Autor Wątek: Prawidłowe wytypowanie śrucin w zestawie typu Waggler.  (Przeczytany 1709 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Witajcie.

Kolejny raz zwracam się do was z prośbą o pomoc, mianowicie mam pewną rozterkę dotyczącą zastosowania śrucin w budowie zestawu wagglerowego.

Z czym problem?

Na początek mojej przygody zakupiłem spławiki typu Visi Wag z Drennana...

https://sklepdrapieznik.pl/przelotowe/29635-splawik-drennan-visi-wag-2-10g.html

... i wczytując się w opis na stronie sklepu czytam, że:
"Idealne wyważenie otrzymujemy poprzez montaż spławika na łączniku Drennan Swivel Float Attachment, czterech stoperach Drennan Float Stops (2 z każdej strony) oraz osiem śrucin No.8".

Sugerując się powyższym, tak też skompletowałem zamówienie, i nabyłem Stotz nr 8,a także te specjalne łączniki z stoperami. Wszystko pięknie, cacy. Zagwozdka pojawiła się wraz z kolejnym oglądaniem i czytaniem materiałów Luka, dotyczących podstaw wagglera.

Zarówno w filmie, jak i często w postach czy artykułach, Luk używa (mając założony spławik 1,5 grama) kilku śrucin nr 8 (w tym też sygnalizacyjnych) a potem na przykład śruciny nr 4.

Pytanie z jakim się do was zwracam to wyjaśnienie mi czy w przypadku spławików Visi Wag (albo dowolnie innego) powinienem trzymać się wytycznych Drennana i mieć powieszone na żyłce tylko Stotz nr 8 (w ilości 8 sztuk wg zalecenia) czy 3 z nich poświecić i zastosować śrucinę nr 4 (troszkę ponad 3 razy cięższa niż jedna śrucina nr 8 ) i wtedy zestaw składałby się z 5 śrucin nr 8 (w tym dwie sygnalizacyjne) plus jedna nr 4?

Druga, ważna dla mnie kwestia by zrozumieć na sucho budowę zestawu, to przeznaczenie takiej śruciny (nr 4). Czy użycie jej ma jakiś związek z stworzeniem antysplataniowego systemu śrucin, czy sens znajduje się gdzie indziej?


Z góry dzięki za odpowiedź :beer: :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Prawidłowe wytypowanie śrucin w zestawie typu Waggler.
« Odpowiedź #1 dnia: 17.12.2020, 21:45 »
Wbrew polskiemu opisowi, wytyczne Drennana są takie, że Visi Wag 2 potrzebuje dodatkowego obciążenia odpowiadającego 5 śrucinom/stotzom nr 8, czyli łącznie 0.3 g (+ łącznik i stoperki):

https://www.drennantackle.com/products/floats/wagglers/visi-wag-2/

U mnie zwykle dochodzi stotz nr 10 + mikrokrętlik. Do zestawów klasyczno-wagglerowych w angielskim stylu najczęściej używa się ciężarków z zakresu 10 - 6, niekiedy tworząc bulk z kilku śrucin/stotzów (np. celem szybszego przebicia się przez wzdręgi/ukleje).

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Prawidłowe wytypowanie śrucin w zestawie typu Waggler.
« Odpowiedź #2 dnia: 17.12.2020, 22:25 »
Na mój rozum i tak jak ja to robie - opis producenta sugeruje łączną wagę obciążenia do prawidłowego wyważenia spławika - tylko tyle i aż tyle.
Wskazują konkretnie swoje śruciny w konkretnym rozmiarze i swoje łączniki, bo w tym wypadku mają pewność tego co piszą, że zadziała prawidłowo.

Ja budując zestaw kieruję się tym co chce osiągnąć- wolny opad, szybki opad, większa stabilność zestawu itp.
Co do antyspontaniowości - kombinację jedna większa śrucina (kulka) + łańcuszek małych śrucin stosuję do slidera. Tam kulka ma za zadanie "usztywnić" spławik i odciągnąć antenę od żyłki.
Przy wagglerze mocowanym na stałe odpowiadają za to stopery lub system do mocowania spławika. Ja dodatkowo montuję kilka śrucin od razu pod spławikiem, żeby usztywnić jeszcze tą część żyłki.
Wg mnie o tym ja ma wyglądać rozłożenie, ilość i wielkość srucin zdecydują Twoje upodobania i sytuacja nad wodą, a opis producenta to sugestia i pomoc, z ktorej możesz, a nie musisz korzystać.
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Kowerdak

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok / Ryboły
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Prawidłowe wytypowanie śrucin w zestawie typu Waggler.
« Odpowiedź #3 dnia: 17.12.2020, 22:28 »
Ja co prawda nie mam Visiwaga, ale do Giant Crystala Loaded 2.5g używam stotzów nr 4 i nr 6, zawsze robię tak, żeby łącznie było 5-6 stotzów na żyłce bo daje mi to możliwości kontrolowania opadu. Jak chcę połowić wzdręgi z opadu to rozszuwam maksymalnie, jak poluję na płotki nad dnem to skupiam w bałwanki, jak chce żeby opadała naturalnie, ale wzdręgi nie zabierały tylko np płotki w toni, to tak mniejsze skupiska, ale nie tak rozproszone jak przy opadzie.
Wytyczne na stronie drennana i drapieżnka potraktowałbym bardzo orientacyjnie i na Twoim miejscu starałbym się wypracować rozmieszczenie takie jak Ci najbardziej będzie odpowiadało.
Co do pytania o antysplątaniowy system śruciń, to można użyć więcej mniejszych rozmiarów i połączyć właśnie w takie bałwanki np po 3 sztuki, to już bedzie miało wpływ na usztywnienie. Aczkolwiek mi waggler zaplątał się tylko raz, jak próbowałem "na chama" rzucić jak najdalej, zamiast zrobić to tak jakbym strzelał z bata.
A wracając do sugerowanej ilości śrucin, to też zależy czy używasz krętlika albo łącznika do szybkiej wymiany przyponów i w jakim rozmiarze oraz czy łowisz kładąc na dnie np wieksze ziarno kukurydzy lub fasoli, czy trochę nad dnem. Bo w przypadku robaków ich masa jest znacznie mniejsza niż kuku.
Wszystko kwestia posprawdzania nad wodą, mi to nie zajęło więcej niż godzinę. ;D
EDIT: Kamil był szybszy ode mnie, ale w naszych odpowiedziach znajdziesz to właśnie czego Ci potrzeba. Tak myślę.
Kamil

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Prawidłowe wytypowanie śrucin w zestawie typu Waggler.
« Odpowiedź #4 dnia: 17.12.2020, 22:47 »
Nie trzeba używać śrucin w tym samym wymiarze, ale można. Mógłbym stosować tyle stotzów nr 8, ale dla mnie to niewygodne, i nie potrzeba mi ich aż tylu. Gdybym startował w zawodach to OK, ale tak nie jest. Dlatego stosuję śrucinę nr 6 i reszta to ósemki. W przypadku wersji spławika z grubszą antenką potrzeba większego obciążenia, więc tu mam śrucinę nr 4 i resztę ósemek.

Pamiętajmy też, że jeżeli producent podaje ilość śrucin nr 8, to oznacza to, że nr 6 to prawie tyle co dwa nr 8 (nr 8 ma 0.06 g a nr 6 0.1g). Tak wiec nie należy tego odbierać dosłownie, że tyle akurat ma być tyle ciężarków, ale, że możemy przeliczyć ile potrzeba ich większych :)

Wyczynowcy często potrafią robić zestaw śrucin nr 9 aby jeszcze lepszy był opad, ale to bardzo dużo pracy w domu, do tego przy holu ryb łatwo je stracić, dlatego łowiąc 'dla przyjemności' zlał bym takie zalecenia. Tym bardziej, że możemy szybko zużywać stotze czy śruciny.
Lucjan

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 177
  • Reputacja: 138
Odp: Prawidłowe wytypowanie śrucin w zestawie typu Waggler.
« Odpowiedź #5 dnia: 18.12.2020, 00:49 »
Osiem śrucin nr8 dotyczy visiwag 1,3 oraz pewnie 5. Pięć nr8 wyważa visiwag 2 i 4. Przy czym nie jest tak, że spławik 1 i 3 gramy tego samego typu jest idealnie wyważony tym samym zestawem śrucin.
W przypadku visiwagow jest taka sama zależność jak z crystal insert loaded i giant crystal loaded jeśli chodzi o grubość korpusów oraz potrzebne obciążenie.
 

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Prawidłowe wytypowanie śrucin w zestawie typu Waggler.
« Odpowiedź #6 dnia: 18.12.2020, 11:23 »
Dziękuję za odpowiedzi wszystkim :)

Poleciały :thumbup: :thumbup: :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.