Autor Wątek: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?  (Przeczytany 2584 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« dnia: 26.01.2021, 13:04 »
Panowie pytanko czy odcięte białe lub pinka od powietrza zdychają...
Osobiście przedtrzymuję robale w pojemnikach z wieczkami z otworami.... gdzieś widziałem na filmie że sypią do wora skręcają worek ( zarazem pozostawiają tam troche powietrza... ) i tak przechowują... - nie wiem czy to dobry sposób .
Wy jak przechowujecie ? w jakich pojemnikach z otworami .....
Maciek

Offline hobby

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: 185
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Zamość
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #1 dnia: 26.01.2021, 13:23 »
Maciek, jeżeli białe robale i pinka (która ma dłuższą żywotność) maja pozostać żywe przechowuje w lodówce w dolnej szufladzie całkowicie zamknięte w pudełku z silikonową uszczelką. W zależności jak świeże kupisz wytrzymują od 2,5-3 tygodni, pinka dłużej nawet miesiąc. Ostatnio sprawdziło mi się dodawanie po każdym tygodniu łyżeczkę - dwie (w zależności od ilości białych) mąki kukurydzianej.
Jeżeli zależy Tobie na porcjach i zapasy na dłuższy czas polecam parzenie, następnie suszenie i w woreczki strunowe z mąką kukurydzianą. Mam jeszcze zapasy z zeszłego roku. Na łowisku do wody (po odsianiu mąki) i zaręczam wiosna i jesień lepsze efekty niż żywe.

Edit: jeżeli przy zakupie robaki "walą" amoniakiem, ich żywotność będzie znacznie krótsza (wówczas płukanie w wodzie z płynem do mycia naczyń i płukanie w czystej wodzie.
...Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić, nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem...
Jurek

Offline lendzik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #2 dnia: 26.01.2021, 18:49 »
U mnie w okresie "lodu" pinka wytrzymuje około miesiąca (a może i dłużej) a biały max do 2-3 tygodni w lodówce w dolnej półce w opakowaniach 0,5 litra z drobnymi trocinami (matrioszki). Białego robaka jak widzę że co raz to więcej kokonów powstaje - topię i mrożę ( z wodą). Dzień przed wędkowaniem odmrażam i wymieniam wodę. Ważne aby robak po odmrożeniu był cały czas w wodzie ( lepiej dozować po trochę do zanęty).
Ogólnie pinka wytrzymuje w lodówce o wiele dłużej niż biały...
Catch & Release

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 850
  • Reputacja: 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #3 dnia: 26.01.2021, 19:10 »
Ja mroże bez topienia normalnie żywe do woreczka .Mozna obsypać zanętą .Nad wodę wyjmuje przed samym wyjściem na ryby, szybko się rozmrażają. Albo dodaje od razu do zanety, a jak chcesz po trochu to najlepiej trzymać w zimnej wodzie jak koledzy piszą.

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #4 dnia: 26.01.2021, 19:37 »
Panowie pytanko czy odcięte białe lub pinka od powietrza zdychają...
Osobiście przedtrzymuję robale w pojemnikach z wieczkami z otworami.... gdzieś widziałem na filmie że sypią do wora skręcają worek ( zarazem pozostawiają tam troche powietrza... ) i tak przechowują... - nie wiem czy to dobry sposób .
Wy jak przechowujecie ? w jakich pojemnikach z otworami .....

Ale chcesz przechować "żywe" czy martwe?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 306
  • Reputacja: 596
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #5 dnia: 26.01.2021, 19:46 »
Jak żywe to najlepiej w szczelnie zamkniętych workach pozbawionych powietrza.
Niech tylko znajdę ten film.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline MarcoPolo63

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: katowice
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #6 dnia: 26.01.2021, 22:46 »
Panowie. Pinki i inne robaki to nie bakterie beztlenowe.Przechowując robaki w lodówce musimy zapewnić im dostęp powietrza, inaczej się po prostu uduszą. Ja przechowuję pinki w plastikowym opakowaniu po lodach w pokrywce zrobiłem sporo malutkich otworów. Raz w miesiącu wysypuję robaki na 2 mm sito i czekam aż przez nie przejdą.Te które, są martwe lub słabe zostają na sicie i wyrzucam je. Pozostałe umieszczam z powrotem w pudełku i dosypuję troszkę mąki kukurydzianej. Zapewniam że stosuję ten sposób od wielu lat i sprawdza się znakomicie. Pinki kupione jesienią mam żywe do wiosny.

Offline pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #7 dnia: 26.01.2021, 23:04 »
Przemek  Solski pokazywał na 1 filmie

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 306
  • Reputacja: 596
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #8 dnia: 26.01.2021, 23:12 »
No właśnie tego filmu szukałem. Zapodasz link?
Białe i pinki pozbawione powietrza nie zdychają, podobnie jak utopione w wodzie. Przechodzą w stan uśpienia, nie ruszają się, procesy życiowe są bardzo spowolnione. Po dostarczeniu dopływu powietrza ożywają.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 727
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #9 dnia: 26.01.2021, 23:38 »
Te wszystkie sposoby z workami to maksymalnie na 2-3 tygodnie, jeśli chcesz utrzymać robactwo ( pinka jest bardziej żywotna ) na kilka miesięcy to lodówka, pojemniki jak największe najlepiej zapełnione do 1/4 objętości bez żadnych przykrywek i spokojnie przetrzymasz kilka miesięcy ( pinka ) ja mam dodatkową lodówke w garażu :) Oczywiście co jakiś czas można przesiać. Ja stosuje takie pojemniki
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 306
  • Reputacja: 596
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #11 dnia: 27.01.2021, 00:20 »
Dzięki Paweł.:thumbup: Jest to pokazane na filmie od  6:30 min.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #12 dnia: 27.01.2021, 06:49 »
Dzięki Panowie
Ale interesuje mnie sposób który przedstawił Jurek ( no i on ma doświadczenie - odcięcie powietrza a robale żyją)
Ktoś z was w realu stosował pomysł Przemka  Solskiego....... ( worek i trzymanie w lodówce...)
Maciek

Offline Drapichrust

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 635
  • Reputacja: 171
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów, Nowopole.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #13 dnia: 27.01.2021, 07:58 »
Moje niedawne odkrycie to rozpraszacz do jokersa od Górka. Mąka kukurydziana szybko zamieniała się w paskudnie błoto i kluski. Z rozpraszaczem jest dużo lepiej ale też trzeba przyjemniej raz na dwa tygodnie oddzielić martwe robaki i dodać rozpraszacza.
Artur

Offline marian190975

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 416
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraśnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Robactwo - białe i pinka. Jak przechowujecie?
« Odpowiedź #14 dnia: 27.01.2021, 09:20 »
 Trzymam robaki w pojemniku i dosypuję bułki tartej, oczywiście najpierw mycie w ciepłej wodzie z płynem, suszenie ręcznikiem papierowym i do lodówki. Można tak je trzymać  wiele miesięcy, wiadomo w zależności od stanu co jakiś czas oddzielam martwe na sicie i powtarzam czynność mycia. Jak ktoś nie lubi stosować trocin, bułki, zanęty itp. do przetrzymywania robaków można trzymać je z dodatkiem pelletu, najlepiej większego rozmiaru takiego  od 8 mm i żeby był jasny, jak najmniej tłuszczu. Pellet dobrze ściąga wilgoć z robaka, a duży rozmiar dobrze jest wybrać z pudełka jak zrobi się mokry.