Autor Wątek: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby  (Przeczytany 3664 razy)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 006
  • Reputacja: 260
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #15 dnia: 29.08.2020, 12:35 »
Też jestem amatorem jak pewnie większość z nas tutaj. Moim zdaniem wędka karpiowa i kołowrotek feederowy nie będzie dobrym połączeniem jeśli chodzi o komfort łowienia ale to Twoja decyzja.

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #16 dnia: 29.08.2020, 12:47 »
I co ja mam teraz zrobić ;)

Czytałem tutaj sporo informacji. I na prawdę taka wędka 3lb 3.60 tak mało się wygina i jest tak bardzo sztywna?

Bo zdania na ten temat są bardzo podzielone.


Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 006
  • Reputacja: 260
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #17 dnia: 29.08.2020, 12:57 »
Mam wrażenie, że przyszedłeś tutaj abyśmy przytakneli Twojej decyzji.
Tak, wędka karpiowa 3lbs mało się wygina i przystosowana jest do walki z rybami 15+, mam dwie Prologic Naturatech i Fox Horizon obie 3lbs i w porównaniu z jakimkolwiek feederem to nie pracują. Jak chcesz rady opisz jeszcze raz jak , gdzie i co będziesz łowił.

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #18 dnia: 29.08.2020, 13:12 »
Może masz rzeczywiście trochę racji...

Za bardzo jestem ufny wszelkim opinią. Tutaj nie chodzi o to, że chcę nie wiadomo czego i jestem najmądrzejszy, bo w życiu mam dużo pokory przez moje schorzenie i moją niepełnosprawność umiarkowaną o symbolu 0-2P

Po prostu chciał bym kupić wędkę jako drugą, bo i tak jako główną szukamy feedera(jak wcześniej napisałem)

Tylko z drugiej strony, jak mam kupować kijek tak jak Ty piszesz o akcji na której nie poczuję fajnej walki Lina takiego około 1,5 kg to to mija się z celem.

Jeszcze raz napiszę. Wędkowanie z brzegu uciąg średni, rzeka Narew obok Zalewu Zegrzyńskiego. Sporo zaczepów, sporo kamieni, lilie przy brzegu. Głębokość od 3 do 6 metrów.

Większość ryb to Leszcze 2-3 kg Karpie 3-5 kg ale też trafiają się duże sumy nawet do 10 Kg i dlatego mam tak duży problem z wyborem uniwersalnego zestawu.

Ja nie chcę wędki z kołowrotkiem która waży około kilo i na której jak mi weźmie np. leszcz 1.5 kg to go nawet nie poczuję.

A dwóch feederów nie chcemy kupować.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 587
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #19 dnia: 29.08.2020, 13:40 »
Sorry, bo może taki trochę of- top, ale na ryby w rozmiarze delikatnie mówiąc "ćwiczebnym" potrzebna jest karpiówka?
Jakoś sobie tego nie wyobrażam, by łowić karpiki po 3kg wędką o ugięciu kija od miotły, której waga z młynkiem to pewnie coś ok kilograma.
Rozumiem przewagę karpiówek przy łowieniu z alarmem, dalekie rzuty z młynkiem long cast, wywózki... i generalnie wyjmowanie kloców z wody, ale w tej sytuacji?
Pytanie czy założyciel tematu tego potrzebuje? Trudne łowiska, dalekie rzuty? Zaczepy?


Ano właśnie.

Przeważnie, gdy rozmawiamy tutaj o sprzęcie na duże ryby, mamy na myśli karpie dobrze ponad 10 kg. Niektórzy mówią już wtedy o krowach po 20 kg.

Ryby po 3-5 czy nawet 8 kilo to się łowi na średnie feedery. Chyba że się jest hardkorem, jak ja, to się je łowi na pickerki.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ZiZ

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 21
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #20 dnia: 29.08.2020, 14:48 »
I co ja mam teraz zrobić ;)

Witam.
Ostatnio "zapioł" mi się sum 205cm na feedera. Miał do wyboru karpiówka C1 lub 15m w lewo feeder X-plode - wybrał feeder-a.
Po 50 minutach holu wylądował na brzegu. Wędka to Mikado X-Plode 3,6m/120g kołowrotek to Okuma Tactic 540, bardzo się martwiłem o sprzęt w czasie holu ale wytrzymał i nie widać oznak "zmęczenia".
Więc, nawiązując do Twoich sugestii zakupowych wędka feeder tak ze 100 do 160g spokojnie wystarczy i na leszcze, i na karpie, i na sumy do 20kg.
Osobiście używam C1-ki i Longbow-a 655 i X-Plode ale teraz zakładam Ceymar-a 55FD, który też jest w zestawie z karpiówką 3,3m.
Po tej przygodzie z sumem wiem ,że takie zestawy wytrzymają.

Pozdrawiam.

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #21 dnia: 29.08.2020, 15:09 »
I co ja mam teraz zrobić ;)

Witam.
Ostatnio "zapioł" mi się sum 205cm na feedera. Miał do wyboru karpiówka C1 lub 15m w lewo feeder X-plode - wybrał feeder-a.
Po 50 minutach holu wylądował na brzegu. Wędka to Mikado X-Plode 3,6m/120g kołowrotek to Okuma Tactic 540, bardzo się martwiłem o sprzęt w czasie holu ale wytrzymał i nie widać oznak "zmęczenia".
Więc, nawiązując do Twoich sugestii zakupowych wędka feeder tak ze 100 do 160g spokojnie wystarczy i na leszcze, i na karpie, i na sumy do 20kg.
Osobiście używam C1-ki i Longbow-a 655 i X-Plode ale teraz zakładam Ceymar-a 55FD, który też jest w zestawie z karpiówką 3,3m.
Po tej przygodzie z sumem wiem ,że takie zestawy wytrzymają.

Pozdrawiam.

Łoł niesamowite!! Po Twojej odpowiedzi już mi się zaczyna wszystko to klarować. I mieliście rację. Trzeba odpowiednio podejść do tematu jakie chcemy wędki i na co mają być.

Przesadzimy, nie będziemy mieli przyjemności z wędkowania. Przegniemy w drugą stronę, będą się nam zrywały ryby. Kilka dni temu, tak straciłem karpia na Narwi.

Na feederze 3.60 cw80 miałem główną żyłkę 0.18 i przypon 0.14 oraz kołowrotek Bayrona 2000 i co? I miałem karpia około 30 sekund. Pierwszy odjazd i nie wytrzymał przypon i pękł.

Wiadomo, rybka też musi mieć swoje szanse, jednak wszystko z umiarem;)

Gratulacje za suma!! :D Mogę wiedzieć na co Ci wzioł sum na feederze? I czy stosujesz żyłkę czy plecionkę? Jakiej grubości polecasz na główną?

Chłopaki z forum(przed chwilą mi odpisali w temacie feederów) polecają dla mnie taki kijek:

Delphin Magma Duo
https://sprzetwedkarskirs.pl/wedka-delphin-magma-m3-duo-feeder-330-390-cm-100-g/pBF0027

Myślę że warty zainteresowania. Jednak Twój Mikado jest też super. I dużo tańszy.


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 587
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #22 dnia: 29.08.2020, 15:32 »
Dobrze, że schodzimy na ziemię ;) Przy tamtej wędce wystarczyłaby grubsza żyłka i byś tego karpia pewnie wyjął.

Przeważnie tak jest, że na początku ludzie szukają sprzętu odpowiedniego na największą rybę, jaka podobno żyje w ich wodach. I potem łowią rybki na sprzęt na potwory. Generalnie nie ma takiego lina czy leszcza, którego na delikatną wędkę byś nie wyjął. Czy warto więc kupować sprzęt na potwory, bo może kiedyś jakiś weźmie? Jeśli nie łowisz na kulki po 20 mm z myślą tylko o złowieniu tych największych ryb w zbiorniku (jeśli w ogóle tam takie żyją), jest to droga pozbawiona sensu.

A w kwestii normalnego sprzętu, tutaj masz większość:
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=17776.0
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #23 dnia: 29.08.2020, 15:44 »
Dokładnie. Świetnie to podsumowałeś. A jak mi na prawdę wielka ryba weźmie raz na rok to już będzie sukces;)

Więc jak najbardziej schodzimy na ziemię ;)

Dzięki za link. Ciekawy temat, poczytam sobie.

Ten feederek z Czech mnie interesuje i do tego któryś ciekawy kołowrotek. Może coś też ze Spro lub Okumy?

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 006
  • Reputacja: 260
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #24 dnia: 29.08.2020, 15:46 »
Zobacz sobie wędki Prologic Twin Tip, i połowie z na martwą rybkę/karpiowo i feederowy ceny też całkiem spoko.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 979
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #25 dnia: 29.08.2020, 15:51 »
Do łowienia sumów w rzece jak Narew, potrzeba kija mocniejszego to moja opinia tylko oczywiście ,a zakładanie z góry że będą rybki do 5kg czy 10kg też sensu nie ma ,bo nigdy nie wiadomo łowiąc grubiej co ci przypierdoli za przeproszeniem :P :beer:

Offline ZiZ

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 21
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #26 dnia: 29.08.2020, 16:12 »
Witam.
Ogólnie to byłem nastawiony na karpie tak do 20kg, więc na kiju miałem żyłkę 0,35. Jednak przy pierwszym "podejściu" wytrzymała zaledwie z 1 minutę, nie udała mi się powstrzymać odjazdu i poszedł cały zestaw.  Troszkę załamany, że nie będę miał na co wędkować, przypomniało mi się, że w torbie powinienem mieć jeszcze jakieś 120m 0,40. Szybko wymieniłem żyłkę i dołożyłem leadera ok.1,2m z plecionki 35lbs. I na taki zestaw zahaczył się ten sum. Na włosie był pellet 18mm (amur betaina).
Od tamtego czasu na jednej szpuli mam żyłkę tak 0,28 do 0,35, gdy wiem, że na łowisku nie ma "kolosów" i plecionkę 0,25-0,3 X8, gdy wiem, że są i sumy tak 50+.
A wracając do tematu postu , to takiej klasy (nie koniecznie musi to być Ceymar), czyli rozmiar min. 5000 spokojnie obsłuży Ci i feeder-a (100-160g) i karpiówkę.

Pozdrawiam

edit:
Ja do zestawów z żyłką zawsze stosuję przypon z plecionki zbliżony do wytrzymałości żyłki lub ciut, ciut mocniejszy.

Offline kamal

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #27 dnia: 29.08.2020, 17:17 »
Jezeli chodzi chodzi o kolowrotek mi sie sprawdza fajnie Okuma Inception zarowno przy ciezszym feederze, ale tez przy karpiowce 10ft. Z minusow brak szpuli zapasowej. Pozdrawiam
"nieważne gdzie..., ważne, że nad wodą"

Offline Reters

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #28 dnia: 29.08.2020, 18:59 »
Ciekawa ta Okuma Inception. Na pewno wezmę pod uwagę.

Ziz dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Szkoda, że na pellet nie potrafię łapać. Bo to trzeba jakoś zakładać igłą?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 587
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek uniwersalny na duże ryby
« Odpowiedź #29 dnia: 29.08.2020, 19:21 »
Ciekawa ta Okuma Inception. Na pewno wezmę pod uwagę.

Ziz dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. Szkoda, że na pellet nie potrafię łapać. Bo to trzeba jakoś zakładać igłą?
O tym to już są całe internety ;) Możesz przewiercać i nakładać na włos. Albo montować na gumkę (też na włosie).

Zbliża się jesień i długa zima. Przejrzyjcie wszystkie filmy Lucjana. Będą baterie na wiosnę naładowane, że mało Was nie rozsadzi.
Krwawy Michał

Purple Life Matters