Autor Wątek: Przelotki w wędkach float i macht  (Przeczytany 20172 razy)

Offline Techmann

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Przelotki w wędkach float i macht
« dnia: 28.11.2014, 10:34 »
Witam,

 mam pytanie odnosnie wielkosci przelotek w wedkach macht i float.

Czy te pierwsze nie sa zbyt male aby rzucac splawikiem przelotowym blokowanym stoperem gumowym?

Float wydaja sie lepsze to tych zadan....-> wieksze przelotki.

Czy tak jest w praktyce?

pozdrawiam


PS. sorry nie mam pl klawiatury.

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #1 dnia: 28.11.2014, 10:43 »
Czy te pierwsze nie sa zbyt male aby rzucac splawikiem przelotowym blokowanym stoperem gumowym?

Zazwyczaj niestety tak, ale bywały chlubne wyjątki - bodajże Shimano Hyperloop starsze modele.
Swoją drogą ciekawe dlaczego do matchówek robi się tak absurdalnie drobne przelotki?

Float wydaja sie lepsze to tych zadan....-> wieksze przelotki.

Zależy. Większość wędzisk float (przynajmniej na polskim rynku) to ciężkie sztywne pały o dość wysokich CW, więc zależy do jakiego łowienia potrzebujesz  ;) Szukalem kiedyś delikatnego wędziska spławikowego (float) prawie pół roku i ostatecznie zostałem skazany na matchówkę.
Michał

Offline Techmann

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #2 dnia: 28.11.2014, 11:04 »
O widzisz,

w drugim sezonie spinningu pomyslalem o lowieniu na robala, ale nie tak na totalnego leniucha ale na klasyka w moim mniemaniu - splawik. Piekne klimaty  :D

Po obejrzeniu kilku filmow Luka, chyba zlapelem kolejna chorobe   :)
(zona mowi ze tymi robakami to powariowalem).
Chce wiec zakupic cosik do odleglosciowki (wagglery, slidery i co tam jeszcze) - taki sprzet dla amatora.
Moje doswiadzenia ze stoperami i przelotkami mowia mi ze te drobne na macht'ach to chyba nie nie jest optimum, hm?
Znow splawikowki to faktycznie paly. No i jestem w kropce :)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #3 dnia: 28.11.2014, 11:39 »
Jak dla mnie to jakie by te przelotki nie były to i tak w jakimś stopniu gumowy stoper o nie haczy i utrudnia rzut. Jednak jestem zwolennikiem Nicianych stoperków wiązanych na żyłce!!!
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #4 dnia: 28.11.2014, 11:44 »
Wędka float i match to raczej to samo. Jako, że mniej więcej na każdą stopę (30 cm) przypada jedna przelotka - zapewnia to całej wędce ładną akcję, i zyłka nie załamuje sie pod kątem... No i przelotki muszą być zmniejszające się - więc tak chyba wychodzi, że są ogólnie małe. Jeżeli chcemy stosować stopery blokujące spławik na większych głębokościach, to stosujemy żyłkę, nitkę lub specjalne gumki, które po zawiązaniu na żyłce przechodzą przez oko przelotki. Zastosowanie koralika z agrafką, takiego jak ma Preston w ofercie - sprawia, że stper może być bardzo malutki, i nie sprawia problemów przy zarzucaniu.


Stoper gumowy - służy do blokowania wagglera - a to wiąże sie z łowieniem tylko do głębokości 3 - 3,5 metra. Ma wiele innych zastosowań oczywiście - ale akurat nie nadaje sie do łowienia 'sliderem'.

Techmann - a co chcesz kupić? Co do choroby to ta jest całkiem przyjemna... ;)
Lucjan

Offline adrian28

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
  • www.stawydebina.pl
    • Stowarzyszenie miłośników Dębiny
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #5 dnia: 28.11.2014, 11:54 »
Dokładnie,jak jest duża głębokość to najlepsze są z Nici luk z samej żyłki 16ski,ale obowiązkowo koralik przed stoperkiem i wtedy wszystko śmiga jak talala

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #6 dnia: 28.11.2014, 12:06 »
Cytuj
Wędka float i match to raczej to samo.

Z moich doświadczeń troszkę nie do końca, przynajmniej na polskim rynku - wystarczy przejrzeć oferty internetowe sklepów, żeby zauważyć, że większośćwędzisk "float" to CW ~15-50, natomiast typowe odległościóki to ok 5-20 (uśredniając, pomijam marginalne przypadki). No i w "floatach" jednak rozłożenie przelotek jest trochę inne - jest ich zauważalnie mniej, i ich oczka są większe.

Float


Match

(przy czym na drugim zdjęciu jest "power match" czyli "ciężka odległościówka"

Przynajmniej osobiście miałem duży problem ze znalezieniem wędziska o budowie "float" w "matchowym" zakresie CW  ;)
Michał

Offline Techmann

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #7 dnia: 28.11.2014, 12:09 »
Cos mi posta zjadlo..

Fluffy,  o widzisz z tad ta moja rozterka...

No wiec z tym lacznikiem koraloikowym z agrafka to cos bylo nie tak bo czasami splawik nie wyplywal  ??? Bolowanie/platanie nie wiem.
Z gumowymi 1-1,5mm stoperami i splawikiem na agrafce bylo juz ok (tak ok 4,5 m glebokosc)

Tak mysle o zakupie impacta lub tachibany bo z innymi kijami tych prod mam dobre doswiadczenia. Nic wielkiego a radosc sprawi.

Do tego jakis macht'owy kreciol ca. 300 pln budget.

PS. Z choroba trzeba uwazac i kontrolowac bo zamkna w odosobnieniu (garaz, piwnica, z robalami, woblerami , blaszkami...) :D
Tak to jest jak sie czlowiek za czasow Slodowego hermolu nawachal, dlubanie we krwi zostaje... :P

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #8 dnia: 28.11.2014, 12:13 »
Tą Daiwę Float którą przedstawiłeś sam zamierzałem posiąść.Tylko że do 35g ale dolne cw też niestety ma 15g i dlatego się wacham. Daiwy wogóle mają większe przelotki nawet przy Feederach. Miałem Aqualite feedery ale przy cw150 były kluskowate!!
Arek

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #9 dnia: 28.11.2014, 12:35 »
Kołowrotek - cóż, nie polecę Ci konkretnego modelu. Jeżeli na początek i budżetowo, to szukaj czegoś uniwersalnego. Ma zwijać żyłkę i posiadać hamulec  ;) Jak się zdecydujesz na konkretny sposób łowienia (bo spławik to bardzo szeroka metoda) to już będziesz wiedział za czym patrzeć  ;)
Do tej Daiwy tez sie przymierzałem, ale niestety byłą dla mnie za sztywna.
Michał

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #10 dnia: 28.11.2014, 12:44 »
 Techmann Tak jak każdemu tak i tobie polecę SPRO Passion 740m. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości. A przy spławikówce nie do zajechania!!
Arek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #11 dnia: 28.11.2014, 12:53 »
Mnie to cw intryguje... ;) Nie wiem dlaczego ktoś określa dany kij np. cw 5-20g (mowa o producencie). Na większości angielskich kijów nie znajdziesz takiej informacji. Zreszta jest ona niepotrzebna. Jak dla mnie najważniejsza jest akcja wędki i jej przeznaczenie.

Im mocniejszy jest blank - tym mocniejsze muszą być przelotki. Dlatego każda wędka 'power, carp, pellet waggler' będzie miała je mocniejsze, być może oddalone w inny sposób. O wiele więcej mówi test ugięcia o kiju - ale w przypadku wędek spławikowych sama nazwa wystarcza. Bo waggler, match - to typowy kij do łowienia na większości łowisk. Wszelkie modyfikacje moga mieć wpływ na rozłożenie przelotek. Jeżeli ugięcie kija będzie różne - to i przelotki stosowane do niego i ich rozkład się zmienią.

Wybór zwykłej wędki typu  match, waggler lub float - oznacza raczej rodzaj łowionych ryb i akcję wędki. Jest to kij uniwersalny, który będzie łowił wszystko - od kiełbika i uklejki, po karpia 10 kilo. Kij ten wybacza wiele błędów i mniej ryb si e z niego spina - za to wieksze ryby holuje dłużej. Kije mocne będą służyc natomiast do łowienia konkretnie  np. karpi. Biorąc pod uwagę specyfikę takiego kija - musza one mieć większą siłę - tak aby rybę zmęczyc odpowiednio szybciej, co jest niezmiernie ważne na zawodach. Łowione płotki moga się spinać - ale dlatego, że ten kij nie jest pod małe ryby. jeżeli łowimy liny przy liliach, lub inne ryby przy zawadach - to takie kije mają sens. Przelotki przenoszą większe obciążenia - i prawdopodobnie mogą być inne (zwłaszcza pierwsza).

Kolejną ważną rzeczą jest długość wędki. Im jest dłuższa - tym przelotki będa miały inne rozmiary i ich ułożenie. Łowienie wagglerem i sliderem to zatapianie żyłki - i przelotki muszą byc odpowiednio oddalone od blanku aby zapewniać nie przyklejanie się do niego zyłki, w efekcie czego osiąga się krótkie zarzuty.


Tak więc - myslę, że raczej producent sam dobiera przelotki do siły kija i jego akcji. Nazwa float (spławik) nie ma tu znaczenia. Cw nie musi też  tu wiele mówić. Myślę, że w Polsce ludzie nie wiedzą wciąż do czego służą pewne wedki i kierują się właśnie cw w ich wyborze. Na innym forum znajomy kupił 'gruntówkę' z podanym cw do 80 gram. Żadnych innych informacji. Zszokowało mnie to - bo co to jest tak naprawde gruntówka? Karpiówka to może być gruntówka, podobnie jak Avonka czy ciężki feeder. samych karpiówek jest wiele - od 2 lb ugięcia do 3,5!
Lucjan

Offline Techmann

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #12 dnia: 28.11.2014, 12:59 »
Hej,

tez mialem na to zwrocic uwage jak sie ma ten cw. np:5-20 gdy na zylce z regoly splawik 1-2 g ::) cos tu nie kumam.

Tak tez mysle ze bardziej trzeba sobie do zastosowan, wody, ryby i upodoban kijek dobrac - grunt ze swiadomie na ile to mozliwe.
(probuje tu troche przey analogie do spinngow cos dopasowac).

Zastanawia mnie tez dlugosc: 3,9 ,4,2 a moze inna bo takim patolem to jeszcze nie machalem. ???

pzd Techmann

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #13 dnia: 28.11.2014, 14:02 »
Też zgadzam się że kierowanie się CW jest nie do końca słuszne.
Chcę tylko przekazać, że wędki nazywane w Polsce "float" - i nie polemizuje z trafnością lub nie tej nazwy - są z reguły sztywniejsze i przeznaczone do nieco "cięższego" łowienia. A ponieważ rozmawiając na forum internetowym nie mamy możliwości przekazania sobie wędek z ręki do ręki i pomachania, musimy operować jakąś mierzalną wartością..  ;)
Oczywiście że na każdą z tych wędek można założyć spławik i robala i łowić. W młodości łowiłem na ciężkie i sztywne bazarówki nie mające nic wspólnego z dzisiejszą technologią, ba, nawet w tym sezonie zdarzyło mi się nawet parę razy zamontować akcie w desperacji zestaw spławikowy na długi 3m spining i też skutecznie łowić.
Nawet jak ktoś chce kupić wędzisko uniwersalne, dobrze żeby wiedział czym się różnią wędziska oferowane na rynku, i pisze tu z perspektywy klienta polskiego sklepu. Inaczej można czasami się trochę zawieść..  ;)

Pozdrawiam
Michał

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przelotki w wędkach float i macht
« Odpowiedź #14 dnia: 28.11.2014, 15:20 »
Szykuję kilka artykułów odnośnie wędek i ich oznaczeń, klasyfikacji i doboru. Myślę, że wkrotce sie ukażą...


W Polsce panuje 'kult teleskopa', trudno wielu wędkarzy przekonac do tego, że taki kij ma wady i łowienie nim to jak jedzenie zupy widelcem. Jasne, że się da...

Myślę, że polskie firmy wprowadziły tu sporo zamieszania. Biorac towar z Chin zagalopowały się w pewnych opisach, później do tych opisów ludzie już sami zaczęli dokładać pewne rzeczy... Prawda jest taka, że na kiju napisane może być wszystko. ;) Z drugiej strony my Polacy jestesmy narodem uzdolnionym, i tam gdzie inni rozłożą ręce my jestesmy w stanie czegoś użyć i mieć wyniki. Ciesze się, że polskie firmy oferuja takie bogactwo sprzętu, pokazuje to duże możliwości. Szkoda, że tak mało jest fachowej wiedzy. Zamknięcie sie na Zachód spowodowane czasami realnego socjalizmu poczyniło duże szkody na wędkarskim polu. Nie tylko jeżeli chodzi o wiedzę, ale też świadomośc i mentalnośc ludzką.

Wracając do cw - wiele wędek zostało dopasowanych do teleskopa. Od spinningów i matchówek po karpiówki.  Wersje 'tele' są bardzo popularne. Mając podobną ilośc składów, główną klasyfikacją może byc właśnie cw. Wątpie aby miały wiele rózniącą sie akcję - na 7-8 składach pewna sztywność jest nie do uniknięcia. No i to cw poszło już dalej... Ciekawe czy na podlodówkach tez się określa cw... ;)
Lucjan