Autor Wątek: Pszenica konopna - na płoć i na karpia  (Przeczytany 7056 razy)

Online azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 249
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #15 dnia: 18.03.2022, 09:42 »
Polecam do tego zabiegu pęczak, są to wybrane selektywnie większe nasiona. Dodatkowo przed samym procesem należy pszenicę lub kaszę pęczak przemyć w zimnej wodzie, dopiero później gotować. Zwiększy to wchłanialność i zmniejszy lepienie się ziaren :)
Plum

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #16 dnia: 18.03.2022, 10:44 »
Zwykły Michał  - - - - > Tak, dokładnie. Ten wywar z konopii jest u mnie tłusty jak rosół, a jakoś w mojej głowie tak sobie pomyślałem że tak tłusta ciecz będzie się gorzej wchłaniać w miąż pszenicy, właśnie z racji swojego stężenia tłuszczu. Być może są to błędne wnioski, a niestety większość czasu na lekcjach fizyki czy chemii w szkole spędzałem na boisku, więc nie mam wiedzy naukowej w tym zakresie :D

Tłuszcz nie miesza się z wodą a to każdy widział w rosole ;) Powstała zawiesina to pewnie jakieś białka, włókna z bielma a tłuszcz powienien unosić się na powierzchni. Nie miałem nic wspólnego z analizą tłuszczy i nie wiem więcej niż przeciętny użytkownik forum.

Wspomniałes o odmianie pszenicy mniej wymagającej w przygotowaniu. Pochwalisz się?

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #17 dnia: 18.03.2022, 13:29 »
Panowie.... czyżby było lądowanie na mas=rsie....

Stara dobra szkoła aby ziarno wyszło sztos - z tym że stary gar trza mieć bo może przywierać na końcówce obróbki.
Moczenie konopi - parzenie - wygotowanie wody - aż cały płyn z gara zniknie - do momentu pod prażenia - macie 100% ekstraktu w ziarnach.
Mój ojciec jakieś kilkadziesiąt lat temu tak robił ... on od dziadka... - i cała historia.
Maciek

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #18 dnia: 18.03.2022, 13:57 »
Zwykły Michał  - - - - > Tak, dokładnie. Ten wywar z konopii jest u mnie tłusty jak rosół, a jakoś w mojej głowie tak sobie pomyślałem że tak tłusta ciecz będzie się gorzej wchłaniać w miąż pszenicy, właśnie z racji swojego stężenia tłuszczu. Być może są to błędne wnioski, a niestety większość czasu na lekcjach fizyki czy chemii w szkole spędzałem na boisku, więc nie mam wiedzy naukowej w tym zakresie :D

Tłuszcz nie miesza się z wodą a to każdy widział w rosole ;) Powstała zawiesina to pewnie jakieś białka, włókna z bielma a tłuszcz powienien unosić się na powierzchni. Nie miałem nic wspólnego z analizą tłuszczy i nie wiem więcej niż przeciętny użytkownik forum.

Wspomniałes o odmianie pszenicy mniej wymagającej w przygotowaniu. Pochwalisz się?

Sory, pisałem to wczoraj na kolanie i stąd taki efekt bo używałem skrótów myślowych... Oczywiście pszenica jest najzwyklejsza pod słońcem, taka prosto ze sklepu dla gołębiarzy. U mnie są dwie, jedna gdzieś za 1,2 zl/kg ale zawiera jakieś odpadki różne, łodygi itp, i taka za 1,5 zł, czysta, przeczesana itd. Pisząc "Nie mniej jest pewna odmiana pszenicy która nie wymaga dużego nakładu pracy, jest bardzo tania, a przy tym bardzo skuteczna." miałem na myśli końcowy produkt który jest hmm pszenica premium w stosunku do zwykłej pszenicy. Mój błąd, przepraszam za zamieszanie. :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #19 dnia: 18.03.2022, 15:01 »
Zainteresowała mnie ta opcja konopna pod płoć i lina. Dobra kolorystyka na ciemne dno. Myślę,że pszenica może dobrze uwalniać zapach.
 Do nęcenia długofalowego świetny towar.
Na pewno spróbuję.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #20 dnia: 18.03.2022, 15:16 »
Moje gotowanie wynika stąd, że chce wygrzać porządnie pszenicę by mieć pewność, że w momencie przelania do termosu będzie mieć tą same temperature co woda z konopii.

Wygrzewanie rzeczywiście może trochę pomóc. Same ziarna będą gorące, a nie w temperaturze pokojowej, a co za tym idzie nie będą pochłaniać ciepła z otoczenia. Jednak po przelaniu wrzącej pszenicy do zimnego termosu i tak temperatura trochę się zmniejszy.
Aby wzmocnić efekt proponuję rozgrzać termos przed przelaniem pszenicy - wlać do termosu wrzątek i zamknąć np. na minutę.

Edit: za pomysł leci :thumbup:
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #21 dnia: 18.03.2022, 15:21 »
Dzięki Miwol za radę :thumbup:

Będę grzać termos przed wlaniem pszenicy. :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #22 dnia: 18.03.2022, 16:10 »
Zainteresowała mnie ta opcja konopna pod płoć i lina. Dobra kolorystyka na ciemne dno. Myślę,że pszenica może dobrze uwalniać zapach.
 Do nęcenia długofalowego świetny towar.
Na pewno spróbuję.

Kolor pszenicy będzie taki. Musiałbyś coś dodać do zabarwienia. Używam takiej z marszu i liny to lubią :)



Zwykły Michał  - - - - > Tak, dokładnie. Ten wywar z konopii jest u mnie tłusty jak rosół, a jakoś w mojej głowie tak sobie pomyślałem że tak tłusta ciecz będzie się gorzej wchłaniać w miąż pszenicy, właśnie z racji swojego stężenia tłuszczu. Być może są to błędne wnioski, a niestety większość czasu na lekcjach fizyki czy chemii w szkole spędzałem na boisku, więc nie mam wiedzy naukowej w tym zakresie :D

Tłuszcz nie miesza się z wodą a to każdy widział w rosole ;) Powstała zawiesina to pewnie jakieś białka, włókna z bielma a tłuszcz powienien unosić się na powierzchni. Nie miałem nic wspólnego z analizą tłuszczy i nie wiem więcej niż przeciętny użytkownik forum.

Wspomniałes o odmianie pszenicy mniej wymagającej w przygotowaniu. Pochwalisz się?

Sory, pisałem to wczoraj na kolanie i stąd taki efekt bo używałem skrótów myślowych... Oczywiście pszenica jest najzwyklejsza pod słońcem, taka prosto ze sklepu dla gołębiarzy. U mnie są dwie, jedna gdzieś za 1,2 zl/kg ale zawiera jakieś odpadki różne, łodygi itp, i taka za 1,5 zł, czysta, przeczesana itd. Pisząc "Nie mniej jest pewna odmiana pszenicy która nie wymaga dużego nakładu pracy, jest bardzo tania, a przy tym bardzo skuteczna." miałem na myśli końcowy produkt który jest hmm pszenica premium w stosunku do zwykłej pszenicy. Mój błąd, przepraszam za zamieszanie. :beer:

Myślałem że masz kontakty i wybierasz jakąś konkretną odmianę :) Czyli jakaś odmiana paszowa, taka jaką mają w tym momencie w sklepie :thumbup: :beer:

Pszenica "premium" to jakieś odmiany z wysoką zawartością glutenu ale takie ziarna będą twardsze i na pewno sporo droższe.

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #23 dnia: 18.03.2022, 17:11 »
Czy ja wiem czy pszenica taka zapomniana? Używam nieprzerwanie od 30 lat.

Offline klamson95

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 2
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #24 dnia: 18.03.2022, 17:37 »
Ja też używam pszenicy, chociaż u mnie na rzece to ryba musi dobrze żerować, żeby pobierała pszenicę na haku tak na łowieniu z marszu, dodaje ją też do zanęty razem z pęczakiem i konopią. Jak trzy dni z rzędu nęcę mixem ziaren w tym pszenicą, to czwartego dnia na zasiadce fajnie żerują, ale wtedy wolę łowić bardziej selektywnie, czyli ciecierzyca, kukurydza albo makaron kolanka.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #25 dnia: 18.03.2022, 19:28 »
Ja też używam pszenicy, chociaż u mnie na rzece to ryba musi dobrze żerować, żeby pobierała pszenicę na haku tak na łowieniu z marszu, dodaje ją też do zanęty razem z pęczakiem i konopią. Jak trzy dni z rzędu nęcę mixem ziaren w tym pszenicą, to czwartego dnia na zasiadce fajnie żerują, ale wtedy wolę łowić bardziej selektywnie, czyli ciecierzyca, kukurydza albo makaron kolanka.

Bo pszenica jest właśnie doskonałym materiałem do nęcenia długofalowego,ale gdy nęcimy taką frakcją,to łowimy na coś grubszego o innym kolorze ,lub np.pop up.żeby wyróżnić i prowokować do brania,stąd mistrzostwo karpiowe,to odpowiednio skonstruowany przypon i skomponowana przynęta. To ma odzwierciedlenie również w połowie lina ,a nawet leszcza.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #26 dnia: 18.03.2022, 19:45 »
Czy ja wiem czy pszenica taka zapomniana? Używam nieprzerwanie od 30 lat.

Większość używa robaków, kukurydzy i pelletow. Pszenica nie ma dużego udziału w całości przynęt ale niech żałują :)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #27 dnia: 18.03.2022, 23:30 »
Ja też używam pszenicy, chociaż u mnie na rzece to ryba musi dobrze żerować, żeby pobierała pszenicę na haku tak na łowieniu z marszu, dodaje ją też do zanęty razem z pęczakiem i konopią. Jak trzy dni z rzędu nęcę mixem ziaren w tym pszenicą, to czwartego dnia na zasiadce fajnie żerują, ale wtedy wolę łowić bardziej selektywnie, czyli ciecierzyca, kukurydza albo makaron kolanka.

Bo pszenica jest właśnie doskonałym materiałem do nęcenia długofalowego,ale gdy nęcimy taką frakcją,to łowimy na coś grubszego o innym kolorze ,lub np.pop up.żeby wyróżnić i prowokować do brania,stąd mistrzostwo karpiowe,to odpowiednio skonstruowany przypon i skomponowana przynęta. To ma odzwierciedlenie również w połowie lina ,a nawet leszcza.

Z tą przenicą na karpia to trza uważać. W dużych wodach drobnica wszystko zeżre. I tyle z dywanu zostanie.
Maciek

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #28 dnia: 19.03.2022, 07:31 »
Pod koniec zeszłego sezonu, spróbowałem pszenicy na rybki. Przyznam się że nigdy jej nie stosowałem, wyedukowałem się na pęczaku ;) ; Wzorując się na jakimś filmiku z YouTube, zaparzyłem ją w termosie i dodałem łyżkę nostrzyka i dwie łyżeczki melasy. Zanętę typowo pod płoć 1/1 z ziemią, rozrobiłem na wodzie z parzenia. Zestaw to klasyczny feeder z koszyczkiem 15g, w zamkniętej pętli i przyponem ~ 40cm. Efekty bardzo mile mnie zaskoczyły kilkanaście ładnych płotek (+-) 15-25cm, kilka nie małych leszczy i ileś wzdręg i krąpi.

Podsumowując - zamieniam pęczak na pszenicę :)

Edit - po czasie.

Trzeba będzie dopracować metodę parzenia pszenicy w termosie z dodatkiem konopi. Mam pewien pomysł ale muszę go najpierw sprawdzić. Może Ktoś coś podpowie ;)
pozdrawiam Benon

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Pszenica konopna - na płoć i na karpia
« Odpowiedź #29 dnia: 19.03.2022, 11:34 »
Gotuje w garnku, wrzucam razem i po pół godzinie wyłączam i zostawiam na noc. Rybom pasuje to co wychodzi ;)

Nie każda partia konopi pęka tak samo i trzeba to wziąć pod uwagę. Nie zauważyłem żeby to robiło różnice.

Sezonowana przez kilka dni ma rewelacyjny zapach i na mojej lokalnej rzece jest bardzo selektywna na klenie. Świeża to przewaga płoci. Mocniejszy zapach to więcej kleni.

Linom nie robi różnicy albo nie zauważyłem.