Autor Wątek: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie  (Przeczytany 11006 razy)

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #90 dnia: 02.05.2021, 09:06 »
Jest taki gościu - John Baker, który robi kulki. Sam, w przydomowym warsztaciku. Ma kanał na YT.

W którymś z filmów zwraca uwagę na kulki typu pop-up. Twierdzi, że producenci kulek dodają do miksu jakiegoś plastiku, który głównie wytwarza firma 3M. Plastik ten powoduje, że kulka tonąca staje się pływającą. John Baker zwraca uwagę, żeby takich zużytych kulek (np. wypłukane/wymyte ściągnięte z włosa) nie wyrzucać do wody, bo potem ten kulki je ptactwo wodne.
Trochę otworzył mi oczy. A może jednak się nabrałem na "mądrą gadkę"?

Ma ktoś jakąś wiedzę na temat składu (pod względem zawartości "plastiku") kulek pop-up?

Oglądałem kilka-kilkanaście filmów J. Baker'a i wygląda na faceta, który wie o czym mówi i co robi. Choć moja znajomość jęz. angielskiego nie jest dogłębna.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #91 dnia: 05.05.2021, 14:30 »
Zawierają, bo niemożliwe jest uzyskanie tego samego efektu (przy taśmowej produkcji) stosując jedynie naturalne składniki. Jednak zabawa z tym produktem wymaga odpowiednich środków ochrony osobistej, bo praca z tym produktem jest dla człowieka niebezpieczna
https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/p/d/b40064606/


Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #92 dnia: 05.05.2021, 16:26 »
Dzięki Arku :thumbup:

Czyli plastik jest potem w wodnym ptactwie, rybach. Czytałem, że niemowlaki już rodzą się z jakąś zawartością plastiku w organizmie.
 :-\

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #93 dnia: 05.05.2021, 18:00 »
Zawierają, bo niemożliwe jest uzyskanie tego samego efektu (przy taśmowej produkcji) stosując jedynie naturalne składniki.

Raczej chodzi o brak opłacalnej technologii. Można kupić czekoladę z bąbelkami to i na kulki byłby sposób. Koszt opracowania a później wdrożenia byłby olbrzymi. Jeszcze żeby to na koniec karpiom pasowało.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie
« Odpowiedź #94 dnia: 05.05.2021, 18:34 »

Czyli plastik jest potem w wodnym ptactwie, rybach.
 :-\

To już dziś jest olbrzymi problem z którym mierzą się niektóre państwa wyspiarskie https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Pacyficzna_Plama_%C5%9Amieci oraz afrykańskie (np. Ghana i "miasto wysypisko" pod Akrą, gdzie trafiają nasze - również polskie - elektroniczne śmieci, a które jest dobrze ukazane na tym teledysku)



Raczej chodzi o brak opłacalnej technologii.


Masz rację. Można byłoby stosować np. korek, ale on znowu jest drogi i obróbka byłaby mało opłacalna w tym przypadku, a tak za "grosze" jest produkt, przy którym trzeba stosować środki ochrony osobistej :-X

https://www.easycomposites.co.uk/glass-bubbles-filler-powder