Autor Wątek: Kolejny przykład nieudolności PZW  (Przeczytany 25547 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #15 dnia: 21.03.2015, 07:32 »
Problem tkwi w tym, że PZW nie kwapi się do ratowania ryb, bo jest tylko dzierżawcą. Robi coś tam, bo jakby nie było zarybiło akwen za kasę wędkarzy. Nie mają sprzętu i planu awaryjnego, taka jest prawda. A przecież wszystkie zaporowki są kontrolowane co pewien czas, co 10 lat ma miejsce gruntowa kontrola i ewentualny remont.

Każdy okręg powinien posiadać specjalistyczny sprzęt do ratowania ryb. Na wypadek przyduchy, zatrucia wody, remontu zbiornika i jego urządzeń spiętrzajacych itp. Powinny być osoby przeszkolone do takiego działania, nie widzę problemu aby byli to goście na codzień zajmujący się też kontrolą nad wodą. Na wypadek takiego remontu - ekipa pojawia się (można poprosić okręgo sąsiednie o pomoc, ekip będzie więcej) plus robi się pospolite ruszenie w miejscowych kołach, i gromadzi pomocników. W ten sposób można ocalić 95-99% ryb. Po sieciowaniu, trzeba jeszcze kilka dni odławiać ryby z zakątków, mogą to robić już sami lokalni wędkarze. Nie potrzeba wcale nie wiadomo jakiego sprzętu!

Ale trzeba chcieć! Jak slusznie zauważył Bigdom - los ryb ludzi nie interesuje. PZW ma to w nosie. Przeznaczenie ryb do zabrania przez czerń (nie mam szacunku do takiej dziczy i tak nazywam takich ludzi) to jakiś koszmar. Co ciekawe ekolodzy maja ryby w nosie również, a mogliby się wykazać. Jakoś nie chcą się przykuwać do urządzeń melioracyjnych i zabraniać niszczenia wodnego środowiska. Za mech lub kilkdziesiąt ptaków brodzących mogą 'oddać życie' - los tysięcy ryb już ich nie rusza.

Oj, trzeba jeszcze wiele zmienić... Po raz kolejny pokazano jak działa sie w Polsce, lub raczej jak działać nie powinno. Sami wędkarze nie przenosili ryb tylko pozwalali czerni je zabierać (bo pewnie sami beretowali, co?) - i to jest chore. Bo jeżeli ktoś okrada moją wodę - to nie idę na ryby i temat olewam, tylko działam. Bo ryb po takich akcjach nie przybędzie, trzeba dbać o wszystko, nawet o te małe rybki!

Przykład UK jest tutaj bardzo ciekawy. Remont takiego kanału - pociąga za sobą konieczność odlowienia ryb, i Agencja Środowiska robi to aż praktycznie wszystko zostaje odłowione i przeniesione do innego miejsca. Dodatkowo uzyskuje się dokładne informacje o rybostanie. Pieniądze na taka działalnośc pochodzą z rocznych licencji wędkarskich. Być może czas pomyśleć o takim projekcie w Polsce. Bo łyse i brodate leśne dziadki z ZG PZW i WW o ryby dbać nie będą, nie ma się co czarować. Dawać im całą kasę za łowienie mija się z celem...

Lucjan

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #16 dnia: 22.03.2015, 11:11 »
Luk bo tu chodzi o kasę a nie o zwierzęta ekolodzy znajdują robaczki i nagle to gatunek zagrożony i nic nie wolno budowa dz no chyba że się zapłaci a na zbiornikach się nie buduje więc niema od kogo rządać kasy
Krzysztof

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #17 dnia: 30.12.2015, 21:56 »
A to taki news o świetnej gospodarce wodnej PZW, tym razem z moich stron :'(
http://iszczecinek.pl/artykuly/region/wedkarze-zostana-bez-jezior-i-rzek-okregowi-pzw-koszalin-grozi-upadlosc
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Jumperradom

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 409
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Redhill UK
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #18 dnia: 30.12.2015, 22:22 »
Mieszkam w UK, ale co chwile słyszę bądź czytam o nieudolności PZW i nasowa mi się takie pytanie po co jest ta instytucja, do ciągnięcia kasiory od ludzi, to są żarty i dokładnie jak pisał Luk w UK takie sytuacje są niedopuszczalne. Żenada nic więcej >:O
Tomek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #19 dnia: 30.12.2015, 23:19 »
Gregorio, super artykuł! :thumbup:

Szykuje się ładna masakra, okaże się, że na łososiowych rzekach łowić nie będzie można. Powinno się postawić władze okręgu 'pod ścianą'... Tak to jest, za unijną kasę zbudowano ośrodek zarybieniowy, ale jak go teraz spłacać? Ktoś tam ładnie zawalił :o

I teraz może się okazać, że wody pójdą w ręce prywatne, a sam okręg się posypie. Czy Zarząd Główny ich uratuje?
Lucjan

Offline skalar4

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #20 dnia: 31.12.2015, 00:48 »
W to że Główny ich uratuje to można powątpiewać. Tym co tam łowią mozma obecnie jedynie współczuć i mieć nadzieję że nas nie spotka nic podobnego

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 234
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #21 dnia: 31.12.2015, 08:27 »
Panowie cały czas uważam że zarządzanie komunistyczne w struktudze po komunistycznej nie jest na dzisiejsze czasy.
Pzw ze swoja struktura i pomysłem na biznes nie przystaje do rzeczywistości, może ta sytuacja z pzw koszalin bedzie światełkiem w całym tym temacie braku ryb w naszych wodach.
Cały czas uważam iż oddanie wod pod prywatne zarzadzanie to pomysl na poprawe sytuacji w koncu by komus zalezalo ale to zalezy od wlascicieli wod. W nowym roku zycze sobie aby wiecej bylo takich wlascicieli wod jak rzgw z pomorza i zaczelo wyciagac konsekwencje wynikajace z umowy dzierzawy w stosunku do dzierzawcy.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #22 dnia: 31.12.2015, 09:50 »
Ja tez myślę, że takie postępowanie RZGW będzie wiadrem zimnej wody wylanej na głowy wędkarzy. Bo wreszcie wielu zrozumie, że aby wodę dzierżawić, trzeba zarybiać. Bez zarybiania i przestrzegania operatu umowa może zostać zerwana. A to oznacza zakaz wędkowania. I tak powinno być! Wiele osób będzie narzekać na państwo, na 'bezsens' i 'głupie przepisy' - jednak jest to właśnie rozsądne i potrzebne. Okręg należy rozliczać i monitorować, muszą to robić sami wędkarze (muszą być jakieś sprawozdania roczne) jak też i powinna nadzorować to góra, aby zapobiec takim wydarzeniom...

Ja dodam tylko, że może się pojawić prywatny właściciel, który nie udostępni wędkarzom danej wody, lub zrobi to dla niektórych lub za wielkie pieniądze. Tak jest w UK, gdzie są prywatne odcinki rzek, prywatne łowiska etc. Są miejsca gdzie rezygnuje się z udostępniania wody wędkarzom, ze względu na problemy (hałas, alkohol, dosłownie napiszę: sranie po krzakach przez karpiarzy na wielodniowych zasiadkach). To samo może stać się w Polsce. Tym bardziej więc warto interesować się wodami i gospodarką rybacką. Wiele osób myśli, że im się 'należy', są niestety w błędzie...
Lucjan

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #23 dnia: 31.12.2015, 12:27 »
Polska , i tylko takie rzeczy w Polsce się dzieją . Szlak człowieka trafia jak to wszystko czyta . I weś tu opłacaj składki , robią co chcą a Ty płać i wyciągaj rybki akwariowe o ile coś weźmie .

Czas się chyba przejechać do PZW i wypytać się dokładnie , jakie mają plany z zarybianiem, na co idą pieniądze itp.
Z poważaniem Marcin

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #24 dnia: 02.01.2016, 08:49 »
Polska , i tylko takie rzeczy w Polsce się dzieją . Szlak człowieka trafia jak to wszystko czyta . I weś tu opłacaj składki , robią co chcą a Ty płać i wyciągaj rybki akwariowe o ile coś weźmie .

Czas się chyba przejechać do PZW i wypytać się dokładnie , jakie mają plany z zarybianiem, na co idą pieniądze itp.

Bardzo prawdopodobne,że jak podejmiesz się tego w swoim kole,to okaże się,że chłopy są całkiem w porządku,powiedzą co i jak, i okaże się, że pchają ten sam wózek co Ty,a na dodatek nikt im nie płaci.

Mnie denerwuje w PZW parę spraw,zresztą mało kogo chyba nie denerwuje. Tyle tylko,że najbardziej dobijające jest te poczucie bezradności... Jak cokolwiek zmienić?A może pytanie - z kim? Z wędkarzem ,który siedzi 20m ode mnie i ładuje 15cm krąpie do siaty,a potem je mieli,marynuje i żre ze (jak mówi) smakiem :-\

Czy ktoś się kiedyś zastanowił nad tym,że zarzucając wędkę przykładowo na Wiśle musi należeć do PZW,a jak nie należy to jest przestępcą(kłusownictwo).
Państwo nie może ingerować w PZW,bo jest to niejako organizacja społeczna...
Przecież to państwo w państwie,nic innego.
I jeszcze zapis w regulaminie.Nie wiem jak to dokładnie brzmi,ale coś w sensie ,że jako członek PZW nie mogę złego słowa na tą organizację powiedzieć :P
Poza tym jak mogło dojść do sytuacji,że PZW stawia jakieś sieci, hoduje, zarybia itd? Co to organizacja rybacka?  Straszne,naprawdę...
A najstraszniejsze,że nawet jak się ma świadomość sytuacji, to nie mogę nic zmienić.Na dodatek "muszę" sponsorować tą organizację przestępczą... Chyba,że ograniczę się do 2 łowisk komercyjnych w okolicy,gdzie mogę połowić hodowlane karpie w stawie wielkości większej kałuży. Ech... Ci Polacy ;) Tylko narzekają :'(
Czesiek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #25 dnia: 02.01.2016, 09:36 »
Wonski, zmiany w statucie PZW są nieodzowne. Batony z ZG są nie do ruszenia, jak wędkarz nie masz wpływu na to kto tam zasiada. Sam wybór prezesa to paranoja. Gdyby były 4 letnie kadencje wszystko wyglądałoby inaczej. Prezes musiałby walczyć o stanowisko, mieć program, walczyć o poparcie... A tak - może rządzić niczym esbek Grabowski ponad 20 lat i wbijać kolejne gwoździe do trumny związku i zatrzymywać polskie wędkarstwo w miejscu.

Sam związek jest potrzebny, mam nadzieję, że w ciągu 10 lat oczyści się z 'działaczy PRLowskich' i będzie miał w szeregach już spory procent nowocześnie myślących wędkarzy. W wielu kołach są dobre władze, potrafią dbać o swoje. Ważne aby przepisy były podpasowane po szarego wędkarza oraz nie było żadnych szarych stref, w których obecnie przebywa związek. Wszystko powinno być robione na legalu, płacone powinny być podatki itd, ewentualnie nie powinno być żadnych machlojek. Tu nawet nie chodzi o wypuszczanie ryb czy o zarybienia. To ma być związek wędkarski...

Co do sieci - to PZW się świetnie urządziło. Dzierżawiąc wody na Mazurach, nie mogą się ograniczać jedynie do wędkarstwa - wiadomo przecież, że ryby tam to podstawa turystyki. Zamiast jednak oddać w dzierżawę rybakom te wody, przynajmniej ich część, sami wolą je pustoszyć. Wszelkie protesty skubańcy zamieniają na żądania o wędkarski monopol, zamach na 'ichtiologiczną równowagę'... A przecież można gospodarować rybacko-wędkarsko tak aby wilk był syty i owca cała. Jak na razie ZG jest 'syty', wędkarze są skazani na najsłabsze jeziora w Europie. No chyba, że chcą łowić batem płotki i krąpiki, to wtedy można rzeczywiście stwierdzić, że 'ryba jest'.

Niestety, to wszystko to część mozolnej układanki. Kupując Wiadomości Wędkarskie sami przykładamy się do braku zmian, Rybomania to też impreza PZW... Jak tu działać? Myślę, że najlepiej jest włąśnie żądać zmian oddolnie, we własnych kołach. I właśnie narzekać! Można jako członek PZW cos tam zadziałać... Ale to już szerszy temat:D
Lucjan

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #26 dnia: 02.01.2016, 10:45 »
Zgadzam się w zupełności z Lukiem, zamiast cicho siedzieć , płacić im składki to może w końcu we własnym kole się odezwać albo pojechać do PZW i tam zabrać głos w danym temacie , który waszym zdaniem powinien być poruszony i coś się z tym powinno zrobić.
Z poważaniem Marcin

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #27 dnia: 02.01.2016, 16:12 »
A ja nie zgadzam się z Lucjanem.Proponuję aby każdy twierdzący że tzw beton jest nie do ruszenia przeczytali statut PZW dotyczący wyborów od tyłu a więc: Zarząd Główny i Prezesa wybierają delegaci z Okręgów,delegaci na Zjazd krajowy wybierani są z delegatów na Zjazd Okręgowy a ci z kolei wybierani są w kołach.Nie ma co opowiadać bajek że PZW nie da się zmienić-da się ale trzeba zamienić aktywność internetową na aktywność przy wyborach delegatów w kołach i wybierać ludzi którzy PZW chcą zmienić..Tak więc koledzy to jakie mamy władze PZW zależy tylko od nas.Proste?
Andrzej Lisowski

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #28 dnia: 02.01.2016, 16:20 »
A ja nie zgadzam się z Lucjanem.Proponuję aby każdy twierdzący że tzw beton jest nie do ruszenia przeczytali statut PZW dotyczący wyborów od tyłu a więc: Zarząd Główny i Prezesa wybierają delegaci z Okręgów,delegaci na Zjazd krajowy wybierani są z delegatów na Zjazd Okręgowy a ci z kolei wybierani są w kołach.Nie ma co opowiadać bajek że PZW nie da się zmienić-da się ale trzeba zamienić aktywność internetową na aktywność przy wyborach delegatów w kołach i wybierać ludzi którzy PZW chcą zmienić..Tak więc koledzy to jakie mamy władze PZW zależy tylko od nas.Proste?
Powiedz mi ile lat ludowcy wybierali lodowców? Ile się nasluchalismy o fałszowaniu wyborów, o głosach przechodzących przez Rosję w wyborach prezydenckich etc.
Sorry za politykę ale bądźmy realistami

Offline alisowski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 315
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Kolejny przykład nieudolności PZW
« Odpowiedź #29 dnia: 02.01.2016, 16:32 »
Bądźmy realistami to najprostsza wymówka żeby nic nie robić.Nie znam się na polityce ale wiem że głosy na wszystkich szczeblach wyborów w PZW są liczone przez komisje skrutacyjne wybierane z delegatów-nie ma tam ruskich serwerów i zielonych ludków.Są tacy nasi przedstawiciele jakich wybraliśmy jako zbiorowość.Więc zachęcam do aktywności.
Andrzej Lisowski