Autor Wątek: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika  (Przeczytany 4241 razy)

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
I zobaczcie ile kasy idzie na takich dziadków. Ile osób musi zaplacić składkę aby taki Pan Miś dostał wynagrodzenie, a to jest zaledwie jedna osoba w całej Polsce. Az mi się nie chce myśleć ile kasy idzie dla tych panów w skali całego kraju... nie ma się co dziwić że nasze wody tak wyglądają. Na zagospodarowanie wód idzie mały procent z naszych składek, a jeszcze są robione walki przy zarybieniach... wpuszczani rybacy. Panowie otwarlisci oczy wielu wędkarzom, mam nadzieję że coś to da i coś się w koncu zmieni.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
Z samej kasy za sprzedaż ryb mają kasę na zarybienia kroczkiem.
Dziwi mnie to, że PZW przez tyle lat nie ma własnych hodowli... tylko kupuje od gospodarstw ryby...
Dlatego rozwiązaniem jest zamykanie kół lub wydzierżawienie zbiorników przez stowarzyszenia lub koła i zrobienie licencyjnej wody, gdzie 90% kasy szła by na zarybienia.
Ja kompletnie nie mam pojęcia po co jest to całe PZW przy obecnej sytuacji...

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #1 dnia: 17.03.2021, 13:06 »
Z samej kasy za sprzedaż ryb mają kasę na zarybienia kroczkiem.
Dziwi mnie to, że PZW przez tyle lat nie ma własnych hodowli... tylko kupuje od gospodarstw ryby...
Dlatego rozwiązaniem jest zamykanie kół lub wydzierżawienie zbiorników przez stowarzyszenia lub koła i zrobienie licencyjnej wody, gdzie 90% kasy szła by na zarybienia.
Ja kompletnie nie mam pojęcia po co jest to całe PZW przy obecnej sytuacji...

Wyjaśnij mi o co chodzi z tym kroczkiem, co złego w zarybianiu nim? I dlaczego chcesz przeznaczać 90% kasy na zarybienia? :o Po co? A z czego się opłaci licencje? Wywóz śmieci i inne rzeczy? Pachnie to populizmem totalnym, wędkarstwem patelnianym. Kwoty na zarybienia nigdy nie powinny być wysokie, ale stanowić góra 20-25% kosztów.  Przy wodzie 10 ha i 300 członkach, gdzie każdy płaci 200 zeta, masz 60 tysięcy, i jak przeznaczysz 15 000 na zarybienia karpiem, to masz półtorej tony kroczka. Może być tona a reszta to handlówka. Czekasz aż podrośnie i szafa gra. Reszta to obługa wody. Chciałbyś zarybić za 54 tysięcy zeta? Przecież to szaleństwo :)

A co do tego PZW - to nie każdy zbiornik to komercja do ogrodzenia siatką co ma 10 hektarów. Co z innymi zbiornikami?
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #2 dnia: 17.03.2021, 13:27 »
Z samej kasy za sprzedaż ryb mają kasę na zarybienia kroczkiem.
Dziwi mnie to, że PZW przez tyle lat nie ma własnych hodowli... tylko kupuje od gospodarstw ryby...
Dlatego rozwiązaniem jest zamykanie kół lub wydzierżawienie zbiorników przez stowarzyszenia lub koła i zrobienie licencyjnej wody, gdzie 90% kasy szła by na zarybienia.
Ja kompletnie nie mam pojęcia po co jest to całe PZW przy obecnej sytuacji...

Wyjaśnij mi o co chodzi z tym kroczkiem, co złego w zarybianiu nim? I dlaczego chcesz przeznaczać 90% kasy na zarybienia? :o Po co? A z czego się opłaci licencje? Wywóz śmieci i inne rzeczy? Pachnie to populizmem totalnym, wędkarstwem patelnianym. Kwoty na zarybienia nigdy nie powinny być wysokie, ale stanowić góra 20-25% kosztów.  Przy wodzie 10 ha i 300 członkach, gdzie każdy płaci 200 zeta, masz 60 tysięcy, i jak przeznaczysz 15 000 na zarybienia karpiem, to masz półtorej tony kroczka. Może być tona a reszta to handlówka. Czekasz aż podrośnie i szafa gra. Reszta to obługa wody. Chciałbyś zarybić za 54 tysięcy zeta? Przecież to szaleństwo :)

A co do tego PZW - to nie każdy zbiornik to komercja do ogrodzenia siatką co ma 10 hektarów. Co z innymi zbiornikami?

Lucek jeśli zakładasz że z roku na rok zarybiasz i będzie to no kil... oki.
Ale jeśli zakładasz że będzie możliwość zabierania ryb - to mało

Zakładam że to 10 ha to 500 członków - bo tyle taka woda da rade spokojnie obsłużyć i nikt nie będzie się kłucić o miejsce do połowu.
- i daje w regulaminie zapis może zabrać 20 ryb w wymiarze 35 cm plus karp waży 1-1,5 - weśmy tą górną 1,5 - to na jeden łeb wychodzi 30kg razy 500 masz 15 ton mięsa wyjechanego z wody.
Załużmy że 50% nie będzie brało limitu - to ciagle masz 7,5 tony z wody...
Uwież mi stary Polak potrafi.

Biznes plan na takie łowisko to pikuś- i chętni sie znajdą i ekonomia gra - tylko chęci....

To radykalne podejście ..

Bardziej lajtowe mniej członków - czyli rezygnujemy z masarni idziemy w relax - droższa karta mniej przypadkowych ludzi . Wprowadzać nowych na zwolnione miejsca mogą ludzie ze starzem np. trzy letnim.Mniejsze możliwości zabierania ryb.

Zdrowe zasady nic innego ....
Maciek

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #3 dnia: 17.03.2021, 13:38 »
Luk o jaką licencje Ci chodzi?
90% kasy na zarybienie, bo w wodzie nic nie pływa.
10% kasy na czyn, czyli sprzątanie, koszenie trawy, kontrola.
W kolejnych latach zmniejszona składka jak będzie ryba w wodzie, albo przeznaczamy ją na kontrolę, remont zbiornika itp.

Zarybianie tak dużą ilością karpia na hektar to głupota, większość ryby padnie. Po drugie 300 członków na 10 hektarów to też paranoja przy składce 200 zł.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #4 dnia: 17.03.2021, 13:50 »
Luk o jaką licencje Ci chodzi?
90% kasy na zarybienie, bo w wodzie nic nie pływa.
10% kasy na czyn, czyli sprzątanie, koszenie trawy, kontrola.
W kolejnych latach zmniejszona składka jak będzie ryba w wodzie, albo przeznaczamy ją na kontrolę, remont zbiornika itp.

Zarybianie tak dużą ilością karpia na hektar to głupota, większość ryby padnie. Po drugie 300 członków na 10 hektarów to też paranoja przy składce 200 zł.

Twoim zdaniem jak jest prawidłowa ilość ryby na hektar...  ?

cyt."Zarybianie tak dużą ilością karpia na hektar to głupota, większość ryby padnie"
Maciek

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #5 dnia: 17.03.2021, 14:05 »
"i jak przeznaczysz 15 000 na zarybienia karpiem, to masz półtorej tony kroczka" - oczywiście karpiem. Czy Wy naprawdę nie widzicie, że dyskutowanie z Lukiem nie ma sensu? Tyle samo daje co dyskutowanie z politykiem, stratę czasu.
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #6 dnia: 17.03.2021, 14:16 »
Arek ale tu nie trzeba być omnibusem,,,
Weś plany zarybień na rok w danym okregu razy cena rynkowa - i masz kwote jaką dają na zarybienia...

Składka razy ilość członków w każdym okręgu to miliony... przecież to 193 000.00 na rok obrotu skąd sie bierze...

A że potem wciąga to inna sprawa.....
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #7 dnia: 17.03.2021, 15:19 »
Luk o jaką licencje Ci chodzi?
90% kasy na zarybienie, bo w wodzie nic nie pływa.
10% kasy na czyn, czyli sprzątanie, koszenie trawy, kontrola.
W kolejnych latach zmniejszona składka jak będzie ryba w wodzie, albo przeznaczamy ją na kontrolę, remont zbiornika itp.

Zarybianie tak dużą ilością karpia na hektar to głupota, większość ryby padnie. Po drugie 300 członków na 10 hektarów to też paranoja przy składce 200 zł.

Chodzi mi o pokazanie, że nie trzeba wcale dużo zarybiać aby ryba była. Trzeba rozsądnie zarybiać :) Obecnie krąży mit o tym, że zarybia się zbyt mało. Moim zdaniem zarybiamy najwięcej w Europie, jesteśmy po prostu bardzo nieefektywni, bo nic z tego nie ma, mamy najgorsze wody w Europie. Nie można przeznaczać większości pieniędzy na zarybienia, bo to rodzi patologie.

Utrzymanie wody to spore koszta, zarybienia to tylko mała ich część. Gospodarz ma naprawdę o co dbać. I nie można na kontrole przeznaczać kasy za rok, dwa, trzeba to robić od razu.

Pokazałem ile można zarybić, koszt kilograma kroczka to około 10 złotych. Czym innym? Można szczupakiem, ale jest sens? Tu lepiej wprowadzić zakaz zabierania, aby populacja się odrodziła, to ryba o sporych przyrostach. Płoci i leszcza się nie sprzedaje, można karasia  czy lina jeszcze...

Więc jak chcesz zarybiać sporo, to aby rybę zjadano, stąd to patelniane podejście. Tu jednak lepiej karpia sobie odhodować. Najlepiej aby zabierać takiego co ma od 45 cm do 55 cm, a resztę wypuszczać, przy limitach rocznych. Wtedy masz duże ryby, zaś zabiera się karpia odhodowanego. Oznacza to, że ktoś bierze do domu rybę co ma 2 kilo. Najgorsze jest zarybianie po to aby zaraz tę rybę brać, jest to niegospodarność, obecna tylko w Polsce chyba jeśli chodzi o  kraje europejskie. Można też zrobić tak, że umawia się, że pełnołuskie karpie nie są do zabrania (wpuszcza się miks), zaś każda ryba zabrana musi mieć zrobione zdjęcie. I masz rosnąca populację większej ryby.

I nie czarujmy się, aby łowisko dojrzało, trzeba czasu. Dlatego trzeba hartu ducha członków na początku.
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #8 dnia: 17.03.2021, 15:27 »
Luk o jaką licencje Ci chodzi?
90% kasy na zarybienie, bo w wodzie nic nie pływa.
10% kasy na czyn, czyli sprzątanie, koszenie trawy, kontrola.
W kolejnych latach zmniejszona składka jak będzie ryba w wodzie, albo przeznaczamy ją na kontrolę, remont zbiornika itp.

Zarybianie tak dużą ilością karpia na hektar to głupota, większość ryby padnie. Po drugie 300 członków na 10 hektarów to też paranoja przy składce 200 zł.

Chodzi mi o pokazanie, że nie trzeba wcale dużo zarybiać aby ryba była. Trzeba rozsądnie zarybiać :) Obecnie krąży mit o tym, że zarybia się zbyt mało. Moim zdaniem zarybiamy najwięcej w Europie, jesteśmy po prostu bardzo nieefektywni, bo nic z tego nie ma, mamy najgorsze wody w Europie. Nie można przeznaczać większości pieniędzy na zarybienia, bo to rodzi patologie.

Utrzymanie wody to spore koszta, zarybienia to tylko mała ich część. Gospodarz ma naprawdę o co dbać. I nie można na kontrole przeznaczać kasy za rok, dwa, trzeba to robić od razu.

Pokazałem ile można zarybić, koszt kilograma kroczka to około 10 złotych. Czym innym? Można szczupakiem, ale jest sens? Tu lepiej wprowadzić zakaz zabierania, aby populacja się odrodziła, to ryba o sporych przyrostach. Płoci i leszcza się nie sprzedaje, można karasia  czy lina jeszcze...

Więc jak chcesz zarybiać sporo, to aby rybę zjadano, stąd to patelniane podejście. Tu jednak lepiej karpia sobie odhodować. Najlepiej aby zabierać takiego co ma od 45 cm do 55 cm, a resztę wypuszczać, przy limitach rocznych. Wtedy masz duże ryby, zaś zabiera się karpia odhodowanego. Oznacza to, że ktoś bierze do domu rybę co ma 2 kilo. Najgorsze jest zarybianie po to aby zaraz tę rybę brać, jest to niegospodarność, obecna tylko w Polsce chyba jeśli chodzi o  kraje europejskie. Można też zrobić tak, że umawia się, że pełnołuskie karpie nie są do zabrania (wpuszcza się miks), zaś każda ryba zabrana musi mieć zrobione zdjęcie. I masz rosnąca populację większej ryby.

I nie czarujmy się, aby łowisko dojrzało, trzeba czasu. Dlatego trzeba hartu ducha członków na początku.

Kompletnie nie rozumiem tego posta ....
To co opisujesz tyczy się wody jakiej...
No kil czy z możliwością zabierania ryb...
Koszta jakie opisz je....
Dzierżawa
Ochrona
Podatki
Maciek

Offline dzidek11a

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #9 dnia: 17.03.2021, 15:55 »
My zarybiany tone karpia a na drugi dzień wpuszczamy "wędkarzy" którzy wyłowią 500 kg w pierwszy dzień. Jaki to ma sens?
Tak jest na wielu łowiskach. Mam przykład w swojej okolicy. Zalew Pająk w okręgu Częstochowa (mieszkam niedaleko). Po zarybieniu przez tydzień nie ma szans zająć miejsca do wędkowania. Tak to niestety wygląda, w niektórych kołach. Nie ma sensu zarybianie taka ilością bez ochrony wody gdzie się te ryby wpuszcza.

Z tego co kojarzę na jesień po zarybieniu był zakaz wędkowania przez 2 tygodnie, ale nie wiele to dało.

Niestety mentalność wielu wędkarzy jest taka, że wszystko co się złapie musi dostać w łeb i  nie są to tylko starsi ludzie....

Czasami mam wrażenie że lepiej zwołać okolice, rozdać te karpie ludziom,  wyjdzie na to samo,

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #10 dnia: 17.03.2021, 18:03 »

Twoim zdaniem jak jest prawidłowa ilość ryby na hektar...  ?

cyt."Zarybianie tak dużą ilością karpia na hektar to głupota, większość ryby padnie"
Prawidłową ilość ryby określa ichtiolog wg mnie.
W każdym zbiorniku są inne warunki, są głębokie jak i płytkie zbiorniki. Są takie co kwitnie cały rok, są takie jak z małą ilością tlenu itp.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #11 dnia: 17.03.2021, 18:12 »

Twoim zdaniem jak jest prawidłowa ilość ryby na hektar...  ?

cyt."Zarybianie tak dużą ilością karpia na hektar to głupota, większość ryby padnie"
Prawidłową ilość ryby określa ichtiolog wg mnie.
W każdym zbiorniku są inne warunki, są głębokie jak i płytkie zbiorniki. Są takie co kwitnie cały rok, są takie jak z małą ilością tlenu itp.
Tak , tak w każdej hodowli stawowej , w każdym gospodarstwie hodowlanym...
Uspokoje cię to działa inaczej.
A ichtiolodzy to głównie działanie w instytucie i przy pzw na papierze.....
Polecam rozmowy z hodowcami uświadomią cie w tym temacie.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #12 dnia: 17.03.2021, 19:16 »
Kompletnie nie rozumiem tego posta ....
To co opisujesz tyczy się wody jakiej...
No kil czy z możliwością zabierania ryb...
Koszta jakie opisz je....
Dzierżawa
Ochrona
Podatki

Chodzi mi o to, że prowadzenie jakiejkolwiek wody to koszta, których zarybienia nie mogą stanowić 90%. Wielkie zarybienia nie oznaczają wielkiej ilości ryb. Dlatego jak zarybienia to 10-15% kosztów to jest normalnie, w pewnych warunkach może być to więcej. O wiele lepiej dbać o rybę aby się wycierała naturalnie. Gospodarkę wędkarską nie opiera się o zarybienia, te maja być jej uzupełnieniem.

Tylko o to mi chodzi.
Lucjan

Offline dzidek11a

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #13 dnia: 18.03.2021, 12:03 »
Luk ma racje w mojej opini.
Możemy przeznaczyć na zarybienia nawet 10x tyle co do tej pory, ale przy obecnych zasadach to i tak nic nie zmieni. Ile taka woda po zarybieniu będzie atrakcyjna? Miesiąc? Może dwa? Bez jakiś odgórnych zasad na temat ochrony zarybianych wód to szkoda tam wpuszczać cokolwiek. To kompletna strata pieniędzy.
Nie wiem co trzeba zmienić, nie znam się na tym, ale zarybianie na zasadach jak do tej pory nie działa.



Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ile pieniędzy przeznaczać na zarybienia zbiornika
« Odpowiedź #14 dnia: 18.03.2021, 12:07 »
Właśnie działa dla tych, którzy na tych zarybieniach trzepią kasę. Wierchuszka PZW + ośrodki zarybieniowe + IRŚ. I o to toczy się cała walka. By wszystko pozostało po staremu i odpowiedni ludzie dalej zarabiali. A nie o to, by wody stały się rybne. Jak będą rybne, to pole na robienie interesów znacznie się zawęzi.


Od lat tłuką wędkarzom do głowy mantrę o zarybieniach. I potem mamy nieśmiertelne "nie ma ryb, bo nie zarybiajo!".
Krwawy Michał

Purple Life Matters