Autor Wątek: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?  (Przeczytany 781 razy)

Offline ptrzcinski90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« dnia: 29.02.2024, 09:22 »
Szanowne  grono, zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w podjęciu decyzji. Generalnie nie mam zbyt wiele do czynienia z metodą odległościową, natomiast uparłem się na zakup wędeczki, która pozwoli mi na łowienie spławikiem typu waggler. Tu pojawia się pytanie: wybór wędki to Shimano aero X1 pellet waggler (głównie z uwagi na 2 składy wędki) lecz zastanawiam się nad wyborem długości: 10 czy 11 ft? Łowić będę z brzegu na odległości 20-40 m. Przy okazji chętnie przeczytam jaki splawiczek dobrać do takiego zestawu i jaka grubość żyłki (90% połowu to leszcz w przedziale 50-70 cm). Jaka różnice będę czuł pomiędzy tymi długościami kija? Z góry dziękuję za pomoc!

Offline krzysssiooo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #1 dnia: 29.02.2024, 09:37 »
40 metrów wagglerem to tylko w bezwietrzna pogodę, i strzelanie pelletem minimum 6-8mm albo kuku,
praca w obu jest praktycznie taka sama, długość bardziej pod odległość rzutu się bierze :)

Offline ptrzcinski90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #2 dnia: 29.02.2024, 09:41 »
Dziękuję Krzycho za odpowiedź. W holu nie będzie znacznej różnicy? Kijek 10ft do tej metody wydaje mi się bardzo krótki, choć długość transportowa przemawia ZA (choć nie jest aż tak niezbędna, 2 skład to dla mnie priorytet). Może rzeczywiście poniosło mnie trochę z tymi 40 metrami :P Generalnie zanęta to kule gniecionej kuku z pelletem i ewentualnie drobnym ziarnem typu rzepik/ konopia strzelana z procy.

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #3 dnia: 29.02.2024, 09:46 »
Weź sobie odległościówkę zwykłą na takie odległości. X1 PW z żyłką 0.25 z trudem przy dobrej pogodzie i siłowym rzucie uzyskuje 35-40m spławikiem Drennana 14g. Druga sprawa ten kij ma ogrom mocy i przy małych rybach tym bardziej leszczach nie da Ci takiej frajdy z holu jak odległościówka.

40 metrów wagglerem to tylko w bezwietrzna pogodę, i strzelanie pelletem minimum 6-8mm albo kuku,
praca w obu jest praktycznie taka sama, długość bardziej pod odległość rzutu się bierze :)


Pellet 8mm leci na 20-25m, 11mm dolatuje do 30m, na 35-40m trzeba strzelać ciecierzycą - okrągłe, ciężkie kulki wielkości pelletu 8mm.
Dzierżno uzależnia

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #4 dnia: 29.02.2024, 13:01 »
Szanowne  grono, zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w podjęciu decyzji. Generalnie nie mam zbyt wiele do czynienia z metodą odległościową, natomiast uparłem się na zakup wędeczki, która pozwoli mi na łowienie spławikiem typu waggler. Tu pojawia się pytanie: wybór wędki to Shimano aero X1 pellet waggler (głównie z uwagi na 2 składy wędki) lecz zastanawiam się nad wyborem długości: 10 czy 11 ft? Łowić będę z brzegu na odległości 20-40 m. Przy okazji chętnie przeczytam jaki splawiczek dobrać do takiego zestawu i jaka grubość żyłki (90% połowu to leszcz w przedziale 50-70 cm). Jaka różnice będę czuł pomiędzy tymi długościami kija? Z góry dziękuję za pomoc!

Cześć :)

Masz intencję łowić pellet wagglerem czy tradycyjnym wagglerem? Bo wędka sugeruje tą pierwszą opcję, natomiast docelowy połów wskazywałby na klasycznego waggelera i spławiki w przedziale 1-4 gram, które siłą rzeczy wykluczają rzuty na 40 metrów.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline ptrzcinski90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #5 dnia: 29.02.2024, 13:16 »
Cytuj

Cześć :)

Masz intencję łowić pellet wagglerem czy tradycyjnym wagglerem? Bo wędka sugeruje tą pierwszą opcję, natomiast docelowy połów wskazywałby na klasycznego waggelera i spławiki w przedziale 1-4 gram, które siłą rzeczy wykluczają rzuty na 40 metrów.

Mam intencje łowić tradycyjnym wagglerem z własnym obciążeniem o wadze łącznej 10-12 g

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #6 dnia: 29.02.2024, 15:28 »
Jeśli klasyczny waggler to polecam wędkę 13 ft z uwagi że zestaw montowany jest na stałe i musisz mieć bezpieczny zapas długości wędki w stosunku do głębokości zbiornika.

Klasyczna matchówka ma też bardziej miękka akcje w stosunku do wędek typu pellet waggler. Pozwala to zastosować skutecznie mniejsze haczyki i cieńsze przypony.

Co tyczy się zaś spławików do wagglera, te wiodące typu Visi Wag z Drennan rzadko przekraczają 4 gramy. Musisz wziąć poprawkę na założenia jakie masz w głowie bo obawiam się że dystans 30 metrów i więcej to już pod kątem wygody i praktyki zestaw przelotowy ze spławikiem typu slider. Czyli odległościówka :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline ptrzcinski90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #7 dnia: 29.02.2024, 15:55 »
Sorry, źle przedstawiłem moją koncepcję. Chciałbym łowić w odległości 20-30 m, wagglerem (sliderem) przelotowo. Głębokość łowiska w miejscu, którym chce lowic, na tej odległości jest od 2,5 do 6 m. Nie zdarzają się leszcze poniżej 50 cm, najczęściej są w przedziale 50-70 cm. Możliwy przylów to piękny lin a także karp (5-15 kg). Zależy mi bardzo na 2 sekcjach wędki. Rozumiem, że aero X1 PW nie da mi frajdy z holu takich leszczykow?

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #8 dnia: 29.02.2024, 16:22 »
Sorry, źle przedstawiłem moją koncepcję. Chciałbym łowić w odległości 20-30 m, wagglerem (sliderem) przelotowo. Głębokość łowiska w miejscu, którym chce lowic, na tej odległości jest od 2,5 do 6 m. Nie zdarzają się leszcze poniżej 50 cm, najczęściej są w przedziale 50-70 cm. Możliwy przylów to piękny lin a także karp (5-15 kg). Zależy mi bardzo na 2 sekcjach wędki. Rozumiem, że aero X1 PW nie da mi frajdy z holu takich leszczykow?

Dzierżno ? Jeśli DD to Aero X1 ze swoją mocą będzie akurat pod te ryby, wszędzie indziej na leszcze użyłbym odległościówki.
Dzierżno uzależnia

Offline ptrzcinski90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #9 dnia: 29.02.2024, 16:32 »
Tak dokładnie chodzi o DD. Poznawanie tej wody zacząłem dopiero w zeszłym roku i jestem w niej zakochany. Natomiast natłok biznesu pt. "Karpiarstwo" bardzo mnie przytłoczył i oprócz gruntu, chciałem pobawić się z tymi pięknymi leszczami właśnie na spławik. Nie lubię 3 sekcyjnych wędzisk, stąd pomysł na PW X1. Teraz już w ogóle zgłupiałem i nie wiem czy inwestować w taki zestaw czy nie. Splawiczek jakiego miałem plan użyć to cralusso Arrow 12 g. Żyłka 0,22 z przyponem 0,16-0,18 na młynku drennana fd3000, który już posiadam kilka lat i nie chciałbym inwestować w nowy, tym bardziej, że będzie to eksperyment. Szkoda by mi było ładować duże pieniądze w coś co nie trafi w moje gusta

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #10 dnia: 29.02.2024, 16:56 »
Jak chcesz to mogę Ci pożyczyć X1 3,35 na testy, spawdzisz czy ma to sens na DD ;)

Ja planuje odpalić odległościówkę, tylko problwm mam z dobraniem odpowiednich stoperów na te głębokości.
Dzierżno uzależnia

Offline ptrzcinski90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #11 dnia: 29.02.2024, 17:03 »
Bardzo dziękuję kolego za propozycję, byłaby to dla mnie świetna opcja ale powiedzmy w tej cenie jestem w stanie zaryzykować i już kupić na wlasnosc. Cieszę się, że jesteś użytkownikiem tego kija i masz okazję również łowić na DD. Twoim zadaniem jest sens takiego spławika w warunkach dd? 3.35 dobrze Ci się sprawdza czy wybrał byś jednak 3.05?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #12 dnia: 29.02.2024, 17:04 »


Ja planuje odpalić odległościówkę, tylko problwm mam z dobraniem odpowiednich stoperów na te głębokości.

Rozumiem, że chodzi o przejście przez przelotki? Zrób stoperek z nitki, wiążąc ją na żyłce, jakbyś wiązał haczyk z łopatką. Do tego daj między spławik a węzełek malutki koralik. Powinno grać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #13 dnia: 29.02.2024, 17:44 »
Bardzo dziękuję kolego za propozycję, byłaby to dla mnie świetna opcja ale powiedzmy w tej cenie jestem w stanie zaryzykować i już kupić na wlasnosc. Cieszę się, że jesteś użytkownikiem tego kija i masz okazję również łowić na DD. Twoim zadaniem jest sens takiego spławika w warunkach dd? 3.35 dobrze Ci się sprawdza czy wybrał byś jednak 3.05?

Batymetrię DD znam już całkiem dobrze i w 90% miejscówek będzie problem z kijem 11ft z tego względu, że latem trzeba rybę przeciągnąć nad kantem i roślinnością. Kanty są na większości miejscówek mw. z 3 na 5-6m głębokości. Najlepszym wyborem z mocarnych floatów na DD jest Korum Power Glide Float, masz kij 3.6m w dwuskładzie z konkretnym zapasem mocy. Kijem 11ft odważyłbym się tam łowić jedynie od strony łąki i na stawikach, czyli głębokości max 3m, a najczęściej 1.5-2m.
Dzierżno uzależnia

Offline ptrzcinski90

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Shimano aero X1 pellet waggler... 3,05 czy 3,35?
« Odpowiedź #14 dnia: 29.02.2024, 18:44 »
Czyli wszystko wskazuje na to, że muszę zmienić plany i pogodzić się z odległościową w 3 składzie ;) czy w związku z powyższym match flota X1 będzie dobrym wyborem? Jakoś mnie ciągnie do tej serii. Chciałbym też mimo wszystko poczuć trochę więcej zabawy z takim lechem na splawiku niż na moim century fbs'ie 2.75 lb