Autor Wątek: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie  (Przeczytany 10837 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #30 dnia: 21.02.2021, 10:45 »
Nie rozumiem skąd ta nagonka na "chemię" Wszyscy jemy to samo i do tego w większych ilościach.

No właśnie o te ilości mi chodzi.

Załóżmy że karp o masie 2kg  podczas godzinnego żerowania zje 10g  kulek zawierających glicerynę i inne konserwanty.
To stanowi 0,5% masy jego ciała.

To tak jakby człowiek o masie 80kg, zjadł 4kg tych kulek. Nie wiem czy wyszłoby mu to na zdrowie.
Na pewno nie jest to dawka śmiertelna bo inaczej padłyby do tej pory wszystkie karpie na komercjach.

Dla mnie czym innym jest konserwant rozpuszczony w wodzie a czym innym podany do żołądka.
Nie wiem czy ktoś badał długofalowe skutki takiego karmienia i porównywał kondycję ryb karmionych naturalnym pokarmem od takich pasionych chemią.

Sory
2kg karp wciąga 10g kul ....


Druga sprawa wiesz po co w hodowli są stosowane wszelkiej maści specyfiki.....
Ano po to by hodowla żyła...
I tak weśmy kurczaka który bez antybiotyków by zdechł - bo nie ma flory w przewodzie pokarmowym...
Tak samo w hodowli ryb stosują specyfiki raz by ryba trawiła dwa by nie chorowała....mowie o temacie only pelet lub pochodne...

Sprawa ma sie inaczej jeśli chodzi o karmienie ziarnem.
Maciek

Offline lajon38

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 308
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #31 dnia: 21.02.2021, 10:54 »
10g a nie 10kg

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #32 dnia: 21.02.2021, 11:11 »

To tak jakby człowiek o masie 80kg, zjadł 4kg tych kulek. Nie wiem czy wyszłoby mu to na zdrowie.

Dopiero zauważyłem :) 0.4 kg to 0.5% z 80kg

Offline Świtek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: lubelskie
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #33 dnia: 21.02.2021, 11:15 »
No tak. Moj błąd :facepalm:

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #34 dnia: 21.02.2021, 11:17 »
Sory :beer:
Maciek

Offline Świtek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: lubelskie
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #35 dnia: 21.02.2021, 11:23 »
Czyli wszyscy twierdzicie, że obecnie używane w przynętach konserwanty i barwniki, nie mają znaczącego wpływu na zdrowie i kondycję ryb.

Czyli te całe kulki eko które trzeba mrozić to tylko chwyt marketingowy a już dopalaczem do zanęt który nie zamarza przy -15 to wogole sie nie przejmować.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #36 dnia: 21.02.2021, 11:33 »
Jeżeli jesteśmy w temacie konserwantów. Czesto chwalicie przynęty z kwasem masłowym (butyric acid) a to nic innego jak konserwant.

Pisałem już wcześniej że nie rozumiem tej nagonki na chemię. Jeżeli coś jest dopuszczone do użytku i stosowane pod nadzorem można uznać, że jest bezpieczne. W tym momencie może nie być alternatywy albo jest niepotrzebna.


Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #37 dnia: 21.02.2021, 11:40 »
Czyli wszyscy twierdzicie, że obecnie używane w przynętach konserwanty i barwniki, nie mają znaczącego wpływu na zdrowie i kondycję ryb.

Czyli te całe kulki eko które trzeba mrozić to tylko chwyt marketingowy a już dopalaczem do zanęt który nie zamarza przy -15 to wogole sie nie przejmować.

Nie dokońca...
Kulki mrożone lepiej zachowują nute - podczas parowania nuty idą z parą lub jak są gotowane to pozostają w wodzie.
Kulka mrożona owiele lepiej i szybciej pracuje.
Jest miększa i tyle.
Maciek

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #38 dnia: 21.02.2021, 11:45 »
Czyli wszyscy twierdzicie, że obecnie używane w przynętach konserwanty i barwniki, nie mają znaczącego wpływu na zdrowie i kondycję ryb.

Czyli te całe kulki eko które trzeba mrozić to tylko chwyt marketingowy a już dopalaczem do zanęt który nie zamarza przy -15 to wogole sie nie przejmować.

Brakuje wiarygodnych badań na temat szkodliwości dla ryb. Chętnie poczytam jeśli gdzieś widziałeś.

Brakowało wiarygodnych badań na temat szkodliwości glutenu a ludzie masowo ograniczali spożycie. Czytałem artykuły pełne zachwytu jak to im na zdrowie wyszło. Chorzy na celiakie byli cicho :(

Można łatwo sprawdzić czy mrożenie to tylko chwyt. Kupujesz dwa opakowania, jedno do zamrażarki a drugie na półkę. Po dwóch tygodniach zabierz nad wodę i na hak.

Próbował ktoś mrozić do -15C? Jeżeli macie podejrzenia że to glikogen sprawdzę to doświadczalnie :)

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 841
  • Reputacja: 388
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #39 dnia: 21.02.2021, 11:57 »
Czyli wszyscy twierdzicie, że obecnie używane w przynętach konserwanty i barwniki, nie mają znaczącego wpływu na zdrowie i kondycję ryb.

Czyli te całe kulki eko które trzeba mrozić to tylko chwyt marketingowy a już dopalaczem do zanęt który nie zamarza przy -15 to wogole sie nie przejmować.

Nie dokońca...
Kulki mrożone lepiej zachowują nute - podczas parowania nuty idą z parą lub jak są gotowane to pozostają w wodzie.
Kulka mrożona owiele lepiej i szybciej pracuje.
Jest miększa i tyle.
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale twierdzisz, że kulki mrożone nie poddaje się obróbce termicznej?

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #40 dnia: 21.02.2021, 13:51 »
Czyli wszyscy twierdzicie, że obecnie używane w przynętach konserwanty i barwniki, nie mają znaczącego wpływu na zdrowie i kondycję ryb.

Czyli te całe kulki eko które trzeba mrozić to tylko chwyt marketingowy a już dopalaczem do zanęt który nie zamarza przy -15 to wogole sie nie przejmować.

Nie dokońca...
Kulki mrożone lepiej zachowują nute - podczas parowania nuty idą z parą lub jak są gotowane to pozostają w wodzie.
Kulka mrożona owiele lepiej i szybciej pracuje.
Jest miększa i tyle.
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale twierdzisz, że kulki mrożone nie poddaje się obróbce termicznej?

Gdzie tak napisałem
Kulki mrożone sprzedawane przez producentów są gotowe do działania.
Bez żadnych obróbek ....
Maciek

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 841
  • Reputacja: 388
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #41 dnia: 21.02.2021, 14:04 »
Napisałeś, że kulki mrożone niby lepiej trzymają aromat, czyli zrozumiałem, że według ciebie producent nie poddaje ich obróbce termicznej.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 021
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #42 dnia: 21.02.2021, 17:25 »
Napisałeś, że kulki mrożone niby lepiej trzymają aromat, czyli zrozumiałem, że według ciebie producent nie poddaje ich obróbce termicznej.

Kup potestuj zobaczysz czym sie różni kamień od mrożonki......
Pozdrawiam.
Maciek

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 841
  • Reputacja: 388
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #43 dnia: 21.02.2021, 17:41 »
Każdy produkt po rozmrożeniu będzie bardziej wilgotny od tego który zamrożony nie był, normalna sytuacja. To według ciebie jaki proces przechodzą kulki po ich zrolowaniu? Niektóre firmy mrożą kulki tylko dlatego, że nie dodają konserwantów. A to, że po rozmrożeniu są miękkie ma na pewno wpływ, że były zamrożone i pewnie krócej suszone przez co zachowały więcej wilgoci.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #44 dnia: 21.02.2021, 18:20 »
Niektóre firmy mrożą kulki tylko dlatego, że nie dodają konserwantów.

Albo dla marketingu żeby ludzie myśleli, że kupują lepszy produkt :)