Autor Wątek: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?  (Przeczytany 15464 razy)

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 815
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #30 dnia: 11.04.2021, 11:07 »
Osobiście dla mnie to jakiś absurd. Człowiek, który regularnie na jednej stacji paliw tankuje samochód z powodu zwykłego roztargnienia jest traktowany na równi z "zawodowymi" złodziejami paliwa? Człowiek, który uderzył się w piersi, przyznał do winy, widać było, że nic nie kombinował z tablicami rejestracyjnymi, z wizerunkiem, czy też zaprzeczał jakoby to był on...
No, ale odnoszę wrażenie, że ostatnimi czasy policja musi się wykazać skutecznością i zrobić z większości ludzi kryminalistów. A tych, którzy robią grube przewały albo nie zauważa, albo dodatkowo chroni. Mój Kraj, taki piękny...
Boruta, trzymaj się chłopie. Oby sprawa zamknęła się w najmniej "inwazyjny" sposób.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #31 dnia: 11.04.2021, 11:43 »
To nie działa tak Martinez , postaw się po drugiej stronie biurka. Myślisz ,że taki rasowy złodziej powie "tak celowo i z premedytacją przyjechałem ukraść paliwo". Każdy kombinuje a w szczególności złodzieje potrafią bajkę na poczekaniu wymyślić.
Boruta radziłbym ci opłacić to co dostaniesz pocztą i nie kombinować bo to tylko nerwów więcej i tyle...za gapowe się płaci  ;)


Pozdrawiam Łukasz

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 671
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #32 dnia: 11.04.2021, 11:59 »
Kiedyś też zapomniałem zapłacić, tyle że w UK.
Tankowałem jak jechałem do pracy. Spieszyłem się i pewnie przez to nie zapłaciłem. Jak wracałem to sobie zdałem sprawę, że chyba nie zapłaciłem. Pojechałem na stację i zapłaciłem.
Miałem też taką sytuację, że podczas płacenia zdałem sobie sprawę z tego, że hasło do Pina uciekło z mojej głowy - jakbym miał zanik pamięci.
Powiedzieli żebym wrócił jak sobie przypomnę. Jak wyszedłem to momentalnie sobie przypomniałem ;)
Tyle, że ja tankuje w tym samym miejscu i conajmniej raz w tygodniu tam jestem. Czasami sobie chwilę porozmawiamy.

Offline Fisha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 020
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #33 dnia: 11.04.2021, 16:07 »
Ja kiedyś zapomniałem zapłacić jak jechałem na urlop. Nie chciało mi się wracać jakieś 100km, wiec zadzwoniłem i dogadałem się, że zapłacę za tydzień jak będę wracał z wakacji :)

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #34 dnia: 11.04.2021, 16:54 »
Mnie tylko raz udało się na stacji głupotę zrobić... benzyny do diesla nalałem , całe szczęście w domu zczaiłem i wszystko ściągnąłem wężem ze zbiornika. Od tamtej pory dwa razy sprawdzam dystrybutor a czasami jeszcze na paragon patrzę.


Pozdrawiam Łukasz

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #35 dnia: 11.04.2021, 19:34 »
Ja na tej stacji zatankowałem już około 3 tysiące litrów paliwa a, jeżdżę osobówką a do roboty mam 13 km więc parę lat mi zeszło hehe. No nic poczekamy zobaczymy
Paweł

Offline ziggi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: krakow
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #36 dnia: 11.04.2021, 20:42 »
Też miałem taki przypadek.Przez roztargnienie nie zapłaciłem za cały zbiornik.Na drugi dzień zadzwonili,pojechałem,zapłaciłem,przeprosiłem i było po sprawie.Często tam tankowałem. Skąd mieli numer telefonu to nie wiem.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #37 dnia: 11.04.2021, 20:48 »
Teraz niby jest RODO i niby nie mogą dzwonić ale, pewnie jak by chcieli to mogą poszukać w bazie kart stałego klienta po numerze rejestracyjnym. 
Paweł

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #38 dnia: 12.04.2021, 08:13 »
Nawet jeśli przyjedzie wyrok zaocznie, to masz prawo się od niego odwołać i wtedy będziesz się tłumaczył przed sądem.
Tylko wtedy będziesz miał na pewno inne koszty sprawy.

Ja bym cierpliwie czekał ;)

i to potwierdza moja opinię, że teraz to najlepszy okres na ryby.....dlatego siedzieć iść na zimę.

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #39 dnia: 12.04.2021, 21:38 »
boruta- grzywna w sądzie za Twoje wykroczenie to będzie raczej nie więcej niż kwota mandatu, który mógłbyś dostać, czyli do 500 zł, plus ewentualne koszty. Bardziej bym się martwił tym, że po skazującym wyroku sądowym będziesz figurował w KRK jako osoba karana, co uniemożliwi Ci zostanie np policjantem :D. A co do możliwości ukarania mandatem przez policjanta, to całkiem możliwe, że upłynął termin na postępowanie mandatowe, więc sprawa trafiła do sądu. Do niedawna mandat za wykroczenie można było wystawić przez 7 dni od wykroczenia, teraz chyba się to trochę wydłużyło ze względu na Covid. Do tego- jeśli upłynęło trochę czasu- wystarczającego na złożenie zawiadomienia przez pracowników stacji na policji, ustalenie przez policję kto jest właścicielem pojazdu, którego kierujący nie zapłacił za paliwo oraz wezwanie Cię na przesłuchanie (wezwanie zazwyczaj jest wystawiane na tydzień do przodu), a Ty w tym czasie nie zapłaciłeś na stacji za paliwo, to trudno nie uznać Twojego zamiaru popełnienia wykroczenia za bezpośredni. To nie widzimisię policjanta raczej spowodowało, że sprawa trafiła do sądu. Jeśli jednak będziesz się dobrze tłumaczył w sądzie, to masz szansę na uniknięcie odpowiedzialności lub na naprawdę niewielką kwotę kary grzywny. Tak jak pisał Selektor- "to, czy sąd da mu wiarę, to zależy od spójności jego wyjaśnień i oceny jego zachowania przez sędziego"- tyczy się to również Ciebie. Sąd wydając wyrok kieruje się wieloma kryteriami o których policjanci nie zawsze pamiętają, a niektórzy zwyczajnie nie wiedzą. Czyli np sędzia mógłby Cię zapytać ile zarabiasz, kogo masz na utrzymaniu, jaka jest Twoja ogólna sytuacja materialna i życiowa itp. Znam sytuacje, gdzie wnioski o ukaranie były na kwoty "mandatowe"- czyli do 500 zł. i w raczej okrągłych sumkach, a sąd skazywał na 20- 30 zł grzywny i to bez kosztów. Zależy na kogo trafisz, jak podejdzie do sprawy. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Tomek

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 400
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #40 dnia: 12.04.2021, 21:53 »
Chory kraj i chore przepisy. Przecież nawet nie miałeś żadnego motywu + najzwyczajniej w świecie wyszło roztargnienie, które mogło dotknąć każdego. Podzielam opinię Martineza. Przykre, że w dzisiejszej Polsce usilnie robi się ludziom pod górkę.. Zwykłym bogu ducha winnym ludziom. Trzyma się i powodzenia ;)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #41 dnia: 12.04.2021, 21:59 »
Nie tylko tak jest w Polsce zrób coś nie tak w Niemczech dopiero się zdziwisz.
W KRK nie będzie figurował , to wykroczenie nie podlega wpisom do rejestru. Wykroczenia rejestrowane są w KRK, tylko w przypadku, gdy została za nie nałożona kara aresztu.


Pozdrawiam Łukasz

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #42 dnia: 13.04.2021, 17:06 »
Nie tylko tak jest w Polsce zrób coś nie tak w Niemczech dopiero się zdziwisz.
W KRK nie będzie figurował , to wykroczenie nie podlega wpisom do rejestru. Wykroczenia rejestrowane są w KRK, tylko w przypadku, gdy została za nie nałożona kara aresztu.
Oczywiście masz rację z wpisem do KRK, mój błąd. Jakoś tak mi w głowie zostało coś z dawnych czasów i jak widać błędnie. Tu cytat z ustawy:
1.  Tworzy się Krajowy Rejestr Karny, zwany dalej "Rejestrem".
2.  W Rejestrze gromadzi się dane o osobach:
1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii;
4) będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych;
5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;
6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2018 r. poz. 969), zwanej dalej "ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich";
7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu;
8) poszukiwanych listem gończym;
9) tymczasowo aresztowanych;
10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #43 dnia: 13.04.2021, 17:09 »
Ta ikonka w punkcie ósmym to nie moje dzieło. Tak odczytuje numer ósmy edytor tekstu, przynajmniej u mnie.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Problem prawny - zapomniałem zapłacić za paliwo. Co mi grozi?
« Odpowiedź #44 dnia: 13.04.2021, 17:19 »
Dam znać jak się to skończyło
Paweł