Autor Wątek: Dodawanie ziemi do zanęty  (Przeczytany 6263 razy)

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #30 dnia: 28.05.2021, 17:25 »
Właśnie rozmawiałem z kolegą, który ma aspiracje "zawodnicze" , stwierdził, że też tak robi tj miesza suchą zanętę z ziemią, ale... zazwyczaj na wiosnę, gdy zaneta to niewielka część całości tj 20-30%.
Jeśli więcej zanęty to najpierw moczy zanętę dopiero dodaje ziemi. :)

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #31 dnia: 28.05.2021, 17:31 »
Ja ogólnie dodaję ziemi tylko przy wczesnowiosennym i późnojesiennym spławikowaniu. Wtedy połowę lub większą część mieszanki stanowi właśnie ziemia. W środku sezonu nie "zubożam" :D

Gdy ktoś zaczyna i totalnie nie wie co ma robić, to na pewno lepiej działać "wg podręcznika".
Marcin

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #32 dnia: 28.05.2021, 18:11 »
...stwierdził, że też tak robi tj miesza suchą zanętę z ziemią, ale... zazwyczaj na wiosnę, gdy zaneta to niewielka część całości...

Można dodać trochę suchej spożywki o drobnej frakcji do wilgotnej ziemi i takową mieszankę (nawet bez dodatkowego dowilżania) zapodać w łowisko, licząc na wabiący/chmurotwórczy efekt unoszących się (niedowilżonych) cząsteczek.

Próba adekwatnego/standardowego nawilżenia większej ilości suchej spożywki (zwłaszcza mocno wodochłonnej) po jej uprzednim wymieszaniu z ziemią nieuchronnie doprowadzi natomiast do przemoczenia tejże ziemi i błotnistego efektu :)

Offline poniat 83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #33 dnia: 28.05.2021, 19:30 »
Wielokrotnie mieszałem ziemię i zanętę pół na pół objętościowo i było dobrze nigdy nie miałem efektu błota. Wystarczy samemu sprawdzić.

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #34 dnia: 28.05.2021, 20:07 »
Może troche konkretu,bo zaraz podstawa rozmyje się,jak ta zanęta namoczona z ziemią.

Zasada jest jedna,oddzielnie namacza się ziemię,oddzielnie spożywkę i to jest podstawa podstaw. Można inaczej,ale to są już tzw.kombinacje,które raczej nie wyjdą na dobre.

To jest jeden z wielu przykładów,jak człowiek uparcie chce zmienić coś,co jest dobre i fundamentalne.

To samo namaczanie peletu wraz z zanętą itp (widzę to coraz częściej). Można,ale podstawa,to odzielne namoczenie peletu i oddzielne zanęty,i to jest punkt odniesienia,coś pewnego,co daje nam poczucie pewności,że coś jest zrobione dobrze i problem leży gdzie indziej.
Takie przykłady można mnożyć,ludzie nie potrafią dobrze używać podstaw,mieć punkt odniesienia,tylko robią dziwne manewry.

Jeszcze co do tematu wspólnego namaczania,każda ale to każda zanęta pije inaczej,i to samo jest z ziemią. Nie wiem jak to można razem namaczać i mieć jakąkolwiek kontrolę nad pracą mieszanki,a to przecież podstawa,zwłaszcza w spławiku.

Wędkarstwo to etapy. Zanęta,miejsce,sądowanie dna,zestaw,technika ,metoda łowienia,to wszystko to układanka,która musi być spujna i każdy etap ma swoje podstawy,które są punktem odniesienia.
Rozmyte podstawy=porażka.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #35 dnia: 28.05.2021, 21:12 »
Wystarczy samemu sprawdzić.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, by zrobili koledze frajdę i sami sprawdzili, co się dzieje, gdy do wilgotnej ziemi torfowej zmieszanej "pół na pół" z kilogramem suchej spożywki dodamy np. 0.7 litra wody ;)

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #36 dnia: 28.05.2021, 21:48 »
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, by zrobili koledze frajdę i sami sprawdzili, co się dzieje, gdy do wilgotnej ziemi torfowej zmieszanej "pół na pół" z kilogramem suchej spożywki dodamy np. 0.7 litra wody ;)
Powstanie super mieszanka, która "u mnie się sprawdza". 8) 8) 8) :facepalm:

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #37 dnia: 28.05.2021, 21:53 »
Wielokrotnie mieszałem ziemię i zanętę pół na pół objętościowo i było dobrze nigdy nie miałem efektu błota. Wystarczy samemu sprawdzić.

Może nagrasz filmik dla niedowiarków. Nie piszę tego sarkastycznie bo sam bardzo chętnie obejrzę.

Offline poniat 83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #38 dnia: 28.05.2021, 23:45 »
Modus a kto powiedział że trzeba 0,7 l wody dodawać ? Zanęta wchłonie wilgoć z ziemi i już jest prawie gotowa ,można jedynie lekko dowilżyć do odpowiedniej konsystencji . To jest prosta i skuteczna zanęta bez żadnych cudów.

Offline poniat 83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #39 dnia: 29.05.2021, 00:05 »
Michał N.  Co do podstaw to się z Tobą zgodzę. Ja przedstawiłem tylko jeden przykład jak można zrobić zanęte a kombinacji jest wiele. Nauczyłem się że nie można zamykać się w jednej swojej teorii i tak trwać. W wędkarstwie trzeba mieć otwarty umysł i nie bać się kombinować żeby nie stać w miejscu. Podpatrywać najlepszych wędkarzy i wyciągać wnioski a efekty same przyjdą.

Online ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #40 dnia: 29.05.2021, 08:28 »
Fakt, są różne zanęty, i potrzebują różnych ilości wody, od naprawdę niewielkiej ilości po "litry". Mieszanki powyższej nie próbowałem, ale zdarzało mi się, że łączyłem zanętę 2:1 do z gliną i dopiero domaczałem. Celem było uzyskanie mieszanki bogatej, ciężkiej i bardzo słabo, lub w ogóle nie pracującej. Sprawdzała się, jedyny problem to, to, że mieszanka musiała dłużej postać, bo glina w innym tempie chłonie wodę niż zanęta.
Hmmm, w  sumie, to co kolega napisał może mieć sens, tylko trzeba by uściślić co oznacza pół na pół objętościowo? Proporcja suchej zanęty do ziemi z paczki? Jeśli by przyjąć, że znamy dobrze zanętę i wiemy że po namoczeniu 1kg da znaną ilość litrów objętości, a ziemia bełchatowska tyle litrów.... I jeśli weźmiemy litr suchej zanęty, i litr ziemi, a po domoczeniu zanęta "spuchnie" dwukrotnie.....
Ciekawe...Na pewno taka mieszanka ma jeden plus - jest jednorodnie nawilżona. Mieszanie oddzielnie domaczanej zanęty i gliny powoduje niejednokrotnie, że nie trafiamy w odpowiednią konsystencję mieszanki, bo albo zanęta wypija wilgoć z ziemi albo odwrotnie i trzeba korygować.
Przy okazji jakiegoś wypadu na wodę stojącą spróbuję tego sposobu i porównam dwie takie same mieszanki różnie przygotowane. Ciekawe, czy będą się różnić pracą.....
Kuba

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #41 dnia: 29.05.2021, 08:31 »
Michał N.  Co do podstaw to się z Tobą zgodzę. Ja przedstawiłem tylko jeden przykład jak można zrobić zanęte a kombinacji jest wiele. Nauczyłem się że nie można zamykać się w jednej swojej teorii i tak trwać. W wędkarstwie trzeba mieć otwarty umysł i nie bać się kombinować żeby nie stać w miejscu. Podpatrywać najlepszych wędkarzy i wyciągać wnioski a efekty same przyjdą.

Napisałeś samą prawdę. Tylko jak ona ma się do tego, że "od 30 lat tak robisz, więc jest dobrze"? Może właśnie jest średnio/przeciętnie/źle, ale nie próbowałeś robić inaczej, by zobaczyć różnicę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline poniat 83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #42 dnia: 29.05.2021, 09:38 »
Mosteque co się czepiasz tych 30 lat . Napisałem że łowię 30 lat bo ktoś mi mówił że jestem młody adept i tyle. Zapewniam Cię że umiem zanętę rozrabiać na różne sposoby w zależności od łowiska i poławianych ryb .

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #43 dnia: 29.05.2021, 10:06 »
Ok.
Krwawy Michał

Purple Life Matters