Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1890905 razy)

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 340
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13410 dnia: 04.01.2022, 21:43 »
A przekręcenie korbką nie wyłącza Ci WB??
Wyłącza, natomiast chodzi mi głównie o to, żeby się nie pomylić i żeby dwa wędziska miały w tym samym położeniu wajchę np. nie odłożyć z wyłączonym WB a potem się zdziwić ;D

Jak ustawisz odwrotnie hamulce to na szpuli masz luz i "WB". Zacinasz i masz ustawiony tylny tak jak ustawisz... No chyba to samo. .. Jak sprzęt to ogarnia.
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13411 dnia: 04.01.2022, 22:30 »
odchylając wajchę do tyłu przełącza się na tylni hamulec który działa jako WB. Z racji przyzwyczajenia - czy jeżeli "zamienię" hamulce w ten sposób, że ten na szpuli będzie "luźny" i będzie robił za wolny bieg a tylny do rzutów i łowienia bez WB to będzie wszystko działać?
Niestety nie,
1. Jeśli Wolny bieg nie będzie na jednej osi z przednim hamulcem, tylko jak w Okumie będzie on "niewspółdzielny", to żadnej ryby tym nie zatrzymasz, te "hamulce" są tylko po to by "terkotka" mogła luźno "jechać" i "dzwonić" wędkarzowi że "coś tu się mistrzu dzieje". Nie mówiąc o tym że przy mocnym docisku raczej (choć nie na pewno) coś by się tam "sypło".
2. Jeśli oś jest współdzielona, to nie zakręcisz w ogóle tylnego hamulca, jeśli front jest całkiem luźno. Jeśli choć trochę front złapiesz, to tylny wolnobieg nadal jest tak słaby że niczego nie wyholujesz.

Raz w życiu (czyli nie tak dawno) zarzuciłem wędkę przełączoną na wolnobieg (taki test, głupi zresztą) i podajnik 20 gramowy po przebyciu, nie z mała 15 metrów w powietrzu, nagle wylądował w wodzie. Test powtórzyłem i okazało się że wolnobieg przy takiej szybkości ma jakieś zabezpieczenie które zrzuca go na frontowy hamulec, tam wiadomo hamowanie jest szczodre i podajnik ląduje w wodzie. Test był głupi bo zapewne nadwyrężył jakoś mechanizm, na szczęście dla mnie ten się nie popsuł, ale powiedziało mi to że jazda na "wolnobiegu" z taka prędkością nie jest git, myślę że hamowanie nim ryby też nie będzie.
Nosferatu z koncentratu

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 645
  • Reputacja: 1127
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13412 dnia: 04.01.2022, 22:36 »
jaki kolowrotek bys proponowal tak do 1300 zl ? Tez cos z Daiwy zeby komplet byl

Jeżeli chodzi o jakość bebechów, zapewne Ballistic 4000 LT. Dostępne trzy odmiany - najnowsza MQ jest pozbawiona obrotów wstecznych (jak przedniohamulcowe kołowrotki Shimano) i ma ogromniaste koło napędowe, choć nie jestem pewien, czy wykonane w pożądanej technologii "CNC-cut" (jak w pozostałych odmianach). Jeżeli ktoś preferuje mniejszy uchwyt korbki, można go kupić np. tu: https://www.mefistofishing.pl.

Dla jasności dodam, że Tournament czy nieco tańszy TDR (oba wyraźnie cięższe od Ballistica) powinny wytrzymać przy spławikówce dostatecznie długo, więc nie zniechęcam ;)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 508
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13413 dnia: 05.01.2022, 07:52 »
Pany do zimowego łowienia na spławik (waggler oraz slider) na wodzie stojącej trzeba wycienić żyłkę główną czy wystarczy wycienienie tylko żyłki przyponowej?
Marcin

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 003
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13414 dnia: 05.01.2022, 07:56 »
Pany do zimowego łowienia na spławik (waggler oraz slider) na wodzie stojącej trzeba wycienić żyłkę główną czy wystarczy wycienienie tylko żyłki przyponowej?

Zależy jaką masz główna, ja na wiosnę preferowałem 0,14-0,16.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 508
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13415 dnia: 05.01.2022, 07:58 »
Mam założoną żyłkę 0,20 mm jako główną ze względu na różne zaczepy jakie mogą się zdarzyć podczas łowienia latem.
Marcin

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 003
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13416 dnia: 05.01.2022, 08:27 »
Tak na logikę to jeśli pozwoli Ci rzucić na odpowiednią odległość w miarę delikatnym spławikiem to zejdź tylko ze średnicy przyponu.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 508
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13417 dnia: 05.01.2022, 08:55 »
Dzięki za info.
Marcin

Offline Kacperw22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pawel
  • Lokalizacja: Norwegia
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13418 dnia: 05.01.2022, 20:06 »
Z prochu powstałeś… to wstań i się otrzep

Offline Swar89

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kraków
  • Ulubione metody: method feeder

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 003
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13420 dnia: 05.01.2022, 21:20 »
https://www.sklep-mietus.pl/kolowrotki-z-przednim-hamulcem/7537-kolowrotek-17-ballistic-lt-1000d-xh-043178151723.html?search_query=ballistic&results=63

do tego na pewno pasuje szpula z Tournament/TDR w rozmiarze 3000

Dokładnie, tutaj jestem na 100% pewien że pasuje szpulą od Tournament. Ten drugi też powinien łyknąć szpulę od TDR ale to trzeba już samemu sprawdzić.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13421 dnia: 06.01.2022, 00:27 »
Mam Ballistic EX LT 4000 DC. Doskonały młynek godny polecenia. Bardzo go lubię.  Praca jedwabista, "wypasiony" dobrze "spasowany" przy montażu, mnóstwo łożysk no i doskonałe precyzyjnie frezowane mocne zębatki.  Kosztuje niewiele drożej od "zwykłego" Ballistica LT. Dokupiłem do niego oryginalną szpulkę zapasową.  Ostatnio widziałem taką na Allegro za 218zł.  Nie ma potrzeby dopasowywać innej.
Wiesiek

Offline Kacperw22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pawel
  • Lokalizacja: Norwegia
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13422 dnia: 06.01.2022, 05:53 »
Mam Ballistic EX LT 4000 DC. Doskonały młynek godny polecenia. Bardzo go lubię.  Praca jedwabista, "wypasiony" dobrze "spasowany" przy montażu, mnóstwo łożysk no i doskonałe precyzyjnie frezowane mocne zębatki.  Kosztuje niewiele drożej od "zwykłego" Ballistica LT. Dokupiłem do niego oryginalną szpulkę zapasową.  Ostatnio widziałem taką na Allegro za 218zł.  Nie ma potrzeby dopasowywać innej.
Przy jakiej wedce masz ten kreciol zamontowany ?
Wywazy 14FT matcha o wadze 180-205 gram ?
Z prochu powstałeś… to wstań i się otrzep

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13423 dnia: 06.01.2022, 09:46 »
Używam Ballistica EX do lekkiego feedera (Zemex  Razer F1) i do pickera (challenger 10ft). Nie próbowałem do matcha bo b. rzadko tak łowię. Nie te oczy co kiedyś. Przypuszczam, że będzie OK. Osobiście nigdy nie starałem się idealnie wyważyć matcha. To nie spining.  Znam takich którzy specjalnie zakładali do 14 i 15ft matchówki ciężkie młynki aby to zrobić , a w końcu  z tego rezygnowali i używali lżejszych. W  czasach gdy startowałem w zawodach uzywałem do odległościówek shimano  stradiców 4000 (białych) i aero 3000 (tzw czarnuchów).  Było OK.
Możesz w końcu wziąć (pożyczyć)  inny młynek o zbliżonej masie, założyć do wędki  i spróbować  czy Ci pasuje.
Wiesiek

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 003
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13424 dnia: 06.01.2022, 09:58 »
Możesz zamowic i ewentualnie odesłać. Nie zawracaj sobie głowy wyważeniem odleglościówki, nie ma sensu i tak tego nie dopasujesz, a wiele zależy od wyważenia własnego wędki. Dla przykładu podam Ci że Stradic FL 4k lub Spheros SW 4k oba o wadze 280g nie są w stanie wyważyć Acolyte Plus 13ft o wadze 155g.