Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1890760 razy)

Offline kamal

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10530 dnia: 17.08.2020, 22:45 »
Amortyzator do "bezpiecznego klipsa" - gumki recepturki vs gumki do aparatu na zęby

Moim zdaniem gumki recepturki.
Te od aparatu beda lepsze na przypony z gumka.
"nieważne gdzie..., ważne, że nad wodą"

Offline adamk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Reputacja: 50
  • Lokalizacja: Wawa
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10531 dnia: 18.08.2020, 07:23 »
Polecam gumki do włosów z Rossmann, opisywane tu na forum - nawet w niekorzystnych warunkach (upał/słońce) starczają na 4-5h częstych (co 5-7 min) rzutów.

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10532 dnia: 18.08.2020, 08:58 »
Ja używałem takich https://pro-fryz.pl/inne-ronney-gumki-silikonowe-do-wlosow-czarne-500-szt-,c38,p1416,fb6026b8f6b011b15,pl.html?  dopóki nie kupiłem kołowrotków z bezpiecznym klipsem. Dobrze się sprawdzały, do ciężkich zestawów zakładałem po dwie.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10533 dnia: 18.08.2020, 09:20 »
Do łowienia feederem długość 3,9 - 4,2 m cw. 150 g na feeder klasyk w spokojnych rejonach rzeki oraz na dystans na jeziorach będzie lepszy kołowrotek wielkości 5500 czy 6000? Obecnie posiadam Dragon Elite Mega Baits FR540, ale zależy mi aby go zostawić jako zapasowy.
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10534 dnia: 18.08.2020, 19:45 »
Do łowienia feederem długość 3,9 - 4,2 m cw. 150 g na feeder klasyk w spokojnych rejonach rzeki oraz na dystans na jeziorach będzie lepszy kołowrotek wielkości 5500 czy 6000? Obecnie posiadam Dragon Elite Mega Baits FR540, ale zależy mi aby go zostawić jako zapasowy.
Hop - siup.
Marcin

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10535 dnia: 18.08.2020, 19:50 »
To nie tak Hop - Siup.
Każda odpowiedź może być dobra albo zła. Porównaj Daiwę LT 6000 z Ulregrą 5500. Który wiekszy?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Mati C

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 915
  • Reputacja: 68
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10536 dnia: 18.08.2020, 19:51 »
Hop siup, bierz 5500...

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10537 dnia: 19.08.2020, 08:50 »
To nie tak Hop - Siup.
Każda odpowiedź może być dobra albo zła. Porównaj Daiwę LT 6000 z Ulregrą 5500. Który wiekszy?
Faktycznie jest różnica :beer: Czyli należy kierować się wagą kołowrotka przy jego wyborze?
Marcin

Online ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 406
  • Reputacja: 227
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10538 dnia: 19.08.2020, 18:20 »
Kulki proteinowe zanętowe vs haczykowe - czy jest między nimi jakaś kolosalna różnica ? Przeciętna cena haczykowych w małym słoiczku to nawet 15 zł, gdzie kilogram zanętowej 16mm to 15-20 zł.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 17 kg

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10539 dnia: 19.08.2020, 19:51 »

Czy na dzikim łowisku nie będącym pod nadzorem PZW są jakieś przeciwwskazania prawne do używania na żywca wzdręg poniżej 15 cm? Dodam, że tej wzdręgi malutkiej jest naprawdę sporo. Inaczej mówiąc czy RAPR obwiązuje tylko na PZW?  Kontroli się nie obawiam, ale chciałbym wiedzieć czy taki połów na wodzie nie będącej pod nadzorem PZW jest łamaniem prawa??

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10540 dnia: 19.08.2020, 19:56 »
Kolego Mironek, na dzikich łowiskach nie ma żadnych zasad niestety :facepalm: ,zastanów się czy warto poddawać torturom tak małe rybki ,myślę że raczej NIE :P

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10541 dnia: 19.08.2020, 20:02 »
Kolego Mironek, na dzikich łowiskach nie ma żadnych zasad niestety :facepalm: ,zastanów się czy warto poddawać torturom tak małe rybki ,myślę że raczej NIE :P

Dziękuję za odpowiedź. Może mam zdegenerowane sumienie wędkarskie ale szczerze mówiąc dużej różnicy w męczeniu 8 cm wzdręgi od meczenia 16 cm wzdręgi nie widzę, ale naprawdę mogę się mylić. Możesz mieć oczywiście rację. :beer:

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10542 dnia: 19.08.2020, 20:16 »
To nie tak Hop - Siup.
Każda odpowiedź może być dobra albo zła. Porównaj Daiwę LT 6000 z Ulregrą 5500. Który wiekszy?
Faktycznie jest różnica :beer: Czyli należy kierować się wagą kołowrotka przy jego wyborze?
A może wystarczy 4500, taki https://angryfish.pl/feeder/kolowrotek-by-dome-team-feeder-long-cast-4500 :D

Z tą rozmiarówką różnych kołowrotków to jest różnie. Ultegra 5500 jest dużo większa od Daiwy LT 6000, ma też większą i dłuższą szpulę, co zapewnia dalsze rzuty. Jest też mocniejszy i cięższy. By Dome TEAM FEEDER Long Cast 4500 jest jeszcze cięższy, ponad 0,5 kg, szpula typowa do długich rzutów. Odpowiedź, więc trudna ale jeśli wybierasz wśród lżejszych kołowrotków to zdecydowanie 6000 do takich wędek.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10543 dnia: 19.08.2020, 20:24 »

Kolego Mironek, na dzikich łowiskach nie ma żadnych zasad niestety :facepalm: ,zastanów się czy warto poddawać torturom tak małe rybki ,myślę że raczej NIE :P


Dziękuję za odpowiedź. Może mam zdegenerowane sumienie wędkarskie ale szczerze mówiąc dużej różnicy w męczeniu 8 cm wzdręgi od meczenia 16 cm wzdręgi nie widzę, ale naprawdę mogę się mylić. Możesz mieć oczywiście rację. :beer:


Nie zgodzę się. Tak gwoli wyjaśnienia ;)


1) Nie ma w Polsce "dzikiego" łowiska, czyli niczyjego. Zwykle każde łowisko ma swojego właściciela. Właścicielem nieruchomości na której znajduje się zbiornik jest zawsze jakaś prywatna osoba lub gmina albo powiat albo Lasy Państwowe albo Skarb Państwa albo kopalnia  itp. itd.

2) RAPR, czyli Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (na marginesie który od 2020 r. wygląda zupełnie inaczej, aniżeli w latach ubiegłych) dotyczy wyłącznie wód PZW. Przez PZW został on stworzony i dotyczy on wszystkich wędkarzy, którzy chcą łowić na wodach użytkowanych przez PZW. Każdy użytkownik rybacki (bo tak się nazywa użytkowników wód na których prowadzony jest m.in. chów czy też hodowla ryb) może wprowadzić swój własny regulamin połowu, byleby nie był on sprzeczny z obowiązującym prawem.

3) Wymiary ochronne, okresy ochronne  w Polsce reguluje w pierwszej kolejności ministerialne rozporządzenie, a nie regulaminy połowów użytkowników rybackich np. RAPR. Jest to Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180002003  - plik pdf


RAPR jak i inne regulaminy połowu na wodach należących do Skarbu Państwa, nie mogą być sprzeczne z tym rozporządzeniem. Użytkownik rybacki np. PZW może jednak zaostrzać wymiary ochronne, okresy ochronne, natomiast nie może ich łagodzić. Czyli np. może wprowadzać znacznie bardziej restrykcyjne wymiary ochronne, aniżeli jest o tym mowa w rozporządzeniu, natomiast nie może ich łagodzić.  Inaczej mówiąc jak w rozporządzeniu jest mowa o tym, że wymiar ochronny wzdręgi to 15 cm, to żaden użytkownik rybacki w Polsce nie może wprowadzić do swojego regulaminu połowu np. mniejszego wymiaru albo nie może w ogóle uchylić tego wymiaru - nawet wówczas jak ryb z danego gatunku jest cała masa.

Dlatego też będziesz łamał prawo w opisywanej przez Ciebie sytuacji, bo rozporządzenie wprowadza wymiar ochronny wzdręgi. Tyle, że jest kolejny problem, bo trzeba łowić na wodach użytkowników rybackich. Kto nim jest, to o tym stanowi ustawa o rybactwie śródlądowym. Zwykle każda taka  "dzika" woda, to woda należąca w rzeczywistości do użytkownika rybackiego, a więc do której stosuje się powszechnie obowiązujące prawo, czyli m.in. to rozporządzenie. Użytkownikiem rybackim będzie np. gmina, Lasy Państwowe itp. itd. 

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10544 dnia: 19.08.2020, 20:29 »

Kolego Mironek, na dzikich łowiskach nie ma żadnych zasad niestety :facepalm: ,zastanów się czy warto poddawać torturom tak małe rybki ,myślę że raczej NIE :P


Dziękuję za odpowiedź. Może mam zdegenerowane sumienie wędkarskie ale szczerze mówiąc dużej różnicy w męczeniu 8 cm wzdręgi od meczenia 16 cm wzdręgi nie widzę, ale naprawdę mogę się mylić. Możesz mieć oczywiście rację. :beer:


Nie zgodzę się. Tak gwoli wyjaśnienia ;)


1) Nie ma w Polsce "dzikiego" łowiska, czyli niczyjego. Zwykle każde łowisko ma swojego właściciela. Właścicielem nieruchomości na której znajduje się zbiornik jest zawsze jakaś prywatna osoba lub gmina albo powiat albo Lasy Państwowe albo Skarb Państwa albo kopalnia  itp. itd.

2) RAPR, czyli Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb (na marginesie który od 2020 r. wygląda zupełnie inaczej, aniżeli w latach ubiegłych) dotyczy wyłącznie wód PZW. Przez PZW został on stworzony i dotyczy on wszystkich wędkarzy, którzy chcą łowić na wodach użytkowanych przez PZW. Każdy użytkownik rybacki (bo tak się nazywa użytkowników wód na których prowadzony jest m.in. chów czy też hodowla ryb) może wprowadzić swój własny regulamin połowu, byleby nie był on sprzeczny z obowiązującym prawem.

3) Wymiary ochronne, okresy ochronne  w Polsce reguluje w pierwszej kolejności ministerialne rozporządzenie, a nie regulaminy połowów użytkowników rybackich np. RAPR. Jest to Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180002003  - plik pdf


RAPR jak i inne regulaminy połowu na wodach należących do Skarbu Państwa, nie mogą być sprzeczne z tym rozporządzeniem. Użytkownik rybacki np. PZW może jednak zaostrzać wymiary ochronne, okresy ochronne, natomiast nie może ich łagodzić. Czyli np. może wprowadzać znacznie bardziej restrykcyjne wymiary ochronne, aniżeli jest o tym mowa w rozporządzeniu, natomiast nie może ich łagodzić.  Inaczej mówiąc jak w rozporządzeniu jest mowa o tym, że wymiar ochronny wzdręgi to 15 cm, to żaden użytkownik rybacki w Polsce nie może wprowadzić do swojego regulaminu połowu np. mniejszego wymiaru albo nie może w ogóle uchylić tego wymiaru - nawet wówczas jak ryb z danego gatunku jest cała masa.

Dlatego też będziesz łamał prawo w opisywanej przez Ciebie sytuacji, bo rozporządzenie wprowadza wymiar ochronny wzdręgi. Tyle, że jest kolejny problem, bo trzeba łowić na wodach użytkowników rybackich. Kto nim jest, to o tym stanowi ustawa o rybactwie śródlądowym. Zwykle każda taka woda "dzika", to woda należąca w rzeczywistości do użytkownika rybackiego, a więc do której stosuje się powszechnie obowiązujące prawo, czyli m.in. to rozporządzenie.   

Takiej odpowiedzi się obawiałem. Woda jest terenem jakieś kopalni, nie interesuje się ona nią zupełnie, ale jak czytam to wg Ciebie Selektor, a co gorsza wg. prawa ,RAPR tam jednak obowiązuje??