Autor Wątek: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu  (Przeczytany 3605 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #15 dnia: 10.11.2020, 21:47 »
Naprawdę, jak sypniesz białych na dno (najlepiej donęcać mało i często), zaś na matchówce będziesz miał zestaw z hakiem nr 10 lub 12 z ogonem dużej dendrobeny lub rosówki, to poruszając zestawem, cały czas będziesz prowokował okonie większe do ataku. To czasami męczące, ale pozwala dobrze połowić. Pamiętaj jak Will Raison na kanale Basingstoke złowił tak kilkanaście okoni od kilograma do dwóch! Byłem w szoku jak mu poszło, kanał nie wygląda na tak zasobny. A on miał właśnie zestaw tyczkowy z kawałkiem rosówki, podnęcone białymi,  i ciągle ten zestaw podnosił. Nastawial się raczej tylko na okonia.

To na co bym zwrócił uwagę, to gdzie wypuszczasz okonie. Powraca temat 'hormonu stresu'. Wypuszczane pasiaki jakby się informują i często stado znika po kontakcie z jedną rybą. Dobrze jest więc je trzymać albo w siatce, albo wypuszczać z jakieś 40-50 metrów dalej :)
Lucjan

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 107
  • Reputacja: 67
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #16 dnia: 10.11.2020, 21:57 »
Fajny patent z tą tyczką, ale matchem raczej nie do odtworzenia, efekt będzie chyba podobny do podszarpywania zestawu gruntowego. Gdzieś dawno czytałem, że można by zastosować jakiś kolosalny przelotowy spławik żywcowy, który umożliwiłby może podnoszenie przynęty w pionie, ale to nie dla mnie. Z tym wypuszczaniem okoni to nie zaszkodzi na pewno uwalniać je w sporej odległości od łowiska, ale to też nie gwarantuje, że rybki nie kapną się, że coś jest nie tak. Zresztą najpierw trzeba coś złowić :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #17 dnia: 11.11.2020, 09:47 »
Na matchówce jak najbardziej można zrobić coś podobnego jak na tyczce. Po prostu się zestaw lekko podnosi, efekt jest podobny, do tego można zarzucać często. W łowieniu tyczką nie można uzyskać takiego efektu opadu jak przy wagglerze, więc i matchówka ma swoje zalety. Do tego jest kilka patentów aby sobie pomóc. Na przykład rosówce wstrzykuje się odrobine powietrza, aby tonęła wolniej, można tez na hak  założyć pływającą imitacje białego robaka lub krążek z czerwonej pianki, tak aby opad przynęty był wolniejszy.

Pamiętajmy też, że ryba nie przebywa w jednym miejscu, ale się przemieszcza. Dlatego zarzuty w ten sam punkt matchówką, czyli w rzeczywistości metr do kilku dalej czy bliżej, pomogą. Bo okoń często będzie się gdzieś czaił z boku, nie musi wisieć nad nęconym miejscem jak szczupak. No i te się również łowi często, w sumie to miałem więcej szczupaków tutaj niż okoni powyzęj 40 cm :)
Lucjan

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 107
  • Reputacja: 67
Odp: Atraktor do zanęty na okonia z gruntu
« Odpowiedź #19 dnia: 16.11.2020, 22:51 »

 :thumbup:  Wypróbuję ten atraktor z filmu, pierwsza próba zasiadki okoniowej  bezowocna, ale to nie ostudziło mojego zapału.