Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1890199 razy)

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 249
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12840 dnia: 20.08.2021, 09:04 »
To sobie porównaj kontrolę microjiga 0.5-0.7 na 0.15-0.2 PE a na żyłce 0.10mm. Plecionka traci swoje walory, a na wietrze to już staje się utrapieniem. Pomijając już sam fakt dowiązywania samego FC, co też jest upierdliwe na niektórych łowiskach. Żyłkę dużo łatwiej napiąć co jest kluczowe w takim łowieniu i kontroli pracy jiga czy wyczucia brań zaraz po wpadnięciu.

Z tym wyczuciem brań to można polemizować. W mojej opinii pletka tej samej grubości tj. 0,1 mm będzie lepiej wypadała w każdym aspekcie czyli PE0.4 Te które wymieniłeś są pletkami cieńszymi i nigdy takiego problemu nie miałem. Poza tym jest wiele innych metod w UL niż tylko jig. Jeżeli rybom w twoim łowisku nie przeszkadza goła żyłka, goła plecionka pewnie też nie będzie o jakimś stonowanym odcieniu. Poza tym po milion razy lepiej widać każde branie po pletce z racji na jej inny kolor i zerową rozciągliwość, ale nie każdy linkę obserwuje. Nie wiem co ma wiatr w przedziale pletka vs zyłka, bo w jednym i drugim przypadku zrobi balon przy powiewach.
Wiadomo, że czucie plecionki jest lepsze, ale mówimy o xul i wszelkiego rodzaju dłubanie białorybu okoni na poniżej 1gr. I w takim przypadku plecionka wcale nie jest lepsza a wręcz gorsza.

Ciężaru własny żyłki, łatwiej naprężyć mniejszy balon na wietrze, fala jej tak nie wypycha. Przez co masz lepszy szybszy kontakt przynętą i samą sygnalizację brań w pierwszych fazach prowadzenia przynęty. A przy takim łowieniu to właśnie brania następują najczęściej zaraz na początku i to są kluczowe aspekty. Dwa często zdarzają się przy takim łowieniu zacięte za przysłowiową skórę i na żyłce masz dodatkową asekurację w postaci jej rozciągliwości. Już mniej istotnym faktem są same zasięgi rzutów, nawet budżetowa żyłka pokroju 0.10mm przebije rzutowo japońskie(small game sunline, Varivas finesse) 0.2pe a co dopiero 0.4pe.

W takim łowieniu plecionka nie daje nam nic ponad żyłkę, a wręcz komplikuje sprawę. Sam byłem sceptycznie nastawiony, że żyłka jest łeee i tylko plecionki jdm o grubości włosa łonowego pchły. Praktyka jednak zweryfikował zalety żyłki czy to w xul, czy trout arenie, czy w niektórych sytuacjach nad samą wodą.

Każdy ma swoje podejście do tematu, wszystkie UL zwyczajowo nie są stosowane to czesania jakiś olbrzymich obszarów wody, dwa że chociażby w Twoim systemie, byle zielsko jest już dużym problemem. Z własnego doświadczenia powiem, że nie widzę aż tak istotnych różnic na które wskazujesz. Mój kolega, który ze mną kanały czesze używam na okonie żyłeczki, nieco grubszej nawet bo 0,12 mm, z racji, że nie chce mu się również poświęcać ok. 30 sekund na dowiązanie fluorocarbonu. Przy pletce właśnie 0,1 nie widziałem jakiś znaczących różnić chociażby rzutowych, no już przychylają się do Twojej teorii, jaki masz większy wyrzut? 5 metrów? Moim zdaniem o ile ta różnica istnieje znacząca nie jest. Druga sprawa plecionka daje pewniejszy hol. Trzecia sprawa, nawet nie zdajesz sobie sprawy ile dzięki rozciągliwości żyłki delikatnych brań Ci umyka, dodatkowo zwracasz uwagę na ryby zapięte za skórkę, dzieje się najprawdopodobniej tak przez spóźnioną reakcję przez rozciągliwość żyłki. Nawet jestem zdania, że przy XUL białoryb daje małe okno na wpięcie ryby, co znowu plecionka ułatwia. Czy to certy, płocie, leszcze czy wzdręgi.  Jeżeli Twoja metoda Ci pasuje to spoko (o to przede wszystkim chodzi), moje zdanie jest inne, bo jak wspominałem przy mrozach używam tylko cienką żyłkę i niestety ma (jak dla mnie) więcej minusów niż plusów.
Plum

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12841 dnia: 22.08.2021, 12:41 »
Pany, jak używacie pelletu 2 mm Aller Aqua do podajnika method feeder to używacie go samego czy jeszcze mieszacie z jakimś innym pelletem?
Marcin

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12842 dnia: 22.08.2021, 13:16 »
Daje 2mm w innych kolorach i troche 4mm. Moim zdaniem wzbudza to ciekawosc ryb.


Pozdrawiam Łukasz

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12843 dnia: 23.08.2021, 08:02 »
Dzięki Lukas 78 :beer:
Marcin

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 680
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12844 dnia: 23.08.2021, 15:09 »
Jak długo można moczyć kukurydze do necenia zanim się zepsuje ?
Moczę od soboty rana, ale nie miałem czasu by ją ugotować ;)

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 147
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12845 dnia: 23.08.2021, 15:35 »
2-3 dni (chyba)
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 244
  • Reputacja: 896
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12846 dnia: 23.08.2021, 16:26 »
Jak długo można moczyć kukurydze do necenia zanim się zepsuje ?
Moczę od soboty rana, ale nie miałem czasu by ją ugotować ;)

Możesz moczyć nawet dwa tygodnie jeśli co drugi dzień wymienisz wode.
A wiadro bedzie stało w ciemnym chłodnym miejscu.

To samo z ugotowaną ale tu już krócej i co dzień wymieniam wode czas to max tydzień.
Jeśli chcesz czystą bez śladu fermentacji i zakisu.

Jeśli chcesz kiszona to już od ciebie zależy ile ma stać ale też do momentu uzyzkania skisłego polotu..
Tak aby ci to nie zgniło.
Maciek

Offline cthulhu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 680
  • Reputacja: 177
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12847 dnia: 23.08.2021, 17:05 »
Jak długo można moczyć kukurydze do necenia zanim się zepsuje ?
Moczę od soboty rana, ale nie miałem czasu by ją ugotować ;)

Możesz moczyć nawet dwa tygodnie jeśli co drugi dzień wymienisz wode.
A wiadro bedzie stało w ciemnym chłodnym miejscu.

To samo z ugotowaną ale tu już krócej i co dzień wymieniam wode czas to max tydzień.
Jeśli chcesz czystą bez śladu fermentacji i zakisu.

Jeśli chcesz kiszona to już od ciebie zależy ile ma stać ale też do momentu uzyzkania skisłego polotu..
Tak aby ci to nie zgniło.
Dzięki za info :thumbup:

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12848 dnia: 23.08.2021, 20:36 »
Do łowienia na metodę wykorzystuje przypony z włosem wiązane a la Przemek Solski. Po zerwaniu ryby włos wygląda jest poskręcany jak "świński ogon". W takim wypadku można w jakiś sposób "wyprostować" żyłkę włosa, aby wafers był tam gdzie powinien czy może taki przypon ze "zwichrowanym" włosem jest do zmiany na nowy?
Marcin

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 003
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12849 dnia: 23.08.2021, 21:39 »
Polećcie proszę tania szczytówkę +/- 1oz 3,5 mm ma byc do Drennan 7 Series .

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 257
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12850 dnia: 23.08.2021, 22:15 »
Polećcie proszę tania szczytówkę +/- 1oz 3,5 mm ma byc do Drennan 7 Series .

Wyłóż te 70 zł na oryginał...
https://sklepdrapieznik.pl/szczytowki/16349-szczytowka-drenann-fast-taper-quiver-tip-glass-1oz.html

... bo są one rewelacyjne! Mam cały przekrój od 0,5 oz do 3 oz i naprawdę żaden zamiennik nie sprawdzi się tak dobrze. W porównaniu do szczytówek na przykład Prestona, to te są pancerne i mega giętkie.

Dla porównania tanie i polecane zamienniki no name z Jaxona czy te z Prestona to się łamały przy byle kontakcie, a z Drennana są giętkie niczym chińscy gimnastycy, super pokazując brania i dają się już naciągnąć przy koszyczku 25 gramów (mowa o 1 Oz) :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 003
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12851 dnia: 23.08.2021, 22:23 »
Polećcie proszę tania szczytówkę +/- 1oz 3,5 mm ma byc do Drennan 7 Series .

Wyłóż te 70 zł na oryginał...
https://sklepdrapieznik.pl/szczytowki/16349-szczytowka-drenann-fast-taper-quiver-tip-glass-1oz.html

... bo są one rewelacyjne! Mam cały przekrój od 0,5 oz do 3 oz i naprawdę żaden zamiennik nie sprawdzi się tak dobrze. W porównaniu do szczytówek na przykład Prestona, to te są pancerne i mega giętkie.

Dla porównania tanie i polecane zamienniki no name z Jaxona czy te z Prestona to się łamały przy byle kontakcie, a z Drennana są giętkie niczym chińscy gimnastycy, super pokazując brania i dają się już naciągnąć przy koszyczku 25 gramów (mowa o 1 Oz) :beer:

Dzięki, wiesz może czy ta 3oz z kompletu będzie współpracować z koszykiem 20g ?

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 257
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12852 dnia: 24.08.2021, 00:49 »
Nigdy nie zakładałem więcej niż 2 oz...
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12853 dnia: 24.08.2021, 07:40 »
Do łowienia na metodę wykorzystuje przypony z włosem wiązane a la Przemek Solski. Po zerwaniu ryby włos wygląda jest poskręcany jak "świński ogon". W takim wypadku można w jakiś sposób "wyprostować" żyłkę włosa, aby wafers był tam gdzie powinien czy może taki przypon ze "zwichrowanym" włosem jest do zmiany na nowy?
Podbijam.
Marcin

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #12854 dnia: 24.08.2021, 08:12 »
Możesz spróbować naciągnąć i rozprostować włos, czy się dalej nadaje do łowienia musisz przetestować. Jak będzie skuteczny to tak jak będziesz miał nie zacięte brania itp to do wymiany. Najlepiej zrób zdjęcie takiego  przyponu wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.
FEEDER KLUB MAZOWSZE