Ankieta

Czy jesteś za jedną, ogólnopolską składką na wszystkie wody PZW?

Jestem przeciw
47 (50.5%)
Nie mam zdania
7 (7.5%)
Jestem za
12 (12.9%)
Jestem za opłatą dodatkową na całą Polskę (oprócz składki okręgowej)
27 (29%)

Głosów w sumie: 92

Autor Wątek: Postulaty o wprowadzenie jednej składki na całą Polskę - dlaczego mówimy NIE?  (Przeczytany 17007 razy)

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Postulaty o wprowadzenie jednej składki na całą Poly NIE?
« Odpowiedź #45 dnia: 11.11.2017, 00:09 »
Naliczyłem 42 okręgi. Zezwolenie na wody nizinne w 2017 wynosiło 125 zł. Mnożymy: 125 razy 42 i daje nam to składkę ogólnopolską 5250 zł. Dałbym 50% zniżki, dla każdego wykupującego.
Darku. U mnie w okręgu, gdzie są limity górne. Emeryt płaci trzydzieści kilka pln. :facepalm: Kurwa, Czemu? Jest 6 razy w tygodniu nad wodą. Leci Mi 52 rok. Podlegam nizszemu wiekowi emerytalnemu 60l. za nie całe 9 lat, odejdę z pracy Nie wymagam znizek, jak by co.

Arek, no nie wiem. Może dlatego płaci mniej, żeby miał możliwość realizowania pasji, której realizować nie mógł dorabiając państwo (bo przecież płacimy ogromne podatki - dochodowy, vat, akcyzy itd.). Może to jest takie zadośćuczynienie za wydojenie? Sam nie wiem. To jest przecież mechanizm przejęty z PRL-u.
Szczerze mówiąc, emerytury są tak niskie, ze nie widzę nic złego w zniżkach, jeśli wędkarz idzie nad wodę po to, aby sobie połowić, a nie w celach li tylko żywieniowych. Dlaczego tak sądzę? Bo jest coś takiego, jak zasada pomocniczości i solidarności w relacjach społecznych. Ja zarabiam teraz więcej i jestem gotów podzielić się (np. przez płacenie wyższej składki) z emerytem, który ma mniejsze dochody, niż ten, co pracuje. Za 20 lat ja mogę być w podobnej potrzebie, czyli będę potrzebował pomocy, jeśli będę chciał łowić, bo z emerytury 15000 - 2000 zł. będzie mnie może i stać na pełną składkę, ale ona istotnie uszczupli mój budżet.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Może masz rację Darku. Ja patrzę na tą rzeźnię i choć nie jestem No Kill, serce mi pęka co się dzieje. Musieli byśmy " fejs o fejs" pogadać. Uwierz Mi. Szok.
Arek

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Może masz rację Darku. Ja patrzę na tą rzeźnię i choć nie jestem No Kill, serce mi pęka co się dzieje. Musieli byśmy " fejs o fejs" pogadać. Uwierz Mi. Szok.

Ja może nie mam takich doświadczeń. Nie widuję emerytów bijących wszystko.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Arku, jakim cudem mogą tyle płacić? Chyba że im koło dopłaca do składki krajowej i okręgowej ale nie ma takiego bogatego koła w całej RP, jeśli jest to daj namiar wyśle tam wszystkich emerytów z mojego koła :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Arku, jakim cudem mogą tyle płacić? Chyba że im koło dopłaca do składki krajowej i okręgowej ale nie ma takiego bogatego koła w całej RP, jeśli jest to daj namiar wyśle tam wszystkich emerytów z mojego koła :)
Wygugluj. Mój okręg znasz. Wiem co piszę Janusz. Ojca mam 72 lata.
Arek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Tu masz składkę okręgową
http://www.pzw.org.pl/gorzow/cms/21161/skladki_okregowe_2017_r
a krajowa jest taka sama wszędzie :)
Chyba że Twój Tata ma ponad 70 lat i jest zasłużony wtedy płaci Okręgową 5 zł
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Może masz rację Darku. Ja patrzę na tą rzeźnię i choć nie jestem No Kill, serce mi pęka co się dzieje. Musieli byśmy " fejs o fejs" pogadać. Uwierz Mi. Szok.

Ja może nie mam takich doświadczeń. Nie widuję emerytów bijących wszystko.
Moi koledzy emeryci, choć kopię z  urzędu ich Image. Mają na to w..e. Na ryby, jadą po, ryby. Niejednokrotnie na łeb, beretują po kilkanaście ryb. A w lecie jak piszę są kilka razy w tygodniu nad wodą. Wywalczyłem tyle, że odpuszczają Jazikom, Klenikom i Leszczom do 30 cm. Ale pod warubkiem że są dobre brania :facepalm:
Arek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Tu masz składkę okręgową
http://www.pzw.org.pl/gorzow/cms/21161/skladki_okregowe_2017_r
a krajowa jest taka sama wszędzie :)
Chyba że Twój Tata ma ponad 70 lat i jest zasłużony wtedy płaci Okręgową 5 zł
Jest po 7tce.
Arek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Arku nie wiem co oznacza słowo Zasłużony ale moje doświadczenie życiowe choć niewielkie ( 28 lat w PZW ) podpowiada mi że autor miał na myśli osoby z minimum 40-letnim stażem w PZW.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Jak nie zapomnę, zrobię jutro fotkę karty Ojca z opłatami. Szczęka Ci Janusz opadnie. Jak by co? Przypomnij.
Arek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Spoko, jest jeszcze jedno rozwiązanie twój Tata jest oznaczony złotą odznaką z wieńcami lub jest honorowym członkiem PZW.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Spoko, jest jeszcze jedno rozwiązanie twój Tata jest oznaczony złotą odznaką z wieńcami lub jest honorowym członkiem PZW.
Nie. Uwierz. W okręgu Gorzowskim, są zniżki dla Emerytów wręcz nierozsądne. Nie mam pojęcia jak to funkcjonuje.
Arek

Offline kemper

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 66
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: feeder
Dzień dobry kolegom.
Jestem za a nawet przeciw - jak powiedział kiedyś pierwszy polityk w tym państwie. . .
Jeżeli wędkarzy [wyborców] jest ok. milion , to trzeba sobie zdać sprawę ,że niewiele mamy do powiedzenia jako grupa nawet. W skali kraju wędkarstwo jest jedną z dziedzin niszowych lecz popularnych i budzących wiele emocji.
Wprowadzaniem jakichkolwiek zmian zajmują się w tym przypadku odpowiednie służby - a są to ludzie wyszkoleni w swoim fachu. Nie wiem kim jest nowy prezes PZW ale z pewnością takie ma wytyczne i musi je realizować. Na pewno wprowadzenie tych zmian nie jest tylko "widzi mi się" jednego człowieka na stanowisku państwowym. Co do okręgów to osobiście od 15 lat byłem zwolennikiem składki krajowej . Uważam ,że pozostawienie 49 okręgów jest sprzeczne z prawem , bo granice administracyjne województw się zmieniły w 1998/1999r. Z 49 województw pozostało 16 ...ALE ..PZW pozostało przy podziale sprzed 1999r. utrzymując 49 okręgów a co za tym idzie ludzi w tychże , ludzi pełniących funkcje i piastujących stanowiska. Mniemam , że teraz nastąpi wielki wybuch fali niezadowolenia ,ponieważ należałoby zlikwidować 33 okręgi wg. liczby województw i zarządzać pozostałymi 16 - tak jak wygląda podział administracyjny kraju. Jeżeli chodzi o zwiększenie liczby województw do 49 w 1975r. to było spowodowane TYM:
" Jako powód reformy uznaje się chęć wzmocnienia kontroli nad niższymi warstwami aparatu państwowego przez KC PZPR. Po przejęciu władzy przez Edwarda Gierka i rozbiciu opozycji w Biurze Politycznym nadal trwał opór niższych warstw PZPR, gdzie tworzyły się partyjne kliki. Poprzez reorganizację administracji i nowy podział terytorialny Gierek mógł wprowadzić „swoich ludzi” do komitetów wojewódzkich i rozbić stare stronnictwa[" .
Wielokrotnie mówiono i pisano otwarcie jakie były władze i struktury PZW do 2017 r. i , co? - i nic, aż do tego roku .
I chyba należy być zadowolonym z takiego a nie innego obrotu rzeczy i nie rzucać nowemu prezesowi kłód pod nogi .
Wracając do meritum , to matematyka jest nieubłagana ,opłata "na wszystkie okręgi" ...hmm, może ponad 5000 a może ponad 10000 PLN/rok. Tyle wychodzi na dzień dzisiejszy. Polska się zmieniła i zmienia na bieżąco , jest wielu ludzi,którzy chcieliby połowić sobie w różnych regionach kraju , pozwiedzać różne wody. Obywatele mają lepsze zarobki , samochody ,więcej pracują a czas wolny i wolne środki finansowe poświęcają na turystykę, rekreację ,sport i aktywny wypoczynek ponieważ mają na to środki ,chęć i czas . I należy to ludziom umożliwić ,ponieważ przez pół wieku żyli w izolacji, bez paszportów za to z kartkami żywnościowymi i z założonym kagańcem. Oczywiście /jak piszą koledzy/ znając postkomunistyczną mentalność Polaków należałoby obwarować nowe przepisy rygorystycznymi sankcjami za ich łamanie. Jest chyba różnica w nieprzestrzeganiu a łamaniu a notorycznym łamaniu prawa . Za recydywę można by zatrzymywać kartę wędkarską - analogicznie jak z prawem jazdy. Zabieranie niedozwolonego połowu powinno z automatu podchodzić pod kłusownictwo - i tu widziałbym karę 5-10-15 /tys.zł/ plus prace społeczne 50-100-150 godzin na rzecz gminy . Przed II W. Św. za kłusownictwo byłą kara więzienia . Polacy kradną , niestety i to widać w całej EU i nawet na całym świecie ,reszta normalnych obywateli musi świecić oczami i się wstydzić . Co do utrzymywania służb , można ograniczyć liczbę funkcjonariuszy PSR a ich obowiązki mogłaby przejąć Straż Miejska ,której jak wiadomo jest wszędzie pełno i ma chyba nieograniczone ilości sprzętu i paliwa . Nic nie stoi na przeszkodzie aby funkcjonariuszy/ki SM doszkolić w przepisach połowu ryb i dać im większe uprawnienia kontroli ,ponieważ przejęli lwią część roboty Policji . Przepisy połowu są złe ,jak widać po liczebności niektórych gatunków ryb w polskich wodach / np.drapieżniki/. Należy je zmienić i zmodyfikować natychmiast .Tak jak pisze Lucjan wprowadzić zasadę C&R na niektórych ,newralgicznych odcinkach ,rejonach i w stosunku do gatunków zagrożonych i o małej populacji. Wprowadzić górne wymiary ochronne - koniecznie . Należy zmienić znaczenie wędkarstwa w skali makro. Nie powinno być pozyskiwaniem pożywienia za wszelką cenę nie licząc się z naruszaniem warunków panujących w środowisku naturalnym. Primum non nocere ,po pierwsze NIE SZKODZIĆ , ewentualnie szkodzić jak najmniej , bo wiadomo ,że człowiek największym szkodnikiem jest. Członków o niskiej etyce zawodowej należy eliminować z naszej organizacji bezapelacyjnie. Dla wielu z nas wędkarstwo jest 'drugim zawodem" bo łowimy bezustannie i to zawodowo. Ciągle się szkolimy , uczymy i staramy się osiągnąć perfekcję . Wędkarstwo powinno być dbaniem o środowisko naturalne,przyrodę,ekologię i miłym sposobem spędzania wolnego czasu . Zmiany należy wprowadzać natychmiast , bo na efekty i tak przyjdzie poczekać ,kilka ,kilkanaście lat . Nie będzie nam miło na starość jak przyszłe pokolenia zarzucą nam ,że zniszczyliśmy im ekosystem .
pozdrawiam   Kemper   C&R
Kemper pozdrawia... Połamania!

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Na jakiej podstawie straż miejska miała by kontrolować wędkarzy ? Pytanie do kemper.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 522
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Na jakiej podstawie straż miejska miała by kontrolować wędkarzy ? pytanie do kemper.
Na razie na żadnej. Tak samo jak kiedyś można było pytać, na jakiej podstawie mieliby kontrolować czy prawidłowo zaparkowałeś. Kwestia zmiany przepisów.
Krwawy Michał

Purple Life Matters