Autor Wątek: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie  (Przeczytany 6022 razy)

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 852
  • Reputacja: 147
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #15 dnia: 21.06.2021, 22:04 »
załozmy ze maczki jest zrobiona z 80%zawartoscia bialka, ale ile tej maczki procentowo jest w tym pellecie juz nie wiemy. W sklad mozesz sobie wpisac wszystkie skladniki ale nie masz tak jak w przypadku zywnosci dla ludzi ze musisz podac ilosc procentowa skladu bo to inne przepisy nie tak bardzo restrykcyjne. I tu sie rodzi moje podejrzenie ze moze tak nie do konca wiem co tam w tym pellecie jest i ile tego w rzeczywistosci jest ;)

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #16 dnia: 21.06.2021, 22:24 »
Jednak poziomu białka się nie oszuka i jeśli jest on na poziomie 80% to "trocin" tam być nie może.

Rozczaruje Cię bo można oszukać poziom białka. Kilka lat temu była afera z mlekiem w proszku i dodawaniem melaminy. Taka ciekawostka, ale nie chce mi się wierzyć żeby to było opłacalne w przypadku mączki rybnej.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #17 dnia: 21.06.2021, 22:31 »
Białko białku nierówne...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #18 dnia: 21.06.2021, 22:37 »
Hodowcy karpi wiedzą najlepiej jak producenci kombinują ze składem, aby wyjść na swoje.

Białko białku nierówne...


Mączka z pierza

https://www.agrospis.pl/zywienie-zwierzat/maczka-z-pierza

Jest białko ? No jest.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #19 dnia: 21.06.2021, 22:44 »
Otóż to.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 035
  • Reputacja: 664
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #20 dnia: 21.06.2021, 22:59 »
Kozi wzupełności się z tobą zgadzam.

Ciekawostką jest sytuacja gdy wpierw wypytuje sie jakis czas temu co to jest aqua...aler , a teraz od dłuższego czasu robi się teorie z mielenia.
Prawda jest taka , że gdyby nie sig 95% zawodników tutaj nie miała by pojęcia co to pellet AA , compens czy skretting.
A o mieleniu tych rzeczy i dodawaniu ich tu i uwdzie to wogóle...bajka z innej bajki.

To Ci powiem Maciek,że należę do tych 95% zawodników,którzy właśnie dzięki temu forum ,dowiedzieli się o screttingu,zaufali mu i zaczeli go mielić tak jak to zapoczątkował Luk (dzięki Ci Lucjan za to,bo to było jedno z przełomowych odkryć w moim wędkarstwie). Wcześniej robiłem mieszanki bardziej tradycyjne. Po to jest forum,by odkrywać takie rzeczy i je stosować.

Nie mówię,że mączka rybna jest zła. Mówię,że jest trudno z jej weryfikacją,do tego nawet jeżeli kupimy pewny produkt,nie jest łatwo uzyskać pożądaną pracę mieszanki z dodatkiem mączki.
Przy mielonym pelecie,nie mam takich pytań,jest bardzo powtarzalny i uniwersalny. To tylko moje zdanie. Według mnie,mieszanie samej mączki rybnej ze spożywką,to trochę inny level świadomości robienia zanęty.


Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #21 dnia: 21.06.2021, 23:03 »
Oczywiście tylko, że o ile mnie pamięć nie myli to jest zakaz stosowania maczki z pierza, piór przy produkcji pasz dla ryb. Po drugie taka mączka będzie miała o wiele inną strukturę, kolor oraz co najważniejsze będzie różniła się wagowo (objętościowo). Także raczej nie da rady w ten sposób oszukać poziomu białka.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #22 dnia: 21.06.2021, 23:18 »
Oczywiście tylko, że o ile mnie pamięć nie myli to jest zakaz stosowania maczki z pierza, piór przy produkcji pasz dla ryb.

Jest stosowana i to nawet u najlepszych producentów. Kombinuje się z ilością białka powszechnie. Na przykładzie tego wcześniejszego linku: Substancje strawne - 1,4 %.  Producent nie kłamie jeżeli chodzi o ilość białka. Natomiast to czy ono jest strawne, czy nie, to producent już niekoniecznie pisze. Rynek pasz non stop dotykają różne afery. Tylko wędkarzom da się wszystko wcisnąć, bo zwykle z wędkarstwa się nie utrzymują, a hodowcy z hodowli ryb już tak.

I teraz pierwszy lepszy przykład reklamowany tak: "Pasza Aller Best jest wprost stworzona dla wędkarzy jako zanęta. Dzięki wysokiej zawartości białka i tłuszczu jest atrakcyjna dla ryb, ponieważ jest bardzo pożywna i ma intensywne aromaty smakowe, które świetnie się rozprowadzają, pozostawiając w wodzie chmurę zanętową. Działa błyskawicznie i jest bardzo skuteczna. Sprawdzone działanie, które pomogło wygrać wiele zawodów wędkarskich."

Skład:

Mączka rybna, soja, pszenica, hydrolizowana mączka z piór, olej rzepakowy, krew drobiowa, mączka z hemoglobiny (wieprzowa), olej drobiowy, koncentrat białka słonecznikowego, wit. A, wit.D3, antyoksydanty

https://www.paszarnia.pl/p/2/120/aller-best-5kg

Wszystko zgodnie z prawem.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #23 dnia: 21.06.2021, 23:24 »
To może mam błędne informacje, nie zgłębiałem tematu. Tak czy inaczej w gotowym produkcie jakim jest pellet można upchnąć taka mączkę. Kupując czystą mączkę rybną już takiego czegoś się nie zrobi. Co do strawności białka to jest ono często podawane np http://www.massivebaits.pl/produkty/maczka-rybna-lt94

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #24 dnia: 21.06.2021, 23:26 »
Kolejny przykład "Skretting"   

What ingredients are in skretting feed ?


Agricultural crops such as wheat gluten, corn gluten, soybean meal, soy protein concentrate, rapeseed meal, sunflower meal, lupin and faba bean 
Wild-capture fish and crustaceans for ingredients such as fish meal, crustacean meal and fish oil 
By-products from farmed land animals such as poultry meal, feather meal, blood meal and poultry oil 
By-products from wild-capture fish and crustaceans such as fish meal, crustacean meal
By-products from farmed fish and crustaceans such as fish meal, crustacean meal, fish oil and salmon oil  Novel ingredients such as insect meal and algal oil 
Novel ingredients such as insect meal and algal oil
Micro-ingredients, including vitamin and mineral premix and pigment 


https://www.skretting.com/en-tr/transparency--trust/faqs/what-ingredients-are-in-skretting-feed/



Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #25 dnia: 21.06.2021, 23:40 »
Kukurydza nie ma glutenu i jak tu wierzyć w rzetelność informacji ;)

Wędkarze są zainteresowani tym żeby zanęta wabiła i przytrzymała ryby w łowisku przez jakiś czas. Większość łowi kilka godzin i nie wraca przez kilka dni. Nawet zanęta z mączką słabej jakości spełni swoją rolę. Tutaj jest pole do popisu dla producenta żeby znaleźć proporcje na zanętę ze składników niższej jakości ale jednocześnie skuteczną.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #26 dnia: 21.06.2021, 23:46 »
Dlatego ostrzegam przed wiarą w zapewnienia producenta. Cholernie trudno jest udowodnić producentowi inny skład produktu, który do tej pory był produkowany zgodnie z daną  recepturą.Wiem coś o tym ;) Poza tym badanie laboratoryjne w przypadku pasz (a więc też i zanęt oraz przynęt) jest drogie. A te receptury potrafią się zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb. Technolog dostaje wytyczne, bo czegoś nie ma na rynku, coś jest obecnie za drogie, trzeba gdzieś uciąć koszty i wychodzi to samo, pod tą samą nazwą, ale w rzeczywistości.... już tak nie do końca jest to samo. Poza tym jak czegoś nie można używać w UE, to już niekoniecznie są takie same ograniczenia u sąsiadów np. za naszą wschodnią granicą. I każdy dziś kombinuje jak ciąć koszty, aby zarobić. Poza tym łowiska są coraz bardziej przetrzebione.   

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 491
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #27 dnia: 22.06.2021, 00:21 »
Tanio nie będzie i nie ma pewności, że będzie sukces. Najpierw trzeba znaleźć laboratorium które to zrobi. Nie każdy chce chodzić do sądu :)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 162
  • Reputacja: 892
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #28 dnia: 22.06.2021, 06:53 »
Kozi wzupełności się z tobą zgadzam.

Ciekawostką jest sytuacja gdy wpierw wypytuje sie jakis czas temu co to jest aqua...aler , a teraz od dłuższego czasu robi się teorie z mielenia.
Prawda jest taka , że gdyby nie sig 95% zawodników tutaj nie miała by pojęcia co to pellet AA , compens czy skretting.
A o mieleniu tych rzeczy i dodawaniu ich tu i uwdzie to wogóle...bajka z innej bajki.

To Ci powiem Maciek,że należę do tych 95% zawodników,którzy właśnie dzięki temu forum ,dowiedzieli się o screttingu,zaufali mu i zaczeli go mielić tak jak to zapoczątkował Luk (dzięki Ci Lucjan za to,bo to było jedno z przełomowych odkryć w moim wędkarstwie). Wcześniej robiłem mieszanki bardziej tradycyjne. Po to jest forum,by odkrywać takie rzeczy i je stosować.

Nie mówię,że mączka rybna jest zła. Mówię,że jest trudno z jej weryfikacją,do tego nawet jeżeli kupimy pewny produkt,nie jest łatwo uzyskać pożądaną pracę mieszanki z dodatkiem mączki.
Przy mielonym pelecie,nie mam takich pytań,jest bardzo powtarzalny i uniwersalny. To tylko moje zdanie. Według mnie,mieszanie samej mączki rybnej ze spożywką,to trochę inny level świadomości robienia zanęty.

Michał :bravo:.
Lucek wprowadził wędkarstwo w polsce w inny level. Dzięki niemu wędkarze łowią efektywnej i dzięki mu za tą więdze.

Co do pelletu dlamnie sprawa jest prosta. Działania z mączką trzeba się nauczyć, z mielonymi pelletami jest łatwiej . Bo mogę mączke porównać do esesncji z dobrej herbaty jak przesadzisz wychodzi ulip. A z mielonym pelletem jest łatwiej on sam w sobie jiest rozpuszczony.....

Z tąd jak dodamy jakość mączki to co kozi pisze plus przepałki w zanęcie wychodzi  za duże kopyto... na niektórych wodach aż takiego bogatwa ryby nie lubią.
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mączki rybne - typy, charakterystyka i zastosowanie
« Odpowiedź #29 dnia: 22.06.2021, 08:33 »
No wszyscy macie duzo racji. Ale czy ktos zaglebial sie w wartosci odzywcze maczek i w jakich okresach roku najlepien je stosowac? Chodzi mi o bialko, wegle itp. Zapewne aller classic bedzie inaczej dzialal niz aller best czy primo. Chodzi mi o to czy jest ktos w stanie podac logike podchodzenia do tego tematu jesli chodzi o zerowanie ryb?

Pellety to gotowy pokarm dla ryb, z zawartością mączek, ale to nie to samo co mączka. Można więc dodać mączki do zwykłej zanęty i uzyskać dobry produkt do Metody na przykład czy innej zanęty, np rzecznej. Można też wzbogacić zanęte opartą o mielone pellety i bazę, nadając tu bardzo intensywny aromat rybny. To nie jest dip, ale składnik zanęty, więc i zapach powinien być mocniejszy i jest 'naturalny'.

Faktycznie, najlepiej kupować sprawdzoną mączkę jak radzi Kozi. Nie powinna być bardzo droga relatywnie, i kilogram powinien obsłużyć nam z 5-6 kilo zanęty, co odpowiada 3-6 wypadom nad wodę.

Angole nie pokazują mączek na filmach, gdyż z jednej strony firmy zanętowe nie sprzedają samych mączek, więc sponsorowani zawodnicy działali by na szkodę firmy, z drugiej wiele łowisk nakazuje używania tylko pelletów z danego łowiska. Poza tym jak się używa takiego MMM, to nie trzeba tam wiele kombinować, gdyż zanęta jest 'maksymalna'. Nasze kombinacje to raczej droga do uzyskania podobnego produktu w o wiele niższej cenie.
Lucjan