Autor Wątek: Sposób na brzanę  (Przeczytany 173278 razy)

Offline drakodrako1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 7
  • Lokalizacja: Płock
Sposób na brzanę
« dnia: 10.07.2015, 22:31 »
Witam .Zamierzam w niedalekiej przyszłości wybrać się na Trent (75 km drogi tylko ) na brzanę i przydadzą się wszystkie wskazówki. Ogladam filmy Luka i co nieco już wiem .Czytałem sporo informacji że brzany dobrze biora na ser żółty .... Luk możesz opisać swoj sposób na ta piękną rybę? Co najlepiej do koszyka i co na hak.Jaki sprzet musze posiadać żeby łowić tą rybę... Mam obecnie kilka spiningów ,pickera do metody ,matchówkę i feederka do 90g 390 dł ... Czy by się on nadał czy lepiej szukać czegoś o większym CW ...
Jest to temat Sposób na..... także jeżeli pytanie o sprzęt jest tu nie na miejscu to zapytam w innym wątku. Pozdrawiam
VEB

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #1 dnia: 10.07.2015, 23:12 »
Za niedługo będzie mój kolejny film z Trentu, artykuł o brzanach też będzie! Zastanawiam się czy napisać go przed czy po zawodach brzanowych na Trencie we wrześniu... :D

Co do sprzętu to potrzebujesz kije długie, minimum 3.60 metra na tę rzekę. Najlepiej kije brzanowe (barbel rod) o ugięciu 1.75 lb do 2 lb. Mozna nawet użyć kijów mocniejszych i dłuższych. Ostatnia nowość Koruma w kijach brzanowych to mocne wędzisko 3.90 metra o ugięciu 2.25 lb bodajże.Stworzona z myślą właśnie o Trencie :D

Musisz używać kołowrotków z wolnym biegiem raczej, od 4000 wzwyż. Żyłka - 10 lb minimum, 12 lb też jest OK. Ciężarki lub koszyki miimum 90 gram, jednak woda jest mocniejsza zazwyczaj i 4 oz lub 120 gram to mus. Przypony - raczej długie, od 60 cm do 180 cm. Haki mocne, świetne są Drennany barbel, mogą byc też inne większe modele - Specimeny, Wide Gape'y itd. w rozmiarze 4 lub 6.

Przynęty - pellet 12 mm do 18 mm to podstawa (rybny lub mięsny smak), kulki proteinowe 15 lub 18 mm (też mięso lub rybne klimaty), mielonka, pasta serowa, krylowa...

To sposób na brzanę na Trencie, głównie na noc, 'na ciężko' - w pigułce :D
Lucjan

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 783
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #2 dnia: 10.07.2015, 23:17 »
Jak ja wam zazdroszczę tej rzeki i tych brzan :D

Offline drakodrako1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 7
  • Lokalizacja: Płock
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #3 dnia: 11.07.2015, 01:34 »
http://allegro.pl/mikado-sakana-hanta-medium-feeder-360-c-w-do-160g-i5475857020.html
Czy takie wędzisko zda egzamin? Czy lepiej kupić typową wędkę dedykowana pod brzanę ? Tą pewnie mógłbym później wykorzystać do  innego łowienia. Czy te pelety 15-18mm to na włos czy jako zanęta również>Czy do koszyczka coś mniejszego?
Czekam na kolejny film z niecierpliwością :) Ja pewnie pojadę w przyszłym tygodniu na Trent :)
 
VEB

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #4 dnia: 11.07.2015, 01:55 »
Nie kupuj takiego feedera nie wierzę, że ma dobrą akcję.

Barbel rod to wzmocniona wędka Avon. Ma progresywną akcję i miota spore ciężary, pod rybą jednak pięknie się ugina i amortyzuje. Jeżeli chcesz kupić coś na początek to polecam Korum - albo zwykłą barbel rod albo barbel quiver - czyli wersję feederową. Ma ona końcówki 4 i 6 oz i możesz użyć jej jako ciężkiego feedera na rzekę lub do Metody.
Normalne feedery mają zbyt małe przelotki i nie zawsze dobra akcję - tutaj wszystko jest pomyślane o łowieniu większych ryb. Ffeeder ma łowić wszystko - ale w mocniejszym nurcie brzanówki raczej są do 'konkretów.
Jeżeli kupisz zwykłą brzanówkę, to możesz jej używać na wodach stojących do alarmów, jest świetna na nocki lub do łowienia na większe podajniki do Metody (karpiowe).

Pellety 12-18 mm są przynętą. Zapomniałem dopisać, że nęcisz torebkami PVA z pelletami halibutowymi (2, 4  6 mm) lub koszykiem - tutaj miks rybnej zanęty i pelletów halibutowych robi grę. Jak używasz zanęt to masz większą szansę na przyłów leszczy. A w Trencie pływają niezłe smoki, mój największy miał 66 cm i ważył prawie 5 kg.
Lucjan

Offline drakodrako1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 7
  • Lokalizacja: Płock
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #5 dnia: 11.07.2015, 02:08 »
VEB

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #6 dnia: 11.07.2015, 02:21 »
Na filmie mam dwie brzanówki z Korum, jedną zwykłą barbel rod, druga zaś barbel quiver. Obydwie są dobre! Możesz kupić też 2 lb - na Trent nawet może być lepsza, zwłaszcza jak woda idzie do góry i robi się spory uciąg.
Lucjan

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #7 dnia: 11.07.2015, 08:04 »
Dodam coś od siebie.Na początek zależy od twojego portwela ;) jeśli masz zamiar jeżdzic tam często to kup sobie typowe brzanowe kije.Ja mam Greys Prodigi i jestem mega zadowolony, Korum ma też w swojej ofercie dobre,za rozsądna cene wędziska. Myśle tez, ze worki PVA to podstawa tylko te siatkowe, bo te normalne worki do niczego sie nie nadają. Różne wielkości pelletów od 2 mm do 12 mm. Sonubaits wypuścił ostatnio pellety serowo-czosnkowe i ostrej kiełbaski pieknie pachną używam i mam dobre wyniki choć nie dodaje zbyt dużo smakowych tylko staram sie dozować po kilka żeby ryba poczuła,posmakowała.dużo zależy od rodzaju rzeki,trzeba kombinować,bo co rzeka to inaczej.brzana lubi brać mocno rano,wieczornych godzinach,ale dużo zależy od kondycji wody i pogody.ja często łowie na Wye i przy dobrej pogodzie,bez słońca mam brania przez cały dzień brzan i klenia.W UK Brzana jest uważana za królową rzek zgadzam sie z tym,bo jej siła to coś pięknego. Dodam jeszcze, żebys zaopatrzył sie o długą sztycę podbieraka,bo są różne warunki nad woda i trzeba czasami daleko siegac rybę.

Offline michal323

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #8 dnia: 11.07.2015, 09:46 »
To ja zapytam czy brzanę łowicie tylko w nurcie, czy można też na spokojniejszej wodzie??

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #9 dnia: 11.07.2015, 13:01 »
Oczywiście,że mozesz też spróbować łowic w spokojniejszej wodzie,choc brzana lubi troszke szybszą wodę.spróbuj zlokalizować jakieś większe pojedyńcze głazy ,zwalone drzewa,większe uskoki w dnie tam brzana bardzo lubi przebywać.

Offline drakodrako1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 7
  • Lokalizacja: Płock
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #10 dnia: 11.07.2015, 13:51 »
Jeżeli siatki PVA z peletami to już wtedy koszyka nie używać?Tylko dać sam cięzarek?
Zdecyduje się chyba na wędkę korum tą zwykła z białą szczytówką 1.75lb . Posiadam kołowrotek okumę raw II ,ale będę łowił na 2 wedki na pewno także musze jakiś niedrogi kręcioł kupić jeszcze.Co powiedzie o czymś takim? http://www.ebay.co.uk/itm/OKUMA-PROFORCE-PFRB-40-BAITFEEDER-BAITRUNNER-REEL-CARP-BARBEL-PIKE-SPARE-SPOOL/151733298315
VEB

grzesiek76

  • Gość
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #11 dnia: 11.07.2015, 14:16 »
Z przymrużeniem oka ;)
Kiedyś czytałem że bardzo dobrą przynętą na brzany jest żółty ser moczony przez cała noc w siarze. Siara to mleko od krowy krótko po ocieleniu :)

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #12 dnia: 11.07.2015, 15:55 »
Jeżeli siatki PVA z peletami to już wtedy koszyka nie używać?Tylko dać sam cięzarek?
Zdecyduje się chyba na wędkę korum tą zwykła z białą szczytówką 1.75lb . Posiadam kołowrotek okumę raw II ,ale będę łowił na 2 wedki na pewno także musze jakiś niedrogi kręcioł kupić jeszcze.Co powiedzie o czymś takim? http://www.ebay.co.uk/itm/OKUMA-PROFORCE-PFRB-40-BAITFEEDER-BAITRUNNER-REEL-CARP-BARBEL-PIKE-SPARE-SPOOL/151733298315
to zależy od ciebie ile chcesz dać rybie papu ;) ja na początku łowienia staram sie dawac woreczki PVA z peletami,razem z koszyczkiem zanętowym,ale to zalezy na jakiej głebokości łowisz.jeśli będzie to Trent to musisz zapodac conajmiej 120gr- 4oz żeby szybko opadało na dno,tam jest spory uciąg. cięzarki też wskazane.jeśli będziesz łowił dwiema wędkami mozesz poexperymentować.  CO do kołowrotka czemu nie możesz spróbowac,aby miał wolny bieg. wiadomo na początek mozesz spróbować tego kręciołka,potem sam ocenisz co trzeba zmienić.od czegoś trzeba zacząc :P ;D

Offline maniek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 439
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: PD. WALIA - UK
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #13 dnia: 11.07.2015, 16:00 »
Z przymrużeniem oka ;)
Kiedyś czytałem że bardzo dobrą przynętą na brzany jest żółty ser moczony przez cała noc w siarze. Siara to mleko od krowy krótko po ocieleniu :)
czemu nie,aby śmierdziało :D brzana lubi takie serowe zapachy.sam mam chęc spróbowac na jakiś bardzo śmierdzący ser.tu w UK jak weszły pellety to ponoc brzany i klenie zabijały sie o tą przynęte,a na ser nie łowia,więc warto spróbować,tylko muszę znaleść bardzo śmierdzący ser :P

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #14 dnia: 11.07.2015, 16:33 »
Ciekawe jak by te angielskie sposoby przenieść na Odrę gdzie brzana też jest,mocny uciąg głęboka woda
Staś
Klasyczny Feeder