Autor Wątek: PZW - czy to normalne...  (Przeczytany 558414 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2550 dnia: 03.03.2020, 20:43 »
A dlaczego mamy zostawić rybaka w spokoju który gospodaruje na wodach skarbu Państwa i nie stosuje się do operatu ?

Przede wszystkim - skąd wiesz, że nie stosuje się do operatu? Pomyśl logicznie, jaki jest sens aby rybak niszczył wody na których funkcjonuje? On po prostu stosuje się do modelu zrównoważonej gospodarki rybackiej, czyli traktuje wodę jak staw hodowlany. Państwo to akceptuje, naukowcy rybaccy są przekonani, że ryby są.

Sam problem jest taki, że on ledwo wiąże koniec z końcem, dlatego idzie 'na maksa'. Zaś wodę traktuje jak mu na to pozwala prawo. Jak ma robić inaczej? To są realia prowadzenia biznesu w Polsce. Myślisz, że w rejonie takiego Szczecinka czy Drawska, jest wielu chętnych na to aby dzierżawić wodę? Wątpię. Kto miałby się więc tymi wodami zająć? Problem jest znacznie szerszy niż sam 'zły rybak'. W okręgu olsztyńskim jest 9 tysięcy wędkarzy, mają 106 zbiorników. Sami ledwo mogą to opłacić, nie dotrzymywano tam warunków operatu na kilku wodach. To są realia na pojezierzach. Jest tam mało miast i znacznie mniej ludności, a co za tym idzie wędkarzy.

Ja jak chcę wędkować na wodach PGR też muszę opłacić zezwolenie. To co rybak może jezioro wyczyścić do zera a wędkarze nie powinni mieć nic do gadania ?

Jeżeli dzierżawisz pole, to czy ja mam coś do powiedzenia tobie, co masz siać i tak dalej? To twoja broszka. To, że możesz wędkować tam, jest sprawą rybaka. A czy jezioro jest czyszczone do zera? Wątpię. Do zera czyszczą lokalni kłusole, którzy hulają tam, gdzie nie ma kontroli. Rybak musi dbać o wodę, pilnować jej. Nie będzie tego robić PSR, bo musiałoby ich być kilka razy więcej aby były wyniki.
Ogólnie trudno wymagać, aby rybak ponosił koszta operatu i dzierżawy, jednocześnie nie odławiając ryb, a tak chyba chcieliby wędkarze. Ogólnie wody rybaków jak i wędkarzy cechuje podobna ilość ryb, niewielka. Nie słyszałem  aby w takim okręgu olsztyńskim był jakieś bardzo rybne wody PZW. Standardy są więc podobne.

Przekazać wody innemu gospodarzowi który będzie dbał o rybostan i będzie kontrolowany.

A gdzie znajdziesz tych gospodarzy? Prawda jest taka, że większość jezior prezentuje się fatalnie pod względem rybostanu, to trwa przecież już grubo ponad 30 lat. Chętni to są na zadbane wody, na kiepskie kto się skusi? Kto zainwestuje sporo aby odbudowywać ichtiofaunę, jednocześnie pilnując zbiornika? Mało kogo stać na to, aby kilka lat czekać na efekty. Rybacy nie niszczą wody od razu, przez rok czy dwa, to jest wieloletni proces. Gdyby jeszcze spółki rybackie były jednoosobowe albo było to kilku wspólników. Ale to są zazwyczaj gospodarstwa rybackie, gdzie trzeba płacić pracownikom. Jak brakuje na wypłaty, to się robi różne rzeczy... Ciekawe jak płaca minimalna wpłynie na jeszcze większą degradację wód. Zyski spółek rybackich się kurczą, a płacić trzeba coraz więcej, może i dlatego wielu kombinuje z odłowami tarlaków.

Lucjan

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2552 dnia: 05.03.2020, 12:28 »
Mam rozdwojenie jaźni chyba...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2553 dnia: 05.03.2020, 12:37 »
Trochę to koliduje z tym

https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/rodladowe-drogi-wodne

Z drugiej strony są unijne fundusze do wzięcia :money: :money: :money:  Dobrze to podsumował znany wielu wędkarzom Artur Furdyna z Towarzystwa Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, że u nas wydatkowano ogromne unijne środki na poprawę stanu wód, ale trudno dopatrzyć się poprawy, a widać raczej pogorszenie :)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2554 dnia: 05.03.2020, 13:12 »
"Przypomina, że raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2018 roku ujawnia, iż większość wód powierzchniowych w Europie wykazuje stan poniżej dobrego. Tymczasem głównym wymogiem Ramowej Dyrektywy Wodnej jest to, by osiągnąć stan co najmniej dobry. – Niemałej części wód dużo do tego stanu nie brakuje, ale konieczne są szybkie działania na rzecz poprawy, bo czasu jest coraz mniej – mówi Furdyna. Ramowa Dyrektywa Wodna wprowadza obowiązek poprawy stanu ekologicznego do 2027 roku.

– Żaden z krajów europejskich w pierwszym terminie, czyli do 2015 roku, nie osiągnął stanu zakładanego, ale w większości z nich podjęto dużo więcej niż w Polsce działań ze skutkami pozytywnymi"

Ciekawy fragment. O co dokładnie chodzi? Przecież ciągle na forum pisze się, że nasze wody odstaja od zachodnich standardów, a tu jednak tak chyba nie jest do końca 8) nie pisze o rybostanie, bo to zupełnie inna brocha, chodzi mi o całokształt.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2555 dnia: 05.03.2020, 13:32 »
A to nie Ty czasem pisałeś o metalach ciężkich, zatrutej wodzie w Kanale gliwickim i wysyłałeś maile do urzędów, żeby coś z tym zrobili i zakazali zabierania ryb ? Nie pamiętam, aby ktoś tu pisał o zagranicznych wodach inaczej aniżeli pod kątem rybostanu i kwestii betonowania polskich wód. Oczywiste jest, że nie chcemy iść - jako wędkarze - drogą Zachodu, gdzie większość rzek jest uregulowanych i zabetonowanych. Przecież każdy z nas wie (przynajmniej ci co ruszyli tyłek poza Polskę) jak wyglądają wody w Niemczech, Holandii, czy też UK, więc trochę nie wiem o co Ci chodzi. Dla mnie to jest takie typowe "A u was Murzynów biją!" Zerknij nad swoje wody jak one wyglądają.
Udało Ci się coś zmienić ?
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=16953.0

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2556 dnia: 05.03.2020, 13:36 »
Tak, dostałem odpowiedź z wód polskich, że wszystko gra bo są w posiadaniu wyników badań ryb. Tak w skrócie. Mam teraz dużo roboty i nie mam czasu się tym dalej zająć. Wrócę za jakiś czas do tej sprawy.

Co do tekstu, to rzuca on nowe światło, dotychczas ściśle skrywane na forum, że zachód i jego cywilizacja wcale nie jest do końca ostatnia przystania dzikiej natury i oni też mają sobie coś do zarzucenia w kwestii użytkowania i dbania o wody. Ciekawy news :beer: :thumbup:

Czy jedna strona medalu ma mnie interesować, a druga już nie? To chyba nie tak powinno wyglądać, a spece od opisu zachodnich wód i ichniejszych praktyk powinni przestawiać ogół, całość wody, z plusami i minusami.

Dobrze popsioczyć na PiS że chce betonować rzeki, ale już fakt że zachód to dawno temu opatentował skutecznie jest przemilczany. Też mi się pomysł PiS nie podoba, ale wolę rzetelne pisanie o problemie, niż tworzenie nowego świata w głowie czytających, tylko że świata który nie istnieje 8)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2557 dnia: 05.03.2020, 13:41 »
Ja rozumiem gdyby  oddano w dzierżawę bez możliwości stawiania siatek taką wodę - ale na takich zasadach pompować kasę do wody , która może po trzech latach z prowrotem przesiatowana , przez rybaka...
Bo już będą ryby - dla mnie to prokurator i marnotrawienie  pieniędzy.
https://suwalki.naszemiasto.pl/prezes-pzw-w-augustowie-bije-na-alarm-w-jeziorze-nie-ma-ryb/ar/c1-7583445
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2558 dnia: 05.03.2020, 13:58 »
Azymut, co ty piszesz o jakimś ścisłym skrywaniu czegoś? Co niby tu ktoś ukrywa? :facepalm:
Lucjan

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2559 dnia: 05.03.2020, 14:03 »
Ja rozumiem gdyby  oddano w dzierżawę bez możliwości stawiania siatek taką wodę - ale na takich zasadach pompować kasę do wody , która może po trzech latach z prowrotem przesiatowana , przez rybaka...
Bo już będą ryby - dla mnie to prokurator i marnotrawienie  pieniędzy.
https://suwalki.naszemiasto.pl/prezes-pzw-w-augustowie-bije-na-alarm-w-jeziorze-nie-ma-ryb/ar/c1-7583445

Miasto płaci PZW, aby lokalni wędkarze zrzeszeni w  PZW i turyści mieli gdzie wędkować. Takie kurioza tylko w PZW. Jak się skończy umowa, to stowarzyszenie wędkarzy przesieciuje raz jeszcze lokalnym wędkarzom z tego samego stowarzyszenia ten zbiornik. Ładna patola ;D PRL bis.



Co do tekstu, to rzuca on nowe światło, dotychczas ściśle skrywane na forum, że zachód i jego cywilizacja wcale nie jest do końca ostatnia przystania dzikiej natury i oni też mają sobie coś do zarzucenia w kwestii użytkowania i dbania o wody. Ciekawy news :beer: :thumbup:

Czy jedna strona medalu ma mnie interesować, a druga już nie? To chyba nie tak powinno wyglądać, a spece od opisu zachodnich wód i ichniejszych praktyk powinni przestawiać ogół, całość wody, z plusami i minusami.

Dobrze popsioczyć na PiS że chce betonować rzeki, ale już fakt że zachód to dawno temu opatentował skutecznie jest przemilczany. Też mi się pomysł PiS nie podoba, ale wolę rzetelne pisanie o problemie, niż tworzenie nowego świata w głowie czytających, tylko że świata który nie istnieje 8)


No właśnie nie. Tutaj na forum w co drugim poście jest powielana informacja o tym, że właśnie nie chcemy iść drogą Zachodu, który przez kilkadziesiąt lat popełnił szereg błędów z których właśnie się wycofuje (chociażby pod kątem regulacji rzek), a PIS obecnie idzie tą drogą jeżeli chodzi np. o rozwój żeglugi śródlądowej, czy też tzw. dużą retencję. 

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2560 dnia: 05.03.2020, 17:49 »
No właśnie. Wielokrotnie na forum pisaliśmy, że zachód naprawia swoje błędy i renaturyzuje rzeki, a my wciąż chcemy te błędy popełniać. Nie wiem gdzie to ukrywanie? Na szczęście kasa się kończy i o ile UE nie popełni jakiegoś grubego błędu z dofinansowaniem, skończą się również obłąkane pomysły.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2561 dnia: 05.03.2020, 18:59 »

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2562 dnia: 06.03.2020, 19:17 »
Maciek

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2563 dnia: 08.03.2020, 14:53 »
Po tym live widać że postulaty protestu są brane na miekko przez włodarzy pzw.
https://www.facebook.com/saturnin.jabaji/videos/10218546173418227/
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #2564 dnia: 08.03.2020, 15:01 »
Maciek, możesz na szybko kilka najważniejszych punktów?
Nie dam rady obejrzeć. Tyle tylko się dowiedziałem z pierwszych minut, że Dionizy został zawieszony jako członek PZW, a pan wiceprezes to w sumie nie wie, po co jest organizowany ten nadzwyczajny zjazd delegatów :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters