się zainteresować bo wybór jest spory różnice nie aż tak niewielkie w obecnym czasie, wygląd, wykonanie, osprzęt i praca wędzisk jest naprawdę na dobrym poziomie nawet tych do 200-300 zł oczywiście ciężko było by je porównywać do wędzisk za ramienia 600+  ale takie wędziska wybieramy jak już wiemy gdzie i mniej więcej co będziemy tym łowić oraz jakiej pracy oczekuje po wędce. Kwestia doświadczenia a tego ci nikt nie przedstawi niestety sam musisz ruszyć i pomęczyć się z kilkoma rybkami różnych gramatur na zmiennym osprzęcie. To samo wędzisko na innym osprzęcie typu cieńsza żyłka inny kołowrotek z cieńszą szczytówką może dać inne odczucia połowu.   
W życiu pewne są tylko dwie rzeczy, jest to śmierć i podatki

Pozdrawiam
Sławek

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 256
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #129 dnia: 30.07.2019, 13:08 »
Słuszne masz podejście. Kupic raz a dobrze. Idąc dalej tym tokiem przemysl proszę jeszcze raz kwestie łączenia rzeki i jeziora jednym kijkiem. To się nie ma prawa udać. Będziesz finalnie żałować i zaczniesz od nowa zbieractwo.

Jesteś człowiekiem cierpliwym i myślący. To dobrze wróży nad wodą. Posłuchaj więc kolegów, i kup różne wędki na różne wody. Wtedy kupisz raz. Będzie Ci się łatwiej operowalo, jak również będziesz miał większa frajdę z holu.

Jaxon Genesis Pro to seria idealna dla takich wędkarzy jak Ty. Bardzo dobry sprzęt, w bardzo dobrych pieniazkach, z tanim, szybkim i co ważne, na miejscu serwisem.

Wachlarz wędek jest duży. Dopasujesz się do swoich potrzeb. To pewne.

Na rzeke masz wersję 3,6 do 3,9 z cw od 120 do 150 gram. Dla Ciebie to optimum. Seria Jaxon Genesis Pro Feeder.
Idealna sprawa. I tu uważam powinieneś temat sobie zamknąć. To mocny, sprawdzony sprzęt i nawet Wiselke odwiedzisz z nim.

Na wody stojące uważam powinieneś kupić coś krótszego i bardziej finezyjnegk. Długość 2,7 do 3,0 metra z cw do 45 gram to tak zwany picker. Broń nieoceniona wczesna wiosna, pozna jesienią gdzie o sukcesie decyduje subtelności i finezja. Taka wędka przeznaczona jest do ryb małych i średnich, ale udzwignie i bonusowa rybę.

Druga to typowy Feeder 3,3 z cw do 60 gram. Mam tu na myśli oczywiście Jaxon Genesis Pro Method Feeder. Dlaczego 60 a nie 90 gram? Bo to silna wędka, holuje się na niej bonusy komfortowo i szybko. Nie brak tu mocy ani finezji. W wersji do 90 gram nie ma szczytowki 1 Oz a to podstawa łowienia na wodzie stojącej. Poza tym używa się podajników 20-40 gram a ta wędka spokojnie je obsłuży. Dystans też całkiem spoko, można rzucać pod 45 metr. Wędka mocna, pod ryby średnie i duże.

W ten sposób jesteś "uzbrojony" na każde warunki z gruntu. Brakuje tu wędki dystansowej, ale myślę że to melodia przyszłości dopiero. Jak widzisz ten komfort zapewni Ci dopiero posiadanie 4 różnych kijów. Po dwa na rzeki i po dwa na jeziora. I teraz pewnie pomyślisz, że to kurde ok 700 złotych będzie kosztować. Fakt, ale za 4 kije tej jakości to i tak uwierz nam, niewiele.

Kupując np w sklepie internetowym Drapieżnik biorąc te 4 wędki, plus jakieś kołowrotki do nich (wystarczy 1x3000 i 2x4000 - możesz sobie przekładać przecież między wędkami) wskakujesz na rabat 10 czy 11 procent i masz np pickera za połowę ceny! Fajnie prawda? Dodatkowo całość można płacić w systemie ratalnym i nagle się okaże że jest to w zasięgu portfela bez specjalnej gimnastyki :)

Albo inaczej, masz już upatrzone prezenty, teraz czekać na urodziny, imieniny, Święta jedne, drugie i komplecik sprzętowy szybko się uzupełni :)

Hobby kosztuje, niestety. Ale warto iść w kierunku Jaxona Genesis bo oferują dobry produkt za niskie pieniądze. Możesz wybrać sobie dowolna inna firmę, to Twoja sprawa, ważna jest tu sama konfiguracja sprzętu i jego parametry. Ja im reklamy nie robię, bo poza tymi wędkami generalnie trzymaj się od nich z daleka jak chodzi o dodatkowy osprzęt. Kołowrotki, nawet żyłkę czy podajniki kup innej firmy.

 Matchowka z tej serii ponoć nie robi już takiego łał jak te Feedery, więc tu też szukałbym innych rozwiązań.

I chyba to by było na tyle. Uważam temat "jaka wędka do czego" za wyczerpany. Gdybyś zrobił inaczej, te posty i wątek zawsze tu będą, zawsze można wrócić i poczytać jeszcze raz. Wiem też że nie pomacasz tych kijów kupując je przez internet ale tu musisz już nam zaufać. Było już kilka takich sytuacji na forum i nikt reklamacji nie składał. Ja kupiłem kilkanaście Feederów przez internet, w ciemno, nawet za 1100 złotych za sztuke, i raz zdarzyło mi się odesłać jedna wędkę. Także w pewnych kwestiach można czasem w życiu zaryzykować. Jak ktoś wspominał to nie zakup domu czy auta. To raczej taka randka w ciemno, ale z atrakcyjna dziewczyna 8)


Teraz dobór firmy, modelu, pierwsze zakupy i nad wodę. W końcu po rybki :fishonhook:

PS w Drapieżniku nie ma w ofercie każdego modelu z serii Genesis, ale chłopaki ściągają na życzenie. Sam korzystałem z ich uprzejmości, i kupowałem produkt którego nie mieli w sklepie.

https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #130 dnia: 30.07.2019, 16:12 »
Nic dodać, nic ująć Azymut

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #131 dnia: 30.07.2019, 17:24 »
1 oz szczytówka do feedera Jaxon genesis pro mf (pasuje do "zwykłego" genesisa pro) kosztuje 22,50 zł + 10zł kw w serwisie.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 972
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #132 dnia: 31.07.2019, 00:54 »
Jaxon Genesis Pro Feeder 360, 30-90g (ja bym brał 330 i darował sobie rzeki na razie :) ) dla Ciebie będzie to najbardziej uniwersalna wędka, do tego dobry kołowrotek wielkości 4000 (np Ninja), który w razie czego zaadoptujesz do innego kijka. Kwotowo ten Jaxon super i z odsprzedażą problemów nie będzie. Małej rybki bardzo nie poczujesz, ale na komercjach i zaporówkach będzie dobrze, rzeka na styk.
1 oz szczytówka do feedera Jaxon genesis pro mf (pasuje do "zwykłego" genesisa pro) kosztuje 22,50 zł + 10zł kw w serwisie.
Czy gdybym do tego Pro feeder 30-90g dokupił szczytówkę 1z to małe rybki też staną się w zasięgu wykrywalności ich przez wędzisko?
Co do kołowrotka czy taka Ninja LT 4000 będzie w czymś lepsza od Ryobi Ecusima 4000Vi? Pytam bo Ryobi mam dostępną w sklepie niedaleko.
Czy https://sprzetwedkarskirs.pl/szczytowka-feeder-jaxon-aksws-2-8-mm/pBJ0003#opis-produktu szczytówki będą pasowały do Genesis Pro feeder i MF ?

Kolego Azymut dziękuję za obszerny opis.
Wisłę na razie odpuszczę, jedynie Bzura w bliższej okolicy i dziś byłem się jej przyjrzeć w mojej okolicy. Jeśli tam jest nurt to bardzo słabiutki.
Wędkarze w woderach stali na środku i nic niemi nie miotało. Wrzucona gałązka przesuwała się po tafli powoli , głębokość max metr bo woda dosyć czysta i widać dno.

Co do odlewgłościówki z serii genesis. Skoro tyłka nie urywa to może jak pisałem GTX Intensa Distance Float 10-40g? Kij ciut mocniejszy, większe przelotki co podobno pomaga używać wędki bardziej wszechstronnie no i w razie chęci na komercję wersja float chyba lepiej pozwoli powalczyć z większą rybą? Czy tego kija też nie warto brać pod uwagę?


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #133 dnia: 31.07.2019, 01:28 »
Skoro masz tyle pytań, wątpliwości, to w ogóle nie powinieneś myśleć o jednorazowym zakupie sprzętu do kilku metod. Doświadczenie podpowie Ci, jaką pójść drogą, tylko ono, a nie tysiące rad, nawet najlepszych. Jeśli myślisz, że już teraz kupisz raz a porządnie, to bardzo się mylisz, bo już po tygodniu pożałujesz, że kupiłeś to, a nie co innego, że nie dołożyłeś pięciu dych. Jeśli faktycznie chcesz się długo cieszyć sprzętem, to od razu kup Stellę, Exista (w kilku rozmiarach), a do tego kilka Acolytek czy innych topowych kijów ;)

Widzę, że w ogóle nie czytasz napisanych już wątków, wyłącznie pytasz, a to nie prowadzi do niczego dobrego. Usiądź w kącie, otwórz jedną księgę, później drugą, trzecią. Nic nie mów, nie pytaj, czytaj...
Jacek

Offline Tomasz.B

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #134 dnia: 31.07.2019, 07:45 »
Czy https://sprzetwedkarskirs.pl/szczytowka-feeder-jaxon-aksws-2-8-mm/pBJ0003#opis-produktu szczytówki będą pasowały do Genesis Pro feeder i MF ?

W wersji Method Feeder są szczytówki o średnicy mocowania 2.4 mm (np. AK-SWW240A), więc nie będą do niej pasowały powyższe.