Autor Wątek: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....  (Przeczytany 2659 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Oglądając relacje z haczykowa Marcin Mizera wspomina że zakazano używania barwników syntetycznych do produkcji przynęt.....
Z tego powodu nie wolno stosować mączek hainca czyli robin reda...

Słyszeliście coś na ten temat.....o co kaman .....
Maciek

Offline piotr82

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 305
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Powiat Krasnystaw
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #1 dnia: 06.02.2021, 14:52 »
to pikuś zakaz  używania ołowiu przez myśliwych i wędkarzy ...to będzie bomba ....

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #2 dnia: 06.02.2021, 15:29 »
Ktoś wie jakiego barwnika używa się do Robin Red? Wprowadzą jakiś limit tak jak w żywności i dalej będzie czerwone. Najwyżej zmieszają dwa żeby nie przekroczyć limitu.

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 232
  • Reputacja: 80
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #3 dnia: 06.02.2021, 15:41 »
Czy nie chodzi o barwnik na bazie kantaksantyny ?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 841
  • Reputacja: 388
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #4 dnia: 06.02.2021, 15:47 »
O ile mi wiadomo, nie ma zakazu używania barwników. Niektórzy producenci poprostu z nich rezygnują. Co do Robin Reda to już w zeszłym roku weszły jakieś nowe normy w UK dotyczą stosowania barwników i byli zmuszeni zmienić recepturę.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #5 dnia: 06.02.2021, 16:03 »
Czy nie chodzi o barwnik na bazie kantaksantyny ?

Kantaksantyna jest barwnikiem naturalnym ale internet twierdzi, że jest używana w paszy dla zwierząt i ma zdolność kumulacji. W takim przypadku zakaz miałby sens.

W żywności używa się conajmniej kilkunastu barwników syntetycznych. Nie trzeba wiele żeby było kolorowe i wszyscy to jemy.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #6 dnia: 06.02.2021, 20:02 »
O ile mi wiadomo, nie ma zakazu używania barwników. Niektórzy producenci poprostu z nich rezygnują. Co do Robin Reda to już w zeszłym roku weszły jakieś nowe normy w UK dotyczą stosowania barwników i byli zmuszeni zmienić recepturę.

Coś jest na rzeczy Darek z Drema obecny mistrz swiata w karpiowaniu również wszystkie swoje serie obecnie puścił bez barwników syntetycznych tylko w naturalnych barwach... .
Maciek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 841
  • Reputacja: 388
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #7 dnia: 06.02.2021, 20:47 »
Bo taki jest aktualnie trend...może w innych państwach karpiarze zaczęli domagać się aby takie zmiany producenci zaczęli wprowadzać. Gdyby wprowadzili zakaz o którym piszesz to 95% firm musiałoby przestać używać barwników. Ciekaw jestem czym te firmy nie używające barwinków syntetycznych barwią popki żeby uzyskać kolor.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #8 dnia: 06.02.2021, 21:46 »
W przemyśle spożywczym używa się różnych barwników więc coś naturalnego można kupić. Jestem związany zawodowo z przemysłem i nie chce mi się wierzyć w ten ciąg do tego co naturalne a sztuczne jest be.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #9 dnia: 06.02.2021, 22:28 »
W Belgii fabryka MVDE wycofuje barwniki czerwone i brązowe.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #10 dnia: 06.02.2021, 22:31 »
Bo taki jest aktualnie trend...może w innych państwach karpiarze zaczęli domagać się aby takie zmiany producenci zaczęli wprowadzać. Gdyby wprowadzili zakaz o którym piszesz to 95% firm musiałoby przestać używać barwników. Ciekaw jestem czym te firmy nie używające barwinków syntetycznych barwią popki żeby uzyskać kolor.

Być może wszystko przed nami.....
Maciek

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #11 dnia: 06.02.2021, 23:11 »
Potrafi ktoś podać jakieś konkretne barwniki których przestali używać? Na razie są tylko spekulacje.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 534
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #12 dnia: 07.02.2021, 08:30 »
Wycofano Robin Reda chociażby. Kulki brzanowe Prawn and shrimp z Dynamite'a z czerwono-brązowego koloru stały się brązowe w zeszłym roku. Byłem tym zbulwersowany (miałem dwie partie kulek), jednak okazało się, że to nowe przepisy spowodowały coś takiego. A podejrzewałem kiepskie podejście firmy tutaj :)
Lucjan

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 727
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #13 dnia: 07.02.2021, 11:45 »
Nic nie wycofują tylko w końcu ktoś zaczął sprawdzać jakich barwników używają, gdyż od kilku lat obowiązuje Dyrektywa która zakazuje np. używania barwnika na bazie tlenku żelaza. Barwników jest mnóstwo ale te najtańsze są niedozwolone, pozostałe są ponad 100 % droższe.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Koniec z syntecznymi barwnikami w wędkarstwie....
« Odpowiedź #14 dnia: 07.02.2021, 12:01 »
Właśnie teraz sobie sprawdziłem po tym co napisał Enzo i chyba jednak coś jest na rzeczy ;)

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2017/1145 z dnia 8 czerwca 2017 r. w sprawie wycofania z obrotu niektórych dodatków paszowych dopuszczonych na podstawie dyrektyw Rady 70/524/EWG i 82/471/EWG oraz uchylenia nieaktualnych przepisów dopuszczających te dodatki paszowe

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32017R1145


Kantaksantyna jest barwnikiem naturalnym ale internet twierdzi, że jest używana w paszy dla zwierząt i ma zdolność kumulacji. W takim przypadku zakaz miałby sens.

W żywności używa się co najmniej kilkunastu barwników syntetycznych. Nie trzeba wiele żeby było kolorowe i wszyscy to jemy.

"1. Dodatki paszowe określone w załączniku I wycofuje się z obrotu w odniesieniu do gatunków zwierząt lub kategorii gatunków zwierząt określonych w tym załączniku.
2. Dodatki paszowe określone w załączniku II wycofuje się z obrotu w odniesieniu do gatunków zwierząt lub kategorii określonych w tym załączniku."

1.   Istniejące zapasy dodatków paszowych wymienionych w załączniku I mogą być w dalszym ciągu wprowadzane do obrotu i stosowane do dnia 19 lipca 2018 r"


"Dodatki, o których mowa w art. 1 ust. 1.

CZĘŚĆ B

Dodatki paszowe, które mają zostać wycofane w odniesieniu do niektórych gatunków lub kategorii zwierząt

Barwniki wraz z pigmentami

E 161 g   Kantaksantyna
   

Wszystkie gatunki i zastosowania z wyjątkiem:

—Kurczęta rzeźne i podrzędne gatunki drobiu rzeźnego – do zastosowań należących do grupy funkcjonalnej 2 a) (ii)

—Drób nieśny i drób odchowywany na nioski – do zastosowań należących do grupy funkcjonalnej 2 a) (ii)

—Ptaki ozdobne i ryby ozdobne – do zastosowań należących do grupy funkcjonalnej 2 a) (iii)"