Autor Wątek: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye  (Przeczytany 6961 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 725
  • Reputacja: 1987
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« dnia: 19.09.2015, 00:23 »
Mój kolejny film, tym razem z rzeki Wye, która jest jedną z najlepszych rzek na jakich łowiłem... Oprócz pięknych okoliczności przyrody są tam fantastyczne ryby, można naprawdę poszaleć. Tym razem łowię z Mariuszem, czyli forumowym mańkiem  :D

Oby polskie rzeki były równie 'łowne'!


Lucjan

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #1 dnia: 19.09.2015, 00:26 »
Zaloguj się by obejrzeć ten film,o co lotto Luk
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 725
  • Reputacja: 1987
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #2 dnia: 19.09.2015, 01:48 »
Moja wina, już powinno być OK...
Lucjan

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #3 dnia: 19.09.2015, 09:56 »
Nareszcie coś w rzecznym klimacie :thumbup:,Ten bait tech to pasta czy miękka kulka czy jak?Jeden z niewielu filmów który obejrzałem cały,tylko jakieś problemy z dżwiękiem,ale super :beer:
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #4 dnia: 19.09.2015, 10:00 »
Dobry patent z tym kadrem w kadrze. Obserwując wędkę w tle lepiej się słucha!
Arek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 940
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #5 dnia: 19.09.2015, 10:19 »
Film obejrzę wkrótce.
Rzeka i :fish: super.
W zimie wiele razy do tego wrócę.
Luk: jakie warunki trzeba spełnić żeby tam połowić (opłaty, zezwolenia itp.) ? Który odcinek rzeki jest dla Was interesujący?
;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 725
  • Reputacja: 1987
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #6 dnia: 20.09.2015, 16:15 »
Trzeba mieć licencję (rod licence - dzienną,, tygodniową lub roczną), i wykupic miejsce w Wye nad Usk Fundation. Miejscówki się rezerwuje, i zazwyczaj na odcinek rzeki przypada od jednego do trzech wędkarzy zaledwie. Cena za to jest dość spora, od 17 do 25 funtów za dzień wędkowania. Jest wiele łownych odcinków, najlepiej poszukać ich poprzez czytanie raportów.
Udało mi się na jednym z bardzo słabych odcinków dobrze połowić (Foy Bridge), więc myślę, że ryba jest wszędzie. Jednak ważna jest pogoda. Teraz nadchodzi jesień, poziom rzeki powinien być wyższy, co jest dobre, co jest złe natomiast, to większa ilość płynących liści i obumierających traw.

Na Wye jest kilka odcinków należących do klubów lub do prywatnych właścicieli sprzedających pozwolenia dzienne - ale nie byłem na żadnym z takowych i niewiele o nich wiem, na pewno są tańsze...
Lucjan

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #7 dnia: 21.09.2015, 09:10 »
Fajne rybska a rzeka aż kipi życiem . Luk , nurtują mnie brania brzan . Chodzi o to , że jakoś delikatnie skubią , szczytówka podryguje , lekko się nagina ? Tam tak zawsze siłaczki biorą ?

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #8 dnia: 21.09.2015, 09:33 »
Ja dodam,że brania są delikatniejsze zewzględu na niski poziom wody i ryba jest bardzo ostrożna.Choć to fakt nie są to aż takie brania jak na innych rzekach.Pozatym jeśli ryba jest złowiona kilka razy w roku no to wiadomo,ze nauczona ostrożności ;)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #9 dnia: 21.09.2015, 09:38 »
Ja dodam,że brania są delikatniejsze zewzględu na niski poziom wody i ryba jest bardzo ostrożna.Choć to fakt nie są to aż takie brania jak na innych rzekach.Pozatym jeśli ryba jest złowiona kilka razy w roku no to wiadomo,ze nauczona ostrożności ;)




AAAAAAAAA :D , Kolega Mariusz  :thumbup: Miło poznać , nawet przez neta . Dzięki za odpowiedź .

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #10 dnia: 21.09.2015, 09:40 »
wzajemnie.  Moze Lucjan ma odmienne zdanie nie wiem ??? :D

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 725
  • Reputacja: 1987
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #11 dnia: 21.09.2015, 09:51 »
Trochę bierze się to stąd, że na głębszych rzekach łowi się z łukiem żyłki, który może być większy, dużo większy. Ryba odchodząc w dół, sprawia, że wzięcie przynęty plus prąd wody powoduje ostre wygięcie szczytówki. Tutaj natomiast ona się prostuje, ponieważ głębokość jest mniejsza, i podniesienie przynęty z dna to zazwyczaj wyprostowanie szczytówki, łuk  jest bowiem skromy. Z jakiegoś tez powodu brzana na Trencie postanawia odjechać z siła parowozu, na Wye natomiast jest o wiele bardziej delikatniejsza. Oczywiście można tez czekać na 'rozwinięcie' się brania, które przejdzie w szaleńczy odjazd, ale lepiej 'czuwać'. Być może też wiąże się to z wielkością rzeki. Trent czy Tamiza to wielkie przestrzenie i ryba ma naprawdę gdzie uciekać, na Wye natomiast rynna jest mała, i ryba nie ma wcale wielkich możliwości na wycofanie się, nie pali się do spływania ostro w dół...
Lucjan

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #12 dnia: 21.09.2015, 10:01 »
Trochę bierze się to stąd, że na głębszych rzekach łowi się z łukiem żyłki, który może być większy, dużo większy. Ryba odchodząc w dół, sprawia, że wzięcie przynęty plus prąd wody powoduje ostre wygięcie szczytówki. Tutaj natomiast ona się prostuje, ponieważ głębokość jest mniejsza, i podniesienie przynęty z dna to zazwyczaj wyprostowanie szczytówki, łuk  jest bowiem skromy. Z jakiegoś tez powodu brzana na Trencie postanawia odjechać z siła parowozu, na Wye natomiast jest o wiele bardziej delikatniejsza. Oczywiście można tez czekać na 'rozwinięcie' się brania, które przejdzie w szaleńczy odjazd, ale lepiej 'czuwać'. Być może też wiąże się to z wielkością rzeki. Trent czy Tamiza to wielkie przestrzenie i ryba ma naprawdę gdzie uciekać, na Wye natomiast rynna jest mała, i ryba nie ma wcale wielkich możliwości na wycofanie się, nie pali się do spływania ostro w dół...




Ja już trochę brzan złowiłem w życiu , wszystkie na Odrze . I owszem , zdarzały się  delikatniejsze brania ( o ile można tak powiedzieć ) ale jak już , to na spokojnej wodzie i wieczorami . Tak czy inaczej , to bardzo ciekawa sprawa . Luk , nie pozostaje nic innego , tylko zamontować kamerkę na dnie i pokazać dlaczego te brzany tak delikatnie biorą :D . Ale to byłby materiaaaał... :thumbup:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 725
  • Reputacja: 1987
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #13 dnia: 21.09.2015, 10:32 »
Powoli się przymierzam do tego typu filmów. Okazuje się, że Chińczycy robią już zaawansowane kamery podwodne, i taką mam zamiar sobie sprawić, z kablem do 50 metrów, z wyświetlaczem. Jako, że woda na Wye jest czysta w okresie bezdeszczowym, będę badał właśnie jak to jest z tymi brzanami i kleniami, Metodę na rzece tez mam zamiar 'przebadać' ;D

Lucjan

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Brzany i klenie - wędkarski raj na rzece Wye
« Odpowiedź #14 dnia: 21.09.2015, 10:34 »
Świetna woda, czysta i rybna :-D Luk, co to za kołowrotek? Hamulec mu pięknie pracuje ;-)

Wysłane z Nexus 5

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm