Autor Wątek: Co dalej z PZW?  (Przeczytany 27486 razy)

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 962
  • Reputacja: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #120 dnia: 04.12.2019, 20:23 »
No dobra, opłata za dzierżawę  na poziomie 5 tys za hektar lustra wody to ściema.
Wody Polskie mają widełki cenowe i na pewno nie będzie to wspomniana kwota.  Nawiasem mówiąc kwoty ustalane są w rozporządzeniach ministerialnych. Aby nie było jednak różowo to od 2023 roku raczej spodziewać się można sporych podwyżek. Do tego roku WP są dotowane z budżetu państwa, później przechodzą na własny rozrachunek. Instytucja ta nie jest żadnym urzędem tylko  gospodarstwem wodnym, które będzie musiało zarobić na swoje utrzymanie.
Adam

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #121 dnia: 05.12.2019, 08:15 »
Alek, jednak nie znaczy to, że PW będą działać jak prywatna firma szukająca zysku. Oni mają też stać na straży 'porządku'. Ustawowo polskie państwo nie jest gotowe aby prowadzić gospodarkę rybacką na zbiornikach, robi się wszystko aby użytkownika znaleźć i jemu na głowę zrzucić wszelkie obowiązki, wcale niemałe.

Teraz należy wprowadzić pewne założenia związane z przyszłością wędkarstwa. Otóż tutaj, jak i w innych dziedzinach, nastąpi starzenie się wędkarzy i zmniejszanie się ich liczby. Za kilka lat, juz nie będzie takiego parcia na zbiorniki wodne, ponieważ wędkarzy ubywa, komercji zaś i wód wędkarskich różnego typu przybywa. Okaże się więc, że jeżeli PW spowodowałyby upadek PZW, same pozbawiłyby się kasy. Ponieważ wiele wód pozostanie bez gospodarza. Nie czarujmy się, obecnie tłok na komercjach spowodowany jest słabością wód związkowych. Jednak im więcej dobrych wód, tym mniej wędkarzy będzie na nich łowić. I tutaj Polskie Wody tez mają konkurencję, bo wiele komercji to wody prywatne. Nie przesadzajmy też, że nagle powstanie po PZW tyle stowarzyszeń :) Co innego płacić 250 zeta w PZW za wody okręgowe, których jest z 50, w tym rzeki, kanały - a czym innym tyle samo za jeden zbiornik :) Nie wierzę też, że bez dotacji unijnych rybactwo śródądowe będzie się rozwijać. Polak może chętnie zje szczupaka czy leszcza (tfu!), ale jak go złowi sam, czyli za darmo. Jak ma zapłacić za to w hipermarkecie, to już jest to zbyt drogo. Ryba morska kosztuje ciut więcej :)

Dlatego Polskie Wody muszą dbać o własnych klientów. Wg mnie mogą napytać sobie sporo biedy jeżeli podniosą mocno ceny. Wyleją wtedy dziecko z kąpielą. Dzisiaj już rybacy działają na granicy zyskowności, gdyby nie przywileje jakie mają, to poszliby z torbami. Taki fryzjer czy kosmetyczka mają kasy fiskalne i muszą każdemu dawać rachunek, rybacy działają wciąż jak za PRL. To dzięki niskim kwotom dzierżawnym, wg mnie ustawionym pod rybaków właśnie, wiążą koniec z końcem. Kto weźmie w użytkowanie wielkie jeziora jak  się da zbyt wysokie ceny? Okaże się, że będą zbiorniki stojące 'odłogiem', których nikt nie chce. Co wtedy? To będzie problem PW! Wędkarzy ubywa z każdym rokiem, w pewnym momencie, oceniam za 5 lat około, nastąpi nasycenie. To znaczy wędkarze przestaną odczuwać, ze brakuje im wód. Właściciele komercji zaś poczują na samych sobie, że zyski są mniejsze. Do tego pamiętajmy, że polscy wędkarze wcale się nie palą aby pracować nad wodami. Dlatego chcą przyjść na gotowe, nie zaś należeć do stowarzyszeń, gdzie się płaci słono i rybę nie zawsze można zabrać. Welu może przestać wędkować.

Dlatego wg mnie ceny pójdą w górę, ale w granicach rozsądku. PW na pewno nie powinny zabiegać o upadek PZW, bo to ich główny klient. Świetnym przykładem co się dzieje, jak państwo jest zbyt chytre, są akcyzy za alkohol. Swojego czasu zwiększono je bardzo mocno i...zyski spadły, zaś sama branża alkoholowa przeżyła wstrząs spowodowany sprzedażą podrabianej wódki (i nie tylko). Po obniżeniu, wpływy do budżetu okazały się znacznie wyższe.

Czy PW będą robić zamach na rybaków lub wędkarzy? Wg mnie nie, aczkolwiek jakieś wody mogą wystawić na jakieś przetargi. Jednak nie wszystkie... Do tego jeżeli są 'mądrzy' ludzie w rządzie (hm, jaki procent w polskim?), to wtedy łączą pewne fakty. Uderzenie w wędkarzy może spowodować zapaść w branży wędkarskiej, to znowu oznacza mniejsze wpływy do budżetu. To system naczyń połączonych. Jeżeli lekki zysk na dzierżawach ma oznaczać mniejsze wpływy ze sprzedaży w przemyśle wędkarskim, zmniejszanie produkcji itd, to czy to jest mądre? No, ale to jest Polska, kraj cudów i dziwów :)
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #122 dnia: 09.12.2019, 08:47 »
Post z fejsa prezesa okręgu pzw.

Niestety klikających w necie wielu a real wygląda tak :

Cyt."Zebrania sprawozdawcze w Okręgu PZW Bielsko-Biała. Rozpoczyna się cykl zebrań. W dniu dzisiejszym w naszym okręgu odbyło się 5 zebrań i chcę się "pochwalić" frekwencją. Tyle krytyki na PZW się wylewa i apeli o uczestnictwo w zebraniach na których można coś zmienić..... no to u nas dziś to wygląda tak: 5 kół. frekwencja 7%, 4%, 12%, 17%,15%. Gdzie są ci ludzie którzy tyle wrzeszczą o zmiany w PZW ????? Gdzie dziś byliście ? ???/?  dla mnie dramat, nic nie zmienimy i nie z winy PZW tylko Waszego zaniedbania. Jaka frekwencja takie zmiany. Więc nie miejcie pretensji .........bo nieobecni nie mają prawa takich mieć.......tyle w tym temacie.".
Maciek

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #123 dnia: 09.12.2019, 13:34 »
Niby masz rację, ale odpowiedź jest prosta.
Ludzie nic nie zmienią, pamiętam jak w moim kole przegłosowaliśmy wniosek to później zarząd zrobił kolejny wniosek, żeby poprzedni odwołać, bo im nie pasował :)
Byłem za górnym limitem karpia, ale okazało się, że podczas dyskusji przed głosowaniem taka ryba jest chwastem. Na śląsku nic się nie zmieni, są to zbiorniki dla emerytów z kopalń i tyle.
Wrzucałem zdjęcia, u mnie na fajnym zbiorniku po zarybieniu w listopadzie pełno ludzi z zagłębia dąbrowskiego, która w dzień w dzień wybierała karpie i z zarybienia 1 tony zostało pewnie z 400 kg ryby na wiosnę... A zbiornik jest zarybiany tylko raz na jesień...
Gadałem z zarządem czemu nie zrobią zarybienia w tym samym czasie co inne koła, żeby dziadki nie miały możliwości co tydzień wyjazdu na inny zarybiony zbiornik, bo tak pojadą na jeden, wpiszą 2 karpie i mają dzienny limit. A tak co tydzień pojadą na nowo zarybiony zbiornik i karta im się zwraca 10x !!! Mowa o wprowadzeniu NO KILL po tym co widziałem na zebraniu jest niemożliwa.  To samo jak pisałem do Katowickiego okręgu czemu nie wprowadzą zezwolenia NO KILL skoro nie zabieram ryb, dostałem odpowiedż jak poniżej w zdjęciu.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #124 dnia: 09.12.2019, 13:52 »
Motov8 żeby była jasność, uchwały podjęte na walnym zgromadzeniu  nie mogą być zmienione przez zarząd koła. Walne zgromadzenie Koła jest najwyższym ciałem ustawodawczym w Kole.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #125 dnia: 09.12.2019, 14:24 »
Nie mogą być zmienione, jak również nie są przestrzegane.
 Janusz, przypomnę jak w tamtym roku się za głowę łapałeś(ja to rozumiem), przy głosowaniu o okres ochronny po zarybieniu.
 Co to dało ?! NIC ! Dalej, jest jak było wcześniej.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #126 dnia: 09.12.2019, 14:35 »
Co innego zmiana uchwały a co innego kombinowanie przy przestrzeganiu. Oczywiście jednej i drugiej metody nie pochwalam .
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 962
  • Reputacja: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #127 dnia: 09.12.2019, 19:02 »
Motov8 żeby była jasność, uchwały podjęte na walnym zgromadzeniu  nie mogą być zmienione przez zarząd koła. Walne zgromadzenie Koła jest najwyższym ciałem ustawodawczym w Kole.
Chyba, że podczas zebrania koła zostaje zatwierdzona uchwała, która upoważnia zarząd koła od ewentualnych późniejszych zmian.
Znam takowe przypadki.
Adam

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #128 dnia: 31.12.2019, 09:06 »
Świeżutki temat z fejsa.

No to na Nowy Rok taka niespodzianka... 😅😅😅
Stara władza, a raczej "działacze delegaci", zebrali podpisy i chcą zmian, czyli wywalić Zarząd Główny i Prezesa...
Ryby z Zegrza plotkują, że na Nowego Prezesa namaszczony jest Prezes Okręgu Mazowieckiego czyli ciągle zabetonowany Pan Zbigniew....
Uuu to by się dopiero rybacy po kraju panoszyli....

Patrząc po Okręgach i delegatach, którzy się tam podpisali to same "betonowi działacze"

Tak to jest jak się nie rozliczyło co niektórych, teraz to się mści na Zarządzie Głównym....

Wrocław gdzie miliony popłyneły z kasy, Zielona Góra za kurnik za milion, Mazowsze, że ma tyle ryb... 😂😂😂

Poprostu walka o koryto trwa...

A nigdzie nie pisze o Wędkarzach, Wędkarstwie i ochronie wód...

Tylko stołek się liczy i kasa- no przecież której się nie zarabia w PZW....

Jak to potoczy się dalej...
Czy Prezes Teodor i Zarząd Główny w końcu wezmą się za nierobów, czy nieroby wezmą się za Prezesa i Zarząd Główny....

Pożyjemy, zobaczymy....

Przyszły początek roku będzie gorący....



Maciek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #129 dnia: 31.12.2019, 09:55 »
Dzięki Maciej :thumbup: Zaraz się porzygam tym dziadostwem z ostatnich pięter PZW. Pięknie nas ruchają!

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #130 dnia: 31.12.2019, 10:09 »
Załączyłem listy.
By ludzie wiedzieli z imienia i nazwiska tych działaczy ..... :-X
Maciek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #131 dnia: 31.12.2019, 10:47 »
Widziałem to wcześniej. :beer: Co ciekawe to Leśny dziadek tu na forum o tym pisał już przed świętami. Tam brakuje jeszcze paru nazwisk, które są na liście. Maciek nawet jest tam delegat od Ciebie z okręgu, co pokazuje że sojusz jest coraz większy ;)  Gdyby nie mieli szans na wygranie, to by nie składali wniosku, a jak widać stara gwardia ma się dobrze i rozszerza kręgi wpływów. Nie wiedziałem że Dionizy Ziemiecki jest delegatem. Jest tam też M. Purzycki z Torunia, oczywiście Z. Bedyński z OM, czyli moja ulubiona "czołówka" PZW :D  Co jest z tymi Katowicami ? Myślałem, że są w opozycji, a tu proszę. Ktoś się na kimś zawiódł ? ;D 

Jak to PZW jeszcze w 2019 r. wieje PRL-em jeżeli chodzi o wybór władz, to aż mi się śmiać chce. Igrzyska oficjalnie uważam za rozpoczęte. Uważam też, że wnioskodawcy mają olbrzymie szansę na wygraną i dlatego ta lista nazwisk wypłynęła właśnie teraz.

Dlatego też PZW nie da się zreformować "od góry". Zawsze będzie te kilkadziesiąt okręgów przeżerających kasę wędkarzy. No chyba, że któryś upadnie z braku wpłat do okręgowej skarbonki. Po prostu w dobie gospodarki rynkowej tyle odrębnych od siebie podmiotów, jakim są okręgi, nie ma racji bytu i pchają PZW na skraj przepaści. W Polsce nie ma drugiego takiego stowarzyszenia z tak rozbudowaną strukturą- żywcem wziętą z czasów głębokiej komuny....która ostatecznie upadła. Patrząc na tą listę można śmiało stwierdzić, że w PZW nie chodzi o kompetencje przy wyborze władz. Tu chodzi wyłącznie o stołki. I zawsze tak będzie, bo taka jest po prostu statutowa struktura PZW wymyślona jeszcze w latach 80-tych i kontynuowana po 1989 r dzięki byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Bez zmian tej struktury nigdy nie będzie lepiej, jeżeli chodzi o całość związku wędkarzy. W 2020 r. pozostaje jednym obrona swoich stołków, a drugim próba ich zdobycia. I tak też toczy się życie w PZW. Tu zawsze znajdziesz masę chętnych na Twój stołek, bo taka jest struktura PZW. I żeby obronić swój stołek musisz coś komuś zaoferować, wejść z kimś w sojusz. W spółkach zarządzających milionami złotych w zarządach jest kilka osób. W PZW kilkadziesiąt. Już to pokazuje dlaczego PZW będzie powoli się staczać w dół w systemie do którego nie jest przystosowany, czyli systemie gospodarki rynkowej. Amen ;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #132 dnia: 31.12.2019, 11:40 »
I już jest.

Pan Zygfryd jest w okręgu bielskim członkiem komisji organizacyjnej.
Z tego co wiem w tak małym okregu jak mój zciera się wiele polityk... to wszystko powoduje że mamy co mamy.

Selektor zgadzam się z tobą że twórcy tego wniosku muszą czuć się pewnie. No chyba że nastąpił przeciek... tego nie wiemy.
Wiemy że wniosek jest i co ważne są nazwiska.
Z tąd teraz śmiało na zebraniach można walić pytaniami do władz danych okręgów o co chodzi.... i jaką przyjmują polityke.
To doskonały moment by na forum publicznym a nie wątpliwie zebrania takimi są , panowie z władz opowiedzieli się co i jak chcą robić...

Mamy szanse aby w końcu nie podstołem w zaciszu siedziby okręgu było wiadomo dla kilku osób z zwładz co chcą robić...

Myślę że jak na zebraniu dobrze poprowadzicie dyskusje i coś ustalicie to łatwo będzie waszych działaczy osądzićnpo czasie co zrobili dla naszego dobra.
Maciek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #133 dnia: 31.12.2019, 14:00 »
Selektor zgadzam się z tobą że twórcy tego wniosku muszą czuć się pewnie. No chyba że nastąpił przeciek... tego nie wiemy.
Wiemy że wniosek jest i co ważne są nazwiska.

Wiem jedno, bo sam kilka razy "kreowałem" Nadzwyczajne ;) Nie rzuca się z motyką na słońce, bo można się poparzyć - no chyba, że można utrącić to słońce ;) W spółkach, wspólnotach mieszkaniowych, innych stowarzyszeniach nie składa się wniosku o Nadzwyczajne nie wiedząc, że się wygra. Cały myk w zwołaniu Nadzwyczajnego w sprawie odwołania Zarządu polega na tym, że ma się "mocne argumenty" na zmiany i się je tam wprowadza.

Zerknąłem w statut PZW. W nadzwyczajnym zjeździe uczestniczą delegaci uprawnieni do brania udziału w ostatnim zjeździe zwyczajnym, czyli ci co wówczas brali udział w wyborze T. Rudnika i Spółki. W zjeździe wówczas uczestniczyło 126 delegatów wybranych na okręgowych zjazdach delegatów. T. Rudnik uzyskał 69 głosów, a D. Ziemiecki otrzymał 55 głosów, czyli..... niewiele więcej :). Aktualnie wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego złożyło (patrząc po liście) 57 działaczy z okręgów PZW, czyli ilość, która w zupełności wystarcza do zwołania Nadzwyczajnego zgodnie ze statutem, nawet pomimo tak marnego uzasadnienia wniosku.

Niby nie większość delegatów, ale....dla mnie to oznacza tylko jedno. Wnioskodawcy mają ukrytego asa w rękawie. Są działacze, którzy na Nadzwyczajnym Zjeździe ich poprą. Na razie się nie wychylają, bo i po co 8) Marzenie Lucjana staje się coraz bardziej rzeczywiste - Pan Bedyński jako Prezes ZG PZW :P

Z drugiej strony ta lista z nazwiskami wypłynęła do internetu celowo. Ma ona pokazać kto stoi po obu stronach barykady. Ma ona ugasić "pożar w burdelu". Publikacja listy ma spowodować publiczny hejt na działaczy z listy, a tym samym opowiedzenie się tych niezdecydowanych oraz tych z listy po "właściwej" stronie, czyli stronie T. Rudnika i spółki. Jednak nie wiem czy nie jest już za późno, aby ugasić pożar.

Wiem jedno. Tak się nie prowadzi polityki w stowarzyszeniach. Pokazuje to też jak PZW głęboko tkwi w komunie jeżeli chodzi o zarządzanie.


Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co dalej z PZW?
« Odpowiedź #134 dnia: 31.12.2019, 14:19 »
Sati powiedział kto za tym wnioskiem stoi.
Gdzie ten Pis..... i jego organy.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217945916932190&id=1012694135
Maciek