Autor Wątek: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?  (Przeczytany 1408 razy)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 990
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« dnia: 08.05.2024, 17:44 »
Witajcie.
Kupiłem wędkę VDE-Robinson Team Nano Core MX3 Match 3,90 m 6-18g.
Łowię na wodach stojących o głębokości do 4m.
Używam zarówno spławików montowanych na stałe jak i sliderów a przymierzam się do wagler method.
Mam na oku dwa kołowrotki i nie wiem któy z nich wybrać więc postanowiłęm się poradzić.
Kołowrotki te to OKUMA CEYMAR XT MATCH CXT oraz ROBINSON VDE-R MATCH FD.
Cenowo podobnie wypadają. Natomiast który z nich lepszy pod względem użytkowym, nawoju, ogólnej pracy?
W jaki rozmiar byście celowali do tego wędziska? Przyznam że po obejrzeniu materiałów LUKa o metodzie wagler gdzie wspomina o wielkości kołowrotka 3000 dziś w sklepie na biegu pomacałem okumy w rozmiarze 3000 i 4000. Wersja 3000 sprawia wrażenie strasznie malutkiej. 4000 już rozmiarowo olidniejsza. Nie miałem natomiast możliwości porównania do kołowrotków Robinsona bo nie było ich w sklepie na stanie.
Może ktoś doradzi?
Pozdrawiam.

Offline Przemek_M

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 08.05.2024, 18:59 »
Mam tą wędkę sparowana z okuma ceymar match w wielkosci 4000 i jestem zadowolony. 3000 to maluch, a Robinsona nie oglądałem.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 990
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 08.05.2024, 19:08 »
No właśnie po macaniu okum na 3000 bym się nie zdecydował. Jeśli już to 4000.
Z kolei kołowrotka robinsona w ręku nie miałem i dopiero jutro będę miał w ręku wersję 3000. Czy okaże się wizualnie większy zobaczę. Natomiast nasuwa mi się wniosek, że skoro na szpulę 3000 w robonsonie przy jednym obrocie korbką wchodzi 90cm czyli dokładnie tyle ile na ceymara w wersji 4000 , to może się okazać, że po prostu robinson 3000 będzie zbliżony albo tylko ciut mniejszy niż okuma 4000.
Strzelił byś jakąś fotkę jak wizualnie ta wędka wygląda z okumą 4000?
Jak z wyważeniem przy tym kołowrotku?
Nie męczy Ci ręki przy częstym operowaniu wędką?

Offline Przemek_M

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 08.05.2024, 21:18 »
Odnośnie wielkości Robinsona może być tak jak piszesz. Moim zdaniem wielkość, wyważenie jest ok. To nie bolonka, tam wędkę trzymam cały czas w ręku. Sorki, ale sprzęt brudny po udanym wedkowaniu :D

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 990
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 08.05.2024, 21:49 »
Komponuje się ładnie.
Jutro mam nadzieje dojdzie do mnie wędka i kręcioł robinsona 3000.
Jeśli będzie ok to zostanie. Jeśli nie to odeślę i zamówię okumę 4000.
Na razie nastawiam się na pierwsze kroki w metodzie wagler z filmików Luka.
A Ty do jakiej metody połowu używasz tej wędki?
Jakich spłąwików używasz?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 345
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 08.05.2024, 22:09 »
Okuma i Robinson 4000 mają dokładnie taki sam nawój 97 cm.
Zastanawiająca jest różnica nawoju pomiędzy Okumą 3000 - 78 cm i Robinsonem 3000 - 90 cm. Przy tym samym przełożeniu szpuli 6,2:1.
Albo więc błąd w opisie albo jednak różnica wielkości. Bez pomacania nie ustalisz.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 990
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 08.05.2024, 22:56 »
Wydaje mi się właśnie że to różnica w wielkości będzie bo nie tylko w katalogu, ale i w filmach na YT się to potwierdza.
Tak jak pisałem miałem dziś w ręku okumę 3000 i 4000 i dosłownie miałem wrażenie że trzymam w ręku kołowrotek oznaczony jako 3000 a faktyczny rozmiar 2000. Różnica w wielkości była wręcz dla mnie nienaturalna, aż sprzedawca sprawdzał czy nie pomylił pudełek/kołowrotków bo miał identyczne obserwacje. Wielkość Ecusimy 2000.

PS. https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=21167.0
Wedle opisu średnica krawędzi szpuli w Robinsonie w wersji 3000 to 49,8mm
Teraz musiałby ktoś posiadający Okumę 3000 podać ten wymiar... i rozjaśniło by to sytuację.

PS2. Przemku tak spojrzałem jeszcze raz i czy to na pewno ta sama wędka?  Na dolniku widzę piankę zamiast korka...???

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 982
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 09.05.2024, 06:47 »
Weź sobie Robinsona vde Match 406 albo Okume XT 4000 i będziesz pan zadowolony ;)

Offline Przemek_M

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 10.05.2024, 06:36 »
Mam matchowke MX3, tylko z tego co widzę to występuje ona w dwóch wersjach. Ja mam tą tańszą.

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie to ja wedkuje na płytkich wodach, mam spławiki Jaxona i Mochkov. Generalnie staram się wedkować prosto bez popadania w sprzetomanie i jakieś głębsze filozofie :P
Pozdrawiam serdecznie

Offline pknr1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 5
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 10.05.2024, 11:31 »
Ja za to używam młyna Ryobi Oasys Match FD 4500. Moim zdaniem do takiego spławikowania nie brakuje mu nic poza przełożeniem, ale to tylko taki mój widzimiś :beer:. Jak będzie to lekki wagglerek to możesz jeszcze spojrzeć na Shimano Sedony w rozmiarze 2500S - ze spłyconą szpulą. Kołowrotek ten będzie raczej leciutki i nie wyważy kija ale waggler to nie jest metoda w której cały czas się trzyma kij w ręce.

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 436
  • Reputacja: 52
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: 10.05.2024, 12:07 »
Czwarty rok używam Flagman S-Match 3500 - przystępna cena, bardo dobrze wykonany z wędką 360cm, stanowi bardzo fajny i dobrze wyważony zestaw :)
pozdrawiam Benon

Offline Mumi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #11 dnia: 11.05.2024, 09:59 »
W nazwie masz CXT czyli compakt, większą szpula z mniejszym (lżejszym) body. Popatrz na wagę kołowrotka. Mając okume 4000 w kompakcie to w rzeczywistości rozmiar 3000 ze szpulą od 4000, dlatego zgadza się nawój.
Ja przy swojej MX3 mam założone FD306 robinsona i jest ok.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 990
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Kołowrotek do matchówki - który wybrać?
« Odpowiedź #12 dnia: 12.05.2024, 01:39 »
OK. A czy występuje Okuma Ceymar Match ale bez tego dopisku CXT? Ja znajduję tylko CXT oraz CXTM (i tu nie wiem jakie są różnice , a może literówka sprzedawcy?

Robinson FD306 już działa na MX3 i sprawuje się ok.
Teraz rozważam zakup tej okumy z przeznaczeniem do odległościówki 5-25g 420cm którą odkopałem w szafie :-)
Mam na niej mój pierwszy kołowrotek jaki kupiłem ( również okuma ale taka sprzed 5-6 lat z dwoma łożyskami i tylnym hamulcem - modelu nie pamiętam ) ale dziś przy holu karpia poczułem braki w płynności hamulca , lekkie skręcanie żyłki raczej przez kabłąk itd. Kręcioł używałem z 4-5 lat temu , w międzyczasie było trochę nowszych/lepszych kołowrotków i dziś już do jego pracy mam zastrzeżenia :-) , choć jak go kupowałem i zacząłęm używać myślałem, że nie ma się do czego przyczepić :-)
Wyląduje na teleskopie o transportowej 65cm (380cm - robinson firebird) który mam jako trawel na niespodziewane możliwości połowienia na wakacjach lub z dziećmi itp. ( i to też była moja pierwsza wędka :-)   )

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 982
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 982
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder