Autor Wątek: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu  (Przeczytany 3658 razy)

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« dnia: 09.11.2020, 17:45 »
Myślę o zimowych zasiadkach na okonie z gruntu, jeśli aura pozwoli oczywiście. Nęcić zamierzam głównie ciętą bądź nawet miksowaną dendrobeną, sporo robaków udało mi się wyhodować w kompostowniku. Do tego trochę kupnej zanęty, po kolei popróbuję jakiś krylowych smaków, chyba, że macie jakieś sprawdzone zanęty, które okazyjnie wabiły pasiaki? Co można by dodać jako atraktor, tworzący smugę dla okoni stojących w toni?, łowisko ok 8 m głębokości. Który produkt lepiej nadawał by się wg Was do tego celu:
https://allegro.pl/oferta/sonubaits-liquid-flavours-bloodworm-250ml-8966511521
czy może
https://sklepbarbus.pl/kategorie/3444-liquid-ringers-red-250-ml.html
Są może jakieś tańsze zamienniki ww produktów? Wiadomo, że z g...a bata nie da się ukręcić, ale może jest coś ciekawego na rynku o czym nie wiem.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 961
  • Reputacja: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #1 dnia: 09.11.2020, 18:54 »
W czasach gdy jeszcze dało łowić się na lodzie :) często używałem
https://rob-tar.pl/pl/p/Zaneta-Zimowa-Ready-Okon-0%2C75-kg/236.
Nie wiem czy to zasługa "holograficznego brokatu" ;D ale działało. Sprawdzałem na " czystej" wodzie, fajnie się mieni i smuży ów brokat.
Czy w Twoim przypadku zadziała? Nie mam pojęcia, ala za taką cenę można spróbować.
Adam

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #2 dnia: 09.11.2020, 19:04 »
W czasach gdy jeszcze dało łowić się na lodzie :) często używałem
https://rob-tar.pl/pl/p/Zaneta-Zimowa-Ready-Okon-0%2C75-kg/236.
Nie wiem czy to zasługa "holograficznego brokatu" ;D ale działało. Sprawdzałem na " czystej" wodzie, fajnie się mieni i smuży ów brokat.
Czy w Twoim przypadku zadziała? Nie mam pojęcia, ala za taką cenę można spróbować.

Pewnie spróbuję za którymś razem tego trapera skoro się sprawdził, z tym, że ja zamierzam łowić z brzegu. Kiedyś lód załamał się pode mną, na szczęście było to przy brzegu, ale wiem, ze z przerębla na głębi bym się nie wydostał. Z zanęt też tania jest ta:
https://allegro.pl/oferta/zaneta-zimowa-starfish-jokers-kielz-okon-8513835384
Jeśli mróz nie skuje lodem mojej glinianki będzie można próbować. Okonie tam są i to ładne, ale jak to bywa bardzo ostrożne. Potrzebuje częgoś co wyłączy im instynkt samozachowawczy i wprawi je w amok żerowania, o ile coś takiego istnieje.

Offline Moczykij

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #3 dnia: 09.11.2020, 21:18 »
Kiedyś słyszałem że okonie dobrze reagują na magi, tą płynna przyprawę do zup, kiedyś widziałem nawet faceta jak miał zalane robaki właśnie nią i łowił okonie, miałem sam spróbować, ale nie było okazji.

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #4 dnia: 09.11.2020, 21:26 »
Kiedyś słyszałem że okonie dobrze reagują na magi, tą płynna przyprawę do zup, kiedyś widziałem nawet faceta jak miał zalane robaki właśnie nią i łowił okonie, miałem sam spróbować, ale nie było okazji.

O tym patencie nie słyszałem, ale już znalazłem jego potwierdzenie na innym forum. Trzeba będzie chyba to sprawdzić.

Bombay

  • Gość
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #5 dnia: 10.11.2020, 13:01 »
Może poprostu warto dodać suszona krew do zanęty? Ochotka niekoniecznie musi się sprawdzić bo ściąga raczej małe egzemplarze.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 625
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #6 dnia: 10.11.2020, 13:09 »

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #7 dnia: 10.11.2020, 14:12 »
Kiedyś, gdy jeszcze startowałem w zawodach spławikowych to na kanale Gliwickim i Żerańskim okonie bardzo pobudzał atraktor w proszku Sensasa GARDONIX. Duża ilość w glinie + jokers i gruba ochotka. Czysta glina + mięso nie działały praktycznie w ogóle.
Dziwne to trochę, ale skoro karpie reagują na truskawkę to niby czemu okoń nie miałby reagować na wanilię, goździki i cynamon ;D :P

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #8 dnia: 10.11.2020, 15:11 »

Dzięki koledzy za sugestie. Na start mam już plan, zanęta "zimowa" trapera wzmiankowana przez kolegę Alek plus posiekana dendrobena w sporej ilości. Jeśli to nie da efektów doprawię maggiii:), tak wiele razy ta przyprawa przejawia się w necie jako polecany atraktor na okonia, że muszę spróbować. Jeśli to się nie sprawdzi wypróbuję zimową zanętę z ochotką plus któryś z linkowanych przeze mnie atraktorów. Na suszoną krew pewnie też przyjdzie kolej, choć jeszcze będę musiał o tym poczytać. Co będzie dalej zobaczymy, pewnie jakaś zanęta krylowa gdy będzie potrzeba. Póki co trzeba mieć nadzieję wbrew wszystkiemu że szybko nas nie zamkną i będzie szansa pokombinować oczywiście na zmianę ze spiningiem.

Bombay

  • Gość
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #9 dnia: 10.11.2020, 16:33 »

Dzięki koledzy za sugestie. Na start mam już plan, zanęta "zimowa" trapera wzmiankowana przez kolegę Alek plus posiekana dendrobena w sporej ilości.
Siekaną dendrobena ma może 20% tego śmierdzącego soku co czerwony robak i napenwo nie jest tak aromatyczna a z pewnością jest mega sycąca nie wiem czy dodanie tak energetycznego robaka w listopadzie to dobry pomysł.
Spróbuj krwi i dodaj mrożonej ochotki w bliatrach (w domu rozmroz) i dodaj minerał płoć od Górka to zrobi mega zamieszanie wodzie.
Może trochę pociętej krewetki cos da.. trudno wróżyć w tych warunkach nie wiedzac jaka woda jaka temperatura oraz na jakiej głębokości są ryby. Na pewno Żywiec byłby najlepszy.

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #10 dnia: 10.11.2020, 20:17 »

Dzięki koledzy za sugestie. Na start mam już plan, zanęta "zimowa" trapera wzmiankowana przez kolegę Alek plus posiekana dendrobena w sporej ilości.
Siekaną dendrobena ma może 20% tego śmierdzącego soku co czerwony robak i napenwo nie jest tak aromatyczna a z pewnością jest mega sycąca nie wiem czy dodanie tak energetycznego robaka w listopadzie to dobry pomysł.
Spróbuj krwi i dodaj mrożonej ochotki w bliatrach (w domu rozmroz) i dodaj minerał płoć od Górka to zrobi mega zamieszanie wodzie.
Może trochę pociętej krewetki cos da.. trudno wróżyć w tych warunkach nie wiedzac jaka woda jaka temperatura oraz na jakiej głębokości są ryby. Na pewno Żywiec byłby najlepszy.

Też myślę, ze dendrobena jest gorszą opcją niż nasze rodzime czerwone robaki, ale na kompościaki musze poczekać do przyszłego roku. Nie tracę nadziei, ze drobno posiekana dendrobena nie przesyci a przyciągnie i pobudzi do żerowania ryby. W ubiegłym sezonie w grudniu i w lutym na spinning okonie brały na przy dnie, udało mi  się skusić 39 cm garba, wziął na leżącą ok 15 sekund na dnie gumę. Docelowo chcę łowić właśnie zimą, grudzień, styczeń luty, na razie będzie coś w rodzaju treningu. Na ochotke i suszoną krew zapewne przyjdzie czas, krewetce na razie mówię nie, ale jak wiadomo nie ma się co zarzekać. ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #11 dnia: 10.11.2020, 21:11 »
Siekaną dendrobena ma może 20% tego śmierdzącego soku co czerwony robak i napenwo nie jest tak aromatyczna a z pewnością jest mega sycąca nie wiem czy dodanie tak energetycznego robaka w listopadzie to dobry pomysł.

Nie wiem skąd ta wiedza, ze dendrobena jest mega sycąca. Ile wg ciebie kaloryczności w skali od 1 do 10 (10 to max) ma taka dendrobena a ile czerwony robak? Ile pellet halibutowy?  I skąd niby ta różnica w 'energetyczności'?

Ogólnie do łowienia okoni nie jest potrzebny żaden atraktor, ponieważ ten gatunek poluje w stadach, i zazwyczaj jest tam gdzie drobnica. Małe okonie przebywają razem  płocia w tym rozmiarze, leszczykami, ale te duże trzymają się już razem. i jak się coś dzieje w wodzie, to często tam się zjawią. Więc wystarczy zwabić płoć.

Okoń reaguje na ruch, i tutaj podstawą jest poruszanie przynętą. Idealne jest tu zanęcenie białymi (garścią) i czekanie na spore sztuki, poprzez podnoszenie zestawu, na haku dobrze jak jest kawał rosówki, ogon dendrobeny etc. Pasiaki nie przepuszczą tak poruszającej się przynęcie. Potrafią wisieć nad dnem gdzie na dnie są białe, przyglądają się. Są ostrożne. Ale jak kawał rosówki na haku się porusza i opada w dół, działają instynktownie i atakują przynętę.

Łowienie sporych okoni należy często do pracowitych godzin spędzonych z wędką, bo należy podnosić przynętę dość często, aby prowokować te ryby, dobrze jest łowić na dwóch liniach  przerzucać zestaw. Ja mam z tym lekki problem, bo wolę jak się coś dzieje, i szybko przechodze na białe robaki. Tu okonie też się dadzą złapać oczywiście :)

Lucjan

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #12 dnia: 10.11.2020, 21:26 »
Siekaną dendrobena ma może 20% tego śmierdzącego soku co czerwony robak i napenwo nie jest tak aromatyczna a z pewnością jest mega sycąca nie wiem czy dodanie tak energetycznego robaka w listopadzie to dobry pomysł.

Nie wiem skąd ta wiedza, ze dendrobena jest mega sycąca. Ile wg ciebie kaloryczności w skali od 1 do 10 (10 to max) ma taka dendrobena a ile czerwony robak? Ile pellet halibutowy?  I skąd niby ta różnica w 'energetyczności'?

Ogólnie do łowienia okoni nie jest potrzebny żaden atraktor, ponieważ ten gatunek poluje w stadach, i zazwyczaj jest tam gdzie drobnica. Małe okonie przebywają razem  płocia w tym rozmiarze, leszczykami, ale te duże trzymają się już razem. i jak się coś dzieje w wodzie, to często tam się zjawią. Więc wystarczy zwabić płoć.

Okoń reaguje na ruch, i tutaj podstawą jest poruszanie przynętą. Idealne jest tu zanęcenie białymi (garścią) i czekanie na spore sztuki, poprzez podnoszenie zestawu, na haku dobrze jak jest kawał rosówki, ogon dendrobeny etc. Pasiaki nie przepuszczą tak poruszającej się przynęcie. Potrafią wisieć nad dnem gdzie na dnie są białe, przyglądają się. Są ostrożne. Ale jak kawał rosówki na haku się porusza i opada w dół, działają instynktownie i atakują przynętę.

Łowienie sporych okoni należy często do pracowitych godzin spędzonych z wędką, bo należy podnosić przynętę dość często, aby prowokować te ryby, dobrze jest łowić na dwóch liniach  przerzucać zestaw. Ja mam z tym lekki problem, bo wolę jak się coś dzieje, i szybko przechodze na białe robaki. Tu okonie też się dadzą złapać oczywiście :)

No okonie lubią ruch, ale minionej zimy doświadczyłem, że leżąca bez ruchu przynęta może je zainteresować. Z drugiej strony możliwe, że guma na czeburaszce i napiętej plecionce  wykonywała jakieś minimalne, ale prowokujące do ataku ruchy, mogło tak być. Atraktor chodzi mi po głowie dlatego, by wytworzyć mityczną ścieżkę wabiącą pasiaki stojące w toni do mojej dendrobeny leżącej na dnie. Będę próbował co jakiś czas ożywiać zestawy, jak wyjdzie w praniu zobaczymy. Robaki białe faktycznie by nie zaszkodziły.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #13 dnia: 10.11.2020, 21:32 »
Okonie żerują cały rok, i tutaj duże sztuki zawsze patrolują swoje włości. Jeżeli gdzieś jest koncentracja drobnicy, to będa tam i okonie (szczupaki często też). Wielkim sprzymierzeńcem okonia jest doskonały wzrok, który zwłaszcza daje przewagę nad ofiarą gdy jest pochmurno (bo widzą o wiele lepiej niż taka płoć). Datego często okonie dobrze biorą przy zachmurzonym niebie lub pod koniec dnia (i na początku). Polecam na okonia z gruntu krewetki, które zakłada się na większy hak lub na włos. Na dnie gdzie są białe i siekana dendrobena taka przynęta dobrze się wyróżnia. Okoń uwielbia raki, więc mięso krewetek nie jest mu wcale obce. W UK wielu łowi tak największe okonie. Więc możesz na przykład łowić spławikiem aktywnie, zaś z gruntu używać krewetki. Sam będę tak robił wkrótce na moim kanale, oprócz sesji z drop shotem :)
Lucjan

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #14 dnia: 10.11.2020, 21:41 »
O tym, że zajadają się rakami to wiem, ale na gliniance na której obecnie łowię nie widziałem tych skorupiaków. Co nie znaczy oczywiście, że krewetka stoi na skreślonej pozycji. Wychodzi na to, że będę musiał zaopatrzyć się w białe, ale to raczej nie będzie stanowić problemu. :beer: